Πρόβλημα με Subwoofer Yamaha YST SW515

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Καλησπέρα σας!

Ενώ σας διαβάζω αρκετά συχνά, και μου έχετε ανοίξει τα μάτια ουκ ολίγες φορές, αυτή την φορά θέλω την βοήθεια σας όσο αφορά το Subwoofer του θέματος.

Ενώ ανάβει κανονικά, δεν παράγει ήχο.
Νομίζω ότι παράγει έναν ελάχιστο βόμβο από το μεγάφωνο.

Έχετε υπόψη σας κάτι που πρέπει να κάνω για να καταλάβω από πού προέρχεται η βλάβη;

Το μυαλό μου πάει ή σε καμμένη είσοδο ή σε καμμένο woofer.

Για πείτε μου καμία ιδέα...

Ευχαριστώ!
Δημήτρης.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.781
Reaction score
6.313
Αν το έχεις συνδεδεμένο μέσω RCA, δοκίμασε να του δώσεις high level input απευθείας από την έξοδο των left/right ηχείων του ενισχυτή σου (με καλώδια ηχείων, από τον ενισχυτή σου, στις εισόδους με μπόρνες ηχείων στο sub που γράφουν Input from Amplifier).
Αν και εκεί δεν παίξει κιχ, κοιτάς άλλα θέματα.
 

Μηνύματα
2
Reaction score
0
Αν το έχεις συνδεδεμένο μέσω RCA, δοκίμασε να του δώσεις high level input απευθείας από την έξοδο των left/right ηχείων του ενισχυτή σου (με καλώδια ηχείων, από τον ενισχυτή σου, στις εισόδους με μπόρνες ηχείων στο sub που γράφουν Input from Amplifier).
Αν και εκεί δεν παίξει κιχ, κοιτάς άλλα θέματα.
Σαν;;;

Ρωτάω γιατί το πήρα μεταχειρισμένο και θέλω να ξέρω αν αξίζει να το φτιάξω ή όχι.

Αν μου πάει σαν να παίρνω καινούριο, να το αφήσω καλύτερα...

Ερώτηση:
Αν βάλω μόνο το ένα ηχείο στο input φτάνει για να δω αν δουλεύει;
Γιατί για να βάλω και τα δύο, πρέπει να κάνω ολόκληρη εγχείρηση πίσω από τον ενισχυτή! 🥴

Ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.781
Reaction score
6.313
Ναι, και το ένα ηχείο να βάλεις θα παίξει αν είναι οκ το κύκλωμα high level input.
 

Μηνύματα
124
Reaction score
61
Παρόμοιο πρόβλημα είχα με ένα YAMAHA YST-SW300 Για 20 χρόνια στην ίδια θέση και συνέχεια standby. Άρχισε σταδιακά να μην το ακούω αλλά δεν έδινα σημασία. Tα μπροστινά που είχα με κάλυπταν. Λόγω βάρους και επειδή δεν μπορούσα να το πάω για service ήταν δύσκολη η μεταφορά το έβαλα για πούλημα. Το ήθελαν για 60 ευρώ. Πήγα πήρα ένα 12άρι KODA -REACT (μην γελάτε). Ενδιάμεσα μίλησα με ένα ηλεκτρονικό παππού που μου κάνει service τα deck. Αν μπορείς φέρτο μου λέει. Κατάφερα και το πήγα και με 30 ευρώ ξαναγκρεμίζει τοίχους. Κάποιος πυκνωτής είχε φουσκώσει αν κατάλαβα καλά από αυτά που μου είπε. Το KODA επαυξάνει. Τέλος όμως δεν ξανά φέρνει η αντιπροσωπεία KODA-REACT. Ο βόμβος που ακούς πιθανόν να είναι από το καλώδιο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.535
Μηνύματα
2.908.689
Members
38.060
Νεότερο μέλος
John-Paul
Top