Ο κακός μας ο καιρός



abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.600
Reaction score
97.184
Ζέστη για τουλάχιστον 10-15 ημέρες «βλέπει» ο Μαρουσάκης.

Δεν φαίνονται ούτε δροσιές, ούτε βροχές! :mad: :mad: :mad:

 



Μηνύματα
2.818
Reaction score
213
Το κατά πόσο είναι σωστές αυτές οι μετρισεις,......... Εγω κρατάω και μια επιφυλαξη, γιατί δεν ξέρω αν έχει γίνει η συντήρηση που πρέπει σε αυτούς τους αυτόματους σταθμούς. Πολλές φορές βάζουμε ένα σταθμό σε ένα χωριό και ξεχνάμε μετά να του κάνουμε έστω και ένα καθάρισμα.
Στο Ντάνιελ, ένας τέτοιος σταθμός στην περιοχή μου, έγραφε ύψος βροχόπτωσης 1 mm, όταν επεσαν καμία 400mm βροχη.
 


abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.600
Reaction score
97.184
Το κατά πόσο είναι σωστές αυτές οι μετρισεις,......... Εγω κρατάω και μια επιφυλαξη, γιατί δεν ξέρω αν έχει γίνει η συντήρηση που πρέπει σε αυτούς τους αυτόματους σταθμούς.
Πιστεύεις ότι λένε παραπάνω ή παρακάτω θερμοκρασία;
 

Μηνύματα
2.818
Reaction score
213
Πιστεύεις ότι λένε παραπάνω ή παρακάτω θερμοκρασία;
Και τα δύο.
Αν δεις το βροχομετρο ενός τέτοιου σταθμού σε αγροτική περιοχή, τι μπορεί να έχει μαζέψει μέσα σε 20 ημέρες από σκόνη θα καταλάβεις τι θέλω να πω.
Π. Χ ρίξε κάμποση λασποσκονη και αγριοχορτα στο ψυγειο του αυτο/σου και κάνε μια διαδρομή με 2αρα και 20χλμ στο κοντέρ καλοκαιριατικα. Θα το κάψεις το μοτέρ γιατί δεν θα μπορεί να αποβάλει την θερμοκρασία του παραφλου το ψυγείο. Ο αισθητήρας της θερμοκρασίας ενός μετ/κου σταθμού αν έχει πιάσει μπόλικη σκόνη η θα δίνει χαμηλότερη θερμοκρασία η θα βαρέσει μπιέλα και θα μας λέει υπερβολική θερμοκρασία.
Γενικά εγώ θα έλεγα να βλέπουμε τιμές από το ΕΜΥ. Gr που δίνει τιμές θερμοκρασίας από τα αεροδρόμια όπου η συντήρηση των μετ/κών οργάνων ειναι δεδομένη κατά 98%
 

TGD

Μηνύματα
7.788
Reaction score
7.771
Οι σταθμοί αυτοί δεν μπαίνουν γενικά κάπου. Είναι "χρεωμένοι" σε γνώστες, εδώ στον Βόλο ξέρω τον υπεύθυνο, δουλεύει στη γεωπονική. Οπότε κάποια συντήρηση πρέπει να γίνεται τακτικά.
 

Μηνύματα
2.818
Reaction score
213
Οι σταθμοί αυτοί δεν μπαίνουν γενικά κάπου. Είναι "χρεωμένοι" σε γνώστες, εδώ στον Βόλο ξέρω τον υπεύθυνο, δουλεύει στη γεωπονική. Οπότε κάποια συντήρηση πρέπει να γίνεται τακτικά.
Εύχομαι να είναι έτσι όπως τα λες...
Και πάλι όμως..........εχουν δει καμποσα μαργαριτάρια τα μάτια μου.....
 

Μηνύματα
3.252
Reaction score
10.718
Έριξε μια βρόχα χθες, δυο ωρες άστραφτε κ βροντούσε αλλά στο τέλος μας δρόσισε.
κάτι ήταν και αυτό.
 

TGD

Μηνύματα
7.788
Reaction score
7.771
Το νερό στην Άφησσο ήταν τόσο ζεστό... Πιο δροσερό ήταν το ντους στο ξεβγσλμα μετά!
 





Μηνύματα
20.406
Reaction score
15.056
Έριξε μια βρόχα χθες, δυο ωρες άστραφτε κ βροντούσε αλλά στο τέλος μας δρόσισε.
κάτι ήταν και αυτό.

Έχω να δω βροχή από τότε που άφησα την Γερμανία πίσω μου….


Μπορα και έπειτα το
IMG_2868.jpeg
ουράνιο τόξο στις 21:00 .
 


Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
19.994
Reaction score
33.213
Εάν εσύ έχεις νηστεψει 20 μέρες και η γυναίκα σου 40, πώς λειτουργεί η πέτρα; Κάπως όπως ο διζωνικός κλιματισμός στο αυτοκίνητο;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.242
Μηνύματα
2.893.430
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top