Ποιο τάμπλετ να πάρω;

Μηνύματα
524
Reaction score
373
Γιατί μέχρι πριν κανα μήνα, έπαιζε το παλιό (πολύ παλιό όμως) το τάμπλετ, του 2018 αν θυμάμαι καλά, το οποίο το είχα πάρει τότε κάνα κατοστάρικο 😁🤪🤣

Μηδενικές απαιτήσεις χρήσης έχω μωρέ, ένα σποτιφάι το παίζει και η τελευταία κλανιά.😁🤪🤣

Και το ρουν, σιγά τα ωα. Δε μιλάμε για Ρουν σέρβερ, σκέτο χειριστήριο. Μόνο οθόνη να έχει, δουλεύει. Και με 2-αρα μνήμη θα δούλευε μια χαρά.

Τες πα, τώρα το παρήγγειλα, το ξώφλησα, πάει τελείωσε. Τρελό οβερκιλ, τζάμπα λεφτά. Σε καμιά 10-αριά χρόνια το ξαναβλέπουμε. 🤪😁🤣
To ipad θα σου κρατουσε 10 χρονια... Μερικες φορες το "ακριβο" ειναι τελικα φτηνο! 2,73 το μηνα. ενας καφες το μηνα αν το αναγεις στα 10 χρονια.



1720779050440.png
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.173
Reaction score
128.125
Καλορίζικο!
Και πως συνδέεις το ταμπλετ με ηχοσυστημα;
Bluetooth;
Wi-fi.

Παίζει roon κυρίως (ως roon server χρησιμοποιώ ένα qnap server που έχω σκληρούς δίσκους).

Επίσης παίζει Spotify, όπου χρησιμοποιείται ως χειριστήριο για το Nvidia shield, και tidal ομοίως, για Dolby Atmos μέσω του shield (μέσω roon το tidal δε παίζει ακόμα Dolby Atmos).
Σπανίως YouTube, πάλι μέσω shield.

Παίζει να ψάξω καμία εφαρμογή στο shield για να παίζω dvd audio και blue ray audio, από ριπαρισμενα στο σέρβερ, τα οποία ως τώρα τα παίζω μέσω oppo.

Αυτά.
To ipad θα σου κρατουσε 10 χρονια... Μερικες φορες το "ακριβο" ειναι τελικα φτηνο!
Δε θέλω i-τέτοια, θέλω android.

Επίσης τα σαμσουνγκ δε τα συμπαθώ καθόλου.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.352
Reaction score
28.900
Γι' αυτά έχεις κάποια στοιχεία; Και για το ποιοι παρακολουθούν και για το ποιοι δεν παρακολουθούν (και γιατί τους αφήνουν);

Και πως παρακολουθούν χωρίς αυτό να φαίνεται καθόλου σε δικτυακό επίπεδο (πακέτα κλπ.);
Ή στις εκατομμύρια συσκευές που πουλιούνται (στη Δύση) κάθε χρόνο δεν βρέθηκε κανείς να αντιληφθεί τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούν; Τι έχουν, ραδιενεργές κεραίες;
Άσε που, αν είναι να παρακολουθούν, μόνο οι Κινέζοι το κάνουν. :roflmao:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.475
Reaction score
15.277
Επίσης παίζει Spotify, όπου χρησιμοποιείται ως χειριστήριο για το Nvidia shield, και tidal ομοίως, για Dolby Atmos μέσω του shield (μέσω roon το tidal δε παίζει ακόμα Dolby Atmos).
τι "κατάντια" να έχεις roon server κ.λπ. και να χρειάζεσαι και ένα shield για spotify.... :p

τέσπα... καλώς να χαρείς το νέο tablet!!!
 

Μηνύματα
834
Reaction score
1.016
Έχω Lenovo από το 2014 και δουλεύει απροβλημάτιστα. Η υποστήριξη του έχει λήξει αλλά Οκ...
 

Μηνύματα
15.475
Reaction score
21.660
Γι' αυτά έχεις κάποια στοιχεία; Και για το ποιοι παρακολουθούν και για το ποιοι δεν παρακολουθούν (και γιατί τους αφήνουν);

Και πως παρακολουθούν χωρίς αυτό να φαίνεται καθόλου σε δικτυακό επίπεδο (πακέτα κλπ.);
Ή στις εκατομμύρια συσκευές που πουλιούνται (στη Δύση) κάθε χρόνο δεν βρέθηκε κανείς να αντιληφθεί τον τρόπο με τον οποίο παρακολουθούν; Τι έχουν, ραδιενεργές κεραίες;
δηλαδή τώρα θέλεις να βρω ξανά τα δεκάδες άρθρα που κυκλοφορούν παγκοσμίως για το ενσωματωμένο spyware που έχουν στο λογισμικό τους τα συγκεκριμένα ή αυτά που αναφέρουν για τις επιδοτούμενες απο την κυβέρνηση προσπάθειες διείσδυσης της Huawei στα δίκτυα πέμπτης γενιάς των δυτικών χωρών ή μήπως αυτές που αναφέρουν την απαγόρευση χρήσης τόσο των συσκευών αυτών των εταιριών όσο και γενικότερα κινεζικού λογισμικού κοινωνικής δικτύωσης από χρήστες με πρόσβαση σε κυβερνητικές ή στρατιωτικές υπηρεσίες διαφόρων δυτικών χωρών; επίσημες απαγορεύσεις ή και ανεπίσημες.

όχι δεν το κάνω, αν δεν σου αρέσει αγνόησε το.
εταιρίες σαν την op φαίνεται να είναι στην απ έξω γιατί δεν έχουν μερίδιο στην αγορά. Ενδεχομένως να ισχύει και το ανάποδο, δεν έχουν μερίδιο γιατί δεν "συναίνεσαν" στην πρακτική αυτή.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.184
Reaction score
7.168
όχι δεν το κάνω, αν δεν σου αρέσει αγνόησε το.
Το αγνοώ λοιπόν και το ίδιο προτείνω να κάνουν και οι υπόλοιποι.

Αυτά που αναφέρεις για επιδοτήσεις της κινεζικής κυβέρνησης στη Huawei δεν μας ενδιαφέρουν στα πλαίσια αυτής της συζήτησης. Ούτε η απαγόρευση του TikTok, ούτε χρήσης κινεζικών συσκευών κλπ. από κρατικές υπηρεσίες των ΗΠΑ.

Καλά κάνουν οι αμερικάνοι και δεν θέλουν να αποκτούν μερίδιο οι κινέζικες εταιρείες (μερίδιο που αντίστοιχα χάνουν οι αμερικανικές), ή δεν θέλουν για λόγους ασφαλείας να στηρίζονται σε κινεζικό hardware ή υποδομές. Όχι γιατί έχουν βρει spyware, αλλά γιατί δυνητικά, αν και όταν, ίσως. Φύλαγε τα ρούχα σου, για να'χεις τα μισά.

Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς σαν Έλληνες καταναλωτές είναι, υπάρχει οποιαδήποτε έρευνα, άρθρο, αναφορά, που να λέει ότι consumer συσκευή (κινητό, tablet) της Xiaomi ή της Huawei βρέθηκε να περιλαμβάνει λογισμικό παρακολούθησης; Εγώ δεν έχω δει κάτι τέτοιο. Εσύ λες ότι έχεις δει αλλά δεν θες να μας διαφωτίσεις, οπότε μάλλον η συζήτηση σταματάει εδώ.

Υ.Γ. Και δεν πάω καν σε αυτό που λέει ο @alexis ότι αντίστοιχα με τις "άλλες" συσκευές μπορεί να μας παρακολουθούν "οι άλλοι". Ο καθένας αν θέλει έχει δικαίωμα να τον ενοχλεί το ένα αλλά όχι το άλλο. Εγώ ρωτάω αν υπάρχουν αποδείξεις για παρακολούθηση από τις κινέζικες συσκευές συγκεκριμένα.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.352
Reaction score
28.900
Έχουν βγει κάποια άρθρα για κινεζικες συσκευές που έχουν μέσα λογισμικά παρακολούθησης αλλά αφορούν media players της πλάκας.
 

abcd

Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
Super Moderator
Μηνύματα
78.601
Reaction score
97.192
Εγώ ρωτάω αν υπάρχουν αποδείξεις για παρακολούθηση από τις κινέζικες συσκευές συγκεκριμένα.
Η Hikvision παραδέχτηκε τη συγκεκριμένη ευπάθεια και έδωσε οδηγίες στους χρήστες της κάμερας να εγκαταστήσουν νέο λογισμικό στις συσκευές.

 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.184
Reaction score
7.168
Πάμε πάλι:

Αυτό που μας ενδιαφέρει εμάς σαν Έλληνες καταναλωτές είναι, υπάρχει οποιαδήποτε έρευνα, άρθρο, αναφορά, που να λέει ότι consumer συσκευή (κινητό, tablet) της Xiaomi ή της Huawei βρέθηκε να περιλαμβάνει λογισμικό παρακολούθησης;
Για Xiaomi και Huawei είπε ο @pankrok , για αυτές ρωτάω κι εγώ.
Τώρα τι κάνει η κάθε κινεζική εταιρεία δεν το ξέρω, προφανώς μπορεί να βρεθεί το οτιδήποτε. Αλλά για 2 τέτοιους κολοσσούς που πουλάνε εκατομμύρια συσκευές ανά έτος σε δυτικές χώρες, με παραξενεύει να λέμε με τέτοια ευκολία ότι έχουν spyware όταν κανένας ερευνητικός φορέας, κυβέρνηση, κάτοχος ή οργανισμός δεν έχει δώσει στη δημοσιότητα τέτοια στοιχεία. Και δεν είναι ότι δεν τους περιμένουν στη γωνία...

Και με παραξενεύει αντίστοιχα πως "γνωρίζουμε" (πάλι χωρίς στοιχεία) ότι η OnePlus ΔΕΝ παρακολουθεί, όταν ούτε για τους άλλους έχουμε ανακαλύψει τον τρόπο που παρακολουθούν (άσχετα αν το πιστεύουμε ή όχι).

Υ.Γ. Επίσης ευπάθειες υπάρχουν και έχουν ανακαλυφθεί σε όλες τις συσκευές, κινεζικές και μη. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάθε ευπάθεια που ανακαλύπτεται είναι δάκτυλος κυβέρνησης. Ούτε το αντίθετο φυσικά.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.933
Πάμε πάλι:

Για Xiaomi και Huawei είπε ο @pankrok , για αυτές ρωτάω κι εγώ.
Τώρα τι κάνει η κάθε κινεζική εταιρεία δεν το ξέρω, προφανώς μπορεί να βρεθεί το οτιδήποτε. Αλλά για 2 τέτοιους κολοσσούς που πουλάνε εκατομμύρια συσκευές ανά έτος σε δυτικές χώρες, με παραξενεύει να λέμε με τέτοια ευκολία ότι έχουν spyware όταν κανένας ερευνητικός φορέας, κυβέρνηση, κάτοχος ή οργανισμός δεν έχει δώσει στη δημοσιότητα τέτοια στοιχεία. Και δεν είναι ότι δεν τους περιμένουν στη γωνία...

Και με παραξενεύει αντίστοιχα πως "γνωρίζουμε" (πάλι χωρίς στοιχεία) ότι η OnePlus ΔΕΝ παρακολουθεί, όταν ούτε για τους άλλους έχουμε ανακαλύψει τον τρόπο που παρακολουθούν (άσχετα αν το πιστεύουμε ή όχι).

Υ.Γ. Επίσης ευπάθειες υπάρχουν και έχουν ανακαλυφθεί σε όλες τις συσκευές, κινεζικές και μη. Δεν σημαίνει απαραίτητα ότι κάθε ευπάθεια που ανακαλύπτεται είναι δάκτυλος κυβέρνησης. Ούτε το αντίθετο φυσικά.
Ότι έχει Google υπηρεσίες και λειτουργικό παρακολουθεί. Πόσο μάλλον τα κινέζικα. Τώρα αν αυτό γίνεται με μανδύα νομιμότητας λίγο απασχολεί.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.352
Reaction score
44.891
Όπχιος φοβάται μήπως τον παρακολουθούν έχει προφανώς κάτι να κρύψει ή κάνει λάθος χρήση των συσκευών.
Εγώ τι να φοβάμαι? Μη με κλέψουν τις φωτό? Γεμάτο το γκάλερι είναι με μπάμιες που ανεβάζω εδώ :biggrin:
Προσωπικά ψήνομαι για το xiaomi pad 6 pro, όσο γερνάω θέλω μεγαλύτερη οθόνη, επιπλέον θα σηκώνει καλύτερα κάποια βαριά προπονητικά προγράμματα που παίζω, το έχει κάνας, αξίζει?
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.352
Reaction score
28.900
Έμαθα προχθές από ένα video πως ένα pug στο iPhone εμφάνιζε φωτογραφίες που είχαν διαγραφεί 🙃 . Μάλιστα αυτός που το έλεγε είναι καμμένος iohonάκιας και Applάκιας. Δηλαδή δεν ήταν hater, να πεις πως κάτι κερδίζει από αυτό.
Ότι έχει Google υπηρεσίες και λειτουργικό παρακολουθεί. Πόσο μάλλον τα κινέζικα. Τώρα αν αυτό γίνεται με μανδύα νομιμότητας λίγο απασχολεί.
Δηλαδή στο iOS δεν συμβαίνει αυτό; Και κανένα δυτικό λογισμικό δεν είναι νταβατζής ή κάνει ότι γουστάρει με το έτσι θέλω;
 
Last edited:

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.933
Έμαθα προχθές από ένα video πως ένα pug στο iPhone εμφάνιζε φωτογραφίες που είχαν διαγραφεί 🙃 . Μάλιστα αυτός που το έλεγε είναι καμμένος iohonάκιας και Applάκιας. Δηλαδή δεν ήταν hater, να πεις πως κάτι κερδίζει από αυτό.
Ναι γιατί η εναλλακτική ήταν να οδηγήσουν σε μια λύση που θα διέγραφε φωτογραφίες που ΔΕΝ έχουν διαγραφεί.
Anyhow καμιά σχέση με παρακολούθηση και btw το bug φτιάχτηκε σε 5-10 μέρες.

Δηλαδή στο iOS δεν συμβαίνει αυτό; Και κανένα δυτικό λογισμικό δεν είναι νταβατζής ή κάνει ότι γουστάρει με το έτσι θέλω;
Φυσικά και δεν συμβαίνει. Για τον απλούστατο λόγο ότι η μηλιά δεν έχει διαφημιστικό δίκτυο άρα για αυτήν δεν έχει αξία να σε φακελώσει. Google και facebook όμως φακελώνουν αβέρτα μια και πουλάνε διαφημίσεις.

Φυσικά. Και το android δυτικό λογισμικό είναι και φακελώνει. Αλλά το να πας να πέσεις σε κινεζιά είναι σαν να δώσεις την κόρη σου σε βιαστή γιατί ο άλλος δεν είχε συμπαθητική φυσιογνωμία.

ΥΓ. Περιμένουμε τον μπρέτσο να βάλει webcam στο σπίτι του μια και δεν έχει τίποτα να κρύψει. (λολ)

ΥΓ2. Αν θέλετε το πιστεύετε. Το μεσημέρι είδα όνειρο ότι ήμουν στην έπαυλη του @costas EAR στο ηράκλειο. Τη χλίδα που είδα στο όνειρο δεν περιγράφεται. Στο τέλος χάσανε το αυτοκίνητο μου οι σωφέρ γιατί είχαν ένα android tablet για να διαχειρίζονται τις κλειδαριές του γκαράζ...
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.352
Reaction score
28.900
Ναι γιατί η εναλλακτική ήταν να οδηγήσουν σε μια λύση που θα διέγραφε φωτογραφίες που ΔΕΝ έχουν διαγραφεί.
Anyhow καμιά σχέση με παρακολούθηση και btw το bug φτιάχτηκε σε 5-10 μέρες.


Φυσικά και δεν συμβαίνει. Για τον απλούστατο λόγο ότι η μηλιά δεν έχει διαφημιστικό δίκτυο άρα για αυτήν δεν έχει αξία να σε φακελώσει. Google και facebook όμως φακελώνουν αβέρτα μια και πουλάνε διαφημίσεις.

Φυσικά. Και το android δυτικό λογισμικό είναι και φακελώνει. Αλλά το να πας να πέσεις σε κινεζιά είναι σαν να δώσεις την κόρη σου σε βιαστή γιατί ο άλλος δεν είχε συμπαθητική φυσιογνωμία.

ΥΓ. Περιμένουμε τον μπρέτσο να βάλει webcam στο σπίτι του μια και δεν έχει τίποτα να κρύψει. (λολ)
Για ρίξε μια ματιά τι γίνεται με την Adobe, που την βρίζουν σχεδόν όλοι οι δημιουργοί που πληρώνουν τα προγράμματα της κάθε μήνα.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.096
Reaction score
8.933
Για ρίξε μια ματιά τι γίνεται με την Adobe, που την βρίζουν σχεδόν όλοι οι δημιουργοί που πληρώνουν τα προγράμματα της κάθε μήνα.
Ε για βάλε από πάνω να έχεις και μια χούντα για κυβέρνηση και δένει το γλυκό ;)
 

Μηνύματα
2.478
Reaction score
1.757
"Με ενδιαφέρει να φοράει τελευταία έκδοση android και να έχει υποστήριξη για αρκετά χρόνια, όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" android (έχω πίξελ κινητό, και το καθαρό Google περιβάλλον το προτιμώ).
-Πάρε ipad pro
-Πάρε ipad mini

Ρε θα με πεθάνετε! :rofl:
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.475
Reaction score
15.277
"Με ενδιαφέρει να φοράει τελευταία έκδοση android και να έχει υποστήριξη για αρκετά χρόνια, όσο το δυνατόν πιο "καθαρό" android (έχω πίξελ κινητό, και το καθαρό Google περιβάλλον το προτιμώ).
-Πάρε ipad pro
-Πάρε ipad mini

Ρε θα με πεθάνετε! :rofl:
ε κλασικά!

"Ψάχνω κεφαλή για το πικαπ"
-Βάλε Tidal & Roon :p
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.244
Μηνύματα
2.893.465
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top