Τι είδαμε, τι θα δούμε


xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.461
Reaction score
85.810
Ξέχασα να σου πω γι' αυτό..
Το πρώτο ήταν καλό, βλεπόταν πολύ ευχάριστα για ταινία του είδους.. (το Triple Frontier εμένα μ' άρεσε περισσότερο..:rolleyes:).
Το δεύτερο όχι..

Πιο απολαυστικό ένα διωράκι στο Call of Duty.. :roflmao::biggrin:
Το δεύτερο ήταν το καλό! 8-) :biggrin:
 



Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.958
Reaction score
34.793
Εμενα παλι μου κανε λιγο σε στιγμες αδιαφορο με αρκετο μπλα μπλα κ σε στυλ σαν ντοκυμαντερ.. ειδα μεχρι μεση, θα δειξει στο υπολοιπο
 

Μηνύματα
27.872
Reaction score
26.237
Μετά την εκκίνηση της ταινίας με το πάρτυ ήθελα να έχω γεμάτο ποτήρι δίπλαμ' για παν ενδεχόμενο.. :tongue: :rolleyes:



Κοιλίτσα ίσως έκαμε σε κάποια σημεία αλλά δεν ήταν τόσο έντονη ώστε να με αποτρέψει - χαλάσει..
Διαλείμματα ήθελε (εγώ έκανα 2) ήταν μεγάλη και λίγο έντονη για θέαση μονορούφι..
Αν έπρεπε να πω μια φράση για την ταινία μάλλον θα έλεγα ''συγκρατημένα εξωφρενική.'' :biggrin:
Καλές οι ερμηνείες (ιδιαίτερα η λοξή.. :tongue:)

Κι εμένα μ' άφησε γενικά καλή εντύπωση (έβγαλε και γέλιο σε κάποια σημεία)
μόνο τα ''round up'' σινεφίλ φινάλε δεν μπορώ πολύ κι ένιωσα πως δεν χρειαζόταν εδώ αλλά νταξ'
Kαι μένα μ΄αρέσει .
 
Last edited:

Μηνύματα
13.811
Reaction score
15.700
Καταλαβαίνω τι σ' αρέσει και τι όχι..
Απλά αυτό που είπες για θέαμα χωρίς ''τέχνη'' τουλάχιστον για τα ταινιάκια που συζητάμε τώρα δεν ισχύει ακριβώς..
Αργό ρυθμό και ''λεπτομέρειες'' δίνουν συχνά για να πετύχουν ρεαλισμό - να βάλουν τον θεατή σε σκοτεινό mood αν αυτό απαιτεί η θεματική..
Δεν αφορά υποχρεωτικά ''τέχνη'' έντεχνα σενάρια ή μυστικά μηνύματα..
Απλά αν θέλει ο σκηνοθέτης να πετύχει να νιώσει ο θεατής λίγο σφίξιμο στο στομάχι για μια δυσμενή εξέλιξη ή μια σκληρή εικόνα - κατάσταση δεν θα του βγει αν δεν έχει δημιουργήσει κάποιο ''κλίμα'' χρησιμοποιώντας τον ρυθμό ή τες πα.. με κάποιον άλλο τρόπο.. ;)

Αυτό..



Αφού κατάφερες να το δεις..
Ήρωας.. :tongue: :lolsign:

:tongue:
Ωπα, εδώ εχουμε έναν κριτικό τέχνης κάπως πολλά υποσχόμενο. :D 😍

Κονωνικών, ρομαντικών και κουλτουριάρικων κριτική αναλαμβάνουμε ;
 





xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.461
Reaction score
85.810
Το είχα κι αυτό στο ψυγείο για καιρό.. :whistling:
Τελικά είχε πλάκα, πολύ ευχάριστα πέρασε το διωράκι.. :party:
7++

Και μία δεύτερη γνώμη... :biggrin:

Είχα προσπαθήσει να το δω όταν ήταν φρέσκο. Με εκνεύρισε στα πρώτα λεπτά. Όχι απλά δεν μου άρεσε. Νευρίασα.
 

Μηνύματα
14.874
Reaction score
1.937


Commissioner Laura Moretti investigates the disappearance of a young girl but the investigation reveals a reality in which everyone has secrets to protect.

Ωραία ιταλική σειρά.
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.564
Reaction score
20.092
Και μία δεύτερη γνώμη... :biggrin:

Είχα προσπαθήσει να το δω όταν ήταν φρέσκο. Με εκνεύρισε στα πρώτα λεπτά. Όχι απλά δεν μου άρεσε. Νευρίασα.
Βρε αυτό ήταν ''σφηνάκι'' δεν ήταν μουρτζούφλικο.. 🤔
Έίχε οέο ξυλίκι, γέλιο, σφαίρες, μαχαίρια :tongue: και αργό δεν το λες.. :idk:
Θέμα ''χημείας'' θα ήταν.. :tongue:
Ή δεν ήσουν σε καλή μέρα..
Το παθαίνουν και οι καλύτεροι.. 8-)

Ξαναδοκίμασέ το με άδειο στομάχι, ίσως να ήσουν ''βαρύς'' (με ff πάντα..) :roflmao: :roflmao:
 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.461
Reaction score
85.810
Βρε αυτό ήταν ''σφηνάκι'' δεν ήταν μουρτζούφλικο.. 🤔
Έίχε οέο ξυλίκι, γέλιο, σφαίρες, μαχαίρια :tongue: και αργό δεν το λες.. :idk:
Θέμα ''χημείας'' θα ήταν.. :tongue:
Ή δεν ήσουν σε καλή μέρα..

Το παθαίνουν και οι καλύτεροι.. 8-)
Είχε υφάκι. Αυτά που κάνουν οι σκηνοθέτες για να ξεχωρίσουν. Δεν θέλω το "διαφορετικό".
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.564
Reaction score
20.092
Είχε υφάκι σκηνοθετικό. Αυτά που κάνουν οι σκηνοθέτες για να ξεχωρίσουν. Δεν θέλω το "διαφορετικό".
Ναι είχε κάτι κουφούς διαλόγους Ταραντινιάρικους και καλά (ειδικά στην αρχή) αλλά έχει ''ψωμί''

''Δικό σου'' είναι κατά βάθος.. :tongue:
Δεν σου είπα να δεις αυτό που είναι ο πρωταγωνιστής σχεδόν αμίλητος, καταθλιπτικός και μουντρούχος.. :whistling:
Αν και ήταν καλούλι.. ;)

 
Last edited:

xfader

Segregation supporter
Administrator
Μηνύματα
36.461
Reaction score
85.810
Ναι είχε κάτι κουφούς διαλόγους Ταραντινιάρικους και καλά (ειδικά στην αρχή) αλλά έχει ''ψωμί''

''Δικό σου'' είναι κατά βάθος.. :tongue:
Δεν σου είπα να δεις αυτό που είναι ο πρωταγωνιστής σχεδόν αμίλητος, καταθλιπτικός και μουντρούχος.. :whistling:
Αν και ήταν καλούλι.. ;)

Για να γίνω πιο κατανοητός θα προτιμούσα να βλέπω παραλλαγές του Bourne για πάντα χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής. :biggrin:
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.564
Reaction score
20.092
Για να γίνω πιο κατανοητός θα προτιμούσα να βλέπω παραλλαγές του Bourne για πάντα χωρίς δυνατότητα άλλης επιλογής. :biggrin:
Μια χαρά κατανοητός είσαι.. :smoke:
Τα Bourne δεν τα λες ιδιαίτερα γρήγορα, κρατάνε όμως ένα μέσο ρυθμό με πιο γρήγορες εναλλαγές (στις περισσότερες περιπτώσεις), πιο πολύ το στυλ υποπτεύομαι σ' ενοχλεί σε κάποιες ταινίες ή ο τρόπος αφήγησης παρά ρυθμός ή διάλογοι.. ;)

Όλοι έχουμε προτιμήσεις ή αντιπάθειες απλά είσαι λίγο πιο ''σφιχτούλης'' :biggrin:

Πάντως το ''Killer'' π.χ. που είχαμε συζητήσει παραπάνω έχει Bourne style αφήγηση λίγο πιο μουντή βέβαια λόγο θεματικής.. ;)
 
Last edited:



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.242
Μηνύματα
2.893.425
Members
38.010
Νεότερο μέλος
ATBG7
Top