Να επιλέξω την xlr σύνδεση;


Μηνύματα
24
Reaction score
22
XLR επομένως , αλλά με πολύ καλά καλώδια που θα προσδίδουν ταχύτητα στο χαμηλό , που όπως κατάλαβα το προτιμάς από τον μάλνιο ήχο (wooly) https://gearspace.com/board/so-much...16-please-describe-quot-wooly-quot-sound.html
Αν σου κάθισαν στο αυτί τα καλώδια που περιέχουν και ασήμι., τότε προσπάθησε να ακούσεις και κάποιο καλώδιο της Nordost.
Για τα καλώδια της Siltech δεν έχω να προσθέσω τίποτα παραπάνω, απ ότι έχει ήδη αναφέρει ολόκληρος ο κόσμος , με άριστες κριτικές παντού. Και δεν είναι ότι λαδώνουν όλους τους reviewers του πλανήτη, όπως ισχυρίζονται κάποιοι συνομοσιολόγοι . Απλώς είναι πολύ καλά προϊόντα και παράλληλα υπάρχει από πίσω πολυ τεχνολογία και τεχνογνωσία που δεν διάσκεται στα πανεπιστήμια προφανώς. (τουλάχιστον σε επίπεδο BSc , MSs)


Πάντοτε υπήρχαν και πάντοτε θα υπάρχουν οι συνομοσιολόγοι, ακόμα και στο χόμπι μας , αλλά εσύ να κοιτάς μπροστά σου και να βγάζεις τα δικά σου συμπεράσματα. Προσπάθησε να βρεις μερικούς σωστούς dealers, που θα σε βοηθήσουν να ακούσεις τουλάχιστον 6 ζευγάρια καλωδίων πριν αγοράσεις αυτό που σου ταιριάζει καλύτερα.
Μην αποκλείσεις τους έλληνες κατασκευαστές καλωδίων, για να έχεις ένα μέτρο σύγκρισης.

Καλές διακοπές και υπομονή. Μην βιαστείς να ξοδέψεις χρήματα επειδή τώρα σε έχει πιάσει η φούρια.
Οποιος βιάζεται, καταλήγει στο τέλος να τα πουλάει μέσω των αγγελιών..
Το περίεργο είναι ότι ένα μήνα πριν δοκίμασα ένα xlr Siltech δύο μοντέλα πάνω από το τωρινό.Ηταν το πρώτο xlr που έμπαινε σε σύστημα μου καθώς στο παρελθον καμμια συσκευή δε διέθετε xlr.Το Neotech(nemoi-1220 με τα κορυφαία rca της Neotech) νίκησε εύκολα.Τοτε αρχισα να σκεπτομαι ότι λόγω της "ιδιαιτερότητας"(ψευδο-ισορροπημένος) του τελικού ενισχυτή( 2X150W,τάξη Δ)αναβάθμιση μπορούσε να προέλθει μόνο από rca καλώδια και άρχισα να κοιτάζω προς μεγαλύτερα μοντέλα της Neotech.Παλαιοτερα είχα επίσης ασημένιο rca Νeotech,ένα μοντέλο κάτω από το δικό μου.Ερχεται λοιπόν τώρα το εισαγωγικό μοντέλο xlr της Siltech και καταφέρνει αυτό που δεν κατάφερε ο μεγαλύτερος αδελφός του.Πως γίνεται αυτό;
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρόκειται για δύο εταιρίες που διαθέτουν τεχνογνωσία,εμπειρία και δικους τους αγωγούς,ένα "πακέτο" που δύσκολα βρίσκεται αλλού.
Nordost είχα όχι όμως xlr.Tο κακό μ' αυτά είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις πιο πάνω από το Red Dawn για να επιτύχεις κάτι.Στις τιμές που πωλούνται τα αναφερόμενα μοντέλα θα προτιμούσα καθαρό ασήμι από άλλη
εταιρία κι όχι απλώς επιασημωμενο χαλκο.Θελω να βλέπω αυτό που πληρώνω.
Το θέμα στο χαμηλό αφορά ολόκληρη την εισαγωγική σειρά της Siltech και τμημα της μεσαίας σειράς.Ειναι θέμα διατομής το οποίο δεν υπάρχει σε μεγαλυτερα-απλησιαστα-μοντελα από τα οποία δεν λείπει τίποτα απολύτως.Οπως έχουν τα πράγματα,προτιμώ
την ποιοτητα από την ποσότητα όταν δε μπορώ να έχω και τα δύο μαζί.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι γυρίζοντας στην Αθήνα,το Νeotech θα μπει αγγελία.Θα αγοραστεί ο,τι άλλο ακούσω,ικανοποιηθω και μπορέσω να πληρώσω.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
ακόμα και οι άσχετοι έχουν λόγο ύπαρξης
Πόση σοφία θεέ μου, πόση.

Θελω να βλέπω αυτό που πληρώνω.
Πόσο αλήθεια θεέ μου, πόσο.

Καλημέρα παιδιά! :party:



ΥΓ. Δεν έχω το θεό μου (άθεος), να ξέρετε.
Δηλαδή, ο δγιάλος δε με παίρνει.
Εδώ θα κατσκωθώ. Όχι σα τον Κόγια, που τον πήρε.
 
Last edited:

Μηνύματα
2.339
Reaction score
2.882
Το περίεργο είναι ότι ένα μήνα πριν δοκίμασα ένα xlr Siltech δύο μοντέλα πάνω από το τωρινό.Ηταν το πρώτο xlr που έμπαινε σε σύστημα μου καθώς στο παρελθον καμμια συσκευή δε διέθετε xlr.Το Neotech(nemoi-1220 με τα κορυφαία rca της Neotech) νίκησε εύκολα.Τοτε αρχισα να σκεπτομαι ότι λόγω της "ιδιαιτερότητας"(ψευδο-ισορροπημένος) του τελικού ενισχυτή( 2X150W,τάξη Δ)αναβάθμιση μπορούσε να προέλθει μόνο από rca καλώδια και άρχισα να κοιτάζω προς μεγαλύτερα μοντέλα της Neotech.Παλαιοτερα είχα επίσης ασημένιο rca Νeotech,ένα μοντέλο κάτω από το δικό μου.Ερχεται λοιπόν τώρα το εισαγωγικό μοντέλο xlr της Siltech και καταφέρνει αυτό που δεν κατάφερε ο μεγαλύτερος αδελφός του.Πως γίνεται αυτό;
Συμφωνώ και επαυξάνω ότι πρόκειται για δύο εταιρίες που διαθέτουν τεχνογνωσία,εμπειρία και δικους τους αγωγούς,ένα "πακέτο" που δύσκολα βρίσκεται αλλού.
Nordost είχα όχι όμως xlr.Tο κακό μ' αυτά είναι ότι πρέπει να ξεκινήσεις πιο πάνω από το Red Dawn για να επιτύχεις κάτι.Στις τιμές που πωλούνται τα αναφερόμενα μοντέλα θα προτιμούσα καθαρό ασήμι από άλλη
εταιρία κι όχι απλώς επιασημωμενο χαλκο.Θελω να βλέπω αυτό που πληρώνω.
Το θέμα στο χαμηλό αφορά ολόκληρη την εισαγωγική σειρά της Siltech και τμημα της μεσαίας σειράς.Ειναι θέμα διατομής το οποίο δεν υπάρχει σε μεγαλυτερα-απλησιαστα-μοντελα από τα οποία δεν λείπει τίποτα απολύτως.Οπως έχουν τα πράγματα,προτιμώ
την ποιοτητα από την ποσότητα όταν δε μπορώ να έχω και τα δύο μαζί.
Το μόνο σίγουρο είναι ότι γυρίζοντας στην Αθήνα,το Νeotech θα μπει αγγελία.Θα αγοραστεί ο,τι άλλο ακούσω,ικανοποιηθω και μπορέσω να πληρώσω.
Όταν βάλεις τα πιο ακριβά καλώδια άνετα θα ακούς πεντακάθαρα και δυνατά. Σε ποια περιοχή μενεις; Όταν βάζεις μουσική να βάζω ωτοασπίδες μην κουφαθω ( ήδη έχω κουφαθεί.....).
 

Μηνύματα
24
Reaction score
22
Όταν βάλεις τα πιο ακριβά καλώδια άνετα θα ακούς πεντακάθαρα και δυνατά. Σε ποια περιοχή μενεις; Όταν βάζεις μουσική να βάζω ωτοασπίδες μην κουφαθω ( ήδη έχω κουφαθεί.....).
Μην ανησυχείς,αγαπητέ,και δεν πρόκειται να σε ταλαιπωρήσω.Ταλαιπωρω τους ενοίκους της πολυκατοικίας διότι οι στάθμες των PMC σε συνδυασμό με τους "χάρτινους" τοίχους της πολυκατοικίας και την εκτός "σωρού" μουσική που μου αρέσει,επιδρούν αρνητικά στους γειτονες.Παντοτε όμως όχι σε ώρες κοινής ησυχίας.Οσο για τα πιο ακριβά καλώδια δεν ισχυρίστηκα ότι είναι πάντοτε καλύτερα.Αυτο έχω αποκομίσει ύστερα από 4 δεκαετίες ενασχόλησης και,κυριολεκτικά,εκατοντάδες καλώδια με πιο πρόσφατο "μάθημα" το προχθεσινό.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
22
Πόση σοφία θεέ μου, πόση.


Πόσο αλήθεια θεέ μου, πόσο.

Καλημέρα παιδιά! :party:



ΥΓ. Δεν έχω το θεό μου (άθεος), να ξέρετε.
Δηλαδή, ο δγιάλος δε με παίρνει.
Εδώ θα κατσκωθώ. Όχι σα τον Κόγια, που τον πήρε.
Επιλογές είναι αυτές.Μονο που πρέπει να αλλάζουν όταν δε δικαιώνονται.Οπως στα Mogami που ανέφερε το μέλος g.kar ότι κάνουν μόνο για άπλωμα ρούχων.Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να συνδέεται τίποτα πάνω τους.Ουτε καν μανταλάκια.Ουτε για σωσίβιο η κουλούρα τους.Θα σε στείλει στον πάτο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
Ταλαιπωρω τους ενοίκους της πολυκατοικίας
Και τι; Κολλώνουν αυτοί;
Εγώ θα τους σώσω.
Θα φωνάξω το 100.

Θα σε στείλει στον πάτο.
Συμφωνώ. Ντίπ ντίιιιπ ντάουν. Ντάουν άντερ.
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
εκατοντάδες καλώδια με πιο πρόσφατο "μάθημα" το προχθεσινό.
Γηράσκεις αεί μαθητευόμενος, στο θαυμαστό σχολειό των καλωδίων. Το κρυφό. Από παπάδες κι αυτό.

Τι; Δε λεν "παίζουν παπάδες"; Και γω το λέω, σκέψου.

Βρήκα και τίτλο:

Κρυφό σουπερηχητικο παπαδοσχολειό.

Στην αγγλικήν:
catholic hidden audiophile jewellery cable school.
 

Μηνύματα
24
Reaction score
22
Γηράσκεις αεί μαθητευόμενος, στο θαυμαστό σχολειό των καλωδίων. Το κρυφό. Από παπάδες κι αυτό.

Τι; Δε λεν "παίζουν παπάδες"; Και γω το λέω, σκέψου.
Το σχολείο δεν είναι κρυφό,είναι φανερό όταν βάλεις το χέρι στην τσέπη.Το ξέρω ότι είναι δύσκολο στην περίπτωση σου που χρειάζεσαι...χιλιομετρα όμως η λύση είναι να γυρίσεις στο δικαναλο.Και καλύτερα θα ακούς και πιο ανώδυνα θα εκταμιευεις.
 
Last edited:

Μηνύματα
298
Reaction score
851
Με το ρεύμα όμως? Πόσες απώλειες άραγε υπάρχουν στο ηχητικό αποτέλεσμα από το βρώμικο και ανίσχυρο ρεύμα που καταλήγει στον Πίνακα του σπιτιού?
Τα καλώδια που μεταφέρουν το ρεύμα?Οι μπρίζες?
Καυτά ερωτήματα.....
 

Μηνύματα
24
Reaction score
22
Με το ρεύμα όμως? Πόσες απώλειες άραγε υπάρχουν στο ηχητικό αποτέλεσμα από το βρώμικο και ανίσχυρο ρεύμα που καταλήγει στον Πίνακα του σπιτιού?
Τα καλώδια που μεταφέρουν το ρεύμα?Οι μπρίζες?
Καυτά ερωτήματα.....
...που απαντώνται όταν συνδεσεις καλώδια ρεύματος της προκοπης,πρίζα της προκοπης,πολυπριζο της προκοπης και ο,τιδηποτε άλλο της προκοπής δοκιμάσεις στο σύστημά σου πριν την αγορά και το αντέχει η τσέπη σου.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.495
Reaction score
128.976
να γυρίσεις στο δικαναλο
Μπριτς.

Κάτσε συ σχεδόν μονοκάναλος.

Γω έχω αφτχιά και στο σβέρκο. Θέλω ηχεία ολόβε.

40 χρόνια άκουγα και γω δικάναλο, κι έπαιζα με σιλτεκχ, κι άλλες τέτοιες αηδιες. Νισαφι.

Τους έδωσα λεφτά τους καλωδιοέμπορους, άφθονα, πιο πολλά από σένα. Φτάνει, κάτσε να ταΐσω κι άλλους.
 

Μηνύματα
2.339
Reaction score
2.882
Μην ανησυχείς,αγαπητέ,και δεν πρόκειται να σε ταλαιπωρήσω.Ταλαιπωρω τους ενοίκους της πολυκατοικίας διότι οι στάθμες των PMC σε συνδυασμό με τους "χάρτινους" τοίχους της πολυκατοικίας και την εκτός "σωρού" μουσική που μου αρέσει,επιδρούν αρνητικά στους γειτονες.Παντοτε όμως όχι σε ώρες κοινής ησυχίας.Οσο για τα πιο ακριβά καλώδια δεν ισχυρίστηκα ότι είναι πάντοτε καλύτερα.Αυτο έχω αποκομίσει ύστερα από 4 δεκαετίες ενασχόλησης και,κυριολεκτικά,εκατοντάδες καλώδια με πιο πρόσφατο "μάθημα" το προχθεσινό.
Και φαντάζομαι τι μουσική βάζεις και τους ταλαιπωρείς.
Δεν τους ταλαιπωρεί το ποιοτικο "μεγαρο" μουσικης" που διαθέτεις αλλά τα σκυλομεταλαδικα.
Το σχολείο δεν είναι κρυφό,είναι φανερό όταν βάλεις το χέρι στην τσέπη.Το ξέρω ότι είναι δύσκολο στην περίπτωση σου που χρειάζεσαι...χιλιομετρα όμως η λύση είναι να γυρίσεις στο δικαναλο.Και καλύτερα θα ακούς και πιο ανώδυνα θα εκταμιευεις.
Με χτεσινή εγγραφή και κατάλαβες ότι ο ear είναι πολυκαναλος.
Είσαι γρήγορο πιστόλι.
 


Μηνύματα
958
Reaction score
2.689
στα Mogami που ανέφερε το μέλος g.kar ότι κάνουν μόνο για άπλωμα ρούχων.Η άποψη μου είναι ότι δεν πρέπει να συνδέεται τίποτα πάνω τους.Ουτε καν μανταλάκια.Ουτε για σωσίβιο η κουλούρα τους.Θα σε στείλει στον πάτο.

:o :o Όχι ρε φίλε!!!! Έχω τόσα μέτρα, που θα με τραβήξουν πιο κάτω απ' τον Τιτανικό... 😭😭😭😭

Μάνααα, το σωσίβιο πιάσε!
 

Μηνύματα
24
Reaction score
22
Μπριτς.

Κάτσε συ σχεδόν μονοκάναλος.

Γω έχω αφτχιά και στο σβέρκο. Θέλω ηχεία ολόβε.
Που δεν τα
Μπριτς.

Κάτσε συ σχεδόν μονοκάναλος.

Γω έχω αφτχιά και στο σβέρκο. Θέλω ηχεία ολόβε.

40 χρόνια άκουγα και γω δικάναλο, κι έπαιζα με σιλτεκχ, κι άλλες τέτοιες αηδιες. Νισαφι.

Τους έδωσα λεφτά τους καλωδιοέμπορους, άφθονα, πιο πολλά από σένα. Φτάνει, κάτσε να ταΐσω κι άλλους.
Μοναδική περιπτωση παγκοσμιως! Ως και οι μουσικοί μιας ορχήστρας έχουν από δύο αυτιά ο καθένας.
Περισσότερα από μένα,είναι δύσκολο να έχεις δώσει.Εσυ το μετανοιωσες,εγώ όχι.Τα Siltech της εποχής σου δεν έχουν σχέση με τα σημερινά.Αυτο που μπορώ να τους προσαψω(και όχι μόνο σ' αυτους) ειναι ότι σε ασημένια καλωδια βάζουν επίχρυσα βύσματα.
 

Μηνύματα
298
Reaction score
851
...που απαντώνται όταν συνδεσεις καλώδια ρεύματος της προκοπης,πρίζα της προκοπης,πολυπριζο της προκοπης και ο,τιδηποτε άλλο της προκοπής δοκιμάσεις στο σύστημά σου πριν την αγορά και το αντέχει η τσέπη σου.
Αχ και να με λέγανε Προκόπη....Η τσέπη Αγαπητέ Π.Α.Η , η τσέπη....αχχχχχ....
 


Μηνύματα
24
Reaction score
22
:o :o Όχι ρε φίλε!!!! Έχω τόσα μέτρα, που θα με τραβήξουν πιο κάτω απ' τον Τιτανικό... 😭😭😭😭

Μάνααα, το σωσίβιο πιάσε!
Πιάσου καλύτερα από τον έτερο Μογκαμοπληκτο.Δεν έχεις να χάσεις κάτι.Η θα πάτε μαζί στον πάτο η θα σας προσέξουν από τη στεριά και θα σας πετάξουν ένα σχοινι(Siltech θα είναι κι αυτο)να το αρπαξετε να σωθείτε.
Και φαντάζομαι τι μουσική βάζεις και τους ταλαιπωρείς.
Δεν τους ταλαιπωρεί το ποιοτικο "μεγαρο" μουσικης" που διαθέτεις αλλά τα σκυλομεταλαδικα.

Με χτεσινή εγγραφή και κατάλαβες ότι ο ear είναι πολυκαναλος.
Είσαι γρήγορο πιστόλι.
Απλώς διαβάζω για χρόνια το avsite.Οσο για τη μουσική που αναφέρεις,είναι ένα μέρος του "σωρου".Το πρώτο συνθετικό είναι η κακοποίηση της Ελληνικής μουσικής και το δεύτερο, η παρακμή της ροκ.
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.376
Μηνύματα
2.900.162
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top