Να επιλέξω την xlr σύνδεση;




wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.480
Reaction score
15.289
Το σχολείο δεν είναι κρυφό,είναι φανερό όταν βάλεις το χέρι στην τσέπη.Το ξέρω ότι είναι δύσκολο στην περίπτωση σου που χρειάζεσαι...χιλιομετρα όμως η λύση είναι να γυρίσεις στο δικαναλο.Και καλύτερα θα ακούς και πιο ανώδυνα θα εκταμιευεις.
α έτσι πες του τα και συ γιατί εμάς πλέον δε μας δίνει σημασία.... μονοκάναλους μας ανεβάζει, μονοκάναλους μας κατεβάζει...!!!

δε θα πολυκαναλιάσουμε ποτέ κουφάλα dolby :p
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
Τον έφαγαν τα λυκόρνια τον Π.Α.Η, για να τον φέρουν στον ίσιο δρόμο , οι Ρομπέν των δασών
Μη φοβάσαι.Ο Διάβολος μπορεί να μετανοιωσει,εγώ όχι.Οχι,εννοείται πάνω στο θέμα των καλωδίων.Ισα-ισα,έχω φέρει στον σωστό δρόμο φίλους και γνωστούς.Αυτοι όμως είχαν την διάθεση να δοκιμάσουν πριν αφορισουν.
Δε σ' αρέσεουν τα Mogami και το μέταλ... Δεν είσαι φίλος μου :biggrin:
Άσε που τα πρώτα δεν παίζουν καλά το δευτερο! Τσιριζουν και σε συνδυασμό με τις metal εγγραφες το φαινόμενο εντείνεται.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
Ξεχάσατε τα belden , τα Λιόσια και το Μενίδι είναι τίγκα στα belden
Μάλλον θα τα "απαλλοτριωνουν" οι γνωστοί συμπαθείς.Καποιος να τους πληροφορήσει ότι τα Mogami δεν περιέχουν χαλκό αλλά...τσίγκο.Την επόμενη φορά ας ανοίξουν πρώτα κανένα περιοδικό του χώρου για να πάρουν ιδέες.
 


Μηνύματα
28.075
Reaction score
26.458
Μάλλον θα τα "απαλλοτριωνουν" οι γνωστοί συμπαθείς.Καποιος να τους πληροφορήσει ότι τα Mogami δεν περιέχουν χαλκό αλλά...τσίγκο.Την επόμενη φορά ας ανοίξουν πρώτα κανένα περιοδικό του χώρου για να πάρουν ιδέες.
Μα , η mogami ισχυρίζεται ofc χαλκό 99,6 , νομίζω , ή 6Ν ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
 

Μηνύματα
6.565
Reaction score
342
Μα , η mogami ισχυρίζεται ofc χαλκό 99,6 , νομίζω , ή 6Ν ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Κάποια επαγγελματικά καλώδια της mogami, επειδή πρέπει να είναι ευλύγιστα, κατασκευάζονται από κράμα χαλκού (copper) και τσίγκου (tin), εις βάρος της ποιότητας, αδιάφορο για το 80% των επαγγελματιών του ήχου.

Παράδειγμα: Mogami 2901 has been designed to have a greater tensile strength and longer flex life, however this sacrifices some sound quality, and creates 'a slightly more difficult soldering job' due to the copper-tin alloy conductor.
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
.... διδρομο, δικαναλο,δισκοι τα 3 δελτα... 🙊🙉🙈
Το τρίτο δυστυχώς όχι πια.Δυστυχως γιατί και καλύτερα έπαιζε και γιατί το 99% της μουσικής που ακούω,κυκλοφορεί μόνο σε βινύλιο εδώ και χρονια.
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.346
Reaction score
13.323
Με το ρεύμα όμως? Πόσες απώλειες άραγε υπάρχουν στο ηχητικό αποτέλεσμα από το βρώμικο και ανίσχυρο ρεύμα που καταλήγει στον Πίνακα του σπιτιού?
Τα καλώδια που μεταφέρουν το ρεύμα?Οι μπρίζες?
Καυτά ερωτήματα.....
Και τα πολυπριζα και τα πολυπριζα!!!!!! Ξεχασες george :drinks: Kaι την γειωση:smile:
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.234
Reaction score
39.512
Το τρίτο δυστυχώς όχι πια.Δυστυχως γιατί και καλύτερα έπαιζε και γιατί το 99% της μουσικής που ακούω,κυκλοφορεί μόνο σε βινύλιο εδώ και χρονια.
...ευλογα μου ερχονται 2 ερωτηματα,
-> γιατι προβληματιζεσαι σε καλωδια αν δεν εχεις προσβαση στη μουσικη που ακους (που βγαινει αποκλειστικα μεσω δισκων) ?
-> και δευτερων ποιες μπορει να ειναι αυτες οι μουσικες που επιτρεπουν να ασχολειται κανεις με τετοια τετριμενα (μηχανηματα καλωδια και λοιπα δεινα και πανδεινα απο δελτα) ?
(δηλαδη ενταξη, καποια 20-30 οπως και 40-50-60ς αμερικανικα χαμηλης πιστοτητας χαμενα, υπαρχουν ψηφιοποιημενα (οπως και εθνολογικα, αν το γενικευσουμε) // καποια πειραματικα , βρισκονται και ψηφιοποιημενα - αλλα οι απαιτησεις του κοινου αυτων ειναι εντελως διαφορετικες - οι περισσοτερες κυκλοφοριες σημερα, γινονται και ψηφιακα-τοσο σε γνωστα οσο και αγνωστα ειδη)
 
Last edited:

Μηνύματα
37
Reaction score
28
...ευλογα μου ερχονται 2 ερωτηματα,
-> γιατι προβληματιζεσαι σε καλωδια αν δεν εχεις προσβαση στη μουσικη που ακους (που βγαινει αποκλειστικα μεσω δισκων) ?
-> και δευτερων ποιες μπορει να ειναι αυτες οι μουσικες που επιτρεπουν να ασχολειται κανεις με τετοια τετριμενα (μηχανηματα καλωδια και λοιπα δεινα και πανδεινα απο δελτα) ?
(δηλαδη ενταξη, καποια 20-30 οπως και 40-50-60ς αμερικανικα χαμηλης πιστοτητας χαμενα, υπαρχουν ψηφιοποιημενα // καποια πειραματικα, βρισκονται και ψηφιοποιημενα - αλλα οι απαιτησεις του κοινου αυτων ειναι εντελως διαφορετικες )
Για το πρώτο,προσπαθώ να ακούσω τη μουσική μου όσο καλύτερα μπορώ και όσο μου επιτρέπει το βάθος της τσέπης μου.
Για το δεύτερο,βολεύομαι με ο,τιδηποτε υπάρχει ως μερικά χρόνια πριν μέσω του ταπεινού cd.Τα άυλα απλώς δεν παίζουν.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.234
Reaction score
39.512
αυτα για να καταληξω οτι οι προσφατες εξελιξεις στα (υπερ)ηχητικα επιτασουν παντου συνδεση xlr : ηχεια (δορυφορους και υπογουφερ) και βεβαια (προ)ενισχυτικα και βεβαια πηγες...
 


Μηνύματα
28.075
Reaction score
26.458
Τα έχουμε πεί αυτά αγαπητέ .
Να μην επαναλαμβανόμαστε.
Μιά απλή σωστή γείωση και τέρμα.
Ούτε θεμελιακές ούτε ταξίδια στον Αρη .
Μιά απλή ρημάδα γείωση που να δουλεύει . Τέλος.
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.262
Reaction score
20.890
Δυστυχως γιατί και καλύτερα έπαιζε και γιατί το 99% της μουσικής που ακούω,κυκλοφορεί μόνο σε βινύλιο εδώ και χρονια
Ποια μουσική (ποιο είδος) είναι αυτή;
 

Μηνύματα
37
Reaction score
28
Ποια μουσική (ποιο είδος) είναι αυτή;
Sixties rock.Το πρόβλημα υπάρχει στην αναβίωση του από τα 80s ως σημερα.Δεν πιστεύω ότι είναι λόγω μόδας πικαπ-βινυλιου.Αλλοι αναβιωτες πιστεύουν ότι έτσι ακούγεται καλύτερα κι αλλοι απλώς το συνεχίζουν στο ίδιο μέσον από το οποίο το έμαθαν κι αυτοί.
 



Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.379
Μηνύματα
2.900.365
Members
38.033
Νεότερο μέλος
Π.Α.Η.
Top