Αρχάριος

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
R0012196.pngg.png


Να αυτή την τσίμπησα με την Ricoh 😝 (την ακούμπησα κάπως :idk: στον φακό του τηλεσκοπίου :whistling:).
Δεν νομίζω να είναι παρθένα, όλο και κάτι της έκαμα στο photoshop αλλά δεν θυμάμαι τι.. :smoke:).

Ότι θες κάμεις..
Από σπιρτόκουτο με τρούπα μέχρι δεν ξέρω τι άλλο..
Όρεξη να υπάρχει..

Untitled.pngfghjgk.png
 

Μηνύματα
1.611
Reaction score
95
O φιλος που ανοιξε το θεμα, πρεπει να ξεκαθαρισει αν θελει να βγαζει φωτογραφιες η να φωτογραφιζει...
Οταν το ξεκαθαρισει αυτο, θα μπορει να αποφασισει αν θα παει σε κινητο, σε κομπακτ, σε dslr κτλ οπως και με τι φακο θα ξεκινησει.
Τοτε θα ξερει και τα κοστη και τα βηματα που πρεπει να ακολουθησει.

Οπως ειπε και ο Κωστας παραπανω, προς το παρον απο φωτογραφια δεν ξερει κιχ....

Το μονο που χρειαζεται κατα τη γνωμη μου προς το παρον, ειναι.... διαβασμα περιι φωτογραφισης (εφ οσον βεβαια θελει να φωτογραφιζει και οχι να βγαζει φωτογραφιες)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
Το μονο που χρειαζεται κατα τη γνωμη μου προς το παρον, ειναι.... διαβασμα περιι φωτογραφισης (εφ οσον βεβαια θελει να φωτογραφιζει και οχι να βγαζει φωτογραφιες)
Εδώ διαφωνώ..
Το σημαντικότερο είναι να κάνεις κλικ σε όποιο επίπεδο κι αν είσαι και με ότι μέσο έχεις (όσο περισσότερο μπορείς, μέχρι τελικής πτώσης).
Το διάβασμα (όπως και το να βλέπεις εικόνες άλλων) θα βοηθήσει πολύ αλλά το κλικ είναι το 1ο και σημαντικότερο.. (να ψάχνεσαι, να δουλεύεις το μάτι και το μυαλό)
 

Μηνύματα
1.611
Reaction score
95
Εδώ διαφωνώ..
Το σημαντικότερο είναι να κάνεις κλικ σε όποιο επίπεδο κι αν είσαι (όσο περισσότερο μπορείς, μέχρι τελικής πτώσης).
Το διάβασμα (όπως και το να βλέπεις εικόνες άλλων) θα βοηθήσει πολύ αλλά το κλικ είναι το 1ο και σημαντικότερο.. (να ψάχνεσαι, να δουλεύεις το μάτι και το μυαλό)
Ναι, δεν το διευκρινισα αρκετα... δεν εννοω διαβασμα περι τεχνικων πχ ταχυτητες, διαφραγματα, φιλτρα, φως, καδρα κτλ αλλα γενικα περι του πως βγαινει μια φωτογραφια... τα πρωτα σιγουρα θελουν πρακτικη, για τον εξοπλισμο ομως πριν προχωρησεις σε αυτην την πρακτικη, θελει μια προεργασια θεωρητικη, οπως και να το κανουμε....

Στο πρωτο του μηνυμα ειπε θελει φιλτρα, θελει ζουμ, θελει μακρο, θελει ποστερ και ποιος ξερει τι ειπε και σε επομενα μηνυματα οτι θελει.... και τα θελει αυτα με μηχανη 400 ευρω και φακο 18-55 αλλα και εμεις του προτεινουμε κινητο... η τον ριχνουμε στα βαθια με φακους εξειδικευμενους ειτε μακρο ειτε L ειτε σειρες προ....

Ε... καπου μαλλον θα τον χασουμε 8-)
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
Ναι, δεν το διευκρινισα αρκετα... δεν εννοω διαβασμα περι τεχνικων πχ ταχυτητες, διαφραγματα, φιλτρα, φως, καδρα κτλ αλλα γενικα περι του πως βγαινει μια φωτογραφια... τα πρωτα σιγουρα θελουν πρκατικη, για τον εξοπλισμο ομως πριν προχωρησεις σε αυτην την πρακτικη, θελει μια προεργασια θεωρητικη, οπως και να το κανουμε....

Στο πρωτο του μηνυμα ειπε θελει φιλτρα, θελει ζουμ, θελει μακρο, θελει ποστερ και ποιος ξερει τι ειπε και σε επομενα μηνυματα οτι θελει.... και τα θελει αυτα με μηχανη 400 ευρω και φακο 18-55 αλλα και εμεις του προτεινουμε κινητο... η τον ριχνουμε στα βαθια με φακους εξειδικευμενους ειτε μακρο ειτε L ειτε σειρες προ....

Ε... καπου μαλλον θα τον χασουμε 8-)
Νομίζω έτσι κι αλλιώς δεν μας παρακολουθεί πια.. :rolleyes:
Μόνοι παίζουμε μπάλα.. :tongue:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.401
Reaction score
34.089
Διαφωνώ με αυτά που λέτε για το μακρο, τεχνικό είναι, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα τόσο ακριβό εξοπλισμό για να κάνει κανείς τα πρώτα βήματα και να δει σοβαρή διαφορά από ένα κινητό (δεν γνωρίζω πόσο έχουν φτάσει, αλλά πόσο πια να είναι). Ένας μεταχειρισμένος, ένας χειροκίνητος εν ανάγκη με ανταπτορα, ένα φθηνό φλας με έναν, ακόμη και αυτοσχέδιο, ανακλαστήρα, και το 1:2 (από όπου ξεκινάει το μακρο) το έχει κανείς χαλαρά.
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
Ένας μεταχειρισμένος, ένας χειροκίνητος εν ανάγκη με ανταπτορα, ένα φθηνό φλας με έναν, ακόμη και αυτοσχέδιο, ανακλαστήρα, και το 1:2 (από όπου ξεκινάει το μακρο) το έχει κανείς χαλαρά.
Ναι κι αυτό συμφωνώ, δεν ξέρω πόσο θα δυσκολέψει - αποτρέψει ο manual φακός αλλά θα το πρότεινα άνετα (αν και δεν το σκέφτηκα - έκαμα.. :whistling:)
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.570
Διαφωνώ με αυτά που λέτε για το μακρο, τεχνικό είναι, αλλά δεν χρειάζεται απαραίτητα τόσο ακριβό εξοπλισμό για να κάνει κανείς τα πρώτα βήματα και να δει σοβαρή διαφορά από ένα κινητό (δεν γνωρίζω πόσο έχουν φτάσει, αλλά πόσο πια να είναι). Ένας μεταχειρισμένος, ένας χειροκίνητος εν ανάγκη με ανταπτορα, ένα φθηνό φλας με έναν, ακόμη και αυτοσχέδιο, ανακλαστήρα, και το 1:2 (από όπου ξεκινάει το μακρο) το έχει κανείς χαλαρά.
Αυτά είναι μεν σωστά, αλλά είναι για σένα που ξέρεις.
Ποιος αρχάριος θα πα να πάρει (ποιον) παλιό (;;;;) φακό χειροκίνητο για μάκρο;

Αυτοσχέδιο ανακλαστήρα; Νταξ, έχει ήδη πέσει πολύ διάβασμα για να φτάσεις εκεί.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ούτε γω δε θα το τολμούσα το μανιουαλ εστίασης σε μάκρο, άντε να διορθώσω λίγο την αυτόματη εστίαση εάν θέλω άλλο επίπεδο.
 

Μηνύματα
13.014
Reaction score
10.244
Ένας μεταχειρισμένος, ένας χειροκίνητος εν ανάγκη με ανταπτορα,
Αν έχει σώμα NIKON DSLR, ούτε καν χρειάζεται αντάπτορας.
Αρκετές φορές είναι καλύτερη η χειροκίνητη εστίαση στο macro, ειδικά όταν έχουμε και τρίποδο.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.645
Reaction score
129.570
Τώρα μιλάει ο Abessalom, που έχει τερματίσει τη μάκρο φωτογράφιση, και με τέτοια εμπειρία και γνώση, οκ, κάνεις τρελούς συνδυασμούς και κόλπα.

Ο άλλος δε ξέρει τι είναι μάκρο, τι είναι φακός, τι είναι ανακλαστήρας. Δε ξέρει τα φόρουμ φωτογραφίας, ούτε την πόρτα δεν πέρασε. Λες να κάνει και reverse engineering;
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
Αυτά είναι μεν σωστά, αλλά είναι για σένα που ξέρεις.
Ποιος αρχάριος θα πα να πάρει (ποιον) παλιό (;;;;) φακό χειροκίνητο για μάκρο;

Αυτοσχέδιο ανακλαστήρα; Νταξ, έχει ήδη πέσει πολύ διάβασμα για να φτάσεις εκεί.

Χαχαχαχαχαχαχαχαχα, ούτε γω δε θα το τολμούσα το μανιουαλ εστίασης σε μάκρο, άντε να διορθώσω λίγο την αυτόματη εστίαση εάν θέλω άλλο επίπεδο.
Ναι, έτσι είναι..
Σε μια εποχή βέβαια που όλοι στηρίζονται στο 90% στον Γκούγκλε ακόμα και για να καρφώσουν μια πρόκα στο τοίχο εγώ δεν βρίσκω κακή ιδέα τέτοιες προτάσεις κι ας μην βρουν έδαφος.. :whistling:
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.401
Reaction score
34.089
Αν έχει σώμα NIKON DSLR, ούτε καν χρειάζεται αντάπτορας.
Αρκετές φορές είναι καλύτερη η χειροκίνητη εστίαση στο macro, ειδικά όταν έχουμε και τρίποδο.
Μόνο χειροκίνητα στο μακρο.

Εάν δε έχει κανείς Νικον, ο παλιός 55ρης 2.8 είναι εξαιρετικός. Έχω 2 εκδοχες του ακόμη παλιοτερου 55/3.5
 


Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.671
Reaction score
20.362
Πάντως (μια και το φτάσαμε 'δω) να πω πως αν ο φίλος πράγματι βρει την όρεξη να ασχοληθεί με manual φακούς, ανακλαστήρες κλπ, θα ερωτευτεί τη φωτογραφία πολύ πιο γρήγορα και πιο δυνατά απ' ότι αν χρησιμοποιούσε το πιο μ@μ@το κουνητό ή εξοπλισμό χιλιάδων ευρώ.. (το ταξίδι είναι.. ;))
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.401
Reaction score
34.089
Ο προηγούμενος, 55/3.5 (τον έχω σε δύο εκδοχές του πριν το ai, 'P-auto' και 'P.C auto' - P από το 'πέντε', πριν το ai έπαιρναν ονομασία από το ελληνικό αρχικό του αριθμού των οπτικών τους στοιχείων) φτάνει μέχρι 1:2, και έχει το δικό του tube για το 1:1
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.437
Μηνύματα
2.903.750
Members
38.044
Νεότερο μέλος
πλιακος Αργύρης
Top