Ηχοσύστημα για σχολή χορού

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Καλησπέρα σε όλους , δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις απο ηχοσυστηματα.

Ανοίγουμε με την γυναίκα μου μια σχολή χορού (διαφορά είδη χορού αλλα κυρίως για μικρές ηλικίες) και θα θέλαμε να βάλουμε ηχοσυστημα (ιδανικά κρεμαστα ηχεια σε τοίχο)..

η αίθουσα είναι 50τμ 10x5.. ξέρω ό,τι είναι δύσκολο αλλα θα ήθελα να μην ξεπεράσει τα 600€
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.317
Reaction score
11.777
Σε τι στάθμες θα θέλατε να παίζεται;
Αν δεν είναι σε στάθμες μουσικής ασανσέρ αλλά μεγαλύτερες νομίζω ότι το ποσό που έχετε μπατζετάρει είναι πολύ μικρό εφόσον το ηχοσύστημα είναι βασική ανάγκη στην επιχείρησή σας:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.682
Reaction score
78.861
Καλησπέρα σε όλους , δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις απο ηχοσυστηματα.

Ανοίγουμε με την γυναίκα μου μια σχολή χορού (διαφορά είδη χορού αλλα κυρίως για μικρές ηλικίες) και θα θέλαμε να βάλουμε ηχοσυστημα (ιδανικά κρεμαστα ηχεια σε τοίχο)..

η αίθουσα είναι 50τμ 10x5.. ξέρω ό,τι είναι δύσκολο αλλα θα ήθελα να μην ξεπεράσει τα 600€
καλημέρα και καλή σταδιοδρομία στο επαγγελματικό σας ξεκίνημα

το πρόβλημα με όσες σχολές χορού έχω επισκεφτεί προσωπικά και που σχεδόν κανένας δεν δίνει σημασία στον έλεγχο ή λύση του προβλήματος απλά νομίζουν ότι ευθύνονται τα ηχεία....είναι οι ανακλαστικές επιφάνειες....παντού καθρέπτες και ήχος κουδούνα-αντίλαλο

προτάσεις θα ακούσετε πολλές εδώ που ήρθατε...αλλά πριν κάνετε οτιδήποτε... καλό είναι να κοιτάξετε σοβαρά το θέμα της ηχητικής περιποίησης του χώρου.....να θυμάστε...όσο καλύτερη ηχητική φροντίδα...τόσο λιγότερο κόπος για τα ηχεία να παίξουν ξεκούραστα κ σε απολαυστικές στάθμες χωρίς να σας κάνουν το κεφάλι καζάνι..

αν δεν υπάρχει χώρος σε τοίχους....απλά γεμίστε όοοοολο το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα και ηχομονωτικά μέσα
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.745
Reaction score
6.253
Με τα 600€ όπως είπε ο Χάρης ξεκινάς για μια διάτρητη γυψοσανίδα με ηχομονωτικά τύπου Isolfon μέσα.
Μετά ανάλογα τις απαιτήσεις (και τις εγγραφές, μπαίνετε σε έναν αρκετά δύσκολο κλάδο εδώ Ελλάδα, ειδικά αν το κύριο είδος σας είναι π.χ. οι latin χοροί) ρίχνετε χρήματα για τον ήχο.
Για αρχή μπορείτε να την βγάλετε "επαρκώς" με ένα μεγάλο ηχείο τύπου portybox σαν αυτά της Sony και της JBL (π.χ. Sony SRS-XV800).

Οι καθρέπτες που είναι απαραίτητοι εδώ είναι μεγάλοι εχθροί στον ήχο. Συνήθως για εμπορικούς λόγους οι σχολές θέλουν να συνοδεύονται από μεγάλη τζαμαρία απέναντι για να βλέπει ο κόσμος από έξω... οπότε έχουμε δύο τέρμα ανακλαστικές επιφάνειες στις 2 από τις 4 πλευρές του χώρου....
Αν δεν γίνει δουλειά έστω στην οροφή, θα γίνεται της ηχώς το κάγκελο... όπως στις περισσότερες σχολές τις χώρας (αν όχι όλες).
 

Μηνύματα
2
Reaction score
1
Σε τι στάθμες θα θέλατε να παίζεται;
Αν δεν είναι σε στάθμες μουσικής ασανσέρ αλλά μεγαλύτερες νομίζω ότι το ποσό που έχετε μπατζετάρει είναι πολύ μικρό εφόσον το ηχοσύστημα είναι βασική ανάγκη στην επιχείρησή σας:(
Δεν θα παίζει σε μεγάλη ένταση γιατί απο πάνω μένει κόσμος (έχουμε βέβαια 20 πόντους φελιζολ - ηχομόνωση.

το πρόβλημα με όσες σχολές χορού έχω επισκεφτεί προσωπικά και που σχεδόν κανένας δεν δίνει σημασία στον έλεγχο ή λύση του προβλήματος απλά νομίζουν ότι ευθύνονται τα ηχεία....είναι οι ανακλαστικές επιφάνειες....παντού καθρέπτες και ήχος κουδούνα-αντίλαλο

αν δεν υπάρχει χώρος σε τοίχους....απλά γεμίστε όοοοολο το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα και ηχομονωτικά μέσα
έτσι ακριβώς ενας τοίχος θα είναι καθρέφτης (10x2) , δίπλα τζαμαρία και απέναντι παράθυρο .. οπότε 3/4 έχουν ανακλαστικη επιφάνεια.

ταβάνι γυψοσανιδα είναι λίγο δύσκολο διότι θέλουμε ύψος βάσει προδιαγραφών οπότε λέμε να το αφήσουμε στα 3.5μ..

Με τα 600€ όπως είπε ο Χάρης ξεκινάς για μια διάτρητη γυψοσανίδα με ηχομονωτικά τύπου Isolfon μέσα.
Μετά ανάλογα τις απαιτήσεις (και τις εγγραφές, μπαίνετε σε έναν αρκετά δύσκολο κλάδο εδώ Ελλάδα, ειδικά αν το κύριο είδος σας είναι π.χ. οι latin χοροί) ρίχνετε χρήματα για τον ήχο.
Για αρχή μπορείτε να την βγάλετε "επαρκώς" με ένα μεγάλο ηχείο τύπου portybox σαν αυτά της Sony και της JBL (π.χ. Sony SRS-XV800).

Οι καθρέπτες που είναι απαραίτητοι εδώ είναι μεγάλοι εχθροί στον ήχο. Συνήθως για εμπορικούς λόγους οι σχολές θέλουν να συνοδεύονται από μεγάλη τζαμαρία απέναντι για να βλέπει ο κόσμος από έξω... οπότε έχουμε δύο τέρμα ανακλαστικές επιφάνειες στις 2 από τις 4 πλευρές του χώρου....
Αν δεν γίνει δουλειά έστω στην οροφή, θα γίνεται της ηχώς το κάγκελο... όπως στις περισσότερες σχολές τις χώρας (αν όχι όλες).
κύριος χορός θα είναι το μπαλέτο οπότε θα είναι ιδιαίτερα χαμηλές οι μελωδίες (πιανο κλπ) , οι προτάσεις που πήραμε ηταν να βάλουμε στις 4 γωνίες (1.8 υψος) 4 x 8'' με μια αυτοενισχυομενη κονσολα αλλιώς 2 x 12'' διαγώνια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.682
Reaction score
78.861
Δεν θα παίζει σε μεγάλη ένταση γιατί απο πάνω μένει κόσμος (έχουμε βέβαια 20 πόντους φελιζολ - ηχομόνωση.
το φελιζολ από μόνο του δεν είναι ηχομόνωση...και όπως είπα θέλεις διάτρητη γυψοσανίδα...+ υλικά όπως πετροβάμβακας για να σου κάνει δουλειά
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.338
Reaction score
39.832
Γιατι δε προτείνετε ενα συνδυασμό στον ανθρωπο και παρατηρησεις στη συνεχεια ?
... Ενα απλο συστηματακι για αρχη, απλα να παιζει.
Μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη για ενα ή δυο ζευγη ηχειων φτηνα, το αποτελεσμα βεβαια δεν θα ειναι κ το καλητερο.. (εντος budget)
Στη πορεια μπορεις να έχεις ενα συνολο ενισχυτη ηχεια και ενα γουφερ τουλαχιστων, ομως εκτός budget.
Λυπαμαι δε προτείνω μηχάνηματα..αλλα μπορεις να τα βρεις κ στο Σκρουτζ.
Καλη αρχη !
 

Μηνύματα
562
Reaction score
1.222
ανέβασε λίγο το μπατζετ και πάρε 2 τέτοια (800-900 ευρώ)
JBL

Τα πήρα για το σχολείο της κόρης μου για εκδηλώσεις κτλ και παίζουν πολύ αξιόλογα.
Συνδέονται είτε με laptop (rca) είτε με BT με κινητό απευθείας. Παίζουν αυτόνομα αλλά μπορείς να τα βάλεις και ως Left-Right.
 

TGD

Μηνύματα
8.004
Reaction score
7.975
Για χαμηλότερο budget, αυτά:
 

gid

Μηνύματα
7.818
Reaction score
9.015
Φροντίστε να έχει και το εκπαιδευτικό προσωπικό ένα μικρόφωνο.

Είχα πάει σε σχολή χορού και η δασκάλα ξελαρυγγιαζόταν για να ακουστεί πάνω από τη μουσική.
 

Μηνύματα
1.131
Reaction score
1.687
οι λύσεις τύπου column speakers έχουν θεωργτικά πλεονεκτήματα το ότι ακούγονται πιο ομοιόμορφα κοντά ή μακριά από το ηχείο καθώς και δεξιά- αριστερά από αυτό και λιγότερες ανακλάσεις από το ταβάνι,
από την άλλη θέλουν (ή έχουν ενσωματωμένο) sub

https://jblpro.com/en/product_families/column-speakers

https://jblpro.com/en/products/prx-one

ενδεικτικά,
υπάρχουν και φθηνότερες και ακριβότερες μάρκες
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.459
Μηνύματα
2.905.003
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top