Ηχοσύστημα για σχολή χορού

Μηνύματα
5
Reaction score
5
Καλησπέρα σε όλους , δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις απο ηχοσυστηματα.

Ανοίγουμε με την γυναίκα μου μια σχολή χορού (διαφορά είδη χορού αλλα κυρίως για μικρές ηλικίες) και θα θέλαμε να βάλουμε ηχοσυστημα (ιδανικά κρεμαστα ηχεια σε τοίχο)..

η αίθουσα είναι 50τμ 10x5.. ξέρω ό,τι είναι δύσκολο αλλα θα ήθελα να μην ξεπεράσει τα 600€
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.317
Reaction score
11.777
Σε τι στάθμες θα θέλατε να παίζεται;
Αν δεν είναι σε στάθμες μουσικής ασανσέρ αλλά μεγαλύτερες νομίζω ότι το ποσό που έχετε μπατζετάρει είναι πολύ μικρό εφόσον το ηχοσύστημα είναι βασική ανάγκη στην επιχείρησή σας:(
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.687
Reaction score
78.869
Καλησπέρα σε όλους , δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις απο ηχοσυστηματα.

Ανοίγουμε με την γυναίκα μου μια σχολή χορού (διαφορά είδη χορού αλλα κυρίως για μικρές ηλικίες) και θα θέλαμε να βάλουμε ηχοσυστημα (ιδανικά κρεμαστα ηχεια σε τοίχο)..

η αίθουσα είναι 50τμ 10x5.. ξέρω ό,τι είναι δύσκολο αλλα θα ήθελα να μην ξεπεράσει τα 600€
καλημέρα και καλή σταδιοδρομία στο επαγγελματικό σας ξεκίνημα

το πρόβλημα με όσες σχολές χορού έχω επισκεφτεί προσωπικά και που σχεδόν κανένας δεν δίνει σημασία στον έλεγχο ή λύση του προβλήματος απλά νομίζουν ότι ευθύνονται τα ηχεία....είναι οι ανακλαστικές επιφάνειες....παντού καθρέπτες και ήχος κουδούνα-αντίλαλο

προτάσεις θα ακούσετε πολλές εδώ που ήρθατε...αλλά πριν κάνετε οτιδήποτε... καλό είναι να κοιτάξετε σοβαρά το θέμα της ηχητικής περιποίησης του χώρου.....να θυμάστε...όσο καλύτερη ηχητική φροντίδα...τόσο λιγότερο κόπος για τα ηχεία να παίξουν ξεκούραστα κ σε απολαυστικές στάθμες χωρίς να σας κάνουν το κεφάλι καζάνι..

αν δεν υπάρχει χώρος σε τοίχους....απλά γεμίστε όοοοολο το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα και ηχομονωτικά μέσα
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.745
Reaction score
6.256
Με τα 600€ όπως είπε ο Χάρης ξεκινάς για μια διάτρητη γυψοσανίδα με ηχομονωτικά τύπου Isolfon μέσα.
Μετά ανάλογα τις απαιτήσεις (και τις εγγραφές, μπαίνετε σε έναν αρκετά δύσκολο κλάδο εδώ Ελλάδα, ειδικά αν το κύριο είδος σας είναι π.χ. οι latin χοροί) ρίχνετε χρήματα για τον ήχο.
Για αρχή μπορείτε να την βγάλετε "επαρκώς" με ένα μεγάλο ηχείο τύπου portybox σαν αυτά της Sony και της JBL (π.χ. Sony SRS-XV800).

Οι καθρέπτες που είναι απαραίτητοι εδώ είναι μεγάλοι εχθροί στον ήχο. Συνήθως για εμπορικούς λόγους οι σχολές θέλουν να συνοδεύονται από μεγάλη τζαμαρία απέναντι για να βλέπει ο κόσμος από έξω... οπότε έχουμε δύο τέρμα ανακλαστικές επιφάνειες στις 2 από τις 4 πλευρές του χώρου....
Αν δεν γίνει δουλειά έστω στην οροφή, θα γίνεται της ηχώς το κάγκελο... όπως στις περισσότερες σχολές τις χώρας (αν όχι όλες).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
5
Σε τι στάθμες θα θέλατε να παίζεται;
Αν δεν είναι σε στάθμες μουσικής ασανσέρ αλλά μεγαλύτερες νομίζω ότι το ποσό που έχετε μπατζετάρει είναι πολύ μικρό εφόσον το ηχοσύστημα είναι βασική ανάγκη στην επιχείρησή σας:(
Δεν θα παίζει σε μεγάλη ένταση γιατί απο πάνω μένει κόσμος (έχουμε βέβαια 20 πόντους φελιζολ - ηχομόνωση.

το πρόβλημα με όσες σχολές χορού έχω επισκεφτεί προσωπικά και που σχεδόν κανένας δεν δίνει σημασία στον έλεγχο ή λύση του προβλήματος απλά νομίζουν ότι ευθύνονται τα ηχεία....είναι οι ανακλαστικές επιφάνειες....παντού καθρέπτες και ήχος κουδούνα-αντίλαλο

αν δεν υπάρχει χώρος σε τοίχους....απλά γεμίστε όοοοολο το ταβάνι με διάτρητη γυψοσανίδα και ηχομονωτικά μέσα
έτσι ακριβώς ενας τοίχος θα είναι καθρέφτης (10x2) , δίπλα τζαμαρία και απέναντι παράθυρο .. οπότε 3/4 έχουν ανακλαστικη επιφάνεια.

ταβάνι γυψοσανιδα είναι λίγο δύσκολο διότι θέλουμε ύψος βάσει προδιαγραφών οπότε λέμε να το αφήσουμε στα 3.5μ..

Με τα 600€ όπως είπε ο Χάρης ξεκινάς για μια διάτρητη γυψοσανίδα με ηχομονωτικά τύπου Isolfon μέσα.
Μετά ανάλογα τις απαιτήσεις (και τις εγγραφές, μπαίνετε σε έναν αρκετά δύσκολο κλάδο εδώ Ελλάδα, ειδικά αν το κύριο είδος σας είναι π.χ. οι latin χοροί) ρίχνετε χρήματα για τον ήχο.
Για αρχή μπορείτε να την βγάλετε "επαρκώς" με ένα μεγάλο ηχείο τύπου portybox σαν αυτά της Sony και της JBL (π.χ. Sony SRS-XV800).

Οι καθρέπτες που είναι απαραίτητοι εδώ είναι μεγάλοι εχθροί στον ήχο. Συνήθως για εμπορικούς λόγους οι σχολές θέλουν να συνοδεύονται από μεγάλη τζαμαρία απέναντι για να βλέπει ο κόσμος από έξω... οπότε έχουμε δύο τέρμα ανακλαστικές επιφάνειες στις 2 από τις 4 πλευρές του χώρου....
Αν δεν γίνει δουλειά έστω στην οροφή, θα γίνεται της ηχώς το κάγκελο... όπως στις περισσότερες σχολές τις χώρας (αν όχι όλες).
κύριος χορός θα είναι το μπαλέτο οπότε θα είναι ιδιαίτερα χαμηλές οι μελωδίες (πιανο κλπ) , οι προτάσεις που πήραμε ηταν να βάλουμε στις 4 γωνίες (1.8 υψος) 4 x 8'' με μια αυτοενισχυομενη κονσολα αλλιώς 2 x 12'' διαγώνια.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.687
Reaction score
78.869
Δεν θα παίζει σε μεγάλη ένταση γιατί απο πάνω μένει κόσμος (έχουμε βέβαια 20 πόντους φελιζολ - ηχομόνωση.
το φελιζολ από μόνο του δεν είναι ηχομόνωση...και όπως είπα θέλεις διάτρητη γυψοσανίδα...+ υλικά όπως πετροβάμβακας για να σου κάνει δουλειά
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.360
Reaction score
39.886
Γιατι δε προτείνετε ενα συνδυασμό στον ανθρωπο και παρατηρησεις στη συνεχεια ?
... Ενα απλο συστηματακι για αρχη, απλα να παιζει.
Μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη για ενα ή δυο ζευγη ηχειων φτηνα, το αποτελεσμα βεβαια δεν θα ειναι κ το καλητερο.. (εντος budget)
Στη πορεια μπορεις να έχεις ενα συνολο ενισχυτη ηχεια και ενα γουφερ τουλαχιστων, ομως εκτός budget.
Λυπαμαι δε προτείνω μηχάνηματα..αλλα μπορεις να τα βρεις κ στο Σκρουτζ.
Καλη αρχη !
 

Μηνύματα
562
Reaction score
1.224
ανέβασε λίγο το μπατζετ και πάρε 2 τέτοια (800-900 ευρώ)
JBL

Τα πήρα για το σχολείο της κόρης μου για εκδηλώσεις κτλ και παίζουν πολύ αξιόλογα.
Συνδέονται είτε με laptop (rca) είτε με BT με κινητό απευθείας. Παίζουν αυτόνομα αλλά μπορείς να τα βάλεις και ως Left-Right.
 

TGD

Μηνύματα
8.006
Reaction score
7.977
Για χαμηλότερο budget, αυτά:
 

gid

Μηνύματα
7.820
Reaction score
9.017
Φροντίστε να έχει και το εκπαιδευτικό προσωπικό ένα μικρόφωνο.

Είχα πάει σε σχολή χορού και η δασκάλα ξελαρυγγιαζόταν για να ακουστεί πάνω από τη μουσική.
 

Μηνύματα
1.132
Reaction score
1.688
οι λύσεις τύπου column speakers έχουν θεωργτικά πλεονεκτήματα το ότι ακούγονται πιο ομοιόμορφα κοντά ή μακριά από το ηχείο καθώς και δεξιά- αριστερά από αυτό και λιγότερες ανακλάσεις από το ταβάνι,
από την άλλη θέλουν (ή έχουν ενσωματωμένο) sub

https://jblpro.com/en/product_families/column-speakers

https://jblpro.com/en/products/prx-one

ενδεικτικά,
υπάρχουν και φθηνότερες και ακριβότερες μάρκες
 

Μηνύματα
5
Reaction score
5
το φελιζολ από μόνο του δεν είναι ηχομόνωση...και όπως είπα θέλεις διάτρητη γυψοσανίδα...+ υλικά όπως πετροβάμβακας για να σου κάνει δουλειά
Ευχαριστώ πολύ, εννοούσα φελιζολ και ηχομόνωση , αμα δν ειχε τίποτα απο πάνω φυσικά και θα πήγαινα σε αυτή την επιλογή (καταλαβαίνω ότι είναι το ιδανικό) αλλά ανεβάζει πολύ το κόστος και έχουμε ξεφύγει ήδη 😁
Γιατι δε προτείνετε ενα συνδυασμό στον ανθρωπο και παρατηρησεις στη συνεχεια ?
... Ενα απλο συστηματακι για αρχη, απλα να παιζει.
Μπορεις να παρεις ενα ενισχυτη για ενα ή δυο ζευγη ηχειων φτηνα, το αποτελεσμα βεβαια δεν θα ειναι κ το καλητερο.. (εντος budget)
Στη πορεια μπορεις να έχεις ενα συνολο ενισχυτη ηχεια και ενα γουφερ τουλαχιστων, ομως εκτός budget.
Λυπαμαι δε προτείνω μηχάνηματα..αλλα μπορεις να τα βρεις κ στο Σκρουτζ.
Καλη αρχη !
ευχαριστώ πάρα πολύ , έχω κάνει την έρευνα μου έχω πάρει προσφορές αλλα θα ήθελα προτάσεις - συμβουλές γτ η αλήθεια είναι 1 βδομάδα τώρα που το ψάχνω καθε μέρα μαθαίνω και κάτι καινούριο.

ανέβασε λίγο το μπατζετ και πάρε 2 τέτοια (800-900 ευρώ)
JBL

Τα πήρα για το σχολείο της κόρης μου για εκδηλώσεις κτλ και παίζουν πολύ αξιόλογα.
Συνδέονται είτε με laptop (rca) είτε με BT με κινητό απευθείας. Παίζουν αυτόνομα αλλά μπορείς να τα βάλεις και ως Left-Right.
πολύ ωραία ιδέα δεν το είχα σκεφτεί καθόλου , έχω σε μεγάλη εκτίμηση την jbl οπότε σίγουρα το budget δεν ξεφεύγει ιδιαίτερα , ευχαριστώ πολύ.

Για χαμηλότερο budget, αυτά:
νομίζω οτι είναι το ιδανικότερο μέχρι στιγμής με δύο βάσεις διαγώνια στην αίθουσα , εντός Budget , ευχαριστώ πολύ
.
οι λύσεις τύπου column speakers έχουν θεωργτικά πλεονεκτήματα το ότι ακούγονται πιο ομοιόμορφα κοντά ή μακριά από το ηχείο καθώς και δεξιά- αριστερά από αυτό και λιγότερες ανακλάσεις από το ταβάνι,
από την άλλη θέλουν (ή έχουν ενσωματωμένο) sub

https://jblpro.com/en/product_families/column-speakers

https://jblpro.com/en/products/prx-one

ενδεικτικά,
υπάρχουν και φθηνότερες και ακριβότερες μάρκες
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή , μου αρέσει διότι δεν έχουν όγκο και θα είναι αρκετά διακριτικά στο χώρο .. ξεφεύγει πολύ το Budget σε JBL, θα χρειαστεί σίγουρα 2 η αίθουσα σωστά ? υπάρχει κάποια ποιο οικονομικη λύση σε τύπου column?
 

Μηνύματα
1.132
Reaction score
1.688
Ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή , μου αρέσει διότι δεν έχουν όγκο και θα είναι αρκετά διακριτικά στο χώρο .. ξεφεύγει πολύ το Budget σε JBL, θα χρειαστεί σίγουρα 2 η αίθουσα σωστά ? υπάρχει κάποια ποιο οικονομικη λύση σε τύπου column?
υπάρχουν και φθηνότερα,
αναλόγως χώρου, μοντέλου και απαιτήσεωνμπορεί και ένα να βολέψει,
αλλά δεν ξέρω αν είναι πιο κατάλληλη λύση για την περίπτωση που το θες από άλλες που έχουν προταθεί ή όχι
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.713
Reaction score
129.813
Ρίξτε λεφτά στην ηχητική περιποίηση του χώρου σας.

Τα υπόλοιπα (ποια ηχεία κλπ), λίγη σημασία έχουν.

Θα είναι κουραστική (ακουστική κόπωση) ακόμα και η παραμονή στο χώρο σας, χωρίς σημαντική ακουστική περιποίηση χώρου.

Σημαντικό είναι να περιποιηθεί και το δάπεδο.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.360
Reaction score
39.886
Ουφ, χαιρομαι που μπηκαν και προτασεις με προϊόντα :)
Και οντως ελπιζω να παει σούπερ... Το πραμα..
Εχω μια κλιση στα χορευτικά...
 

Μηνύματα
4.182
Reaction score
3.878
Προσοχή και στα καλώδια!! Μεγαλύτερο ρόλο και από τα ηχεία παίζουν.

















Αστειεύομαι φυσικά.... 😂😂


Δες και αυτά. Σημαντικό να υπάρχει αντιπροσωπεία και ανταλλακτικά γιατί εφόσον θα παίζουν πολλές ώρες την μέρα ίσως χρειαστεί κάτι και θα το θέλεις άμεσα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
5
Ρίξτε λεφτά στην ηχητική περιποίηση του χώρου σας.

Τα υπόλοιπα (ποια ηχεία κλπ), λίγη σημασία έχουν.

Θα είναι κουραστική (ακουστική κόπωση) ακόμα και η παραμονή στο χώρο σας, χωρίς σημαντική ακουστική περιποίηση χώρου.

Σημαντικό είναι να περιποιηθεί και το δάπεδο.
Δεν γνωρίζω πολλα , θεωρώ ότι χρειάζεται εξειδικευμένο προσωπικό για αυτή τη δουλειά.. Στο κομμάτι ηχονωμονωσης είμαστε γύρω γύρω με πετροβάμβακα και απο πάνω πανελ, έχουμε πολλές επιφάνειες ανάκλασης οπότε θεωρώ ότι οι μετρήσεις θα είναι εκτος ορίων ακόμα και με ενα ποιοτικό σύστημα. Θα ρωτήσω καποιον ειδικό ευχαριστώ για την συμβουλή.

Ουφ, χαιρομαι που μπηκαν και προτασεις με προϊόντα :)
Και οντως ελπιζω να παει σούπερ... Το πραμα..
Εχω μια κλιση στα χορευτικά...
Ευχαριστουμε πολύ , η αλήθεια είναι οτι είναι δύσκολοι καιροί για ανοίγματα (και πότε δεν είναι?).

Προσοχή και στα καλώδια!! Μεγαλύτερο ρόλο και από τα ηχεία παίζουν.

Αστειεύομαι φυσικά.... 😂😂


Δες και αυτά. Σημαντικό να υπάρχει αντιπροσωπεία και ανταλλακτικά γιατί εφόσον θα παίζουν πολλές ώρες την μέρα ίσως χρειαστεί κάτι και θα το θέλεις άμεσα.
Την συγκεκριμένη εταιρεία μου την προτείνε συνάδελφος που τα δουλεύει 5 χρονια και είναι υπερευχαριστημενος.

Μέσα σε μια αίθουσα 50τμ και πόσο μάλλον 2 τέτοια διαγώνια θα αδικουνται πιστεύω , η τιμή είναι πολύ καλη πάντως.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.291
Reaction score
21.172
Η προσέγγιση του στέρεο σε πίστα χορού, όπου κι αν είναι αυτή, είναι εντελώς εσφαλμένη. Το πρώτιστο μέλημά σας πρέπει να είναι, ο χορευτής να ακούει τη μουσική όσο γίνεται πιο καθαρά και στην ίδια στάθμη, σε οποιοδήποτε σημείο της πίστας. Αν βάλετε μόνο δύο ηχεία, στη μεριά τους ο ήχος θα είναι εκκωφαντικός, ώστε να ακούν σωστά οι χορευτές στην άλλη πλευρά του χώρου. Η σωστή προσέγγιση είναι να βάλετε πολλά ηχεία περιμετρικά του χώρου και συνδεδεμένα εναλλάξ στα κανάλια του ήχου (δεξί - αριστερό - δεξί - αριστερό), ώστε όλοι οι χορευτές να τα ακούν όλα, πρωτίστως από τον απ' ευθείας ήχο, και δευτερευόντως από ανάκλαση. Έτσι στήνονται τα ηχητικά σε όλα τα μπαράκια και όλες τις σωστά σχεδιασμένες πίστες. Όπου βρείτε διαφορετικό στήσιμο, προφανώς ο ιδιοκτήτης έκανε του κεφαλιού του.

Επιπροσθέτως, τα ηχεία πρέπει να αναρτηθούν στον τοίχο ψηλά, πάνω από το ύψος των χορευτών, με κλίση ελαφρά προς τα κάτω. Για πρακτικούς λόγους, όλο το δάπεδο πρέπει να είναι "καθαρό", διαθέσιμο για χορό.

Ο ένας πλευρικός τοίχος της μεγάλης διάστασης, πρέπει να καλυφθεί με καθρέπτες, ώστε όλοι οι χορευτές να μπορούν βλέπουν το είδωλό τους καθώς μαθαίνουν. Μπροστά από τους καθρέπτες, και καθ' όλο το μήκος του τοίχου και σε ύψος περί το ένα μέτρο, πρέπει να τοποθετηθεί κουπαστή, κατά προτίμηση από ανοξείδωτο σωλήνα, που πρακτικά δεν θέλει καμιά συντήρηση και αντέχει να ακουμπήσει επάνω του ένας ενήλικας.

Ενδείκνυται να βάλετε 12 ηχεία, στις συμβολές των τοίχων και ανά 2 μέτρα (0, 2, 4, 6, 8, 0), καθ' όλο το μήκος των μακρών τοίχων. Δεν είναι ανάγκη να μπουν όλα εξ αρχής, ξεκινήστε με τέσσερα, στις θέσεις 4 και 6 αμφοτέρων των μακρών τοίχων. Πέραν των καθρεπτών, οι υπόλοιποι τοίχοι μπορούν να φροντιστούν ηχητικά εν ευθέτω χρόνω, καθώς προέχει να ξεκινήσετε σωστά. Η σύνδεση των ηχείων σε τοπολογία daisy chain διευκολύνει τη σύνδεσή τους, υπό την προϋπόθεση πως είναι ενεργά (ή αυτοενισχυόμενα). Μην πάρετε παθητικά ηχεία για κανένα λόγο (εκτός αν σας πείσει ο μαγαζάτορας με επιχειρηματολογία του στυλ, πάρε ένα ενισχυτή και δυό ηχεία να κάνεις τη δουλειά σου, κι άσε τον καθένα να λέει το κοντό του και το μακρύ του).

Επίσης, χρειάζεστε ένα ασύρματο μικρόφωνο μάγουλου για τον instructor, για να μιλάει σε talk over πάνω από τη μουσική (για να μην κλείσει ο λαιμός του από την πρώτη μέρα), πράγμα που θα γίνει σε έναν μείκτη, πάνω στον οποίο μπορεί να είναι συνδεδεμένη μια πηγή, ας πούμε ένα cd player, ένα φθηνό μεταχειρισμένο laptop (για να μην προκαλεί...), και επίσης ένας bluetooth receiver, που βολεύει πολύ για streaming από τηλέφωνο, ή τάμπλετ.

Τέλος, όταν το επιτρέψουν οι συνθήκες, αν δεν το κάνετε εξ αρχής, μπορείτε να στρώσετε ξύλινο δάπεδο, που είναι μακράν η καλύτερη, η πιο άνετη και ξεκούραστη επιφάνεια για χορό (πιθανότατα αυτό το γνωρίζετε ήδη).

Ανακεφαλαίωση: Πολλά μικρά ηχεία, αναμεμειγμένα τα κανάλια, ακόμα καλύτερα στη θέση mono, αν ο μείκτης έχει τέτοιο επιλογέα, ώστε να τα ακούν όλοι, όλα, από παντού, το ίδιο δυνατά, καθρέφτες να βλέπουν τον εαυτό τους, διάχυση του ήχου στους υπόλοιπους τοίχους, "καθαρή πίστα" να χορεύουν άνετα, χωρίς το άγχος μην τυχόν κλωστήσουν ηχείο, χώρια το γεγονός ότι αυτό διευκολύνει αφάνταστα την καθαριότητα.

Δεν θέλω να σας προτείνω τί να πάρετε, προτίμησα να προσπαθήσω να σας πείσω, πώς να το ζητήσετε. Πηγαίνετε σε κάποιο μεγάλο κατάστημα που πουλάει επαγγελματικά ηχητικά, και θα τη βρείτε την άκρη.

Καλά παζάρια και καλή αρχή!
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
380
Καλά όλα αυτά που λέτε, αλλά εδώ μιλάμε για μικρά παιδάκια.
Οι απαιτήσεις δηλαδή θα είναι μηδενικές.

Τα party box που αναφέρθηκαν είναι ότι καλύτερο.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.468
Μηνύματα
2.905.270
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top