Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.515
Reaction score
15.444
Θα το έλεγα αν πριν μπορούσα να το επαναλάβω(έχουν περάσει χρόνια) ώστε να είναι "φρέσκο".Δε μπορώ να το επαναλάβω γιατί ο κατασκευαστής των καλωδίων μου με απετρεψε από το να πειραχθουν τα καλώδια του γιατί έτσι θα πάει περιπατο η διαδικασια έξι σταδίων κατά την κατασκευή τους και μετα θα αποδωσουν χειροτερα.Μου είπε μάλιστα ότι προσπάθησαν κι άλλοι πριν από μενα( κυρίως Αμερικανοί)και το αποτέλεσμα ήταν να γεμίσει
το service του απ' αυτά.Δεν το ρισκάρω.Προκειται για κάτι που κοστίζει σήμερα περίπου 300 ευρώ ανά καλώδιο.
Πώς όμως αυτός που δεν εμπιστεύεται τα καλώδια ρεύματος θα δώσει το ανωτερω ποσον για τη βελτίωση τους;
Για την ιστορία,στο παρελθόν το έχω κάνει σε Furutech fp-α3,Eichmann Express Six Series 2,Kimber pk-10 και YBA Diamond χωρίς αντίρρηση από τους κατασκευαστές τους.
Η Black Sand το απαγορεύει δια ροπάλου.
300 ευρά για βελτίωση καλωδίου??

Να εκεί δεν τα βρίσκω με τους καλωδιάδες.... στις προτεραιότητες...
διότι 300 η βελτίωση + 300 πες το καβλώδιο = 600
θέλω τουλάχιστο 4 ή 5 καβλώδια (ενεργα, σαμπ, ντακ) πάμε στα 2,5Κ....
Και άντε ναι, πες πως εχει κ μια μικρή διαφορά (για να μπορέσει να γίνει η κουβέντα)
Αν αυτα τα 2,5Κ τα δώσω σε σαμπ+βελτίωση χώρου... δεν θα έχω μεγαλύτερη διαφορά?

Εν κατακλείδι δεν τα βαζω με τα καβλώδια αλλά με τις προτεραιότητες....
Τα έκανες όλα από μηχανήματα και χώρο και έχεις ακόμη λεφτά για ξόδεμα???
Παίξε και με τα καλώδια, κανένα πρόβλημα....
Αν όμως έχεις 2 χ 5'' ηχεία σε ένα χώρο ότι να' ναι και ελπίζεις πως θα δεις το φως το αληθινο αν πετάξεις μερικά χιλιάρικα σε καβλώδια, μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά...
 

Μηνύματα
14.295
Reaction score
16.099
Η ερώτηση σου είναι λογική όμως στη δική μου περίπτωση τα πράγματα είναι διαφορετικά.Εχω αγοράσει τα ηχεία μου στο 1/8 περιπου της τιμης τους ως καινούρια.Τα υπάρχοντα. καλώδια ρευματος θα χρησιμοποιούσα και στην περίπτωση των ενεργών.Θα γλυτωνα τα καλώδια ηχείων αλλά θα τα πλήρωνα σε πολύ μακρύ interconnect(κι επειδή δεν θα ηταν Mogami,καταλαβαίνεις...).Αυτό που φθάνει στο ταμείο στο τέλος δε με κάνει καθόλου σίγουρο ότι θ' άκουγα καλύτερα.
Πώς άλλως τε όταν θα αναγκαζομουν ν' αγοράσω ένα μικρό ενεργό ηχείο;Αν βέβαια μπορούσα να βάλω πολύ βαθιά το χέρι στην τσέπη,ναι όμως τότε μπαίνουν διαφορετικά οικονομικά μεγέθη στην εξίσωση.
Αν είμαι ζωντανός θα μπορέσω να το βάλω σε 3 χρόνια.
Καλωδιακά και μόνο σκεπτόμενος η σκέψη σου έχει νομίζω δύο "ειδικά" λάθη (τα α και β) και ένα "γενικό" (το γ).

α) Όταν αλλάζεις μηχανήματα το πιο πιθανό είναι τα προηγούμενα καλώδια να μην σου ταιριάξουν και να θες άλλα. Με του ρεύματος όμως μόνο .... έχεις δίκιο μπορεί και να την γλυτώσεις. (και μάλλον όχι σε/για ενεργά).

β) Όταν το interconnect απο εδώ και πέρα ανφερομενο ως ic 😍 είναι τόσο μεγάλα χάνεις το πλεονέκτημα του καλού καλωδίου και συγκρτιτικά με το "Mogami" δεν θα δείς (μεγάλη) διαφορά. Οπότε μην σε απασχολεί οικονομικά το θέμα.

γ) Καλώδια διαλέγουμε (εάν είναι να διαλέξουμε) στο τέλος και μόνο αφού έχουμε κατασταλάξει στο σύστημα και ξέρουμε μάλιστα ότι δεν πρόκειται να το αλλάξουμε στο κοντινό μέλλον ή για πολλά χρόνια. Δεν είναι για αλλαγές. Τότε σίγουρα χάνεις χρήματα με αυτά.(και χωρίς να υπολογίσουμε πιθανή μη εμπειρία και αλλαγές που θα χρειατείς μέχρι να καταλάβεις ποιο είναι πιο "καλό" για το σύστημα του ο καθένας).

:D
 
Last edited:

Μηνύματα
7.358
Reaction score
11.963
β) Όταν το interconnect είναι τόσο μεγάλα χάνεις το πλεονέκτημα του καλού καλωδίου και συγκρτιτικά με το "Mogami" δεν θα δείς (μεγάλη) διαφορά. Οπότε μην σε απασχολεί οικονομικά το θέμα.
Μόνο που το mogami είναι αυτό που έχει προδιαγραφές τέτοιες ώστε να το επηρεάζουν λιγότερο οι μεγάλες αποστάσεις. Όπως θα γνωρίζετε, στη διασύνδεση interconnect η οποία είναι υψηλής εμπέδησης, δεν έχει σημασία η μεταβολή της αντίστασης του καλωδίου ( τί να έχεις 47000Ω, τί να έχεις 47050Ω, αμεληταία διαφορά ), αλλά θα παίξει κάποιο ρόλο η μεταβολή της χωρητικότητας του καλωδίου. Δείτε λοιπόν τί χωρητικότητα έχει το 2549 και συγκρίνετέ το με το αγαπημένο σας χαϊεντοκαλώδιο ( στη περίπτωση που ο κατασκευαστής σέβεται έστω και λίγο τον εαυτό του και παρέχει τέτοια τεχνικά δεδομένα ).
 

Μηνύματα
14.295
Reaction score
16.099
Μόνο που το mogami είναι αυτό που έχει προδιαγραφές τέτοιες ώστε να το επηρεάζουν λιγότερο οι μεγάλες αποστάσεις. Όπως θα γνωρίζετε, στη διασύνδεση interconnect η οποία είναι υψηλής εμπέδησης, δεν έχει σημασία η μεταβολή της αντίστασης του καλωδίου ( τί να έχεις 47000Ω, τί να έχεις 47050Ω, αμεληταία διαφορά ), αλλά θα παίξει κάποιο ρόλο η μεταβολή της χωρητικότητας του καλωδίου. Δείτε λοιπόν τί χωρητικότητα έχει το 2549 και συγκρίνετέ το με το αγαπημένο σας χαϊεντοκαλώδιο ( στη περίπτωση που ο κατασκευαστής σέβεται έστω και λίγο τον εαυτό του και παρέχει τέτοια τεχνικά δεδομένα ).
To mogami το έβαλα σε εισαγωγικά , καθότι το πιο γνωστό ως μάρκα, θέλοντας να πω ένα "φθηνό" στουντιακό. Κατά τα άλλα ναι νομίζω όπως τα λες είναι για αυτούς τους λόγους. Αυτό που λες δεν το γνωρίζω μπορεί να είναι ακριβό ; ¨Εχει και ακριβά αυτή η μάρκα νομίζω. Τέλος πάντων εγώ όταν χρειάστηκα κάποια στιγμή εννέα μέτρα για να συνδέσω ένα tuner να παίζει και στο κυρίως σύστημα μου αλλά και στο δεύτερο που είναι στο υπνοδωμάτιο .... πήγα σε ένα pro audio μου έδωσε ένα καλώδιο πολύ καλό γερμανικό (όχι μογκάμι) που έπαιζε τέλεια. Μάλιστα είχα ενδοιασμούς που όλοι λένε για RCA σε RCA ότι θα πέσει το σήμα ή θα αρπάζει παρεμβολές κλπ φοβιστικά και ενώ το περνάω δίπλα απο ότι θές (καλώδια ρεύματτος, ηχείων , ομοαξονικά και δεν ξέρω εγω τι άλλο κοντά το ένα στο άλλο) ... δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. :D Αλλά του εξήγησα του ανθρώπου την κατάσταση επακριβώς και μου είπε θα πάρεις αυτά. Λογικά μου έδωσε καλώδιο για μικρόφωνο με πολύ καλή όμως επένδυση -προστασία για ΕΜI RF κλπ.
 

Μηνύματα
7.358
Reaction score
11.963
Προσωπικά επειδή άκουγα τις μπούρδες κάποιων που τα ξέρουν όλα γιατί τις λένε ωραία και τους πατρονάρουν και αρκετοί άγνωστο γιατί , ίσως να είναι και άσχετοι τελείως με το hifi πέταξα πάρα πολλά λεφτά από διάφορες"συμβουλές" τους και ένα πολύ μεγάλο ποσοστό από αυτά τα χρήματα ήταν σε xlr συνδεσμολογία. :gotcha::gotcha:
Μιλάμε ότι είναι ότι χειρότερο , μιλάμε όταν τα βγάζεις και βάζεις ίδια ic είναι σαν να ξεβρώμισαν όλα. Σαν να πήρες 10 φορές μεγαλύτερο σύστημα. Αυτό που την πατάνε όλοι στην αρχή είναι το υψηλό gain αλλά στην ουσία είναι απλά μία εξάτμιση που κάνει θόρυβο και τίποτα άλλο.
Μετά (απλά) συνηθίζεις και νομίζεις ότι ακούς.
Τέλος πάντων ο κάθε ένας είναι ελεύθερος δυστυχώς να γράφει ότι θέλει αλλά ευτυχώς να κάνει ότι θέλει.
Κλείνοντας θα πω ότι η άποψη μου αυτή δεν είναι επειδή το είπαν - έγραψαν κάποιοι ή άκουσα κάποιους αλλά επειδή τα δοκίμασα όλα.
Αν θες παλικάρι μου να ασχοληθείς σοβαρά με το χόμπι και όχι να κάνεις εφαρμογές άλλες με 200 μέτρα καλώδια μόνο ic.

Χρόνια πολλά σε όλους για τις ημέρες και καλό υπόλοιπο καλοκαιριού.😃😃
Το αστείο της υπόθεσης είναι ότι έχω πάρει για δοκιμή ( εκείνες τις καλές μέρες που πίστευα ότι άκουγα διαφορές μεταξύ καλωδίων ) τα ίδια καλώδια σε single ended και xlr εκδόσεις. Το όφελος δεν έγκειται στο αυξημένο κέρδος, δεν με ενδιέφερε αν έπαιζε πιο δυνατά, αλλά στο ότι επικρατούσε ένα σκοτάδι στο υπόβαθρο, εκεί που έπρεπε να υπήρχε σιγή, ήταν πιο ευδιάκριτη. Επειδή όμως το καλώδιο ήταν πανάκριβο ( αν και ήμουν έτοιμος να το αγοράσω ), προτίμησα τη single ended εκδοχή του μιας που ήταν συγγενής στη Νέα Υόρκη εκείνη τη περίοδο και με την ισοτιμία δολαρίου - ευρώ ( αν θυμάσαι, 1.5 δολάρια το ένα ευρώ ) μου ήρθε πολύ πιο φτηνά.
Οι δοκιμές μου επίσης, έγιναν επί ίσοις όροις, single ended με single ended, αν και το ένα ήταν καλώδιο της τάξης των 1100 ευρώ το μέτρο, ενώ το άλλο ήταν της τάξης των 50 ευρώ το μέτρο ( για δύο κανάλια ).
Τέλος, αν θυμάσαι, είχα πρόβλημα με τον nuc εκείνη τη περίοδο, άκουγα τρελά φυσήματα λόγω βρόγχου γείωσης. Αυτό αποκαταστάθηκε με δύο τρόπους. Πρώτα με τη χρήση του xlr καλωδίου ( vdh d102 mk3, ιδιοκατασκευή με neutrik βύσματα ) και όταν πούλησα το dac με τις xlr εξόδους και επανήλθε το πρόβλημα, έφτιαξε με την αλλαγή του τροφοδοτικού του nuc.
To mogami το έβαλα σε εισαγωγικά , καθότι το πιο γνωστό ως μάρκα, θέλοντας να πω ένα "φθηνό" στουντιακό. Κατά τα άλλα ναι νομίζω όπως τα λες είναι για αυτούς τους λόγους. Αυτό που λες δεν το γνωρίζω μπορεί να είναι ακριβό ; ¨Εχει και ακριβά αυτή η μάρκα νομίζω. Τέλος πάντων εγώ όταν χρειάστηκα κάποια στιγμή εννέα μέτρα για να συνδέσω ένα tuner να παίζει και στο κυρίως σύστημα μου αλλά και στο δεύτερο που είναι στο υπνοδωμάτιο .... πήγα σε ένα pro audio μου έδωσε ένα καλώδιο πολύ καλό γερμανικό (όχι μογκάμι) που έπαιζε τέλεια. Μάλιστα είχα ενδοιασμούς που όλοι λένε για RCA σε RCA ότι θα πέσει το σήμα ή θα αρπάζει παρεμβολές κλπ φοβιστικά και ενώ το περνάω δίπλα απο ότι θές (καλώδια ρεύματτος, ηχείων , ομοαξονικά και δεν ξέρω εγω τι άλλο κοντά το ένα στο άλλο) ... δεν έχω απολύτως κανένα πρόβλημα. :D Αλλά του εξήγησα του ανθρώπου την κατάσταση επακριβώς και μου είπε θα πάρεις αυτά.
Το 2549 είναι απο τα πιο φτηνά mogami, αλλά έχει το καλύτερο value for money σε σχέση με τις προδιαγραφές του. Η Mogami έχει και ακόμα καλύτερα καλώδια, αλλά σε υψηλότερο κόστος, κάτι που δεν πιστεύω ότι αξίζει το κόπο μιας που οι προδιαγραφές του 2549 ήδη ρίχνουν στα αυτιά αρκετών χαϊεντοκαλωδίων.
 


Μηνύματα
239
Reaction score
242
300 ευρά για βελτίωση καλωδίου??

Να εκεί δεν τα βρίσκω με τους καλωδιάδες.... στις προτεραιότητες...
διότι 300 η βελτίωση + 300 πες το καβλώδιο = 600
θέλω τουλάχιστο 4 ή 5 καβλώδια (ενεργα, σαμπ, ντακ) πάμε στα 2,5Κ....
Και άντε ναι, πες πως εχει κ μια μικρή διαφορά (για να μπορέσει να γίνει η κουβέντα)
Αν αυτα τα 2,5Κ τα δώσω σε σαμπ+βελτίωση χώρου... δεν θα έχω μεγαλύτερη διαφορά?

Εν κατακλείδι δεν τα βαζω με τα καβλώδια αλλά με τις προτεραιότητες....
Τα έκανες όλα από μηχανήματα και χώρο και έχεις ακόμη λεφτά για ξόδεμα???
Παίξε και με τα καλώδια, κανένα πρόβλημα....
Αν όμως έχεις 2 χ 5'' ηχεία σε ένα χώρο ότι να' ναι και ελπίζεις πως θα δεις το φως το αληθινο αν πετάξεις μερικά χιλιάρικα σε καβλώδια, μάλλον κάτι δεν κάνεις καλά...
Τα τριακοσαρια(λιγότερα τότε,υπάρχει και το μεταχειρισμένο)τα έδωσα για άλλο σκοπό ο οποίος επετεύχθη όμως έβγαλα και δεύτερο λαγο χωρίς να το περιμένω.
Το επιχείρημα σου όμως γυρίζει μπούμερανγκ όταν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις κάνει όλα αυτά τα οποία μου προτείνεις άρα...δώσε τώρα και για καλώδια!
 

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.515
Reaction score
15.444
Το επιχείρημα σου όμως γυρίζει μπούμερανγκ όταν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις κάνει όλα αυτά τα οποία μου προτείνεις άρα...δώσε τώρα και για καλώδια!
όταν τα κάνω βλέπουμε :p
(π.χ. τώρα είμαι με ενεργα 5'' + subs ...... πρώτα να πάω σε 8'')
 

Μηνύματα
14.295
Reaction score
16.099
Το επιχείρημα σου όμως γυρίζει μπούμερανγκ όταν συνειδητοποιήσεις ότι έχεις κάνει όλα αυτά τα οποία μου προτείνεις άρα...δώσε τώρα και για καλώδια!
Ο Κος Χρήστος @christos77 😍 θα κάνει πάρτυ με αυτό που μόλις είπες. :D Του τα λέει αλλά δεν ακούει. Αγύριστο κεφάλι παιδί μου, αγύριστο. :D
όταν τα κάνω βλέπουμε :p
(π.χ. τώρα είμαι με ενεργα 5'' + subs ...... πρώτα να πάω σε 8'')
Και ο χώρος ; Που δεν τελειώνει ποτέ ; Αυτό που το πας ; :D:D
 

Μηνύματα
6.667
Reaction score
482
Εννοείται πως το ηχείο είναι αυτό που παίζει τον σημαντικότερο ρόλο στην ηχητική αλυσίδα, απλώς δεν υπάρχουν καλά ηχεία σήμερα με 10.000 ευρώ. Μια επένδυση της ταξης των 30Κ € για ηχεία είναι καλά για άνδρες που έχουν πρόσωπο, όπως πολυ σωστά μας λέει και ο Σάκης Ρουβάς
 
Last edited:



Μηνύματα
239
Reaction score
242
όταν τα κάνω βλέπουμε :p
(π.χ. τώρα είμαι με ενεργα 5'' + subs ...... πρώτα να πάω σε 8'')
Χανεις μια ιντσα από τα μαύρα καλώδια.Σωμα λέγεται αυτό και μη ζητήσετε ξανά εξήγηση του όρου.Ειναι από τα ανεξήγητα!
 

Μηνύματα
4.543
Reaction score
7.885
Δεν αρκεί να είναι ακριβό το καλωδιο και φυσικά χρωματιστό, για να ξεχωρίζει βεβαίως, πρέπει να ανυψωθουν απ το έδαφος. Σε τι ύψος δεν ξέρω, αλλά σε κάθε περίπτωση να μην ακουμπάνε στο δάπεδο 🤪
 

Μηνύματα
239
Reaction score
242
Δεν αρκεί να είναι ακριβό το καλωδιο και φυσικά χρωματιστό, για να ξεχωρίζει βεβαίως, πρέπει να ανυψωθουν απ το έδαφος. Σε τι ύψος δεν ξέρω, αλλά σε κάθε περίπτωση να μην ακουμπάνε στο δάπεδο 🤪
Τα δικά μου κυλιούνται κιόλας στο πάτωμα γιατί δε μπορώ να τα πληρώσω(εννοείται,τα ακριβότερα)Δεν τα πουλάει και κανείς μεταχειρισμένα άρα είναι όλοι ευχαριστημενοι.
Υπάρχει όμως και πρακτικός λόγος.Δεν έπαιζα κουτσό μικρός.Θα παίξω μεγάλος για να βγω στο μπαλκόνι;
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
Δεν αρκεί να είναι ακριβό το καλωδιο και φυσικά χρωματιστό, για να ξεχωρίζει βεβαίως, πρέπει να ανυψωθουν απ το έδαφος. Σε τι ύψος δεν ξέρω, αλλά σε κάθε περίπτωση να μην ακουμπάνε στο δάπεδο 🤪
Καλή παπάτζα κι αυτή.
Τουλάχιστον εγώ το θέλω χρβωματιστό γιατί μου αρέσει που το βλέπω.

Αυτό μου θύμισε μιά άλλη βλακεία με κάτι σαν πινέζες που βάζεις γύρω γύρω πάνω στο ηχείο και το κάνει να ακούγεται καλύτερα....

Πάντως για να καταλάβω. Ο συμφορουμίτης πήγε σε κάποιον και του έκανε βελτίωση σε υπάρχων καλώδιο η οποία κόστισε 300 ευρώ ανά καλώδιο;
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
Πάντως οι όλες συζητήσεις γενικά με τα καλώδια, ισοσταθμίσεις κλπ, με έκαναν να φτιάξω το παρακάτω διάγραμμα.
Με κόκκινη είναι η απόκριση του νέου μας ηχείου.
Με πράσινο είναι το ακοόγραμμα ενός νεόυ ανθρώπου που ακούει τέλεια ας πούμε
Με κίτρινο είναι η απόκριση των ηχείων μετά την ισοστάθμιση. Η μαγική γραμμή.
Με κίτρινο είναι το ακοόγραμμα αυτού που εφάρμοσε αυτήν την ισοστάθμιση και ορκίζεται στο πόσο καλύτερα ακούγεται κι ας μην έχει κοιτάξει ποτέ τα αυτιά του μιάς και σε καμμία συζήτηση δεν αναφέρεται πουθενά η ισοστάθμιση σύμφωνα με το ακοόγραμμα μας (δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώ μου ήρθε).
Με ροζ καρδούλα είναι αυτός που ορκίζεται στα νέα καλώδια μιάς και δεν τον ενδιαφέρει η απόκριση πιά. Είναι απλά χαρούμενος. Το ακοόγραμμα είναι άχρηστο εδώ σε αυτή την περίπτωση.

υγ: Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι χαϊεντάδες προτιμούν ηχεία που τσιρίζουν και λένε για μαγικά tweeter μιάς και η ηλικία τους είναι τέτοια που δυστυχώς αρχίζουν και χάνουν αυτές τις συχνότητες.

Untitled.jpg
 

Μηνύματα
239
Reaction score
242
Καλή παπάτζα κι αυτή.
Τουλάχιστον εγώ το θέλω χρβωματιστό γιατί μου αρέσει που το βλέπω.

Αυτό μου θύμισε μιά άλλη βλακεία με κάτι σαν πινέζες που βάζεις γύρω γύρω πάνω στο ηχείο και το κάνει να ακούγεται καλύτερα....

Πάντως για να καταλάβω. Ο συμφορουμίτης πήγε σε κάποιον και του έκανε βελτίωση σε υπάρχων καλώδιο η οποία κόστισε 300 ευρώ ανά καλώδιο;
Την έκανα μόνος μου.Σιγα μην πληρώσω και εργατικά.Συμφορουμιτικες τιμές για μέλη του avsite.Λεγετεεεεεεεε!
Πάντως οι όλες συζητήσεις γενικά με τα καλώδια, ισοσταθμίσεις κλπ, με έκαναν να φτιάξω το παρακάτω διάγραμμα.
Με κόκκινη είναι η απόκριση του νέου μας ηχείου.
Με πράσινο είναι το ακοόγραμμα ενός νεόυ ανθρώπου που ακούει τέλεια ας πούμε
Με κίτρινο είναι η απόκριση των ηχείων μετά την ισοστάθμιση. Η μαγική γραμμή.
Με κίτρινο είναι το ακοόγραμμα αυτού που εφάρμοσε αυτήν την ισοστάθμιση και ορκίζεται στο πόσο καλύτερα ακούγεται κι ας μην έχει κοιτάξει ποτέ τα αυτιά του μιάς και σε καμμία συζήτηση δεν αναφέρεται πουθενά η ισοστάθμιση σύμφωνα με το ακοόγραμμα μας (δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώ μου ήρθε).
Με ροζ καρδούλα είναι αυτός που ορκίζεται στα νέα καλώδια μιάς και δεν τον ενδιαφέρει η απόκριση πιά. Είναι απλά χαρούμενος. Το ακοόγραμμα είναι άχρηστο εδώ σε αυτή την περίπτωση.

υγ: Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι χαϊεντάδες προτιμούν ηχεία που τσιρίζουν και λένε για μαγικά tweeter μιάς και η ηλικία τους είναι τέτοια που δυστυχώς αρχίζουν και χάνουν αυτές τις συχνότητες.

View attachment 339596
Αυτή η καρδιά σημαίνει ότι έχουμε μεγάλη καρδιά και αγαπάμε και τους αρνητές.
Το υστερόγραφο ισχύει από την ανάποδη.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.353
Reaction score
39.862
Πάντως οι όλες συζητήσεις γενικά με τα καλώδια, ισοσταθμίσεις κλπ, με έκαναν να φτιάξω το παρακάτω διάγραμμα.
Με κόκκινη είναι η απόκριση του νέου μας ηχείου.
Με πράσινο είναι το ακοόγραμμα ενός νεόυ ανθρώπου που ακούει τέλεια ας πούμε
Με κίτρινο είναι η απόκριση των ηχείων μετά την ισοστάθμιση. Η μαγική γραμμή.
Με κίτρινο είναι το ακοόγραμμα αυτού που εφάρμοσε αυτήν την ισοστάθμιση και ορκίζεται στο πόσο καλύτερα ακούγεται κι ας μην έχει κοιτάξει ποτέ τα αυτιά του μιάς και σε καμμία συζήτηση δεν αναφέρεται πουθενά η ισοστάθμιση σύμφωνα με το ακοόγραμμα μας (δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώ μου ήρθε).
Με ροζ καρδούλα είναι αυτός που ορκίζεται στα νέα καλώδια μιάς και δεν τον ενδιαφέρει η απόκριση πιά. Είναι απλά χαρούμενος. Το ακοόγραμμα είναι άχρηστο εδώ σε αυτή την περίπτωση.

υγ: Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι χαϊεντάδες προτιμούν ηχεία που τσιρίζουν και λένε για μαγικά tweeter μιάς και η ηλικία τους είναι τέτοια που δυστυχώς αρχίζουν και χάνουν αυτές τις συχνότητες.

View attachment 339596
Ελα παμε νταρκ σαν... Και για φαγητο... Και Μπρετσνιεφ (@bretsos) μαζι... Και μετα το νταρκσαν πάλι φαγητο.... 😇
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
Ελα παμε νταρκ σαν... Και για φαγητο... Και Μπρετσνιεφ (@bretsos) μαζι... Και μετα το νταρκσαν πάλι φαγητο.... 😇
Ακόμη ανοιχτό είναι αυτό;
Αν με δει ο bretsos, δε θα με αφήσει να φάω τίποτε άλλο εκτός από κουνουπίδι και μπρόκολο.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.466
Μηνύματα
2.905.220
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top