Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.360
Reaction score
39.876
..ναι! Δοξα τον αδοκσαστο!?
Οχι αληθεια το λέω εχω να παω απ το ..δεκαξι...που ειχα να παω απο το 11..που ειχα..
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
..ναι! Δοξα τον αδοκσαστο!?
Οχι αληθεια το λέω εχω να παω απ το ..δεκαξι...που ειχα να παω απο το 11..που ειχα..
Είχα πάει νωρίτερα 2-3 φορές. Αυτό που πραγματικά στεναχωρέθηκα που έκλεισε, είναι το rebound.
Πιο cult μαγαζί από αυτό, δεν έχω ξαναδεί. Βέβαια αν κάτι γινόταν, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα έφευγες ζωντανός από 'κει μέσα.
 

Μηνύματα
241
Reaction score
245
Είχα πάει νωρίτερα 2-3 φορές. Αυτό που πραγματικά στεναχωρέθηκα που έκλεισε, είναι το rebound.
Πιο cult μαγαζί από αυτό, δεν έχω ξαναδεί. Βέβαια αν κάτι γινόταν, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα έφευγες ζωντανός από 'κει μέσα.
Ομπρε και ξερό ψωμί!
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
483
Σε λίγο θα κλαίμε όλοι αγκαλιά με τους αντιπροσώπους καλωδίων και όχι μόνο.

Ανέβασα στο rapidshare ένα μουσικό αρχείο, το οποίο αποκαλύπτει τη δυνατότητα των καλωδίων μας στο να αναπαράγουν ήχους που μόνο ένα σύστημα αυστηρών προδιαγραφών HD το επιτυγχάνει και μάλιστα με σχετική άνεση.

Το αρχείο έχει ανάλυση 24-bit/ 96KHz , όπου θεωρητικά μπορεί να αποθηκεύσει μουσική πληροφοερία στάθμης -140 dB , δηλαδή στα όρια των δυνατοτητων ενός συστήματoς υψηλής ανάλυσης (HD). Προφανώς δεν αναπαράγεται σε CD player ανάλυσης 16bit/44.1 KHz.
Θα πρέπει σταδιακά να ανεβάζετε τη στάθμη του ενισχυτή σας μέχρι το τραγουδι να αρχίζει να ακούγεται και να μπορείτε να αναγνωρίσετε ποιο είναι . Σε ένα πολυ καλό σύστημα αναφοράς το τραγούδι ακούγεται σιγά μεν αλλά χωρίς θορύβους και φυσήματα (hiss).
Χρήσιμο αρχείο για να διαπιστώσετε εάν ακούγεται καλύτερα το XLR ή το RCΑ (ic) , πριν το βάλετε στις αγγελίες του AVSITE.GR

https://rapidshare.io/2B2s/24bit-96Khz_-Low_volume_detail_test.wav

Καλές δοκιμές
 
Last edited:



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.360
Reaction score
39.876
Είχα πάει νωρίτερα 2-3 φορές. Αυτό που πραγματικά στεναχωρέθηκα που έκλεισε, είναι το rebound.
Πιο cult μαγαζί από αυτό, δεν έχω ξαναδεί. Βέβαια αν κάτι γινόταν, το μόνο σίγουρο είναι πως δε θα έφευγες ζωντανός από 'κει μέσα.
..μεχρι το '09 πηγαινα συνεχεια.
Περισσοτερο χαλαστηκαν ολοι οι επίδοξοι νταρκιδες παρα εγω... 😇
 

Μηνύματα
109
Reaction score
75
Πάντως οι όλες συζητήσεις γενικά με τα καλώδια, ισοσταθμίσεις κλπ, με έκαναν να φτιάξω το παρακάτω διάγραμμα.
Με κόκκινη είναι η απόκριση του νέου μας ηχείου.
Με πράσινο είναι το ακοόγραμμα ενός νεόυ ανθρώπου που ακούει τέλεια ας πούμε
Με κίτρινο είναι η απόκριση των ηχείων μετά την ισοστάθμιση. Η μαγική γραμμή.
Με κίτρινο είναι το ακοόγραμμα αυτού που εφάρμοσε αυτήν την ισοστάθμιση και ορκίζεται στο πόσο καλύτερα ακούγεται κι ας μην έχει κοιτάξει ποτέ τα αυτιά του μιάς και σε καμμία συζήτηση δεν αναφέρεται πουθενά η ισοστάθμιση σύμφωνα με το ακοόγραμμα μας (δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώ μου ήρθε).
Με ροζ καρδούλα είναι αυτός που ορκίζεται στα νέα καλώδια μιάς και δεν τον ενδιαφέρει η απόκριση πιά. Είναι απλά χαρούμενος. Το ακοόγραμμα είναι άχρηστο εδώ σε αυτή την περίπτωση.

υγ: Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι χαϊεντάδες προτιμούν ηχεία που τσιρίζουν και λένε για μαγικά tweeter μιάς και η ηλικία τους είναι τέτοια που δυστυχώς αρχίζουν και χάνουν αυτές τις συχνότητες.

View attachment 339596
Τα sub πεθανανε ζητω τα super tweeter ....λογω ηλικιας εχω χασει κατι εκει στους 75000 o_O :drinks:
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
Και μιάς και λέτε για τέτοια μαγαζιά θυμάμαι το αξέχαστο
dada στα εξάρχεια όπως και το μέταλ καφενείο διόνυσος.
Ειδικά στο διόνυσο, ήταν τραγελαφικό το σκηνικό ενός ζευγαριού να κάθονται σε ψάθινες καρέκλες παλιού καφενείου αντικριστά ο ένας από τον άλλον και απλά να κοπανιούνται...
 



Μηνύματα
6.668
Reaction score
483
Πάντως οι όλες συζητήσεις γενικά με τα καλώδια, ισοσταθμίσεις κλπ, με έκαναν να φτιάξω το παρακάτω διάγραμμα.
Με κόκκινη είναι η απόκριση του νέου μας ηχείου.
Με πράσινο είναι το ακοόγραμμα ενός νεόυ ανθρώπου που ακούει τέλεια ας πούμε
Με κίτρινο είναι η απόκριση των ηχείων μετά την ισοστάθμιση. Η μαγική γραμμή.
Με κίτρινο είναι το ακοόγραμμα αυτού που εφάρμοσε αυτήν την ισοστάθμιση και ορκίζεται στο πόσο καλύτερα ακούγεται κι ας μην έχει κοιτάξει ποτέ τα αυτιά του μιάς και σε καμμία συζήτηση δεν αναφέρεται πουθενά η ισοστάθμιση σύμφωνα με το ακοόγραμμα μας (δεν έχω ιδέα αν ισχύει κάτι τέτοιο, απλώ μου ήρθε).
Με ροζ καρδούλα είναι αυτός που ορκίζεται στα νέα καλώδια μιάς και δεν τον ενδιαφέρει η απόκριση πιά. Είναι απλά χαρούμενος. Το ακοόγραμμα είναι άχρηστο εδώ σε αυτή την περίπτωση.

υγ: Θεωρώ πως δεν είναι τυχαίο που οι χαϊεντάδες προτιμούν ηχεία που τσιρίζουν και λένε για μαγικά tweeter μιάς και η ηλικία τους είναι τέτοια που δυστυχώς αρχίζουν και χάνουν αυτές τις συχνότητες.

View attachment 339596
για πες μας κι εσύ νέε μου, αν ακούς καθαρά το κομμάτι που ανέβασα στο rapidshare
 

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
Αυτό δεν το θυμάμαι. Στα Εξάρχεια ξημεροβραδιαζόμασταν στο Grotta.
Εμείς ήμασταν συνήθως άφραγκοι και τη βγάζαμε περισσότερο στους δρόμους και σε ότι δωρεάν υπήρχε...
 


Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
για πες μας κι εσύ νέε μου, αν ακούς καθαρά το κομμάτι που ανέβασα στο rapidshare
Θα κατέβει σε 18 λεπτά... Ακόμη δεν έχουμε το starlink.
Μέχρι τότε, σε τι να το ακούσω; Σε ηχειάκια υπολογιστή creative, σε ηχομπάρα jbl ή σε ακουστικά; Αυτά έχω εδώ που είμαι.

Γενικά δεν πολυσκάω. Ακούω όπως μου αρέσει. Είτε σωστό είτε λάθος. Με ότι δίνει χαρά σε εμένα και μόνο.
Ψάχνω για το καλύτερο αλλά δε θα πεθάνω αν δεν είναι κατά toole, ftoul και τα συναφή.
Επίσης γνωρίζω τα θεματάκια της ακοής μου και δεν έχω κολλήματα.
Γιατι όχι;Τότε είχα ήδη Audio Note, VDH,Audioquest,Kimber και Monster.
Τότε εγώ είχα μαύρο κόκκινο...
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.360
Reaction score
39.876
Αυτό δεν το θυμάμαι. Στα Εξάρχεια ξημεροβραδιαζόμασταν στο Grotta.
..το προλαβα Ηράκλειο..😎
(Για να μη λες)
Γιατι όχι;Τότε είχα ήδη Audio Note, VDH,Audioquest,Kimber και Monster.
... Ειναι γνωστο οτι το ροκ αλλαζει δρομο αν με δει... Εκτος απο κραουτροκ..😎😇
Και αφηνω αυτο εδω
received_865699542135958.jpeg

Κ συνεχιζω διαβαζμα με μπύρες. Το ορωι επαναληψη.😎😇
 
Last edited:

Μηνύματα
1.308
Reaction score
2.167
για πες μας κι εσύ νέε μου, αν ακούς καθαρά το κομμάτι που ανέβασα στο rapidshare
Λοιπόν, το έβαλα στα creative. Δεν άκουσα το παραμικρό.
Ποιό είναι το συμπέρασμα;
Εν τω μεταξύ δεν έχω τρέλα με tidal,qobuz,roon κλπ κι ας παίζουν καλύτερα.
Ευχαριστιέμαι τη μουσική μου κι από spotify στο φουλ. Διαφορές θα ακούσω, αλλά δε σκάω κιόλας.
Δεν είμαι "critical listener". Θέλω μονάχα να ευχαριστιέμαι τη μουσική.
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
483
με pm ΟΙ
Λοιπόν, το έβαλα στα creative. Δεν άκουσα το παραμικρό.
Ποιό είναι το συμπέρασμα;
Εν τω μεταξύ δεν έχω τρέλα με tidal,qobuz,roon κλπ κι ας παίζουν καλύτερα.
Ευχαριστιέμαι τη μουσική μου κι από spotify στο φουλ. Διαφορές θα ακούσω, αλλά δε σκάω κιόλας.
Δεν είμαι "critical listener". Θέλω μονάχα να ευχαριστιέμαι τη μουσική.
Δεν υπάρχει απολύτως κανένα πρόβλημα εφόσον σε καλύπτει μουσικά αυτό που έχεις , είσαι αυτάρκης. απλά το σύστημά σου δεν εκμεταλλεύεται τα νέα format υψηλής ανάλυσης.
Καποιος θα μπορούσε να ισχυριστεί, ή να υποθέσει, ότι δεν υπάρχει κάποιο ουσιαστικό όφελος για εσένα από το συγκεκριμένο νήμα, κάτι που προφανώς για μένα δεν ισχύει και σε ευχαριστώ πολύ που ανταποκρίθηκες και έκανες τη δοκιμή
 
Last edited:


Μηνύματα
6.668
Reaction score
483

Ιεροσυλία

Γυναίκα στα 24, αλλά και στα 96 (τα πλησιάζει ;;; )
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.468
Μηνύματα
2.905.263
Members
38.048
Νεότερο μέλος
Coffee
Top