Featured Να επιλέξω την xlr σύνδεση;

Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Να πάμε απο τον @Ν.Κ. να μας πλακώσει εκεί στα ηλεκτρονικά που κατεβαίνουν 20 Hz και υψηλά ντίμπια, να μας κάνει το κεφάλι καζάνι. :D

Άσε που απο τότε που έφτιαξε αυτό το σύστημα τον κάνει αυτό ότι θέλει και παράτησε την πάνκ που του αρέσει γιατί λέει άκουσον - άκουσον αυτή δεν έχει πληροφορία κάτω απο 50 Hz. :D Προδότηςςςς. :D 😍
Μια φορά μου ήρθαν για παρατήρηση και ήταν όταν έβαλα αρκετά δυνατά πανκ κομμάτια.
Τόσες χαζομάρες τζαζ και κλασικής έχω βάλει, το πανκ τους ενόχλησε. 😂
Από τότε είμαι πιο προσεκτικός 😁
Κοίταξε δυνατά ακούνε και στα πανηγύρια η κάτι πανηγυρτζηδες κάγκουρες με ανοιχτά παράθυρα στα αμάξια 😂
Ναι δυνατά ακούνε στα πανηγύρια, που είναι το περίεργο?
Μήπως όμως αποτελεί υπαινιγμό εκ μέρους σου ότι η σοβαρή και ποιοτική μουσική θέλει διαφορετικές εντάσεις για να είναι απολαυστική?
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.721
Reaction score
20.496
Δεν πιστεύω ότι υπάρχει περιθώριο αντίθετης άποψης, αν η απόλαυση στην μουσική δεν εξαρτιοταν απ την ένταση τότε γιατί μπαίνουν στον κόπο όλοι αυτοί στα λαιβ να πιάσουν εντάσεις 99 και 119 ντιμπι? 🙂

Πφφφφφφφφφ.. :rolleyes:

Πολύ επίμονο ον είσαι βρε Ν.Κ.. 8-)
Είμαστε μικρού κι ασήμαντοι οι ίδιοι και εσύ έχεις λοκάρει να αποδεχτεί όλη ανθρωπότητα (ή εγώ?) την αίσθησή σου για το πως πρέπει να απολαμβάνει κάποιος τη μουσική του που είναι απείρως πιο ασήμαντο και στο κάτω κάτω προσωπικό και αδιάφορο για τους υπόλοιπους..
Οκ..
Δώσε πόνο μόνος, δεν έχω τέτοια κάψα ώστε να σε πείσω επιμένοντας για κάτι που δεν πρόκειται να αντιληφθείς ή να δεχτείς.. :idk:
Και πολύ το προσπάθησα δηλ. καθώς όπως είπα παραπάνω το πως απολαμβάνω εγώ την μουσική την Χ.Ψ, ώρα δεν είναι ούτε δεδομένο για τους υπόλοιπους ούτε ίσως ενδιαφερον.
Και ναι, ''απολαμβάνω'' λέγεται κι αυτό ακόμα κι αν δεν παίρνει φωτιά το κρανίομ' απ' τις εντάσεις.. ;)
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164

"...
Στις μικρές όμως και...΄΄τριανταφυλλένιες΄΄ καμπίνες,το μικρότερο μεγάφωνο θα χρειαζόταν έτσι και αλλιώς ανώτερη μάζα για ν'αυξήσει τη δομική σταθερότητα του κώνου καθώς εκείνος θα ήταν επιφορτισμένος με τη διαχείριση ανώτερων μεταβολών στις εσωτερικές τιμές πίεσης,οπότε η ευαισθησία θα κατερχόταν περαιτέρω.Και η εφαρμογή ισχυρότερου μαγνήτη δεν είναι εφικτή σε όλες τις περιπτώσεις,αφού οι δικές του μεγαλύτερες διαστάσεις μπορεί υπό τη στενότερη εσωτερική διαρρύθμιση είτε να παρεμπόδιζαν την ελεύθερη ροή του αέρα,είτε να μείωναν υπέρμετρα το διαθέσιμο εσωτερικό όγκο κι έτσι να κατέβαινε περισσότερο η ενδοτικότητα.Κι εφόσον ο αέρας θα αποκτούσε σκληρότερη ελατηριακή ιδιότητα,τότε θα...αυξανόταν πάλι η συχνότητα συντονισμού με το κάτω όριο απόκρισης,θα χρειαζόταν επιπλέον προσθήκη μάζας για την αντιστάθμιση και τότε ακόμα περισσότερη ισχύς και κατόπιν μεγαλύτερο και βαρύτερο πηνίο φωνής για τη διαχείριση της ισχύος οπότε ακόμα ανώτερη παροχή ισχύος και...φαύλος κύκλος.

Υπάρχει όμως και συνέχεια...Μικροί κώνοι με μεγάλες διαδρομές παράγουν μεγαλύτερες τιμές παραμόρφωσης από φαινόμενο Doppler που υποβάλλει σε διαμόρφωση τις εκπεμπόμενες συχνότητες και αυτό εντείνεται ιδίως σε μικρά mid-woofer προορισμένα να καλύπτουν εύρος ζώνης από τις χαμηλές μέχρι τις κατώτερες υψηλές οκτάβες.Κατά την αναπαραγωγή σύνθετων σημάτων οι ανώτερες συχνοτικές συνιστώσες θα έπρεπε τότε να εκπέμπονταν από κώνους παλλόμενους ταυτόχρονα με τις κατώτατες συχνότητες.

Μεγαλύτερες διαδρομές συνεπάγονται επίσης και μικρότερη γραμμικότητα ως προς τις ελαστικές ιδιότητες της ανάρτησης,αφού οι δυνάμεις επαναφοράς δεν μένουν σταθερές με την απόσταση εκτροπής.Αυτό οδηγεί σε ανώτερες τιμές παραμόρφωσης,αρμονική κι ενδοδιαμόρφωσης,συγκρινόμενες προς μεγαλύτερα μεγάφωνα που θα εκτελούσαν μικρότερες διαδρομές.Οι μεγαλύτερες διαδρομές επίσης σημαίνουν ανάλογες μετακινήσεις για το πηνίο φωνής μέσα στο πεδίο από τον ακίνητο μαγνήτη,κάτι που αυξάνει παραμορφώσεις από ανομοιομορφία μαγνητικής ροής και τη μη γραμμική τους συμπεριφορά.

Το μεγαλύτερο ποσό αποδιδόμενης ισχύος σε μικρό κώνο για να έβγαζε την ίδια στάθμη σε σχέση μ'έναν μεγαλύτερο σημαίνει επίσης παραγωγή περισσότερης θερμότητας που θα γινόταν και πιο δύσκολη στην απαγωγή λόγω των περιορισμένων διαστάσεων σε μικρή καμπίνα.Καθώς θα αυξανόταν η θερμοκρασία στο πηνίο φωνής,εκείνο θα παρουσίαζε μεγαλύτερη αντίσταση στη μετάδοση ισχύος από τον ενισχυτή για δεδομένη τάση στους ακροδέκτες.Η προκύπτουσα δυναμική συμπίεση στο σύστημα θα εντείνει τους μηχανισμούς παραμόρφωσης ,κ.ο.κ. Η μεγάλη ταχύτητα των μικρών κώνων καθώς ωθούν τον εφαπτόμενο σε αυτούς θύλακα αέρα μπορεί επίσης να προξενήσει παρασιτικούς θορύβους από στροβιλισμούς του αέρα στις παρυφές του κώνου.Υπάρχει λοιπόν σωρεία δεδομένων που συνωμοτούν ενάντια στην ικανότητα των μικρών κώνων να παράγουν ποιοτικές χαμηλές συχνότητες έναντι των μεγαλύτερων που θα είχαν κιόλας μικρότερες διαδρομές.Facts of (Transducer's) Life...

Έστω όμως ότι καταφέρναμε να φέρουμε σε βέλτιστο συμβιβασμό τα χαρακτηριστικά μιας σχεδίασης και ρυθμίζαμε μάλιστα την ευθυγράμμιση χαμηλού σε τιμή κοντά στην κρίσιμη απόσβεση (Qtc=0,5) προκειμένου να εισπραχθεί ομοιογενής απόδοση των μεταβατικών.Τότε θα προκύψει απόκριση με χαμηλότερη κλίση υποχώρησης κάτω από το σημείο συντονισμού,αλλά η υποχώρηση θα ξεκινούσε - έστω και με μικρή κλίση - από συχνότητα αρκετά ανώτερη συγκρινόμενη προς την τιμή 0,707.Λιγότερο στιβαρό μαγνητικό σύστημα θα έφερνε κέρδη πλάτους στο κάτω όριο απόκρισης και ανώτερη τιμή Qtc,αλλά θα συνέβαινε αυτό σε βάρος της μεταβατικής απόκρισης και το μπάσο θα έχανε σε πιστότητα περιγραφής.

Είναι φανερό λοιπόν ότι κάθε ηχείο ξεκινά από ένα χορό αλληλοσυγκρουόμενων δεδομένων με σκοπό την εύρεση ενός βέλτιστου συμβιβασμού ανταποκρινόμενου προς συγκεκριμένα σχεδιαστικά κριτήρια.
..."

Συμπληρώνεται κιόλας ότι οι αναφερόμενες τιμές στον ανωτέρω σύνδεσμο περιορίζονται προφανώς στην αρμονική παραμόρφωση , αφού άλλοι τύποι - λ.χ. ενδοδιαμόρφωση ή από θερμική καταπόνηση - γίνονται πολύ ευχερέστερα αντιληπτοί από συνήθεις για οικιακή ακρόαση συνεχόμενες στάθμες .
Πολύ ωραίο πόστ. Απο τα καλύτερα. Όχι μόνο για την πληροφορία που περιέχει αλλά επειδή εξετάζει και παρουσιάζει το συγκεκριμένο θέμα συνολικά, ολιστικά και συνθετικά.
Πφφφφφφφφφ.. :rolleyes:

Πολύ επίμονο ον είσαι βρε Ν.Κ.. 8-)
Είμαστε μικρού κι ασήμαντοι οι ίδιοι και εσύ έχεις λοκάρει να αποδεχτεί όλη ανθρωπότητα (ή εγώ?) την αίσθησή σου για το πως πρέπει να απολαμβάνει κάποιος τη μουσική του που είναι απείρως πιο ασήμαντο και στο κάτω κάτω προσωπικό και αδιάφορο για τους υπόλοιπους..
Οκ..
Δώσε πόνο μόνος, δεν έχω τέτοια κάψα ώστε να σε πείσω επιμένοντας για κάτι που δεν πρόκειται να αντιληφθείς ή να δεχτείς.. :idk:
Και πολύ το προσπάθησα δηλ. καθώς όπως είπα παραπάνω το πως απολαμβάνω εγώ την μουσική την Χ.Ψ, ώρα δεν είναι ούτε δεδομένο για τους υπόλοιπους ούτε ίσως ενδιαφερον.
Και ναι, ''απολαμβάνω'' λέγεται κι αυτό ακόμα κι αν δεν παίρνει φωτιά το κρανίομ' απ' τις εντάσεις.. ;)
Σε έσκασε ε ; :D 😍
Μια φορά μου ήρθαν για παρατήρηση και ήταν όταν έβαλα αρκετά δυνατά πανκ κομμάτια.
Τόσες χαζομάρες τζαζ και κλασικής έχω βάλει, το πανκ τους ενόχλησε. 😂
Από τότε είμαι πιο προσεκτικός 😁

Ναι δυνατά ακούνε στα πανηγύρια, που είναι το περίεργο?
Μήπως όμως αποτελεί υπαινιγμό εκ μέρους σου ότι η σοβαρή και ποιοτική μουσική θέλει διαφορετικές εντάσεις για να είναι απολαυστική?
Απο την πολύ ένταση ... δεν ακούν καν τι παίζουν βρε. :D :D
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.721
Reaction score
20.496
Πολύ ωραίο πόστ. Απο τα καλύτερα. Όχι μόνο για την πληροφορία που περιέχει αλλά επειδή εξετάζει και παρουσιάζει το συγκεκριμένο θέμα συνολικά, ολιστικά και συνθετικά.

Σε έσκασε ε ; :D 😍
Όχι μωρέ, απλά ανακυκλώνουμε τα ίδια και είμαστε σε λάθος θρεντ.. (αφού υπάρχει το άλλο που ξεκίνησε ακριβώς για αυτόν το λόγο)
 



Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Πφφφφφφφφφ.. :rolleyes:

Πολύ επίμονο ον είσαι βρε Ν.Κ.. 8-)
Είμαστε μικρού κι ασήμαντοι οι ίδιοι και εσύ έχεις λοκάρει να αποδεχτεί όλη ανθρωπότητα (ή εγώ?) την αίσθησή σου για το πως πρέπει να απολαμβάνει κάποιος τη μουσική του που είναι απείρως πιο ασήμαντο και στο κάτω κάτω προσωπικό και αδιάφορο για τους υπόλοιπους..
Οκ..
Δώσε πόνο μόνος, δεν έχω τέτοια κάψα ώστε να σε πείσω επιμένοντας για κάτι που δεν πρόκειται να αντιληφθείς ή να δεχτείς.. :idk:
Και πολύ το προσπάθησα δηλ. καθώς όπως είπα παραπάνω το πως απολαμβάνω εγώ την μουσική την Χ.Ψ, ώρα δεν είναι ούτε δεδομένο για τους υπόλοιπους ούτε ίσως ενδιαφερον.
Και ναι, ''απολαμβάνω'' λέγεται κι αυτό ακόμα κι αν δεν παίρνει φωτιά το κρανίομ' απ' τις εντάσεις.. ;)
Ετσι όμως αποδέχεσαι ότι η απόλαυση δεν εξαρτάται απ την ένταση αλλά διαφέρει από άτομο σε άτομο και μάλιστα αναλόγως της εκάστοτε διάθεσης του. Ούτε έχει να κάνει με την ποιότητα σοβαρότητα της μουσικής ή την ποιότητα του ηχοσυστημάτος. Διότι ο Μπουτχιας την συνέδεσε με το ηχοσυστημά αν θυμάμαι καλα και δεν τον παρερμηνευω
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.721
Reaction score
20.496
Ετσι όμως αποδέχεσαι ότι η απόλαυση δεν εξαρτάται απ την ένταση αλλά διαφέρει από άτομο σε άτομο και μάλιστα αναλόγως της εκάστοτε διάθεσης του. Ούτε έχει να κάνει με την ποιότητα σοβαρότητα της μουσικής ή την ποιότητα του ηχοσυστημάτος. Διότι ο Μπουτχιας την συνέδεσε με το ηχοσυστημά αν θυμάμαι καλα και δεν τον παρερμηνευω
:rolleyes:



:lolsign:
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164
Ετσι όμως αποδέχεσαι ότι η απόλαυση δεν εξαρτάται απ την ένταση αλλά διαφέρει από άτομο σε άτομο και μάλιστα αναλόγως της εκάστοτε διάθεσης του. Ούτε έχει να κάνει με την ποιότητα σοβαρότητα της μουσικής ή την ποιότητα του ηχοσυστημάτος. Διότι ο Μπουτχιας την συνέδεσε με το ηχοσυστημά αν θυμάμαι καλα και δεν τον παρερμηνευω
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει γυναίκα στον κόσμο που και το πιο τέλειο σύστημα να έχεις (χωρίς παραμορφώσεις, όλα τέλεια να είναι) να μην σου ζητήσει να το χαμηλώσεις σε επίπεδα ψιθύρου. Και επειδή ζούμε για αυτές και ξέρουν πάντα και καλύτερα συνήθως πράγματα που εμείς ανακαλύπτουμε στο νεκροκράβατο μας ... κάτι υπάρχει εδώ που πρέπει να το ερευνήσουμε σοβαρά και να μην το υποτιμάμε. Έχουν και κσλύτερη ακοή και ασιθητική. :D Respond to that, if you dare. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει γυναίκα στον κόσμο που και το πιο τέλειο σύστημα να έχεις (χωρίς παραμορφώσεις, όλα τέλεια να είναι) να μην σου ζητήσει να το χαμηλώσεις σε επίπεδα ψιθύρου. Και επειδή ζούμε για αυτές και ξέρουν πάντα και καλύτερα συνήθως πράγματα που εμείς ανακαλύπτουμε στο νεκροκράβατο μας ... κάτι υπάρχει εδώ που πρέπει να το ερευνήσουμε σοβαρά και να μην το υποτιμάμε. Έχουν και κσλύτερη ακοή και ασιθητική. :D
Επομένως οι γυναίκες δεν μπορούν την ένταση, ανεξαρτήτως ηχοσυστημάτος.
Ακόμη όμως και εάν τους αρέσει το κομμάτι?
Δεν νομίζω
😁
1724264581722.png


Ξεκινούμε εννοείται με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για ακρόαση μουσικής που μας αρέσει. Το λέω γιατί έχασες επεισόδια 🙂
 

Μηνύματα
330
Reaction score
340
Εγώ το μόνο που ξέρω είναι ότι δεν υπάρχει γυναίκα στον κόσμο που και το πιο τέλειο σύστημα να έχεις (χωρίς παραμορφώσεις, όλα τέλεια να είναι) να μην σου ζητήσει να το χαμηλώσεις σε επίπεδα ψιθύρου. Και επειδή ζούμε για αυτές και ξέρουν πάντα και καλύτερα συνήθως πράγματα που εμείς ανακαλύπτουμε στο νεκροκράβατο μας ... κάτι υπάρχει εδώ που πρέπει να το ερευνήσουμε σοβαρά και να μην το υποτιμάμε. Έχουν και κσλύτερη ακοή και ασιθητική. :D
Όπως η μητέρα ενός φίλου(πέθανε τον προηγούμενο μήνα στα 92 της)που καταλάβαινε ως το θάνατο της οποιαδήποτε αλλαγή έκανε ο γιος της στο σύστημά του και του έλεγε αν έπαιζε καλύτερα η χειρότερα!Από το κρεββάτι της! Και πάντοτε έπεφτε μέσα.
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164
Επομένως οι γυναίκες δεν μπορούν την ένταση, ανεξαρτήτως ηχοσυστημάτος.
Ακόμη όμως και εάν τους αρέσει το κομμάτι?
Δεν νομίζω
😁
View attachment 340015

Ξεκινούμε εννοείται με την προϋπόθεση ότι μιλάμε για ακρόαση μουσικής που μας αρέσει. Το λέω γιατί έχασες επεισόδια 🙂
Ναι για ακρόαση σου λέω και εγώ. Και να τους αρέσει το κομμάτι, τα ίδια. Άσε αυτή τώρα αυτή είναι επαγγελματίας και κάνει δουλειά. Άσε που οι μουσικοί στα live δεν ακούνε απο τα ίδια ηχεία που ακούει ο κόσμος, αλλιώς καήκαμε. :D Αυτά είναι ενδεικτικά τέστ και δύσκολα να απαντηθούν , όχι αυτά που κάνεις εσυ. :D 😍
 
Last edited:

Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Ξεκινούμε με την προϋπόθεση @thva ότι ένα κομμάτι μας αρέσει και αναρωτιομαστε τι προεκτάσεις έχει κάτι τέτοιο.
Θα αρκεστούμε σε χαμηλές εντάσεις εάν πρόκειται για σοβαρή μουσική ή κατάλληλο ηχοσυστημά?Διαφέρει από άτομο σε άτομο? Εάν ναι, τότε ο εγκέφαλος θα δίνει διαφορετικές εντολές για την ένταση.
Εγω υποστηρίζω ότι από την στιγμή που ένα κομμάτι μας αρέσει ο εγκέφαλος δίνει αυτόματα την εντολή για αύξηση της έντασης και αυτό οδηγεί σε μεγαλύτερη αληθοφάνεια διότι πλησιάζει τις ρεαλιστικές στάθμες και σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί σύγχυση στον εγκέφαλο 😁
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164
Ξεκινούμε με την προϋπόθεση @thva ότι ένα κομμάτι μας αρέσει και αναρωτιομαστε τι προεκτάσεις έχει κάτι τέτοιο.
Θα αρκεστούμε σε χαμηλές εντάσεις εάν πρόκειται για σοβαρή μουσική ή κατάλληλο ηχοσυστημά?Διαφέρει από άτομο σε άτομο? Εάν ναι, τότε ο εγκέφαλος θα δίνει διαφορετικές εντολές για την ένταση.
Εγω υποστηρίζω ότι από την στιγμή που ένα κομμάτι μας αρέσει ο εγκέφαλος δίνει αυτόματα την εντολή για αύξηση της έντασης και αυτό οδηγεί σε μεγαλύτερη αληθοφάνεια διότι πλησιάζει τις ρεαλιστικές στάθμες και σε καμία περίπτωση δεν προκαλεί σύγχυση στον εγκέφαλο 😁
Δηλαδή εσύ όταν η μουσική έχει απο μόνη της ήσυχα περάσματα δεν ακούς τίποτε και δεν το απολαμβάνεις. Το δυναμώνεις και τότε ; :D
 

Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Δηλαδή εσύ όταν η μουσική έχει απο μόνη της ήσυχα περάσματα δεν ακούς τίποτε και δεν το απολαμβάνεις. Το δυναμώνεις και τότε ; :D
Τα ήσυχα περάσματα τα αφήνουμε στην ησυχία τους, αρκεί να είναι σε κάποια απόσταση απ το επίπεδο θορύβου στο σπίτι. Αλλιώς δυσκολευει ακόμη περισσότερο και χάνεις ένα τμήμα της απόλαυσης 😉
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164
Τα ήσυχα περάσματα τα αφήνουμε στην ησυχία τους, αρκεί να είναι σε κάποια απόσταση απ το επίπεδο θορύβου στο σπίτι. Αλλιώς δυσκολευει ακόμη περισσότερο και χάνεις ένα τμήμα της απόλαυσης 😉
Α, μη μου τα γυρίζεις ... δεν έχουν ένταση άρα πρέπει να την αυξησουμε αλλιώς όχι απόλαυση. :D
 

sk

Μηνύματα
540
Reaction score
498
"Υψηλή Πιστότητα" versus "Προσωπικής Προτίμησης"

Το δικό μου θα είναι πάντα το καλύτερο!
😂😂😂
 

Μηνύματα
14.334
Reaction score
16.164
"Υψηλή Πιστότητα" versus "Προσωπικής Προτίμησης"
Γαιτί και τα δύο δεν μπορούν να συνυπάρξουν ; Μάλιστα το πρώτο βοηθά να κατανοήσεις καλύτερα το δεύτερο αλλά να μην το αφησεις και να σε καθορίσει ή να σου αλλοιώσει την αισθητική σου προτίμηση. Να σου την διευρύνει ΟΚ.

Εάν σου την καθορίσει τότε το σύστημα σου έχει "προτίμηση" που ασυναίσθητα μετά γίνεται και δική σου προτίμηση. Αυτά πρέπει (καλά είναι) κάποιος να μάθει να τα ξεχωρίζει, εκτιμά και υπολογίζει. Τα εφόδια και γνώσεις για να το επιτύχει αυτό εξαρτώνται κυρίως απο πράγματα που κατ΄ανάγκη δεν έχουν άμεση σχέση με το audio ή και καμία.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.563
Reaction score
7.927
Α, μη μου τα γυρίζεις ... δεν έχουν ένταση άρα πρέπει να την αυξησουμε αλλιώς όχι απόλαυση. :D
Κοίτα να δεις, μπορείς να δυσκολέψεις τον εγκέφαλο σου με συνέπεια την μείωση της απόλαυσης.
Έλλειψη μπάσου, ακρόαση όπου τα χαμηλά περάσματα βρίσκονται κοντά στο επιπεδο θορύβου που υπάρχει στο σπίτι, μη ρεαλιστικές στάθμες, παραμορφωση, ακατάλληλος χώρος κτλπ.
Όπως και να έχει όμως η αύξηση της έντασης θα πραγματοποιηθεί αλλά φυσικά σε ένα φοβερό χώρο με ηχοσυστημά δυνατοτήτων θα φτάσει το γκάζι στο τέρμα 🙂
Ειδες τι απλά που στα λέω? Σαν παραμυθάκι 😂
 



ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.500
Μηνύματα
2.906.825
Members
38.053
Νεότερο μέλος
Hustler69
Top