Μετά από καιρό...

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.981
Reaction score
130.736
το tweeter χοανη 70 ευρω.
Σκέτο το waveguide είναι αυτό που έδειξα.

Το compression tweeter είναι άλλο.




Δηλαδη το καθε ηχειο να κοστιζει 2000?
Όχι, λάθος κατάλαβες.

20 χιλιάρικα το κάθε ηχείο είπα, ως έτοιμο προϊόν από μια τίμια φίρμα όπως η dynaudio.

Μιλάμε για κατηγορία "main monitors".

Αυτή είναι μια ειδική κατηγορία, με ειδικές απαιτήσεις.

Εδώ έχουμε πχ αυτό:



Αλλά και πχ το 200-αρι και 300-αρι από ATC, ενώ από τζενελεκ πάνε να δεις κάνα 8381 να μάθεις πόσο κοστίζει😁🤣😜🤭, ή άλλα με τέτοιας διαμέτρου γουφερ.


Κι αυτό, που το θεωρώ "ευκαιρία":


Μιλάμε για main monitors, είναι συγκεκριμένη κατηγορία.
 
Last edited:

Μηνύματα
706
Reaction score
536
Σκέτο το waveguide είναι αυτό που έδειξα.

Το compression tweeter είναι άλλο.





Όχι, λάθος κατάλαβες.

20 χιλιάρικα το κάθε ηχείο είπα, ως έτοιμο προϊόν από μια τίμια φίρμα όπως η dynaudio.
Δε λεω ποσο θα το χρεωνε μια φιρμα γνωστη (οτι θα το χρεωνε πιο ακριβα ειναι δεδομενο). Λεω ποσο κοστιζει. Μολις ειδα το κοστος του τουιτερ στα 460 ευρω.
 

Μηνύματα
3.797
Reaction score
5.896
Τι εννοεις μετα το eq και το dirac ακουγονται οπως τα dynaudio focus 380?
Σε μεγάλο βαθμό ναι. Σκόπιμα τα "κούρδισα" έχοντας ως οδηγό την καμπύλη των 380 τόσο μέσα στο δωμάτιο όσο και εκτός.
Εγώ έχω μια ερώτηση τεχνικής φύσεως.
Γιατί επέλεξες ηχεία με 15ιντσες?
Είναι διδρομα και πάνω από τα 800 Hz αναλαμβάνει τι? Το τουιτερ με το waveguide?
Το compression driver παίζει ουσιαστικά από τα 800 και πάνω. Η επιλογή των 15" έχει να κάνει με το λοβό ακτινοβολίας του μεγαφώνου των 15 ιντσών κυρίως.
Δε λεω ποσο θα το χρεωνε μια φιρμα γνωστη (οτι θα το χρεωνε πιο ακριβα ειναι δεδομενο). Λεω ποσο κοστιζει. Μολις ειδα το κοστος του τουιτερ στα 460 ευρω.
880 έχει αυτή τη στιγμή από τον Έλληνα αντιπρόσωπο. Αν θες πάρε με 460 από εκεί που το είδες στην Ιταλία και αν σου τα στείλει πες μου να αγοράσω και εγώ μερικά για καβατζα.
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.981
Reaction score
130.736
Η επιλογή των 15" έχει να κάνει με το λοβό ακτινοβολίας του μεγαφώνου των 15 ιντσών
Ακριβώς. 👍

Ώστε να ταιριάζει "γάντι" με τον λοβό του waveguide αυτού του compression driver που έχεις για "tweeter".

880 έχει αυτή τη στιγμή από τον Έλληνα αντιπρόσωπο. Αν θες πάρε με 460 από εκεί που το είδες στην Ιταλία και αν σου τα στείλει πες μου να αγοράσω και εγώ μερικά για καβατζα.
Για το κόστος των μονάδων, προφανώς τα έχεις ψάξει, δεν τίθεται θέμα.

Τα τυπικά ηχεία που βρίσκουμε στην αγορά, είναι δεδομένο πως έχουν κόστος υλικών περί το 10% της τιμής πώλησής τους.

Σε αυτά τα ηχεία που έκανες, μόνον το τουίτερ με το waveguide, πάει ένα χιλιάρικο.. Δεν τα λες "φτηνά" ηχεία σε καμία περίπτωση..

Άλλωστε ξέρουμε όλοι μας ηχεία των 30 χιλιάδων ευρώ, με τουίτερ του 20-ευρου.. 😎

Το δικό σου, με τέτοιο κόστος υλικών, και στην κατηγορία που ανήκει, θεωρώ δεδομένο πως εάν ήταν έτοιμο προϊόν από γνωστή φίρμα, θα είχε την κοστολόγηση που έγραψα, 100% βέβαιος είμαι.

Το μειονέκτημα των ηχείων σου, είναι το μέγεθός τους. Δεν βολεύεται καθόλου εύκολα δορυφόρος με 15" γουφερ και ανάλογου μεγέθους waveguide (για συναφή λοβό) σε σπίτι, πόσο μάλλον για πολυκάναλο σεταπ, πόσο μάλλον σε ιμερσιβ σεταπ, και πόσο μάλλον σε κάνα βλαμμένο σαν εμένα που τα θέλει όλα όμοια.

Ειδάλλως θα τα είχα υλοποιήσει και γω. 😎

Άμα ποτέ πάω σε μεγάλο χώρο, περί τα 50-60τμ και μεγάλου ύψους, θα είναι μία μέσα στις ελάχιστες επιλογές μου (το me geithein 901 παραμένει ως τώρα 1η εναλλακτική επιλογή για μεγάλο χώρο, αλλά μόνον η φτηνή του έκδοση, ως εντοιχισμένο με απλή τετράγωνη κλειστή καμπίνα, χωρίς καρδιο, λόγω max SPL και λόγω κόστους).


Αυτό βγαίνει και σε απλή κλειστή καμπίνα, μόνον για εντοιχισμό. Άβαφη, τα ενισχυτικά εκτός.
 
Last edited:


Μηνύματα
3.797
Reaction score
5.896
Γενικά ένα κόστος λιανικής αυτή την στιγμή από αξιόπιστα site και όχι ότι μου βγάλει το Google στην πρώτη σελίδα είναι γύρω στα 2 χιλιάρικα μόνο σε υλικά για το κάθε ηχείο χωρίς να μιλάμε για τίποτα άλλο. Δηλαδή κόστος καμπίνας και αμοιβή του σχεδιαστή. Το να πάρεις τα υλικά είναι το πιο εύκολο. Το θέμα είναι ποιος θα ασχοληθεί να σεταρει το ηχείο. Πέρα από την μελέτη για την καμπίνα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί να φτιάξει και φίλτρα για τα συγκεκριμένα ηχεία. Αν υπήρχε κάτι έτοιμο κάτω από 5 χιλιάρικα που να είναι αντίστοιχο δεν θα είχα ασχοληθεί παραπάνω. Δυστυχώς η αγορά σε αυτή την κατηγορία είναι αρκετά περιορισμένη ή είναι καθαρά στραμμένη στο pa που έχει διαφορετικά ζητούμενα.
Αυτό είναι αξιόπιστο αλλά έχει τελωνείο.
 

Μηνύματα
4.610
Reaction score
8.006
Κάτσε λίγο να συγκεντρωθω για να καταλάβω,
Για τι τιμή μιλάμε? Βασικό
Απ οτι κατάλαβα θα φτιάξεις πολυκαναλο, τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι ίδια με αυτά τα μπροστινά? Βασικό
Μετρήσεις για το ηχείο έχουμε? Βασικό επίσης.
 

Μηνύματα
706
Reaction score
536
Γενικά ένα κόστος λιανικής αυτή την στιγμή από αξιόπιστα site και όχι ότι μου βγάλει το Google στην πρώτη σελίδα είναι γύρω στα 2 χιλιάρικα μόνο σε υλικά για το κάθε ηχείο χωρίς να μιλάμε για τίποτα άλλο. Δηλαδή κόστος καμπίνας και αμοιβή του σχεδιαστή. Το να πάρεις τα υλικά είναι το πιο εύκολο. Το θέμα είναι ποιος θα ασχοληθεί να σεταρει το ηχείο. Πέρα από την μελέτη για την καμπίνα πρέπει κάποιος να ασχοληθεί να φτιάξει και φίλτρα για τα συγκεκριμένα ηχεία. Αν υπήρχε κάτι έτοιμο κάτω από 5 χιλιάρικα που να είναι αντίστοιχο δεν θα είχα ασχοληθεί παραπάνω. Δυστυχώς η αγορά σε αυτή την κατηγορία είναι αρκετά περιορισμένη ή είναι καθαρά στραμμένη στο pa που έχει διαφορετικά ζητούμενα.

Αυτό είναι αξιόπιστο αλλά έχει τελωνείο.
Πως και δεν πηγες στο neumann kh420 για main? Αυτο στο 5χιλ το βλεπω στην Ελλαδα.
 

Μηνύματα
3.797
Reaction score
5.896
Κάτσε λίγο να συγκεντρωθω για να καταλάβω,
Για τι τιμή μιλάμε? Βασικό
Απ οτι κατάλαβα θα φτιάξεις πολυκαναλο, τα υπόλοιπα ηχεία θα είναι ίδια με αυτά τα μπροστινά? Βασικό
Μετρήσεις για το ηχείο έχουμε? Βασικό επίσης.
Φυσικά και έχω μετρήσεις έχω ανεβάσει και σε άλλο νήμα μια μέτρηση. Θα ανεβάσω σιγά σιγά μόλις γυρίσω σπίτι. Τα άλλα ηχεία είναι της dynaudio bm6. Δεν είμαι σίγουρος αν θέλω να πάω σε διαφορετικά ηχεία για πολυκάναλο αλλά θα δείξει.
Πως και δεν πηγες στο neumann kh420? Αυτο στο 5χιλ το βλεπω στην Ελλαδα.
Ωραίο ηχείο αλλά είναι ported. Βασικά είναι πολύ καλή επιλογή το συγκεκριμένο αλλά ήθελα κάτι λίγο μεγαλύτερο και πολύ κατευθυντικό. Πολύ καλή επιλογή πάντως και αυτό σαν ηχείο. Ένιωθα πάντως ότι δεν ξεφεύγει πολύ από τα dynaudio που είχα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.981
Reaction score
130.736
Πως και δεν πηγες στο neumann kh420 για main? Αυτο στο 5χιλ το βλεπω στην Ελλαδα.
Πολύ χαμηλότερα max SPL από το ηχείο που επέλεξε να φτιάξει. (Στα 4 μέτρα απόσταση ακρόασης είναι το παρακάτω γράφημα, οπότε για αναγωγή στο 1μ προσθέστε 12 dB):

1724849224096.png


Στους 80 κύκλους με 3% βγάζει περί τα 118 dB max SPL στο 1μ, ενώ με 1% περί τα 107 dB.

Τέρμα, με 10% παραμόρφωση (θα ανάψουν προστασίες) βγάζει 120 dB max SPL στους 80 κύκλους στο 1 μέτρο απόσταση ακρόασης.

Αυτές τις στάθμες τις έχουν τα ηχεία του Αλέξανδρου για πρωινό, εντελώς χαλαρά όμως, και βεβαίως με πολύ χαμηλότερες ολικές αρμονικές παραμορφώσεις.
Εντελώς ασυμπίεστα. 😎

Λογικό. Τα εν λόγω Neumann είναι με 10" γουφερ, ο Άλεξ έβαλε 15" γουφερ..

Κατά τα άλλα, είναι πλέον αξιόλογο το 420, με μόνο μειονέκτημα την σχεδίαση της καμπίνας (είναι bass reflex, τέτοιας υλοποίησης μάλιστα, που δε φράζει).


ΥΓ. Μαζί το γράφαμε (μόλις τα έγραψα είδα πως είχες γράψει "Ωραίο ηχείο αλλά είναι ported" κι έχεις απόλυτο δίκιο.)
 
Last edited:

Μηνύματα
3.797
Reaction score
5.896
Ακριβώς. 👍

Ώστε να ταιριάζει "γάντι" με τον λοβό του waveguide αυτού του compression driver που έχεις για "tweeter".


Για το κόστος των μονάδων, προφανώς τα έχεις ψάξει, δεν τίθεται θέμα.

Τα τυπικά ηχεία που βρίσκουμε στην αγορά, είναι δεδομένο πως έχουν κόστος υλικών περί το 10% της τιμής πώλησής τους.

Σε αυτά τα ηχεία που έκανες, μόνον το τουίτερ με το waveguide, πάει ένα χιλιάρικο.. Δεν τα λες "φτηνά" ηχεία σε καμία περίπτωση..

Άλλωστε ξέρουμε όλοι μας ηχεία των 30 χιλιάδων ευρώ, με τουίτερ του 20-ευρου.. 😎

Το δικό σου, με τέτοιο κόστος υλικών, και στην κατηγορία που ανήκει, θεωρώ δεδομένο πως εάν ήταν έτοιμο προϊόν από γνωστή φίρμα, θα είχε την κοστολόγηση που έγραψα, 100% βέβαιος είμαι.

Το μειονέκτημα των ηχείων σου, είναι το μέγεθός τους. Δεν βολεύεται καθόλου εύκολα δορυφόρος με 15" γουφερ και ανάλογου μεγέθους waveguide (για συναφή λοβό) σε σπίτι, πόσο μάλλον για πολυκάναλο σεταπ, πόσο μάλλον σε ιμερσιβ σεταπ, και πόσο μάλλον σε κάνα βλαμμένο σαν εμένα που τα θέλει όλα όμοια.

Ειδάλλως θα τα είχα υλοποιήσει και γω. 😎

Άμα ποτέ πάω σε μεγάλο χώρο, περί τα 50-60τμ και μεγάλου ύψους, θα είναι μία μέσα στις ελάχιστες επιλογές μου (το me geithein 901 παραμένει ως τώρα 1η εναλλακτική επιλογή για μεγάλο χώρο, αλλά μόνον η φτηνή του έκδοση, ως εντοιχισμένο με απλή τετράγωνη κλειστή καμπίνα, χωρίς καρδιο, λόγω max SPL και λόγω κόστους).
Αν το πάρεις απόφαση ποτέ πες μου να δοκιμάσουμε κάτι για cardio. Το είχε ξεκινήσει ένας τρελός Αμερικανός αλλά το παράτησε κάποια στιγμή και δεν συνέχισε. Μέχρι εκεί που είχε φτάσει πάντως μια χαρά δούλευε.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.981
Reaction score
130.736
Αν το πάρεις απόφαση ποτέ πες μου να δοκιμάσουμε κάτι για cardio.
Κοίτα, προς ώρας δεν αλλάζω χώρο (τουλάχιστον για τα επόμενα 5-10 χρόνια) και δεν αλλάζω ηχεία.

Εάν ποτέ πάω σε άλλο χώρο (κανείς δε ξέρει τι μας μέλλει), προτεραιότητα δεν θα έχει το καρδιο στο ηχείο, αλλά ο εντοιχισμός, που εμπεριέχει καρδιο εκ των πραγμάτων.

Εάν είναι αρκετά μεγάλος ο επόμενος χώρος, τότε το επόμενο λογικό βήμα είναι για μένα ο εντοιχισμός όλων των ηχείων και σαμπ, να μη φαίνεται τίποτα πουθενά.
Χτίσιμο, κανονικά.

Πολύ μακρινά σενάρια, το πιθανότερο (κατά 99.999%) είναι να μη κάνω ποτέ τίποτα απ'ολα αυτά, πιθανότερο είναι σε νέο μικρό χώρο, να εντοιχίσω τα 310. 😎
 
Last edited:

Μηνύματα
3.797
Reaction score
5.896
Κοίτα, προς ώρας δεν αλλάζω χώρο (τουλάχιστον για τα επόμενα 5-10 χρόνια) και δεν αλλάζω ηχεία.

Εάν ποτέ πάω σε άλλο χώρο (κανείς δε ξέρει τι μας μέλλει), προτεραιότητα δεν θα έχει το καρδιο στο ηχείο, αλλά ο εντοιχισμός, που εμπεριέχει καρδιο εκ των πραγμάτων.

Εάν είναι αρκετά μεγάλος ο επόμενος χώρος, τότε το επόμενο λογικό βήμα είναι για μένα ο εντοιχισμός όλων των ηχείων και σαμπ, να μη φαίνεται τίποτα πουθενά.
Χτίσιμο, κανονικά.

Πολύ μακρινά σενάρια, το πιθανότερο είναι να μη κάνω ποτέ τίποτα απ'ολα αυτά.
Αν ποτέ γυρναγα ξανά σε μονοκατοικία θα έφτιαχνα δωμάτιο από την αρχή με τα πάντα εντοιχισμένα. Συμφωνώ απολύτως γιατί πέρα από το ηχητικό κομμάτι βολεύει πολύ και στο να καλεις κόσμο.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.565
Μηνύματα
2.909.597
Members
38.063
Νεότερο μέλος
sekemefere
Top