Ποδήλατο


Μηνύματα
21.140
Reaction score
15.147
Ναι.
Οι μανέτες ακολουθούν τη φορά του τιμονιού, είναι στενό πάνω και ανοίγει κάτω, οπότε οι μανέτες έχουν μια κλίση σαμέσα. Είναι πολύ βολικό στη οδήγηση και έχεις καλύτερη αίσθηση στο έλεγχο View attachment 341215
Και το δικό μου τιμόνι είναι flare, στενώτερο πάνω από κάτω, δεν έχω δώσει τόση κλίση όμως στις μανέτες, αλλά το σκεφτόμουν... βλέποντας ότι είναι και μόδα τελευταία! :geek: :roflmao: :party:
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Μιλάμε για λιώσιμο, 700 υψομετρικά έκανα ο άνθρωπος και έκανα τη χαζαμάρα να μη πάρω πετσέτα, λέω 20km είναι με λίγα υψομετρικά στο τέλος... Λίμνη έκανα στο πάτωμα. Αυτό το πράμα με τα υψομετρικά στο rouvy δεν έχει καμία σχέση με το Zwift, έπαιζα με τις ταχύτητες όπως θα έπαιζα στη πραγματικότητα
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.355
Reaction score
21.050
Αυτό με τα υψόμετρα είναι το ένα χαρακτηριστικό που δεν μου αρέσει στο TrainerRoad. Δεν τα υπολογίζει, μάλλον λόγω της φύσης και της διαφορετικής προσέγγισης του λογισμικού σε σχέση με τα υπόλοιπα.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Γιώργη δοκίμασε το Rouvy, έστω τις 7 δοκιμαστικές μέρες, πολύ ρεαλιστικό σε όλα, έτσι με έρχετε να παραγγείλω αυτό το πράμα που μπαίνει στο πιρούνι και δίνει κλίση στο ποδήλατο
Και το δικό μου τιμόνι είναι flare, στενώτερο πάνω από κάτω, δεν έχω δώσει τόση κλίση όμως στις μανέτες, αλλά το σκεφτόμουν... βλέποντας ότι είναι και μόδα τελευταία! :geek: :roflmao: :party:
Άσε τη μόδα, έχεις εργονομία στα χέρια με καλύτερη αίσθηση από τα χειριστήρια και πιο αέρο στάση
 
Last edited:

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.355
Reaction score
21.050
Γιώργη δοκίμασε το Rouvy, έστω τις 7 δοκιμαστικές μέρες, πολύ ρεαλιστικό σε όλα, έτσι με έρχετε να παραγγείλω αυτό το πράμα που μπαίνει στο πιρούνι και δίνει κλίση στο ποδήλατο
Αυτό λες; Πάρτο ρε και θα είσαι ο πρώτος in doors γυαλιστερός που ξέρω!!! :roflmao:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Ναι αυτό, πιστεύω με το Rouvy θα γίνει σοβαρή δουλίτσα. Είναι παράλογα ακριβό όμως για αυτό που προσφέρει
 

Μηνύματα
21.140
Reaction score
15.147
Μιλάμε για λιώσιμο, 700 υψομετρικά έκανα ο άνθρωπος και έκανα τη χαζαμάρα να μη πάρω πετσέτα, λέω 20km είναι με λίγα υψομετρικά στο τέλος... Λίμνη έκανα στο πάτωμα. Αυτό το πράμα με τα υψομετρικά στο rouvy δεν έχει καμία σχέση με το Zwift, έπαιζα με τις ταχύτητες όπως θα έπαιζα στη πραγματικότητα
Όταν ξεκίνησα ξανά το Rouvy τέλη Νοεμβρίου, είχα βάλει μια 28αρα κασέτα που περίσσευε στο trainer. Τα υψομετρικά όμως είναι τόσο ρεαλιστικά... που το γύρισα στο απαραίτητο 34αρι μετά από λίγο καιρό!
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.355
Reaction score
21.050
Ναι αυτό, πιστεύω με το Rouvy θα γίνει σοβαρή δουλίτσα. Είναι παράλογα ακριβό όμως για αυτό που προσφέρει
Είναι ακριβό επειδή δεν υπάρχει ανταγωνιστικό προϊόν στην αγορά.
 


bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Όταν ξεκίνησα ξανά το Rouvy τέλη Νοεμβρίου, είχα βάλει μια 28αρα κασέτα που περίσσευε στο trainer. Τα υψομετρικά όμως είναι τόσο ρεαλιστικά... που το γύρισα στο απαραίτητο 34αρι μετά από λίγο καιρό!
Η σημερινή προπόνηση είχε διαρκεί 11% και 14-15% κλίσεις. Έχω συνηθίσει σε αυτές τις κλίσεις το ορθοπέταλο, κάτι που δεν μπορείς να κάνεις στο trainer, και αν μπορείς δεν βολεύει γιατί είναι πακτωμένο το ποδήλατο. Με 39 μπροστά και 28 πίσω (έβαλα πρώτη :biggrin:) ήταν μεγάλο βάσανο, τα κατάφερα όμως!!
Από τις 14 συμμετοχές βγήκα τέταρτος, έχει πολλά τούμπανα και στο rouvy, o πρώτος με πάτησε 3 λεπτά...
 

Μηνύματα
21.140
Reaction score
15.147
Έχει και η Wahoo KICKR CLIMB με λίγες παραπάν παράδες.
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσφέρουν αυτά τα μαραφέτια, δηλαδή υποτίθεται δίνουν την αίσθση ότι ανεβαίνεις ανηφόρα επειδή σηκώνουν λίγο τη ρόδα; Λες και δεν την καταλαβαίνεις τη διαφορά έτσι κι αλλιώς από την αντίσταση του trainer; Βοηθούν σε κάτι άλλο, δηλαδή ανεβαίνεις πιο εύκολα;
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.355
Reaction score
21.050
Έχει και η Wahoo KICKR CLIMB με λίγες παραπάν παράδες.
...το οποίο είναι συμβατό μόνο με trainers της Wahoo.;)
Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς προσφέρουν αυτά τα μαραφέτια
Ούτε εγώ. Αφού η κλίση "αντιστοχείται" με αύξηση της αντίστασης του roller/trainer, όπως λες, άρα; Μόνο για την αίσθηση της αναφοράς; Ίσως.
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
...το οποίο είναι συμβατό μόνο με trainers της Wahoo.;)
Τσού, είναι συμβατό με όλα.

Ούτε εγώ. Αφού η κλίση "αντιστοχείται" με αύξηση της αντίστασης του roller/trainer, όπως λες, άρα; Μόνο για την αίσθηση της αναφοράς; Ίσως.
Υπάρχει διαφορά στο πάτημα, αλλάζεις θέση πας πχιο πίσω στη σέλα και υπάρχει διαφορά στη γωνία των ποδιώνε, ότι κάνεις στη πραγματικότητα όταν κάνς πολύωρες αναβάσεις.
Όπως και νά'χει είναι ακριβά τζιβιτζιλόνια, άμα έπαιζαν στο τρακοσάευρο το συζητούσα
 


wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
14.355
Reaction score
21.050
Τσού, είναι συμβατό με όλα.
Σωστά, έκανα λάθος.
Υπάρχει διαφορά στο πάτημα, αλλάζεις θέση πας πχιο πίσω στη σέλα και υπάρχει διαφορά στη γωνία των ποδιώνε, ότι κάνεις στη πραγματικότητα όταν κάνς πολύωρες αναβάσεις.
Όπως και νά'χει είναι ακριβά τζιβιτζιλόνια, άμα έπαιζαν στο τρακοσάευρο το συζητούσα
Α, μάλιστα. ΟΚ, συνεχίζουν να είναι ακριβά για αυτά που προσφέρουν.

Καλορίζικο καλορίζικο! Με το καλό να το παραλάβεις!
Τι λες μαρή, χάζεψες; :biggrin:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Α, μάλιστα. ΟΚ, συνεχίζουν να είναι ακριβά για αυτά που προσφέρουν.
Είναι ακριβό επειδή τόσα έδωσα για το Direto XR, να δώσω άλλα τόσα για ένα πράμα που θα με ανεβοκατεβάζει τη πλώρη, φαντάζει κάπως. Και υπόψιν, είναι της ίδιας γενιάς με το trainer που επέλεξα , που και πχιο αναβαθμισμενο να ήταν, πάλι τη ίδια δλειά θα κάνει. Δεν ξέρω, είναι τρελό όλο αυτό με τη τιμολόγηση όλων αυτών των αξεσουάρ...
 

Μηνύματα
21.140
Reaction score
15.147
Βρε μην μπαίνεις στο τριπάκι του πειρασμού, μόνο που το σκέφτεσαι θα την κάνεις την κουτσουκέλα στο τέλος! :roflmao: :geek: :gamer:
 

bretsos

Μπάμιας
Μηνύματα
14.930
Reaction score
46.209
Έχω βρεί κόλπο για τέτοια τζιβιτζιλόνια, τα ζητάω να με τα φέρει ο νονός το Πάσχα και τη βγάζω στο μπέχο. :biggrin:
Κοίτα, στο zwift είχα ρυθμίσει τη αντίσταση ώστε να μη λιώνω στις ανηφόρες, είναι πολύ βάρβαρη η προπόνηση μές το σπίτι και με λιγότερη αντίσταση γίνετε υποφερτή και βγάζεις μεγαλύτερες προπονήσεις. Τώρα με το Rouvy για να είναι το πράμα πχιο ρεαλιστικό δεν υπάρχουν τέτοιες ευκολίες στις ρυθμίσεις, τρώς όλη τη αντίσταση όπως θα τη έτρωγες στη πραγματικότητα. Όλα αυτά τα αξεσουάρ σίγουρα βοηθάνε στη συνολική εμπειρία, η τιμή τους όμως είναι τελείως απαγορευτική, ακόμα και να μην έχεις οικονομικό πρόβλημα, είναι κοροϊδία!!
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.629
Μηνύματα
2.911.599
Members
38.078
Νεότερο μέλος
Νικος11
Top