Αγορά mini dsp

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Καλησπέρα!

Πρόσφατα ολοκλήρωσα το 1ο μου συστημα home cinema, αποτελούμενο απο:

Ενισχυτη: Yamaha RX V4A
Front: jbl stage a130
Center: jbl stage a125c
Surround: jbl stage a120
Subwoofers : jbl stage a100p και yamaha ns sw100

Η χρηση του ειναι κυρίως για μουσική.
Τα μπασα σε γενικες γραμμές ειναι οκευ, αλλα ειμαι σίγουρος πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης τους, καθώς καποιες φορες είτε μπουμαρουν ειτε ειναι ανύπαρκτα ειτε οπως προανέφερα ειναι οκ (αναλόγως και τα τραγουδια που ακουω) και λογικό, καθως ο ενισχυτής μου δεν μου παρέχει τη δυνατότητανα επεξεργαστώ τα sub, ουτε καν το ενα. Διαβασα άρθρα, ειδα βιντεακια στο YouTube για το minidsp και απ οτι καταλαβαίνω και με ενα μικρόφωνο unik 1 για μετρήσεις, μπορεις να διορθωσεις κατα πολυ τα sub. Το ερώτημα μου ειναι, αξιζει να το προσθέσω; θα δω διαφορα;
 


Μηνύματα
207
Reaction score
121
Καλησπέρα!

Πρόσφατα ολοκλήρωσα το 1ο μου συστημα home cinema, αποτελούμενο απο:

Ενισχυτη: Yamaha RX V4A
Front: jbl stage a130
Center: jbl stage a125c
Surround: jbl stage a120
Subwoofers : jbl stage a100p και yamaha ns sw100

Η χρηση του ειναι κυρίως για μουσική.
Τα μπασα σε γενικες γραμμές ειναι οκευ, αλλα ειμαι σίγουρος πως υπάρχουν περιθώρια βελτίωσης τους, καθώς καποιες φορες είτε μπουμαρουν ειτε ειναι ανύπαρκτα ειτε οπως προανέφερα ειναι οκ (αναλόγως και τα τραγουδια που ακουω) και λογικό, καθως ο ενισχυτής μου δεν μου παρέχει τη δυνατότητανα επεξεργαστώ τα sub, ουτε καν το ενα. Διαβασα άρθρα, ειδα βιντεακια στο YouTube για το minidsp και απ οτι καταλαβαίνω και με ενα μικρόφωνο unik 1 για μετρήσεις, μπορεις να διορθωσεις κατα πολυ τα sub. Το ερώτημα μου ειναι, αξιζει να το προσθέσω; θα δω διαφορα;
Ta sub δεν εχουν ρυθμιστικα επανω τους ? Εχουν . Βρες πρωτα την θεση τους οσο μπορεις . Ξεκινα με το ενα και ρυθμισε το crossover και το volume. Υπαρχουν πολλα videakia με οδηγιες αλλα και εδω μεσα ο Costas ear εχει πολλες φορες δημοσιευσει πιθανες θεσεις sub ψαχτο. Οταν το εξαντλησεις να σκεφτεις για dsp. Αν θες μια γευση κατεβασε το rew και ξεκινα διαβασμα να δεις αν το'χεις. Αυτα απο μενα.

ΥΓ Καλυτερα ασχολησου με το jbl μονο το yamaha βαλτο μονο για ταινιες
 

Μηνύματα
14
Reaction score
3
Ta sub δεν εχουν ρυθμιστικα επανω τους ? Εχουν . Βρες πρωτα την θεση τους οσο μπορεις . Ξεκινα με το ενα και ρυθμισε το crossover και το volume. Υπαρχουν πολλα videakia με οδηγιες αλλα και εδω μεσα ο Costas ear εχει πολλες φορες δημοσιευσει πιθανες θεσεις sub ψαχτο. Οταν το εξαντλησεις να σκεφτεις για dsp. Αν θες μια γευση κατεβασε το rew και ξεκινα διαβασμα να δεις αν το'χεις. Αυτα απο μενα.

ΥΓ Καλυτερα ασχολησου με το jbl μονο το yamaha βαλτο μονο για ταινιες
Εχω βρει τις θεσεις και των δυο sub, το yamaha βέβαια ηταν το παλιο μου, το προσθεσα γιατι μου ψηλοαρεσει και νιωθω οτι γεμιζει και λιγο παραπανω, αν και ξερω οτι δεν ειναι για πολλα. Τις θεσεις βέβαια τις "βρηκα" παρα μονο με τα αυτια μου, χωρις να ασχοληθω με πιο εξειδικευμενα μεσα οπως μετρησεις με rew, αν και κατεχω καποιες γνωσεις αρχαριες, γι αυτο και σκέφτηκα το dsp ή μαλλον να ξεκινησω πρωτα με μετρήσεις με το rew
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.751
Μηνύματα
2.916.206
Members
38.092
Νεότερο μέλος
nelson2812
Top