Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.938
Reaction score
11.308
Φχαριστηθηκε κόσμος μουσική με προακ για πολλά χρόνια τις προηγούμενες δεκαετίες.

Πάλι καλά, γιατί με στουντιακα, dsp και μουσικές 80ς και 90ς, βράσε όρυζα.

Και τώρα, ωραιατατα ηχεία είναι για το σπίτι.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.346
Reaction score
131.885
Φχαριστηθηκε κόσμος μουσική με προακ για πολλά χρόνια τις προηγούμενες δεκαετίες.

Πάλι καλά, γιατί με στουντιακα, dsp και μουσικές 80ς και 90ς, βράσε όρυζα.

Και τώρα, ωραιατατα ηχεία είναι για το σπίτι.
Συμφωνώ.

Σε σχέση με κάτι μπιενταμπλεγιου, είναι αφρός τα Proac.

Ακόμα και οι ταμπλέτες, από πολύ παλιά ήταν εντυπωσιακά ηχειάκια.
 
Last edited:


Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.025
Reaction score
55.462
Συμφωνώ.
Ακόμα και οι ταμπλέτες, από πολύ παλιά ήταν εντυπωσιακά μιντ-τουιτεράκια :roflmao: .
Φιξάκια χρειάζεται μέχρι και ο EAR.

Σε απόηχο από το νήμα με το δικό του setup, έχουν πράγματι διαπιστωθεί σε δικές μου δοκιμές στη ζώνη 10-100 Hz αρμονικές παραμορφώσεις τάξης -50 dB σε σύγκριση με θεμελιώδεις τόνους αλλά σε στάθμη αναφοράς... 100 dB ενώ σε στάθμες χαμηλότερες κατέρχονται αρκετά ως προς τους θεμελιώδεις.

Τώρα με δικά μου ταπεινά μέσα μπορώ να εγκαθιστώ χαλαρά σε θέσεις προκύπτουσες από θεωρητικούς υπολογισμούς sub 18S με υψιπερατά κροσαρισμένους δορυφόρους κι εφόσον μου ακούγεται υπό lifestyle συνθήκες χωρίς ενοχλητικές εξάρσεις στις χαμηλές - εννοείται υπό ανηφορική κλίση στην καμπύλη απόκρισης- να κάνω λήψη και με δύο μονάχα φίλτρα ισοστάθμισης σε 28 και 52 Hz αντίστοιχα να βγαίνει το σχετικό spectro :
lifestyle spectro.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
1.895
Reaction score
2.800
Οχι δεν το ειπα με την λογικη να κρινεται με το αν εχει η οχι ακριβο εξοπλισμο αλλιως δεν ειναι αξιος να μιλαει... Καμια σχεση.

Απλως ειναι σαν καποιος να ξερει και τι βρακι φορας, και εσυ να ξερεις για τον αλλο οτι ειναι απλα ενας ανθρωπος μαλλον ανω των 60 με τετραδρομο ηχειο και λαμπατο ενισχυτη , με ενδιαφερον στην ψυχολογια και την γεωπολιτικη (ρεαλ πολιτικ οπαδος) που του αρεσει (η απλως εχει την ταση χωρις να το θελει) να πλατιαζει και να μην μπαινει απευθειας στο ζουμι.

Εχει ενα θεμα με το iq και ισως πλατιαζει για να αποφυγει την κριτικη. Δεν το εχει παρει αποφαση ομως οτι αυτο δε δουλευει!
Ο thva είναι μικρούλης σαν και εμένα. 🐣
 

Μηνύματα
1.895
Reaction score
2.800
@christos77 τώρα που ξανακούστηκε ο όρος <<Τονική Ισορροπία>>, για πες μας τι σημαίνει :p
με δικά σου λόγια!
Δεν ξέρει τέτοια. Μπορεί να σου πει όμως για τα μουσλίμια.
Κ. WNET δεν υπεκφευγω πως να το πω να γινει κατανοητο Στα ηχεια ειναι λαθος ο ορος τονικοτητα
Νομίζεις!
 


Μηνύματα
4.653
Reaction score
8.109

Εάν το χαμηλό σου δεν είναι γεμάτο και δεν τσιρίζει λίγο στα ψηλά αυτό το άλμπουμ που έχει αυτό το τραγούδι, πέτα το σύστημα σου απο το παράθυρο. :D 😍
Για το κομμάτι σου έβαλα like @thva, τα άλλα που έγραψες ετεροχρονισμενα διαφωνώ.
Ούτε το χαμηλό είναι γεμάτο όπως το εννοείς ούτε τσιρίζει.
Έχεις θέματα με τον χώρο, την τοποθέτηση και πολύ πιθανόν και με τα ηχεία 😀
 




Μηνύματα
14.856
Reaction score
16.701
Για το κομμάτι σου έβαλα like @thva, τα άλλα που έγραψες ετεροχρονισμενα διαφωνώ.
Ούτε το χαμηλό είναι γεμάτο όπως το εννοείς ούτε τσιρίζει.
Έχεις θέματα με τον χώρο, την τοποθέτηση και πολύ πιθανόν και με τα ηχεία 😀
Βρε πέτα το καβουρντιστήρι σου εκεί. :D Σάμπως βρήκες το cd - άλμπουμ και το έπαιξες ; Απά κανά σποτιφάι το
άκουσες ή κανα βινύλιο. :D Εσένα το χαμηλό είναι τόσο σφιχτό που όλα σφιχτά τα παίζει έτσι και αλλιώς. :D
 

Μηνύματα
4.653
Reaction score
8.109
Βρε πέτα το καβουρντιστήρι σου εκεί. :D Σάμπως βρήκες το cd - άλμπουμ και το έπαιξες ; Απά κανά σποτιφάι το
άκουσες ή κανα βινύλιο. :D Εσένα το χαμηλό είναι τόσο σφιχτό που όλα σφιχτά τα παίζει έτσι και αλλιώς. :D
Το άκουσα το άλμπουμ απ το ηχοσύστημα το πολυκαναλικο με απμιξινγκ αλλά και με ακουστικά.
Αυτά που διαπίστωσες κατά την ακρόαση δεν επιβεβσιωθηκσν στην δική μου.
Ωχ φαντάζομαι τις συνθήκες ακροασης.
Χώρος αφροντιστος, λανθασμένη τοποθέτηση ηχειων και επιλογή θέσης ακρόασης. Ηχεία που τσιριζουν. :biggrin:
Αμάν ρε, εγώ έμεινα; με την εντύπωση ότι οι συνεδρίες με τον Μπούτχια σε βοήθησαν. Μάλλον δεν κουνήσες ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι :biggrin:
 

Μηνύματα
14.856
Reaction score
16.701
Το άκουσα το άλμπουμ απ το ηχοσύστημα το πολυκαναλικο με απμιξινγκ αλλά και με ακουστικά.
Αυτά που διαπίστωσες κατά την ακρόαση δεν επιβεβσιωθηκσν στην δική μου.
Ωχ φαντάζομαι τις συνθήκες ακροασης.
Χώρος αφροντιστος, λανθασμένη τοποθέτηση ηχειων και επιλογή θέσης ακρόασης. Ηχεία που τσιριζουν. :biggrin:
Αμάν ρε, εγώ έμεινα; με την εντύπωση ότι οι συνεδρίες με τον Μπούτχια σε βοήθησαν. Μάλλον δεν κουνήσες ούτε το μικρό σου δαχτυλάκι :biggrin:
Δεν είπα πρώτα απο όλα τσιρίζει. Είπα λίγο τσιμππάει (τσιρίζει) και πάλι σε κάποια. Μπορεί να πέτυχες καμία μη συμπιεσμένη παραγωγή. Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι εάν το έχω απο το cd άλμπoυμ ή απο κανένα best.

Βρε πέτα το το καβουρντιστήρι σου λέω που νομίζεις ότι είναι και συστηματάρα. :D

Πρώτα απο όλα εσύ με την καμπύλη που έχεις με τίποτε -8 db πτώση στα υψηλά επειδή το λέει ο Τούλ που να το ακούσεις ; Επίσης το χαμηλό σου παίζει τυμπάνo ορχήστρας και ακούς μπότα , παίζει μπότα και ακούς τουμπερλέκι. :D

Υ.Γ. : Πλάκα σου κάνω ρε συ απο την αρχή, πάψε να τσιμπάς τόσο πολύ. Εάν θυμάσαι το έκανα edit μετά απο το τραγούδι μόνο για εσένα γιατί ήξερα ότι θα τσιμπήσεις. Σου το έχω κάνει και δυο - τρείς άλλες φορές και όλο τσιμπάς και τρέχεις να ψάχνεις να ακούς. Ξέρω ότι σου αρέσουν γι αυτό , έχω δει που τους ποστάρεις. :D
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.025
Reaction score
55.462
Δεν είπα πρώτα απο όλα τσιρίζει. Είπα λίγο τσιμππάει (τσιρίζει) και πάλι σε κάποια. Μπορεί να πέτυχες καμία μη συμπιεσμένη παραγωγή. Να σου πω την αλήθεια δεν θυμάμαι εάν το έχω απο το cd άλμπoυμ ή απο κανένα best.

Βρε πέτα το το καβουρντιστήρι σου λέω που νομίζεις ότι είναι και συστηματάρα. :D

Πρώτα απο όλα εσύ με την καμπύλη που έχεις με τίποτε -8 db πτώση στα υψηλά επειδή το λέει ο Τούλ που να το ακούσεις ; Επίσης το χαμηλό σου παίζει τυμπάνo ορχήστρας και ακούς μπότα , παίζει μπότα και ακούς τουμπερλέκι. :D

Υ.Γ. : Πλάκα σου κάνω ρε συ απο την αρχή, πάψε να τσιμπάς τόσο πολύ. Εάν θυμάσαι το έκανα edit μετά απο το τραγούδι μόνο για εσένα γιατί ήξερα ότι θα τσιμπήσεις. Σου το έχω κάνει και δυο - τρείς άλλες φορές και όλο τσιμπάς και τρέχεις να ψάχνεις να ακούς. Ξέρω ότι σου αρέσουν γι αυτό , έχω δει που τους ποστάρεις. :D
Εάν ακολουθεί καμπύλη-στόχο κατά Harman στα ακουστικά του, τότε αναμένεται να είχε τόνωση στις υψηλές στην προτελευταία οκτάβα αντί πτώσης. Λέμε τώρα...

Τι θα με προβλημάτιζε στα Geithain... Όχι η απόδοση αλλά το γεγονός ότι δεν είμαι ο ίδιος επαγγελματίας του ήχου και θα είχα να κάνω ως ιδιώτης με μια εταιρεία που δεν είναι και τόσο πρόθυμη στη σύσταση διεθνούς δικτύου για εξυπηρέτηση service σε περίπτωση που κάτι θα πήγαινε στραβά.

Ποιος θα επιφορτιζόταν οικονομικά την αποστολή κι επαναφορά ελαττωματικού τεμαχίου προς και από τη χώρα κατασκευής... Εκτός και αν υπήρχε εγχώριος αντιπρόσωπος ν'αναλάμβανε τέτοιες διαδικασίες με λογικά κοστολόγια.
 

Μηνύματα
14.856
Reaction score
16.701
Εάν ακολουθεί καμπύλη-στόχο κατά Harman στα ακουστικά του, τότε αναμένεται να είχε τόνωση στις υψηλές στην προτελευταία οκτάβα αντί πτώσης. Λέμε τώρα...

Τι θα με προβλημάτιζε στα Geithain... Όχι η απόδοση αλλά το γεγονός ότι δεν είμαι ο ίδιος επαγγελματίας του ήχου και θα είχα να κάνω ως ιδιώτης με μια εταιρεία που δεν είναι και τόσο πρόθυμη στη σύσταση διεθνούς δικτύου για εξυπηρέτηση service σε περίπτωση που κάτι θα πήγαινε στραβά.

Ποιος θα επιφορτιζόταν οικονομικά την αποστολή κι επαναφορά ελαττωματικού τεμαχίου προς και από τη χώρα κατασκευής... Εκτός και αν υπήρχε εγχώριος αντιπρόσωπος ν'αναλάμβανε τέτοιες διαδικασίες με λογικά κοστολόγια.
Να πετάξει και τα ακουστικά του. Και εάν έχει τέτοια καμπύλη όπως ξέρω της Χάρμαν για τα ακουστικά κιόλας που λές και δεν ακούει τσίριγμα τότε είναι που πρέπει να πάει σε ΩΡΛ. :D

Τι ; Geithain έχει ο Ν.Κ. ; Δεν ξέρω κάν τι έχει. :DΑλήθεια δεν ξέρω. Τον πειράζω συνέχεια είναι αναμεταξύ μας ενα πράγμα - έθιμο αυτό απο την αρχή. Ότι και να είχε , και ο Θεός να τα ειχε φτιάξει ... θα τον πείραζα. :D:D 😍
 

Μηνύματα
13.161
Reaction score
10.452
Να πετάξει και τα ακουστικά του. Και εάν έχει τέτοια καμπύλη όπως ξέρω της Χάρμαν για τα ακουστικά κιόλας που λές και δεν ακούει τσίριγμα τότε είναι που πρέπει να πάει σε ΩΡΛ. :D
Όταν ακούς από ηχεία, συμμετέχει ο λοβός του αυτιού σου στο τελικό αποτέλεσμα που ακούς. Όταν ακούς από in ear monitor, όχι. Food for thought.
Κούρασες.
 

Μηνύματα
14.856
Reaction score
16.701
συμμετέχει ο λοβός
Ο ποιός ;
Δεν ξέρει τέτοια. Μπορεί να σου πει όμως για τα μουσλίμια.
¨Εχουν Hi Fi αυτοί ; Ακούνε κλασική άραγε ; Ή είναι ζώα όπως λένε όλοι ; :D :D
 
Last edited:

melina

Cargo 200
Μηνύματα
23.553
Reaction score
42.549
Εάν ακολουθεί καμπύλη-στόχο κατά Harman στα ακουστικά του, τότε αναμένεται να είχε τόνωση στις υψηλές στην προτελευταία οκτάβα αντί πτώσης. Λέμε τώρα...

Τι θα με προβλημάτιζε στα Geithain... Όχι η απόδοση αλλά το γεγονός ότι δεν είμαι ο ίδιος επαγγελματίας του ήχου και θα είχα να κάνω ως ιδιώτης με μια εταιρεία που δεν είναι και τόσο πρόθυμη στη σύσταση διεθνούς δικτύου για εξυπηρέτηση service σε περίπτωση που κάτι θα πήγαινε στραβά.

Ποιος θα επιφορτιζόταν οικονομικά την αποστολή κι επαναφορά ελαττωματικού τεμαχίου προς και από τη χώρα κατασκευής... Εκτός και αν υπήρχε εγχώριος αντιπρόσωπος ν'αναλάμβανε τέτοιες διαδικασίες με λογικά κοστολόγια.
Από τη δική μου (μικρή) εμπειρία που κάποτε χρειάστηκε επισκευή το tweeter και ο κατασκευαστής ήταν στην άλλη μεριά του Ατλαντικού δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα ή μεγάλο κόστος. Χρειάστηκε βέβαια και ένας τοπικός τεχνικός εδώ να κάνει το βάλε βγάλε. Θελω να πω αν η εταιρεία κατασκευής είναι σοβαρή τα κόστη δεν είναι δραματικά μεγάλα, δεν θα χρειαστεί να στείλει κάποιος όλο το ηχείο πίσω.

Το tweeter έφυγε την προηγούμενη τρίτη και πέμπτη απόγευμα ήταν στα χέρια του Robert Lee στην Acoustic Zen. Παρασκευή έφυγε από Αμερική και σήμερα είναι στα χέρια μου (μαζί με μια κουλουρίτσα ασημοκόλληση που έβαλε μέσα στο κουτί ο Robert). Από Δευτέρα μου είπε ο τεχνικός ότι θα περάσει να κάνει την τοποθέτηση (κόλληση).
Κόστος ως τώρα 80 ευρώ, όσο τα έξοδα αποστολής στην καλιφόρνια με dhl! Υπάρχουν όλα τα αποδεικτικά αποστολής-παραλαβής καθώς και τα mails συνεννόησης.
.....
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.025
Reaction score
55.462
Από τη δική μου (μικρή) εμπειρία που κάποτε χρειάστηκε επισκευή το tweeter και ο κατασκευαστής ήταν στην άλλη μεριά του Ατλαντικού δεν αντιμετώπισα ιδιαίτερα προβλήματα ή μεγάλο κόστος. Χρειάστηκε βέβαια και ένας τοπικός τεχνικός εδώ να κάνει το βάλε βγάλε. Θελω να πω αν η εταιρεία κατασκευής είναι σοβαρή τα κόστη δεν είναι δραματικά μεγάλα, δεν θα χρειαστεί να στείλει κάποιος όλο το ηχείο πίσω.
Μακάρι... Μόνο που στην περίπτωση των Geithain οι αναφορές χρηστών από ... την άλλη μεριά του Ατλαντικού ως προς την εξυπηρέτηση της γερμανικής εταιρείας στη ΄΄δική μας΄΄ μεριά είναι κάθε άλλο παρά ενθαρρυντικές. Τα Neumann λ.χ. θα ήταν σαφώς ασφαλέστερη επιλογή με κριτήριο την υποστήριξη μετά την πώληση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.764
Μηνύματα
2.916.552
Members
38.094
Νεότερο μέλος
margarita82!
Top