Τι θα γινει με την εγκληματικοτητα?





Μηνύματα
7.378
Reaction score
1.442
Έτσι για νά χαλαρώσουμε λίγο 🤣🤣🤣🤣🤣


Αυτή, για να μην ξεχνιόμαστε, έβριζε ως φασίστες όσους ενοχλούνταν από καταλήψεις κτιρίων που γίνονταν από λαθρομετανάστες και "αλληλέγγυους", μέχρι που κατάλαβε ότι το υπό κατάληψη ξενοδοχείο είναι το δικό της.
 

ika

News
Μηνύματα
15.416
Reaction score
14.152
Οι ίδιοι διαρρήκτες δε, όπως αποκάλυψε πρόσφατα «Το Βήμα», αφού εξασφαλίσουν το «ακαταδίωκτο», δεν αργούν να επανέλθουν στην ενεργό δράση!

Ελαα....


Φαντάζομαι πως και το νομοθετικό σώμα με το συγχωροχάρτι δεν σκέφθηκε πως θα συμβεί κάτι τέτοιο, αλλά μόνο την τσέπη των θυμάτων.
Που μπορεί να πάνε να τα ξανακλέψουν για να ρεφάρουν....
 
Last edited:

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.354
Reaction score
7.547
Οι ίδιοι διαρρήκτες δε, όπως αποκάλυψε πρόσφατα «Το Βήμα», αφού εξασφαλίσουν το «ακαταδίωκτο», δεν αργούν να επανέλθουν στην ενεργό δράση!
Εμμέσως σχετικό με αυτό, χθες λήστεψαν τη θεία της γυναίκας μου, το σπίτι εννοώ.
Που το περίεργο, θα πείτε.

Το "περίεργο" είναι πως όχι μόνο έγινε μέρα μεσημέρι, αλλά μπήκαν σε ισόγειο, στο Παγκράτι (σε πολύ πυκνοκατοικημένο δρόμο), από παράθυρο που βλέπει ΣΤΟΝ δρόμο. Ξαναλέω, μέρα μεσημέρι έσπασαν παράθυρο που βλέπει απευθείας σε πεζοδρόμιο του Παγκρατίου (γεμάτο γύρω γύρω πολυκατοικίες, μπαλκόνια, αυτοκίνητα κλπ.) και μπήκαν από το παράθυρο σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μέσα τα έκαναν ΟΛΑ άνω κάτω, οπότε έκατσαν αρκετή ώρα, δεν μπήκαν/βγήκαν.

Αν αυτό δεν είναι ενδεικτικό της παντελούς έλλειψης φόβου συνεπειών (είτε σε επίπεδο "ποιος θα ασχοληθεί", είτε "και σιγά μην έρθει η αστυνομία στην επόμενη ώρα", είτε "και να με πιάσουν τι θα γίνει") δεν ξέρω τι είναι.

Η αστυνομία είπε (κατόπιν εορτής), "μάλλον γύφτοι". Ευχαριστούμε.
 


Μηνύματα
1.250
Reaction score
1.054
Η αστυνομία είπε (κατόπιν εορτής), "μάλλον γύφτοι". Ευχαριστούμε
Αυτή είναι η <<δουλειά>> της αστυνομίας, αυτή την υπηρεσία προσφέρει σε περίπτωση που σε κλέψουν: διάγνωση της εθνικότητας του κλέφτη. Αυτό, τίποτα άλλο.

Τρεις φορές μου 'χει συμβεί, τις δύο "μάλλον γύφτοι" και την τρίτη "μάλλον ρουμάνοι".

Κι όταν συνέβη σε γνωστό μου...αστυνομικό (!!! :roflmao: :rofl: )...ήταν "μάλλον γύφτοι".
 

ika

News
Μηνύματα
15.416
Reaction score
14.152
Αυτή είναι η <<δουλειά>> της αστυνομίας, αυτή την υπηρεσία προσφέρει σε περίπτωση που σε κλέψουν: διάγνωση της εθνικότητας του κλέφτη. Αυτό, τίποτα άλλο.

Τρεις φορές μου 'χει συμβεί, τις δύο "μάλλον γύφτοι" και την τρίτη "μάλλον ρουμάνοι".
τουλάχιστον έχεις ποικιλία, μην βαριέσαι μόνο με γύφτους.
 

Μηνύματα
1.250
Reaction score
1.054
Δυστυχώς οι δικοί μας βαριούνται, δεν πάνε για δουλειά. :(
Μόνο ρουμάνοι και γύφτοι...εεεε σόρι αριστερούληδες...ρομά ήθελα να πω...
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.674
Reaction score
34.671
Εμμέσως σχετικό με αυτό, χθες λήστεψαν τη θεία της γυναίκας μου, το σπίτι εννοώ.
Που το περίεργο, θα πείτε.

Το "περίεργο" είναι πως όχι μόνο έγινε μέρα μεσημέρι, αλλά μπήκαν σε ισόγειο, στο Παγκράτι (σε πολύ πυκνοκατοικημένο δρόμο), από παράθυρο που βλέπει ΣΤΟΝ δρόμο. Ξαναλέω, μέρα μεσημέρι έσπασαν παράθυρο που βλέπει απευθείας σε πεζοδρόμιο του Παγκρατίου (γεμάτο γύρω γύρω πολυκατοικίες, μπαλκόνια, αυτοκίνητα κλπ.) και μπήκαν από το παράθυρο σαν να μην συμβαίνει τίποτα. Μέσα τα έκαναν ΟΛΑ άνω κάτω, οπότε έκατσαν αρκετή ώρα, δεν μπήκαν/βγήκαν.

Αν αυτό δεν είναι ενδεικτικό της παντελούς έλλειψης φόβου συνεπειών (είτε σε επίπεδο "ποιος θα ασχοληθεί", είτε "και σιγά μην έρθει η αστυνομία στην επόμενη ώρα", είτε "και να με πιάσουν τι θα γίνει") δεν ξέρω τι είναι.

Η αστυνομία είπε (κατόπιν εορτής), "μάλλον γύφτοι". Ευχαριστούμε.

Εν μέρει απότοκο της αισχρής στάσης της δικαιοσύνης και των διωκτικών αρχών, να εμπλέκουν οποιονδήποτε προστρέξει να προσφέρει κάπως πιο ενεργά άμυνα υπέρ των θυμάτων. Σε απλά ελληνικά, να σπάσει στο ξύλο τους κλέφτες.
Οπότε γιατί να το κάνει; Και κερατάς και δαρμένος;
Είδατε τι έπαθε ο κακομοίρης που μπαγλάρωσε τον επίδοξο βιαστή, και για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας βιντεοσκόπησε τη δράση του (και βλακωδώς -το μόνο σημείο που τον ψέγω- την ανέβασε).
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
4.017
Reaction score
3.875
Εν μέρει απότοκο της αισχρής στάσης της δικαιοσύνης και των διωκτικών αρχών, να εμπλέκουν οποιονδήποτε προστρέξει να προσφέρει κάπως πιο ενεργά άμυνα υπέρ των θυμάτων. Σε απλά ελληνικά, να σπάσει στο ξύλο τους κλέφτες.
Οπότε γιατί να το κάνει; Και κερατάς και δαρμένος;
Είδατε τι έπαθε ο κακομοίρης που μπαγλάρωσε τον επίδοξο βιαστή, και για να αποδείξει ότι δεν είναι ελέφαντας βιντεοσκόπησε τη δράση του (και βλακωδώς -το μόνο σημείο που τον ψέγω- την ανέβασε).
Σε ποια περίπτωση αναφέρεσαι;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
20.674
Reaction score
34.671
Η τελευταία;
Εκείνη με τον τύπο που κυνηγούσε μέσα στη θάλασσα να βιάσει μια κοπελίτσα στη Σαλαμίνα νομίζω, και ευτυχώς βρέθηκε κάποιος που τον έκανε να βγει έξω, και τον ξυλοφόρτωσε.
Πονηρεμένος προφανώς από το κλίμα της εποχής, σκέφτηκε να καταγράψει το συμβάν στο κινητό του, αλλά αφρόνως το ανέβασε κιόλας.

Παλιότερα σε τέτοιους σωτήρες δεν ασκείτο καν δίωξη, ανεξαρτήτως της τελικής κατάληξης της υπόθεσης. Και μόνο που είναι σχεδόν βέβαιο ότι ο προστρέχων σε βοήθεια, εάν χρειαστεί ενεργότερη ανάμειξή του, θα μπλέξει, λειτουργεί αποτρεπτικά.

Θυμίζω ότι εάν δεν υπήρχε ο επονομαζόμενος "Τίγρης" πιθανότατα δεν θα γνωρίζαμε σήμερα καν ποιοι ήταν οι δολοφόνοι του Λαμπράκη. Η άμυνα είναι θεσμός που νοσεί σήμερα, την ίδια στιγμή που η έννομη προστασία από τις αρχές είναι υποτυπώδης εάν όχι αστεία ("ταξί είμαστε"; )
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.796
Μηνύματα
2.917.840
Members
38.098
Νεότερο μέλος
Nikos75!
Top