Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Αναφέρομαι μόνο στα δύο κανάλια του συστήματος του. Οσα έχουμε ο thva κι εγώ όμως δεν καίνε όσο το πιστολακι μαλλιών.
Ο Ear του είπα ... να κάνει αίτηση για υποσταθμό μέσης τάσης στη ΔΕΗ. Μόνο για το ρεύμα εκκίνησης όμως. Όπως οι κινητήρες όταν ξεκινούν στα εργοστάσια. :D:D Όταν ανοίγει τον διακόπτη έχει πτώση τάσης όλη η Θεσσαλονίκη για κλάσματα του δευτερολέπτου. :D Βρίζουν όλοι. :D
 

Μηνύματα
791
Reaction score
877
Ο Ear του είπα ... να κάνει αίτηση για υποσταθμό μέσης τάσης στη ΔΕΗ. Μόνο για το ρεύμα εκκίνησης όμως. Όπως οι κινητήρες όταν ξεκινούν στα εργοστάσια. :D:D
Ελπίζω να επέλεξε το σωστό χρώμα τιμολογίου ρεύματος.
Ενισχυτές τάξης AB από τη μια όμως προώθηση των Δ από την άλλη.Ενα γιατροοοοοοοο!🤣
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.649
Reaction score
132.921
15 δορυφόροι από 3 ενισχυτικά ΑΒ ο καθένας.
45 ενισχυτές ΑΒ.
5 σαμπ, από ένα 2kW κλας ντε ο καθένας.
5 κλας ντε ενισχυτές, που όμως βγάζουν το ψωμάκι τους, δε κοροϊδεύουν.
Προβολέας, που επίσης καίει καλά.
Και κάτι ψιλά τα υπόλοιπα.

Ένα θα σας πω: με 2 ηλεκτρικά αυτοκίνητα στο σπίτι, ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ανεβαίνει ιδιαίτερα, άντε κατό ευρώ το μήνα.

5 κλιματιστικά σε 300τμ σπίτι, δεν κάνουν καμία σημαντική διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Άν όμως παίζει καθημερινά το στέρεο, τότε αυτό κάνει "μπαμ" στο λογαριασμό.

Όχι απλό μπαμ, μπιγκ μπάτα μπουμ. 😜🤪🤭😁🤣


ΥΓ.
Ακόμα και μέσα στο χειμώνα, με λίγο κρύο στο χώρο ακρόασης, μετά από καμιά ωρίτσα θέλει κλιματισμό γιατί θα σκάσεις από τη ζέστη.. οπότε το κλιματιστικό είναι στο "auto", και βγάζει ζέστη όταν είναι κλειστό το σεταπ, και γυρνάει μόνο του στο κρύο όταν ανάψει.
Είναι αστείο..
 
Last edited:

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Ελπίζω να επέλεξε το σωστό χρώμα τιμολογίου ρεύματος.
Ενισχυτές τάξης AB από τη μια όμως προώθηση των Δ από την άλλη.Ενα γιατροοοοοοοο!🤣
Του έχει τραβήξει ειδική γραμμή με φυσικό αέριο ο Πούτιν στο σπίτι του. Είναι ο μόνος Δυτικός παγκοσμίως που δεν τον πιάνουν τα σάνκτιονς ούτε της μιας μεριάς ούτε της άλλης. :D :D
15 δορυφόροι από 3 ενισχυτικά ΑΒ ο καθένας.
45 ενισχυτές ΑΒ.
5 σαμπ, από ένα 2kW κλας ντε ο καθένας.
5 κλας ντε ενισχυτές, που όμως βγάζουν το ψωμάκι τους, δε κοροϊδεύουν.
Προβολέας, που επίσης καίει καλά.
Και κάτι ψιλά τα υπόλοιπα.

Ένα θα σας πω: με 2 ηλεκτρικά αυτοκίνητα στο σπίτι, ο λογαριασμός της ΔΕΗ δεν ανεβαίνει ιδιαίτερα, άντε κατό ευρώ το μήνα.

5 κλιματιστικά σε 300τμ σπίτι, δεν κάνουν καμία σημαντική διαφορά στο λογαριασμό της ΔΕΗ.

Άν όμως παίζει καθημερινά το στέρεο, τότε αυτό κάνει "μπαμ" στο λογαριασμό.

Όχι απλό μπαμ, μπιγκ μπάτα μπουμ. 😜🤪🤭😁🤣


ΥΓ.
Ακόμα και μέσα στο χειμώνα, με λίγο κρύο στο χώρο ακρόασης, μετά από καμιά ωρίτσα θέλει κλιματισμό γιατί θα σκάσεις από τη ζέστη.. οπότε το κλιματιστικό είναι στο "auto", και βγάζει ζέστη όταν είναι κλειστό το σεταπ, και γυρνάει στο κρύο όταν ανάψει.
Είναι αστείο..
Οικολογική συνείδηση ανεπτυγμένη και εσύ βλέπω. :D
 
Last edited:

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.649
Reaction score
132.921
Άνευ πλάκας. Μπορεί να είναι στους 18-19°C ο χώρος το χειμώνα, και πριν ολοκληρωθεί μια ταινία, έχει ξεπεράσει τους 27-28° C εκεί μέσα, αν τυχόν είναι κλειστό το κλιματιστικό.
Καναδυό φορές την πάτησα έτσι, λέω καλά είναι άστο, κι έβρασα. 🤭😁🤪🤣

Από τότε, στο "auto". Δεν παλεύεται αλλιώς.
Καλά, καλοκαίρι χωρίς κλιματισμό, ούτε για πλάκα. Εκτός κι αν θες σάουνα. 😁🤪🤣
 

Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
Άνευ πλάκας. Μπορεί να είναι στους 18-19°C ο χώρος το χειμώνα, και πριν ολοκληρωθεί μια ταινία, έχει ξεπεράσει τους 27-28° C εκεί μέσα, αν τυχόν είναι κλειστό το κλιματιστικό.
Καναδυό φορές την πάτησα έτσι, λέω καλά είναι άστο, κι έβρασα. 🤭😁🤪🤣
Ναι βρε συ ...λογικό είναι, όπως και να έχει D ξε D κλπ είναι πολλά εκεί μέσα, σου ανεβάζουν την θερμοκρασία. Και η μόνωση που έχεις για λόγους ακουστικής είναι και θερμομόνωση κιόλας. Οπότε ....
 





Μηνύματα
15.157
Reaction score
17.175
@thva δείξε τα Magico στον κόσμο …
Τι είμαι για να έχω Magico ; ... Γιατρός ; :D Άαε που δεν μου αρέσουν ηχητικά. Αυτά θεωρεί κορυφή η audio βιομηχανία (αντικειμενικοί και υποκειμενικοί) nowadays ; :D
 

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Τι είμαι για να έχω Magico ; ... Γιατρός ; :D Άαε που δεν μου αρέσουν ηχητικά. Αυτά θεωρεί κορυφή η audio βιομηχανία (αντικειμενικοί και υποκειμενικοί) nowadays ; :D
Δε νομίζω ότι υπάρχουν δημοσιευμένες μετρήσεις αλλά το m9 της Magico μάλλον θεωρείται το κορυφαίο του κόσμου.
 

Μηνύματα
1.914
Reaction score
2.842
Τι είμαι για να έχω Magico ; ... Γιατρός ; :D Άαε που δεν μου αρέσουν ηχητικά. Αυτά θεωρεί κορυφή η audio βιομηχανία (αντικειμενικοί και υποκειμενικοί) nowadays ; :D
Τα Magico αρέσουν του Μανέστρου.
Του οποίου αρέσουν και τα ΡΑ.
Τα συμπεράσματα δικά σας.
:biggrin:
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.521
5 σαμπ, από ένα 2kW κλας ντε ο καθένας.
5 κλας ντε ενισχυτές, που όμως βγάζουν το ψωμάκι τους, δε κοροϊδεύουν.
Το ψωμάκι τους το βγάζουνε, με το αλκοόλ δεν τα πάνε καλά...
 


Μηνύματα
3.886
Reaction score
6.093
Άνευ πλάκας. Μπορεί να είναι στους 18-19°C ο χώρος το χειμώνα, και πριν ολοκληρωθεί μια ταινία, έχει ξεπεράσει τους 27-28° C εκεί μέσα, αν τυχόν είναι κλειστό το κλιματιστικό.
Καναδυό φορές την πάτησα έτσι, λέω καλά είναι άστο, κι έβρασα. 🤭😁🤪🤣

Από τότε, στο "auto". Δεν παλεύεται αλλιώς.
Καλά, καλοκαίρι χωρίς κλιματισμό, ούτε για πλάκα. Εκτός κι αν θες σάουνα. 😁🤪🤣
Αυτό είναι μεγάλη κατάρα. Σκέψου στο υπόγειο που είχα και τους ενισχυτές των Σάμπ μέσα στο δωμάτιο το χειμώνα έκλεινα το καλοριφέρ και κάποιες στιγμές ανοίγα την πόρτα να πάρει αέρα. Καλοκαίρι άστα να πάνε. Εν το μεταξύ class AB είναι μόνο τα surround γιατί στα μπροστινά έχω class d. Πιστεύω σε εσένα με όλα class b είναι σαν μικρά σώματα καλοριφέρ. Ο βασικός ένοχος όμως πρέπει να είναι ο προβολέας.
 

Μηνύματα
791
Reaction score
877
@thva δείξε τα Magico στον κόσμο …
Μακάρι να τα είχε όμως στην περίπτωση αυτη δε θα είχε λάμπα μικρής ισχύος.Υπ' όψιν ότι συνήθως τα Magico παίζουν με Pilium στις εκθέσεις στις ΗΠΑ.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.649
Reaction score
132.921
Εδώ που τα λέμε, πολύ αισιόδοξο είναι το σενάριο για 35 βατ από 2 παράλληλες λάμπες σε set τοπολογία, ακόμα κι αν μιλάμε για 845, που δε νομίζω, τίποτα 211 θα εχ.

Τις 845 ακόμα και στα 1200 βολτ άμα τις έχουν τερματισμένες, άντε να βγάζουν 15-16 βατ εκάστη, που σιγά να μην τις έχουν στα 1200.

Δε βγαίνουν τα κουκιά.

Ευτυχώς τα προακ δουλεύουν με 12-13 βατ που βγάζει μια 845, τουλάχιστον σε πρόγραμμα χωρίς πολλά πολλά μπάσα, δηλαδή παλιακές ηχογραφήσεις.

Βασικά, αν το ηχείο έχει πραγματικά 93 ευαισθησία, τα 104, βία 105 στις στιγμιαίες κορυφές θα τα έχει, στα 2μ από 2 ηχεία. Γίνεται, έστω εντελώς οριακά.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.892
Μηνύματα
2.921.701
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top