Featured Περί μεγέθους γουφερ ο λόγος….

Μηνύματα
1.071
Reaction score
1.189
Εδώ που τα λέμε, πολύ αισιόδοξο είναι το σενάριο για 35 βατ από 2 παράλληλες λάμπες σε set τοπολογία, ακόμα κι αν μιλάμε για 845, που δε νομίζω, τίποτα 211 θα εχ.

Τις 845 ακόμα και στα 1200 βολτ άμα τις έχουν τερματισμένες, άντε να βγάζουν 15-16 βατ εκάστη, που σιγά να μην τις έχουν στα 1200.

Δε βγαίνουν τα κουκιά.

Ευτυχώς τα προακ δουλεύουν με 12-13 βατ που βγάζει μια 845, τουλάχιστον σε πρόγραμμα χωρίς πολλά πολλά μπάσα, δηλαδή παλιακές ηχογραφήσεις.

Βασικά, αν το ηχείο έχει πραγματικά 93 ευαισθησία, τα 104, βία 105 στις στιγμιαίες κορυφές θα τα έχει, στα 2μ από 2 ηχεία. Γίνεται, έστω εντελώς οριακά.
Όμως Proac με 93db ευαισθησία υπάρχει;
Ο δισκοπωλης στο σύστημά του οποίου έχω ακούσει το Response 4,τα έπαιζε με μεγάλους EAR.
 

Μηνύματα
3.911
Reaction score
6.165
Οι μεγάλοι EAR αν εννοείς τους 845 είναι από τα πράγματα που θα ήθελα να πάρω όταν γεράσω και γίνω εντελώς αργοσχολος. Θα κάτσω να ασχοληθώ και με ηλεκτρονικά κυκλώματα να μάθω να φτιάχνω κροσοβερ. Ωραία πράγματα για τα γεράματα αυτά...
 

Μηνύματα
1.071
Reaction score
1.189
Οι μεγάλοι EAR αν εννοείς τους 845 είναι από τα πράγματα που θα ήθελα να πάρω όταν γεράσω και γίνω εντελώς αργοσχολος. Θα κάτσω να ασχοληθώ και με ηλεκτρονικά κυκλώματα να μάθω να φτιάχνω κροσοβερ. Ωραία πράγματα για τα γεράματα αυτά...
Εννοώ 549.Απο τους λίγους λαμπατους ενισχυτές που δεν καταλάβαινα ότι άκουγα λάμπα.Με 509 έχω ακούσει Magnepan MG 2
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.102
Reaction score
134.335
Με 509 έχω ακούσει Magnepan MG 2
Και γω με 509 τα έπαιζα τα μαγκ, για πολλά χρόνια.

Κάργα βελτιωμένα βέβαια. Τους είχα πετάξει τα μάτια έξω, κανονικά.

Ωραία ενισχυτικά. 150 βατ έβγαζαν χαλαρά στα μαγκ, μετρημένα.
 

Μηνύματα
15.454
Reaction score
17.747
Και γω με 509 τα έπαιζα τα μαγκ, για πολλά χρόνια.

Κάργα βελτιωμένα βέβαια. Τους είχα πετάξει τα μάτια έξω, κανονικά.

Ωραία ενισχυτικά. 150 βατ έβγαζαν χαλαρά στα μαγκ, μετρημένα.
Είδες που βρήκατε κάτι κοινό με τον Π.Α.Η. ;

Βοήθησα σε αυτό.

Καιρός τώρα να μου το ξεπληρώσετε ενώνοντας τις δυνάμεις σας εναντίον των δικών μου απόψεων.

Να σας βοηθήσω περισσότερο απο "λάμπες" σας αρέσουν οι Ear, OTL και Octave φαντάζομαι μόνο.

:D :D
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.102
Reaction score
134.335
περισσότερο απο "λάμπες" σας αρέσουν οι Ear, OTL και Octave φαντάζομαι μόνο.
Όχι, ιδίως οι otl ποτέ δε μ'άρεσαν.

Στον κόσμο της λάμπας, τον καλύτερο ήχο για μένα τον έχουν οι set με 845 και μετασχηματιστή εξόδου ασημένιο. Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, προτιμούσα 845 από 211. Οκ, μικρές οι διαφορές. Σε Α2 δεν έτυχε να ακούσω μια 845 να την οδηγεί μια 300Β. (Εκείνον τον κάρι, έτοιμος ήμουν να τον φτιάξω).

Επόμενη επιλογή, 845 σε πους πουλ, ΑΒ κανονικά. (Σοκαριστική εμπειρία, από πολύ ακριβό ενισχυτή της εποχής, αλλά ήταν πλέον αργά, έπαιζε λίιιιγο καλύτερα η κλας Τ, με ελάχιστα λεφτά).

Μετά οι συγκεκριμένοι ear, οι 509/549, ίδιος ήχος.
(Συγκριτικά με κλας Τ, σα χαλαζμένα έπαιζαν).

Μετά κάτι κουικσίλβερ και vtl.
Παλαιολιθικά, για κάτι παπούδια σαν εμάς.

Μετά το χάος. Πολύ μπιχλα.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.203
Reaction score
56.293
Όχι, ιδίως οι otl ποτέ δε μ'άρεσαν.

Στον κόσμο της λάμπας, τον καλύτερο ήχο για μένα τον έχουν οι set με 845 και μετασχηματιστή εξόδου ασημένιο. Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, προτιμούσα 845 από 211. Οκ, μικρές οι διαφορές. Σε Α2 δεν έτυχε να ακούσω μια 845 να την οδηγεί μια 300Β. (Εκείνον τον κάρι, έτοιμος ήμουν να τον φτιάξω).

Επόμενη επιλογή, 845 σε πους πουλ, ΑΒ κανονικά. (Σοκαριστική εμπειρία, από πολύ ακριβό ενισχυτή της εποχής, αλλά ήταν πλέον αργά, έπαιζε λίιιιγο καλύτερα η κλας Τ, με ελάχιστα λεφτά).

Μετά οι συγκεκριμένοι ear, οι 509/549, ίδιος ήχος.
(Συγκριτικά με κλας Τ, σα χαλαζμένα έπαιζαν).

Μετά κάτι κουικσίλβερ και vtl.
Παλαιολιθικά, για κάτι παπούδια σαν εμάς.

Μετά το χάος. Πολύ μπιχλα.
Έτσι μας κάνει ο EAR, από waveforming σε... BSforming. :roflmao:
 

Μηνύματα
1.071
Reaction score
1.189
Όχι, ιδίως οι otl ποτέ δε μ'άρεσαν.

Στον κόσμο της λάμπας, τον καλύτερο ήχο για μένα τον έχουν οι set με 845 και μετασχηματιστή εξόδου ασημένιο. Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, προτιμούσα 845 από 211. Οκ, μικρές οι διαφορές. Σε Α2 δεν έτυχε να ακούσω μια 845 να την οδηγεί μια 300Β. (Εκείνον τον κάρι, έτοιμος ήμουν να τον φτιάξω).

Επόμενη επιλογή, 845 σε πους πουλ, ΑΒ κανονικά. (Σοκαριστική εμπειρία, από πολύ ακριβό ενισχυτή της εποχής, αλλά ήταν πλέον αργά, έπαιζε λίιιιγο καλύτερα η κλας Τ, με ελάχιστα λεφτά).

Μετά οι συγκεκριμένοι ear, οι 509/549, ίδιος ήχος.
(Συγκριτικά με κλας Τ, σα χαλαζμένα έπαιζαν).

Μετά κάτι κουικσίλβερ και vtl.
Παλαιολιθικά, για κάτι παπούδια σαν εμάς.

Μετά το χάος. Πολύ μπιχλα.
Εδώ σ' έχω!Audio Note με 12 κιλά ασήμι(που τον τύλιξε ο Ιάπωνας με τα χεράκια του)Ο ιδανικός ως ενισχυτής ενεργών! Άρχισε να ξηλώνεις τους δικούς σου,ξέρεις,τους Χέντριξ και Καζαντζίδης 10.000 βαττ.Τωρα θα μπουν τα μαγικά βαττ!
 

Μηνύματα
15.454
Reaction score
17.747
Έτσι μας κάνει ο EAR, από waveforming σε... BSforming. :roflmao:
Bullshit μας πουλάει με το συγκεκριμένο πόστ. Δεν το κατάλαβα και του έβαλα like τζάμπα ; :D

Τέλος πάντων οι συγκεκριμένες απαντήσεις Bhutia μπορεί να σου φαίνονται λίγο άσχετες και "περίεργες" αλληλοσυνδέονται και είναι in context σε real time (now) - με άλλα δύο νήματα που βλέπω ότι δεν παρακολουθείς - το "οταν είσαι άρρωστος" του Vakis και του "το σύστημα μου" του Π.Α.Η.

Για εσένα το λέω για να μην βγάλεις "λαθος" συμπεράσματα καθώς ξέρω τι μεθοδικός είσαι και εξετάζεις την κάθε λεπτομέρεια στον λόγο και στην πράξη.
 

Μηνύματα
13.323
Reaction score
10.691
Όχι, ιδίως οι otl ποτέ δε μ'άρεσαν.

Στον κόσμο της λάμπας, τον καλύτερο ήχο για μένα τον έχουν οι set με 845 και μετασχηματιστή εξόδου ασημένιο. Για κάποιο αδιευκρίνιστο λόγο, προτιμούσα 845 από 211. Οκ, μικρές οι διαφορές. Σε Α2 δεν έτυχε να ακούσω μια 845 να την οδηγεί μια 300Β. (Εκείνον τον κάρι, έτοιμος ήμουν να τον φτιάξω).

Επόμενη επιλογή, 845 σε πους πουλ, ΑΒ κανονικά. (Σοκαριστική εμπειρία, από πολύ ακριβό ενισχυτή της εποχής, αλλά ήταν πλέον αργά, έπαιζε λίιιιγο καλύτερα η κλας Τ, με ελάχιστα λεφτά).

Μετά οι συγκεκριμένοι ear, οι 509/549, ίδιος ήχος.
(Συγκριτικά με κλας Τ, σα χαλαζμένα έπαιζαν).

Μετά κάτι κουικσίλβερ και vtl.
Παλαιολιθικά, για κάτι παπούδια σαν εμάς.

Μετά το χάος. Πολύ μπιχλα.
Τί έχεις τραβήξει κι εσύ στα νιάτα σου! Ευτυχώς πέτυχες σε καλή ηλικία την άνθιση των διακοπτικών ενισχυτικών.
 

Μηνύματα
15.454
Reaction score
17.747
Εδώ σ' έχω!Audio Note με 12 κιλά ασήμι(που τον τύλιξε ο Ιάπωνας με τα χεράκια του)Ο ιδανικός ως ενισχυτής ενεργών! Άρχισε να ξηλώνεις τους δικούς σου,ξέρεις,τους Χέντριξ και Καζαντζίδης 10.000 βαττ.Τωρα θα μπουν τα μαγικά βαττ!
Πολύ "στερεότυπα" οι απόψεις σου. Δεν το περίμενα. Μην διαβάζεις πολύ για το audio και μην μιλάς με audio people είναι η μόνη μου συμβουλή. Βέβαια είναι αργά απο ότι μπορώ να διακρίνω. Δεν λέω για αυτό το πόστ αλλά γενικά στα άλλα που διάβασα και τρέχουν οπως είπα παράλληλα τα ποσταρίσματα (τα δικά σου, τα δικά μου και του Ear).
 

Μηνύματα
596
Reaction score
883
Τι συγκροτήματα άκουγε ο thva το 1986 ; :D

¨Ενα (και οι στίχοι του) αφιερωμένο στον @costas EAR



Και ένα (και οι στίχοι του) αφιερωμένο στον @Δημητρης 777

Και εμένα μου τη σπάνε λίγο οι μπάντες που εχουν το the στο όνομα τους γιατι πχ θες να βρεις πχ Police και πατας Π και δεν το βρισκεις. Πρεπει να πατησεις Τ απο the και να περασεις καμια σαρανταριά αλλες μπανες που ειναι επισης the (κατι) και αυτοι λεγονται "The The" καλά θα παει αυτο......

(Πλάκα κάνω)

Υ.Γ. θελω να διαβάσω το νήμα αλλά εχετε ήδη γράψει 50 σελιδες.... Ουφ.
1 εκατομμύριο δολλάρια ηχεία με πολυπριζο των 0,99 ευρώ;
Ποιός εχει 1 εκατομμύριο δολλάρια ηχεία; Εσύ;
 

Μηνύματα
15.454
Reaction score
17.747
Και εμένα μου τη σπάνε λίγο οι μπάντες που εχουν το the στο όνομα τους γιατι πχ θες να βρεις πχ Police και πατας Π και δεν το βρισκεις. Πρεπει να πατησεις Τ απο the και να περασεις καμια σαρανταριά αλλες μπανες που ειναι επισης the (κατι) και αυτοι λεγονται "The The" καλά θα παει αυτο......

(Πλάκα κάνω)

Υ.Γ. θελω να διαβάσω το νήμα αλλά εχετε ήδη γράψει 50 σελιδες.... Ουφ.

Ποιός εχει 1 εκατομμύριο δολλάρια ηχεία; Εσύ;
Οι καλές βάσεις δεδομένων πλέον νομίζω το έχουν καταλάβει και το ξέρουν εδώ και καιρό ...και δεν υπακούν τόσο αυστηρά στο the ή καλύτερα ακόμη το έχουν "καταργήσει" σαν φίλτρο (κρυφά ή φανερά). Αλλιώς, ναί είναι κόλαση.
 

Faidros Barlas

Φρομ δε ρίβερ του δε ση
Μηνύματα
864
Reaction score
1.639
Φαιδρος: με εξεπληξες να σε βαλω και ενα μουσικον τεμαχιον
Ελπίζω να σε εξέπληξα ευχάριστα τουλάχιστον με την παρέμβαση μου, αγαπητέ Μαέστρο..

Ωραίον το μουσικό τεμάχιον και αρκούντως ντουρουτικό, θα έλεγα!

Εγώ πάλι, θα σου αφιερώσω ένα ανατολίτικο τραγούδι από την εκλιπούσα παλαιστίνια δημιουργό Rim Banna - δυστυχώς η εγγραφή παραμορφώνει σε σημεία, ειδικά στο χαμηλό, δεν τα στήσανε καλά τα μικρόφωνα καθώς φαίνεται.


Γλαύκα εις Αθήνας.
Άλλωστε

Πόσοι και πόσα γνώριζαν από ροκ στην Ελλάδα κείνα τα χρόνια? Και πόσα αγγλικά γνώριζαν τότε? Στα χρόνια μας τα παιδια (τά) πηγαίνουν να μάθουν ξένες γλώσσες από τις μικρές τάξεις του Δημοτικού και χτυπάνε το λόουερ πριν καν ξεκινήσουν το Γυμνάσιο. Εγώ τότε ξεκίνησα στην πρώτη Γυμνασίου, μάλιστα ελάχιστοι άλλοι είχαν ξεκινήσει ξένη γλώσσα στην ηλικία αυτή. Όσο για τους λογοκριτές της χούντας, όχι μόνο δεν σκάμπαζαν γρι, αλλά και έβλεπαν το ροκ (ναι, ΤΟ ροκ, όχι η ροκ) και την ποπ σαν τραγουδάκια και μόνο για να χοεύουν τα παιδιά. Έτσι έπεφταν και σε γκάφες, με τρανό παράδειγμα το τραγούδι για τους Νικόλα και Βαρ που όχι μόνο πέρασε αεράκι (Πασχάλης υπεράνω πάσης υποψίας :laugh: ), αλλά και έπαιζε καθημερινά επί μήνες στην ΥΕΝΕΔ. :roflmao:


ΥΓ. να σού βάλω και ένα άσμα από ένα κάργα επαναστατικό συγκρότημα που σού διέφυγε :)

Ασύλληπτοι οι Buffalo Springfield και με μέλη που διέπρεψαν μετέπειτα σε σόλο καριέρες ή με τις αντίστοιχες μπάντες τους. Αλλά αν πιάσουμε τα τραγούδια της εποχής θα πάει μακριά η βαλίτσα.

Όσο για τα υπόλοιπα που λες, έχω τις επιφυλάξεις μου κατά πόσον ήταν μόνο ή κυρίως ο γλωσσικός φραγμός που δεν επέτρεψε στην ξενόφερτη ροκ (μουσική εννοώ, εξού και το θηλυκό γένος) να αποτελέσει στη χώρα κάποιου είδους όχημα κοινωνικής αμφισβήτησης ή αντιδικτατορικού συναισθήματος, έστω και υπόγειου/έμμεσου. Περισσότερο νομίζω έπαιξε ρόλο το γεγονός ότι υπήρχαν ήδη μουσικές προσλαμβάνουσες που εξέφραζαν αυτή την κοινωνική δυσαρέσκεια και με σαφή πολιτικό (και με στενά εννοημένο κομματικό πρόσημο) προσανατολισμό που ακόμα και σήμερα προκαλεί αναγούλα σε πολλούς εδώ ή αλλού, οπότε..

Αλλά σε κάποιους αρέσει η μυθολογία του επαναστατικού ροκ, που είναι έξω από τις νόρμες και τις συμβάσεις και μπλα μπλα, τη στγμή που το είδος αυτό είναι ένα ακόμα απαλλοτριωμένο από πολύ νωρίς από τη μουσική βιομηχανία genre, πλήρως ενταγμένο στις εμπορευματικές δομές της καταναλωτικής κοινωνίας. Εδώ έγινε ο Τσε μπλουζάκι και κούπα για καφέ, το ροκ και οι καταραμένοι ήρωες του θα έμεναν απ' έξω;
 




Μηνύματα
15.454
Reaction score
17.747
Απο το πρώτο πυρηνικό που θα σκάσει (έστω και τακτικό) ... μετά έχετε όλοι 72 λεπτά ακριβώς. Νομίζω σας είναι αρκετά.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.117
Μηνύματα
2.929.700
Members
38.137
Νεότερο μέλος
SoulaΜ
Top