Επιλογή 4K laser projector

Μηνύματα
1.231
Reaction score
7
Μετά από πολλά χρόνια συμβίωσης με τον πρωτοποριακό HD1 ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.
Πραγματική αναβάθμιση όμως με πολλά βήματα μπροστά.
Ο χώρος είναι ένα κλασικό σαλόνι και η οθόνη 132 ίντσες.
Το μπάτζετ 6 χιλιάρικα για να φτάνει μέχρι τον JVC nz500.
Λίγο καιρό πριν ήμουν πολύ κοντά στην αγορά του epson ls 12000 λόγω υψηλής φωτεινότητας και καλών κριτικών, αλλά η ψεύτικη ανάλυση 4Κ με έκανε να δυστάζω.
Τις τελευταίες μέρες τρέχει προσφορά του sony vpl 5000es από 6600 στις 5000!
Παραλίγο χθες να τον παραγγείλω. Αυτό που με κράτησε είναι ο ερχομός των νέων μοντέλων epson eh-qb1000
και jvc dla-nz500
Δεν υπάρχει όμως κάποια κριτική για τους νέους και δεν ξέρω τι να αποφασίσω.
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Απόσταση φακού οθόνης και τι οθόνη είναι ,σπεκς.
 

Μηνύματα
602
Reaction score
560
Μετά από πολλά χρόνια συμβίωσης με τον πρωτοποριακό HD1 ήρθε η ώρα για αναβάθμιση.
Πραγματική αναβάθμιση όμως με πολλά βήματα μπροστά.
Ο χώρος είναι ένα κλασικό σαλόνι και η οθόνη 132 ίντσες.
Το μπάτζετ 6 χιλιάρικα για να φτάνει μέχρι τον JVC nz500.
Λίγο καιρό πριν ήμουν πολύ κοντά στην αγορά του epson ls 12000 λόγω υψηλής φωτεινότητας και καλών κριτικών, αλλά η ψεύτικη ανάλυση 4Κ με έκανε να δυστάζω.
Τις τελευταίες μέρες τρέχει προσφορά του sony vpl 5000es από 6600 στις 5000!
Παραλίγο χθες να τον παραγγείλω. Αυτό που με κράτησε είναι ο ερχομός των νέων μοντέλων epson eh-qb1000
και jvc dla-nz500
Δεν υπάρχει όμως κάποια κριτική για τους νέους και δεν ξέρω τι να αποφασίσω.
Sony με χίλια, sxrd πανελ μακριά από lcd πάνελ
 



Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Μόνο ο epson σου κάνει διότι πληρεί τη βασική προϋπόθεση των lumens.
 

Μηνύματα
149
Reaction score
77
Κάθε πάνελ έχουν τα καλά.και τα άσχημα
Εγώ ήμουν ευχαριστημένος πιο πολύ με την Epson( 9300,9400) αν και είχα sony (vpl 50 60 300,)
Δεν μπορώ να πω και οι Σόνυ πολύ καλοί
Εν αναμονή epson Q1000!!!
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Ο καθένας σας το λέει για άλλον λόγο...:whistling:
 

Μηνύματα
1.231
Reaction score
7
Μόνο ο epson σου κάνει διότι πληρεί τη βασική προϋπόθεση των lumens.
Τόσο πολύ φως χρειάζομαι για 132 ίντσες;
Από τα 700 του HD1 μετάβαση στα 2000 του sony ή του NZ500 και δεν θα είναι αρκετά;
Ο sony πιστεύω θα είναι πιο ευκρινής από τον epson και πιο καλά μαύρα. Για τον NZ500 δεν ξέρουμε τίποτα ακόμα;
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Τα 4κ θέλουν φως , θα μπορούσε μόνο ο nz 500 λόγω καλού tone mapping, εάν τον τοποθετούσες στα 4.5 μέτρα.
 

Μηνύματα
1.231
Reaction score
7
Τα 4κ θέλουν φως , θα μπορούσε μόνο ο nz 500 λόγω καλού tone mapping, εάν τον τοποθετούσες στα 4.5 μέτρα.
Δεν γίνεται να πάει πιο κοντά.
Ο νέος epson πότε αναμένεται να κυκλοφορήσει;
 

Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Δεν γνωρίζω, κάνε λίγο υπομονή να τον τεσταρουν / αγοράσουν άλλοι πρώτα εάν μπορείς, δεν αγοράζεις κάθε μέρα προβολέα τέτοιας σειράς.
 

Μηνύματα
264
Reaction score
223
Δεν γνωρίζω, κάνε λίγο υπομονή να τον τεσταρουν / αγοράσουν άλλοι πρώτα εάν μπορείς, δεν αγοράζεις κάθε μέρα προβολέα τέτοιας σειράς.
....αν επιτρεπεται για να μην ανοιγω θεμα , επειδη εχω την 120 pro Vividstorm και ενδιαφ.,μηπως υπαρχει απο τους γνωστες αποψη για τον Hisense PX3 PRO τιη στο Idealo 2999
 


Μηνύματα
5.326
Reaction score
6.471
Oi πλειοψηφία των ust οθονών είναι χαμηλου κέρδους 0.4-0.6, υπάρχουν και ποιο υψηλού 0.8-0.9 , εσύ είσαι στην χαμηλού , υπάρχουν κι άλλοι ust θα πρότεινα τον formovie ti (global vesion , dolby visión)που έχει πολύ περισσότερο φως από τον px3 pro Hisense.
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.345
Reaction score
9.007
Οι sony είναι περιβόητοι για το drift τους.
Θεωρητικά το πρόβλημα διορθώθηκε με τα μοντέλα xw.
Αλλά ένας θεός ξέρει.
Περισσότερα μπορείτε να διαβάσετε εδώ.

Είχα για αρκετό διάστημα τον NZ7. Ήταν εξαιρετικός με χειρότερο ansi απ'τα μεγαλύτερα αδέλφια του.
Θα μπορούσε να δουλέψει στο set up σου @thomas σε high laser, αλλά δεν ξέρω αν βρίσκεις το θόρυβο του ενοχλητικό.
Επίσης δεν ξέρω αν μπορείς να ρίξεις την τιμή του πιο κάτω απ' τα 8k.
Για να δούμε και τους Epson.
 

Μηνύματα
264
Reaction score
223
Oi πλειοψηφία των ust οθονών είναι χαμηλου κέρδους 0.4-0.6, υπάρχουν και ποιο υψηλού 0.8-0.9 , εσύ είσαι στην χαμηλού , υπάρχουν κι άλλοι ust θα πρότεινα τον formovie ti (global vesion , dolby visión)που έχει πολύ περισσότερο φως από τον px3 pro Hisense.
καληΗμερα και ευχαριστω για το σχολιο
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.900
Μηνύματα
2.922.156
Members
38.110
Νεότερο μέλος
ddb
Top