Το σύστημα μου

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.621
Ε ναι,ο προενισχυτης απεχθάνεται τα πνευστά.Κλαρινα,φλογερες,γκάιντες και λοιπά βουκολικά.
πολυ εκλεκτικος ειναι τι προτιμησεις εχει;;;;;
Αν παίζουν έτσι σε μεσαίες και υψηλες τα PA,άρχισε να ψάχνεις για μεγάφωνα.Εχουν "αρπάξει" και δεν το έχεις καταλάβει!
Θα ρωτηξω τους βοηθους :gamer: μου να με πουν!!!!:gamer:
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
πολυ εκλεκτικος ειναι τι προτιμησεις εχει;;;;;

Θα ρωτηξω τους βοηθους :gamer: μου να με πουν!!!!:gamer:
Και εάν (και να) θεωρήσουμε ότι η θεωρία του ΠΑΗ περί "αρπάγματος" έχει αλήθεια (που δεν έχει) ... είσαι τυχερός και άστα "αρπαγμένα".

Ο προενισχυτής εάν δεν παίζει πνευστά και τα αναφερόμενα πιο πάνω τότε είναι καβουρντιστήρι και δεν ανήκει στο Χαι Φαι τουλάχιστον. Ότι και να είναι , που δεν ξέρω ποιός είναι. :D

Να δούμε τι θα πούν και οι άλλοι βοηθοί. :D
 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.621
Και εάν (και να) θεωρήσουμε ότι η θεωρία του ΠΑΗ περί "αρπάγματος" έχει αλήθεια (που δεν έχει) ... είσαι τυχερός και άστα "αρπαγμένα".
:dance: :stinker: :idk: :lol: :gamer:
Ο προενισχυτής εάν δεν παίζει πνευστά και τα αναφερόμενα πιο πάνω είναι καβουρντηστήρι και δεν ανήκει στο Χαι Φαι τουλάχιστον. Ότι και να είναι , που δεν ξέρω ποιός είνα
:drinks:👍😍
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Ιδίως να παιζει καλά παράλληλα και ξύλινα και χάλκινα πνευστά. (που για κάποιον λόγο που δεν ξέρω στο audio φαίνεται να έχουν μια μικρή "διαμάχη" .... και να πείς να πετύχεις καλά το ένα, μπορεί να μην πετύχεις το άλλο.).
 



Μηνύματα
792
Reaction score
877
Κοίτα σύμπτωση!Αυτή την έχω δει στο Μοναστηράκι να παίζει με κάτι Ινδιάνους; και να χοροπηδούν όλοι μαζί.Φυσικα δεν έριξα φράγκο και δεν αγόρασα το live at Athens,Greece cd τους.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
...

Απαγορεύω να μπει κάλτσα ειδικα στο χρώμα αυτό!
Μπλε ελεκτρικ ειναι.
Το καλώδιο ηχείων όμως από τη φωτογραφία φαίνεται να είναι... bleu marine - ελπίζω όχι σε αντιστοιχία με κάποιες... παροιμιώδεις πίτσες.
Μόνο για τον Costas Ear γιατί όλοι γνωρίζουν πόσο ποθεί αυτό το μεγάφωνο.Ισως να το αποκτούσε μόνο με παραγγελία στην PMC ώστε να αντικαταστήσει επί τέλους τα subs του με κάτι εμφανώς ανώτερο!
View attachment 343476

Σε παρακαλώ,είναι γρανιτοπλακακι α' ποιότητος και ματσαρει με το χαμηλό των ηχείων.Γρανιτενιο!
Κάτι τέτοια είναι που σκανδαλίζουν τον υποφαινόμενο, οι μεγαλόστομες δηλώσεις περί γρανιτένιων χαμηλών δίχως να συνοδεύονταν από το σχετικό spectrogram στη ζώνη 20-300 Hz... Διότι μπορεί μεν οι αποκρίσεις συχνότητας από μόνες τους να μη μας έδειχναν πόσο ικανοποιητικά θα έπαιζε δεδομένο setup αλλά το spectrogram θα μας παρείχε ολοκληρωμένη εικόνα ως προς τη συμπεριφορά του setup σε συνάρτηση με τη χωροταξία. Ως προς τα 117 dB θ'αναμέναμε τουλάχιστον παράσταση THD σε συνάρτηση με υψηλή στάθμη αναφοράς τάξης 105 dB στη θέση ακρόασης/λήψης από REW...

Χωρίς αυτά ανάλογες δηλώσεις περί χαμηλών κρίνονται άκυρες, ανεξαρτήτως καλωδίων - τα οποία δεν με αφορούν ούτως ή άλλως.
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Το καλώδιο ηχείων όμως από τη φωτογραφία φαίνεται να είναι... bleu marine - ελπίζω όχι σε αντιστοιχία με κάποιες... παροιμιώδεις πίτσες.

Κάτι τέτοια είναι που με προκαλούν, οι μεγαλόστομες δηλώσεις περί γρανιτένιων χαμηλών δίχως να συνοδεύονταν από το σχετικό spectrogram στη ζώνη 20-300 Hz... Διότι μπορεί μεν οι αποκρίσεις συχνότητας από μόνες τους να μη μας έδειχναν πόσο ικανοποιητικά θα έπαιζε δεδομένο setup αλλά το spectrogram θα μας παρείχε ολοκληρωμένη εικόνα ως προς τη συμπεριφορά του setup σε συνάρτηση με τη χωροταξία.

Χωρίς αυτό ανάλογες δηλώσεις περί χαμηλών κρίνονται άκυρες, ανεξαρτήτως καλωδίων - τα οποία δεν με αφορούν ούτως ή άλλως.
Στο καλώδιο ηχείων δεν μπαίνει κάλτσα διότι έχει κάτι γράμματα τεράστια που φαίνονται ακόμη κι απ' τη θέση ακρόασης.Γιατι να τα κρυψωμε άλλως τε;
Στη ζωή μου,έχω μάθει να συνοδεύω μόνο κυρίες και δεσποινίδες.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Στο καλώδιο ηχείων δεν μπαίνει κάλτσα διότι έχει κάτι γράμματα τεράστια που φαίνονται ακόμη κι απ' τη θέση ακρόασης.Γιατι να τα κρυψωμε άλλως τε;
Στη ζωή μου,έχω μάθει να συνοδεύω μόνο κυρίες και δεσποινίδες.
Προσπερνώντας οποιοδήποτε δηκτικό σχόλιο περί δεσποινίδων, τονίζω ότι η ποιότητα δεδομένου setup στις χαμηλές οκτάβες δεν φανερώνεται από τις επιγραφές πάνω στο περίβλημα των καλωδίων.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
τονίζω ότι η ποιότητα δεδομένου setup στις χαμηλές οκτάβες δεν φανερώνεται από τις επιγραφές πάνω στο περίβλημα των καλωδίων.
Έλα ρε, αλήθεια;
Δε σε πιστεύω.
Ως προς τα 117 dB θ'αναμέναμε
Να δούμε τη φωτιά να εξαπλώνεται μέχρι το τσαρδί του μαέστρου, στα ηρωικά Γιάννενα.
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Προσπερνώντας οποιοδήποτε δηκτικό σχόλιο περί δεσποινίδων, τονίζω ότι η ποιότητα δεδομένου setup στις χαμηλές οκτάβες δεν φανερώνεται από τις επιγραφές πάνω στο περίβλημα των καλωδίων.
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ αυτό!Εγραψα μόνο για κάλτσα στα καλώδια ηχειων.Για το γρανιτοπλακακι έκανα λογοπαίγνιο.
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ αυτό!Εγραψα μόνο για κάλτσα στα καλώδια ηχειων.Για το γρανιτοπλακακι έκανα λογοπαίγνιο.
Ας ξεκαθαριστεί το εξής, δεν ξυπνώ με προσμονή να κάνω δύσκολη τη μέρα κάποιου, τουναντίον όποτε προκαλούμαι να το κάνω γίνεται και η δική μου μέρα δυσκολότερη λόγω επιπλέον χρόνου που υποχρεώνομαι να διαθέσω...
Μόνο για τον Costas Ear γιατί όλοι γνωρίζουν πόσο ποθεί αυτό το μεγάφωνο.Ισως να το αποκτούσε μόνο με παραγγελία στην PMC ώστε να αντικαταστήσει επί τέλους τα subs του με κάτι εμφανώς ανώτερο!
...
...
Το χαμηλό είναι πλεον στην υπερτατη βελτίωση του ύστερα από τις τελευταίες προσθήκες.
...
Ας όψεται ο thva που μου υπέδειξε να διαβάσω το νήμα... Είμαι βέβαιος πως φανταζόταν τα επακόλουθα... :sneaky:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.659
Reaction score
132.952
Μα δεν ισχυρίστηκα ποτέ αυτό!
Ορκίζεσαι; Να πέσει ο ουρανός να σε πλακώσει;

Δηλαδή τι; Μόνον η γειτόνισσα ακούει καλύτερο μπάσο με τα πολύμπριζά σου; Καλά τώρα, μεταξύ μας, για τη γειτόνισσα ψωνίζεις πολυμπριζα; Να ξέρεις, άλλα κοσμήματα προτιμούν, όχι audio jewellery.
 


Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.188
Ας ξεκαθαριστεί το εξής, δεν ξυπνώ με προσμονή να κάνω δύσκολη τη μέρα κάποιου, τουναντίον όποτε προκαλούμαι να το κάνω γίνεται και η δική μου μέρα δυσκολότερη λόγω επιπλέον χρόνου που υποχρεώνομαι να διαθέσω...


Ας όψεται ο thva που μου υπέδειξε να διαβάσω το νήμα... Είμαι βέβαιος πως φανταζόταν τα επακόλουθα... :sneaky:
Πάλι εγώ φταίω ; Εγω είπα να διαβάσεις μόνο τα σχετικά με την λάμπα αναφερόμενα και έβαλα μάλιστα το νήμα του "όταν είσαι άρρωστος¨ πρώτο και όχι αυτό, όχι τυχαία αλλά γιατί είναι πιο ανταπροσωπευτικό. Σε αυτό έιχε κάτι "ψιλά" μόνο. :D

Μάλιστα τώρα... τρείς εναντίον ενός. :D

Λοιπόν ... θα σας φτιάξω τώρα όλους :D .... εάν εξαιρέσουμε ενδεχόμενες κακές συνθήκες του δωματίου ή που δεν έχουν διορθωθεί - αντιμετωπιστεί τουλάχιστον σε κάπως νορμάλ επίπεδα και να εξαιρέσουμε επίσης και κακές επιλογές στο συνδυασμό λαμπάτου ενισχυττή (αλλά και τρανζιστοράτου κάποιες φορές) με ηχεία ..... το "γρανιτένιο" χαμηλό που είναι στόχος και το όνειρο όλων των audio people είναι ότι χειρότερο μπορεί κάποιος να κυνηγήσει να έχει. Την εποχή μάλιστα που έκανα ακροάσεις για να αγοράσω το σύστημα μου ήταν απο τα κύρια πράγματα που με είχαν κάνει να θέλω να εγκαταλείψω πλήρως την όλη προσπάθεια. Όποιο όλοι οι audio people - όπως το είχαν στο μυαλό τους - ισχυρίζονταν ότι κάποιο σύστημα , ηχεία κλπ το είχε .... εγώ αυτό το θεωρούσα ως τον χειρότερο ήχο. Μάλιστα όταν συνέτρεχε αυτός ο "όρος" και το υπόλοιπο φάσμα ήταν συνήθως κακό. :D

Στα γρανιτικά πλακάκια είμαι υπέρ. :D
 
Last edited:

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Ας ξεκαθαριστεί το εξής, δεν ξυπνώ με προσμονή να κάνω δύσκολη τη μέρα κάποιου, τουναντίον όποτε προκαλούμαι να το κάνω γίνεται και η δική μου μέρα δυσκολότερη λόγω επιπλέον χρόνου που υποχρεώνομαι να διαθέσω...


Ας όψεται ο thva που μου υπέδειξε να διαβάσω το νήμα... Είμαι βέβαιος πως φανταζόταν τα επακόλουθα... :sneaky:
Αγαπητέ επίσης πολυάσχολε αν ερευνήσεις τις τελευταίες προσθήκες θα διαπιστώσεις ότι περιλαμβάνουν ο,τιδηποτε άλλο εκτός από καλώδια ηχείων γιατί αυτά υπάρχουν εδώ και χρονια.Εκτος αν πριν άκουγα...ασύρματα.Ακομη και η φωτογραφία των ηχείων είναι μόνο προσθήκη φωτογραφιας και τίποτα άλλο.Ας μη συγχέονται οι φωτογραφιες του συστήματος που μου ζητήθηκαν και έβαλα με τις προσθήκες και το χαμηλό που αυτές γρανιτωσαν.
 
Last edited:





ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.895
Μηνύματα
2.921.925
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top