Το σύστημα μου

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Σε ένα μόνον ποστ, συμπεριέλαβε όλη την πραγματικότητα:




Αυτά τα 3 μαζί, είναι το γνωστό "μπάσο" του τυπικού όντιοφιλ, του χαϊεντά ρε παιδί μου, με το 5-ιντσο που δεν αντέχεις το μπάσο του.

Τυπική περίπτωση βλάβης.

Αυτός είναι που θεωρεί άχρηστα τα σαμπ, ακατάλληλα για μουσική.

Συμφωνούν κι οι φίλοι του για αυτά. Όλοι εκεί πέρα, τα ίδια λένε. Ζγκοζμάρα τους: (ναι, με ζ)

View attachment 343605
1727089096976.png


Αυτα θα ισχυαν αν το μεγαφωνο κληθει να αναπαραξει θεμελιωδεις συχνοτητες χαμηλοτερες των 40hz που βρισκονται σε αφθονες σταθμες στην ηχογραφηση και ταυτοχρονα ειναι κακης ποιοτητας τα μεγαφωνα και η σχεδιαση τους.

Εγω δεν εχω παρατηρησει χαλαρο μπασο η μη καθαρο η λεπτομερες μπασο. Εχω παρατηρησει ομως μπασο που υπηρχε και δεν ακουγεται αρκετα δυνατα σε σχεση με αλλα ηχεια που κατεβαινουν χαμηλοτερα. Αλλα οχι παρενεργειες παραμορφωσης (χαλαρο , λασπωμενο μπασο η υπερτονισμενο one note) υψηλοτερων συνιστωσων απο sub bass θεμελιωδεις.
 
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
...
Πέρα της πλάκας να το χαίρεσαι το σύστημα σου καλέ μου φίλε :)
Συμφωνώ κι επαυξάνω με τις δικές μου ευχές, συμπληρώνοντας κιόλας πως δεν κάνει να ντρεπόταν για τη δημοσίευση spectrogram και %THD - το δεύτερο εφόσον κρατά main ηχεία ακροσάριστα - αφού είμαι βέβαιος πως καλύτερα θα ήταν τα πράγματα από χώρους περιώνυμων reviewer όπως των Άτκινσον και... Τρέμερ. :wink:
View attachment 343611

Αυτα θα ισχυαν αν το μεγαφωνο κληθει να αναπαραξει θεμελιωδεις συχνοτητες χαμηλοτερες των 40hz που βρισκονται σε αφθονες σταθμες στην ηχογραφηση και ταυτοχρονα ειναι κακης ποιοτητας τα μεγαφωνα και η σχεδιαση τους.

Εγω δεν εχω παρατηρησει χαλαρο μπασο η μη καθαρο η λεπτομερες μπασο. Εχω παρατηρησει ομως μπασο που υπηρχε και δεν ακουγεται αρκετα δυνατα σε σχεση με αλλα ηχεια που κατεβαινουν χαμηλοτερα. Αλλα οχι παρενεργειες παραμορφωσης (χαλαρο , λασπωμενο μπασο η υπερτονισμενο one note) υψηλοτερων συνιστωσων απο sub bass θεμελιωδεις.
Επίδειξη Spectrogram παρακαλώ και μην αργείτε το αεροπλάνο φανταστικέ - υπό την καλή έννοια - ελεγκτή ... :roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.655
Reaction score
132.936
Αυτα θα ισχυαν αν το μεγαφωνο κληθει να αναπαραξει θεμελιωδεις συχνοτητες χαμηλοτερες των 40hz
Όχι καλέ, άμα πας να βγάλεις πρώτη οκτάβα από τέτοιο μιντ, απλώς το καις.

Διότι, λόγω διαμέτρου του μεγαφώνου, μιντ είναι. Τελοσπαντων "γουφερ" δε το λες.

Ένα 8-αρι "γουφερ" (μιντγούφερ δηλαδή), άμα δε το κόψεις κάτω από 80, βγάζει αυτά τα 3 που εύστοχα είπε ο μπουτχιας.

Γενικά μίλησε ο μπουτχιας, όχι ειδικά.

Τα υπόλοιπα δεν έχουν νόημα.


ΥΓ. Το 8-ιντσο άμα πας να βγάλεις πρώτη οκτάβα, είναι για να κλαίνε κι οι ρέγγες.
Ασχέτως χρημάτων, δεν υπάρχει κανένα 8-ιντσο σαμπ (ειδικής κατασκευής δηλαδή), που να βγάζει 1η οκτάβα. Μηδέν.

Οριακά το 10-ιντσο αρχίζει να κοιτάζει δειλά δειλά την πρώτη οκτάβα, και μόνον ειδικής κατασκευής 10-ιντσα (φτιαγμένα επί τούτου) και πολλά μαζί, μπορούν να κάνουν ενέργεια εκεί κάτω.






ΥΓ. 69:🤪
Άρα μας μένει πόσο "χαλαρό" πρέπει να είναι.
σε αυτό το θέμα της "πόσης χαλαρότητας" . Γενικώς και με λίγα λόγια .... δεν ξέρω τι γίνεται :D
Μας καλύψατε πλήρως κύριε.

Ας κλειδώσει το θέμα, τέλος.
 
Last edited:

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Θα σου εξηγήσω νέε μου.

Τα audio jewellery τα καλά, που παίζουν και καλά δηλαδή, είναι κάνα μαύρο μογκαμάκι που το πήραν και το βάλανε μέσα σε κάποια πλουμιστή (έστω μπλε ηλεκτρικ) επένδυση, την οποία αποκαλούμε "κάλτσα".

Τα παίρνεις για την ομορφιά τους, κι άμα τα ξηλώσεις να δεις τι έχουν μέσα, ανακαλύπτεις το μογκαμακι. Βεβαίως το μογκαμακι είναι λεπτό και μαύρο, και δε "ταιριάζει" (εδώ είναι το μάτσινγκ που λένε οι όντιοφιλ) με τα όμορφα μηχανήματά τους, δε "δένει αισθητικά" ρε παιδί μου. Άσε που λεπτό, δεν μπορεί να είναι ακριβό, ενώ αν είναι σα βόας, λέει ο άλλος πωωωωω πόσα λεφτά να έχει αυτό. Κατάλαβες; Ψαρώνει τον κόσμο. Και στη συγκεκριμένη περίπτωση, την γειτόνισσα, που είναι ο κόζμος όλος. Ναι, με ζ.
Μόνο εσύ την έχεις πατήσει έτσι.Μην το αρνηθείς γιατί το έχεις δημοσιεύσει και το έχω διαβάσει.
Καλομελέτα και (σου) έρχεται.

Κάνα φούμαροτεκχ θα σου φέρει, να δεις.

Φτιάξτου μπάμνιες. Ναι, με ν.
Τις έχω κόψει από παιδί.Καλυτερη η πείνα!
 
Last edited:

Μηνύματα
939
Reaction score
788
Επίδειξη Spectrogram παρακαλώ και μην αργείτε το αεροπλάνο φανταστικέ - υπό την καλή έννοια - ελεγκτή ... :roflmao:
Πρεπει να βρω μια ωρα να το κανω σωστα με τη νεα τοποθεσια των ηχειων (πριν ηταν στο σαλονι) . Δυσκολο με δυο μικρα παιδια...

Καπου ειχα ανεβασει παλια σπεκτρο και μου ειχες πει οτι δεν ειναι δυνατον να βγαζει αυτη την ενεργεια...δε το βρισκω ομως
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Καπου ειχα ανεβασει παλια σπεκτρο και μου ειχες πει οτι δεν ειναι δυνατον να βγαζει αυτη την ενεργεια...δε το βρισκω ομως
Ε ! είναι που δεν υπάρχει , γι αυτό το λέει . :dance2:
Πάντως σοβαρά τώρα κάπου έγραψε νομίζω ο@bhoutias ότι οι παθητικοί ακτινοβολητές συμπεριφέρονται κάπως όπως τα bass reflex. Κάτι που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν ισχύει .
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Ψήνομαι τρελά να βγάλω το πρώτο audiophile πολυμπριζο με ενσωμάτωμενα subwoofers, να δω τι θα γράφετε μετά!

Αγαπητέ ΠΑΗ το μόνο μεμπτό που βλέπω είναι ότι τα καβλωδια ακουμπάνε στο πάτωμα με αποτέλεσμα να σκονίζεται ο ήχος.

Προτείνει την αγορά ορθοστατων (χρυσών κατά προτίμηση, βοηθούν στις χροιές).

Εναλλακτικά σκούπακι Robot roborock s8 ultra με 4απλο ημερήσιο πέρασμα από το χώρο.

Πέρα της πλάκας να το χαίρεσαι το σύστημα σου καλέ μου φίλε :)
Υπό άλλες συνθήκες θα τα είχα πάρει.Γνωριζω από πρώτο χέρι τι κάνουν σε κάθε είδους καλώδια.Μονο τα Furutech.
Σ' ευχαριστώ! Κι εσύ το δικό σου!
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Ε ! είναι που δεν υπάρχει , γι αυτό το λέει . :dance2:
Πάντως σοβαρά τώρα κάπου έγραψε νομίζω ο@bhoutias ότι οι παθητικοί ακτινοβολητές συμπεριφέρονται κάπως όπως τα bass reflex. Κάτι που κατά την ταπεινή μου άποψη δεν ισχύει .
Πράγματι ανέφερα τους παθητικούς ακτινοβολητές ως ενδεχόμενη πηγή καθυστερούμενης ενέργειας .
Δεν είναι μεν η λειτουργία τους όπως των bass reflex αλλά και πάλι όσο καλοζυγισμένοι και να είναι η μεταβατική συμπεριφορά στο αντίστοιχο ηχειακό σύστημα αναμένεται να υστερεί σε σχέση με σφραγισμένη καμπίνα. Σημειωτέον πως δεν θίγεται η γραμμή μεταφοράς μέχρις ότου να δημοσίευε ο νηματοθέτης το spectro από το δικό του setup.
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Πράγματι ανέφερα τους παθητικούς ακτινοβολητές ως ενδεχόμενη πηγή καθυστερούμενης ενέργειας .
Δεν είναι μεν η λειτουργία τους όπως των bass reflex αλλά και πάλι όσο καλοζυγισμένοι και να είναι η μεταβατική συμπεριφορά στο αντίστοιχο ηχειακό σύστημα αναμένεται να υστερεί σε σχέση με σφραγισμένη καμπίνα. Σημειωτέον πως δεν θίγεται η γραμμή μεταφοράς μέχρις ότου να δημοσίευε ο νηματοθέτης το spectro από το δικό του setup.
Η γραμμή μεταφοράς έχει ήδη θιγει από τον γνωστό πεντεκομμαεικοσιπεντειντσολαγνο.
Τώρα,οσον αφορά το γρανιτένιο χαμηλό,θελω ν' ακούω το(ηλεκτρικο)μπασσο ως κιθάρα.Αυτο διότι δε γνωρίζω τι γίνεται μέσα στο στούντιο.Αλλως τε ποιος από μας γνωρίζει;Αναφέρομαι αποκλειστικά στη μουσική που ακούω.Καλυτερα λοιπον ο γρανίτης παρά το...αφρολεξ! Βέβαια,υπάρχει και η μέση κατάσταση και ας υποθέσουμε ότι είναι η σωστή,πάντοτε στο στούντιο.Και πάλι όμως προτιμώ ν' ακούω το συνάδελφο από το να τον υποψιάζομαι!Έγινα κατανοητός;
 

Μηνύματα
792
Reaction score
877
Η γραμμή μεταφοράς έχει ήδη θιγει από τον γνωστό πεντεκομμαεικοσιπεντειντσολαγνο.
Τώρα,οσον αφορά το γρανιτένιο χαμηλό,θελω ν' ακούω το(ηλεκτρικο)μπασσο ως κιθάρα.Αυτο διότι δε γνωρίζω τι γίνεται μέσα στο στούντιο.Αλλως τε ποιος από μας γνωρίζει;Αναφέρομαι αποκλειστικά στη μουσική που ακούω.Καλυτερα λοιπον ο γρανίτης παρά το...αφρολεξ! Βέβαια,υπάρχει και η μέση κατάσταση και ας υποθέσουμε ότι είναι η σωστή,πάντοτε στο στούντιο.Και πάλι όμως προτιμώ ν' ακούω το συνάδελφο από το να τον υποψιάζομαι!Έγινα κατανοητός;
Φυσικά,το γνωστό πολυπριζο έχει συνεισφέρει σ' αυτή την "εκκεντρικότητα".Αν δεν το είχε κάνει θα το βλέπατε ήδη στις αγγελίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.655
Reaction score
132.936
Last edited:

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Η γραμμή μεταφοράς έχει ήδη θιγει από τον γνωστό πεντεκομμαεικοσιπεντειντσολαγνο.
Τώρα,οσον αφορά το γρανιτένιο χαμηλό,θελω ν' ακούω το(ηλεκτρικο)μπασσο ως κιθάρα.Αυτο διότι δε γνωρίζω τι γίνεται μέσα στο στούντιο.Αλλως τε ποιος από μας γνωρίζει;Αναφέρομαι αποκλειστικά στη μουσική που ακούω.Καλυτερα λοιπον ο γρανίτης παρά το...αφρολεξ! Βέβαια,υπάρχει και η μέση κατάσταση και ας υποθέσουμε ότι είναι η σωστή,πάντοτε στο στούντιο.Και πάλι όμως προτιμώ ν' ακούω το συνάδελφο από το να τον υποψιάζομαι!Έγινα κατανοητός;
Αυτή η αποστροφή σου περί μπάσου φέρνει κατά νου τον αείμνηστο δεξιοτέχνη Jaco που έπαιζε την ηλεκτρική του μπάσα κιθάρα έχοντας αφαιρέσει τα τάστα...

Σκέπτομαι παράλληλα πως μια τέτοια θεώρηση αναιρεί τρόπον τινά θεμελιώδεις έννοιες ως προς την υψηλή πιστότητα και την αναπαραγωγή... Δηλαδή άμα δεν ήμασταν παρόντες κατά τη διαδικασία παραγωγής ενός μουσικού έργου ας αναπαραγόταν το περιεχόμενο όπως θα μας κάπνιζε... Σε αντιστοιχία με το αν δεν ήμασταν παρόντες στο στούντιο καθενός κινηματογραφιστή ας βλέπαμε τα έργα τους μέσα από όποιον τύπο φακών θα προτιμούσαμε...Δεν είναι κάτι τέτοιο δική μας δουλειά, έχουν ήδη κανονίσει οι ιθύνοντες της εκάστοτε παραγωγής με την έγκριση συνήθως των εμπλεκόμενων καλλιτεχνών πώς θα έπρεπε ν'ακούγεται το τελικό προϊόν με τις οργανικές του ενότητες. Εκλαμβάνεται διαφορετική τακτική έως και σαν έλλειψη σεβασμού απέναντι στους συντελεστές.
 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Το τελικό προϊόν και το πως θα πρέπει τελικά να ακούγεται είναι κάτι που άλλοι καλλιτέχνες θα το δουν αλλιώς μέσω μιας διασκευής.
Η αναπαρωγη στο σπίτι θα μπορούσε να μην είναι εντελώς παθητική από μια άποψη δίνοντας την δυνατότητα στον ακροατή να συμμετάσχει πιο ενεργά προσθέτοντας την δική του πινελιά:biggrin:
 



Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Το τελικό προϊόν και το πως θα πρέπει τελικά να ακούγεται είναι κάτι που άλλοι καλλιτέχνες θα το δουν αλλιώς μέσω μιας διασκευής.
Η αναπαρωγη στο σπίτι θα μπορούσε να μην είναι εντελώς παθητική από μια άποψη δίνοντας την δυνατότητα στον ακροατή να συμμετάσχει πιο ενεργά προσθέτοντας την δική του πινελιά:biggrin:
Ιδιαιτέρως όποτε θα έκαναν ακουστικές διασκευές χαμηλών τόνων σε φημισμένα punk κομμάτια... :sneaky:

 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Ιδιαιτέρως όποτε θα έκαναν ακουστικές διασκευές χαμηλών τόνων σε φημισμένα punk κομμάτια... :sneaky:

Για τον σεβασμό στην καλλιτεχνική δημιουργία θα διαφωνήσω. Νομίζω θα συμφωνήσει και ο συνεργός μου ο @thva 😀
Για παραδειγμα
Βέβαια το ζητούμενο είναι εάν το τελικό προϊόν είναι αποτέλεσμα καλλιτεχνικής ανησυχίας ή απλά ανοησίας :sneaky:
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Για τον σεβασμό στην καλλιτεχνική δημιουργία θα διαφωνήσω. Νομίζω θα συμφωνήσει και ο συνεργός μου ο @thva 😀
Για παραδειγμα
Βέβαια το ζητούμενο είναι εάν το τελικό προϊόν είναι αποτέλεσμα καλλιτεχνικής ανησυχίας ή απλά ανοησίας :sneaky:
Ακούω όπως συνήθως μουσική και δεν μπορώ να ακούσω τι βάζετε. Γενικά δεν μου αρέσουν οι διασκευές αλλά τα αυθεντικά εκτός απο εξαιρέσεις. Γενικώς η διασκευή είναι κάτι πολύ δύσκολο για να βγεί καλά. Επίσης μου αρέσουν και κομμάτια που τραγουδάει ο ίδιος ο συνθέτης - δημιουργός άσχετα εαν δεν έχει καλή φωνή συγκριτικά με έναν τραγουδιστή. Έχω μεγάλη ευαισθησία και αδυναμία δηλαδή στην έκφραση και όχι στην τελειότητα της φωνής. Εάν υπάρχουν και τα δύο σε ένα τραγούδι είναι ιδανικό.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.450
Reaction score
27.179
Ακούω όπως συνήθως μουσική και δεν μπορώ να ακούσω τι βάζετε. Γενικά δεν μου αρέσουν οι διασκευές αλλά τα αυθεντικά εκτός απο εξαιρέσεις. Γενικώς η διασκευή είναι κάτι πολύ δύσκολο για να βγεί καλά. Επίσης μου αρέσουν και κομμάτια που τραγουδάει ο ίδιος ο συνθέτης - δημιουργός άσχετα εαν δεν έχει καλή φωνή συγκριτικά με έναν τραγουδιστή. Έχω μεγάλη ευαισθησία και αδυναμία δηλαδή στην έκφραση και όχι στην τελειότητα της φωνής. Εάν υπάρχουν και τα δύο σε ένα τραγούδι είναι ιδανικό.
Σου βάλω λίγο James Last , να γουστάρεις ?
Λίγο Manzione ?
Εχω κι άλλα στο TIdal , πολλά να γουστάρεις .
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.099
Reaction score
55.783
Για τον σεβασμό στην καλλιτεχνική δημιουργία θα διαφωνήσω. Νομίζω θα συμφωνήσει και ο συνεργός μου ο @thva 😀
Για παραδειγμα
Βέβαια το ζητούμενο είναι εάν το τελικό προϊόν είναι αποτέλεσμα καλλιτεχνικής ανησυχίας ή απλά ανοησίας :sneaky:
Δεν είναι ενδεδειγμένος ρόλος να το φτιάχναμε όπως θα θέλαμε εμείς παρά μόνο να το επιδοκιμάζαμε ή να το απορρίπταμε ως τελικοί δέκτες. Εκτός και αν μιλάμε για μετατροπές που θ'αποτελούσαν με τη σειρά τους μορφές καλλιτεχνίας οπότε θα ψάχναμε για δικό μας... κοινό αποδεκτών.
 


Staff online

  • rose.athens
    Not in the mood Mod
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.814
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top