Το σύστημα μου

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Για τον σεβασμό στην καλλιτεχνική δημιουργία θα διαφωνήσω. Νομίζω θα συμφωνήσει και ο συνεργός μου ο @thva 😀
Για παραδειγμα
Βέβαια το ζητούμενο είναι εάν το τελικό προϊόν είναι αποτέλεσμα καλλιτεχνικής ανησυχίας ή απλά ανοησίας :sneaky:
Να έρθεις απο το Ελεύθερο νήμα (χωρίς να βάζεις πάνκικα και να τον αποσυντονίζεις) να σε μάθει ο Κος Χρήστος @christos77 να ακούς μουσική : :D


 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Να έρθεις απο το Ελεύθερο νήμα (χωρίς να βάζεις πάνκικα και να τον αποσυντονίζεις) να σε μάθει ο Κος Χρήστος @christos77 να ακούς μουσική : :D


Δεν βρίσκω και σε πανκ διασκευή το χάρτινο το φεγγαράκι να τον νευριάσω λιγάκι :biggrin:

Το θέμα είναι λίγο αστείο, διότι στο τέλος θα γεμίσουμε πολυκάναλα παλιών κομματιών χωρίς την γνώμη του καλλιτέχνη αλλά θα αποδίδονται όλα στο σπίτι μας επακριβώς όπως στο στούντιο.
Δεν ξέρω επίσης που είναι το κακό να ακούει κανείς με B&W την μουσική του. Θα ενοχληθεί ο καλλιτέχνης ή θα χαθεί το feeling?
Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα σήμερα 😀
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Δεν βρίσκω και σε πανκ διασκευή το χάρτινο το φεγγαράκι να τον νευριάσω λιγάκι :biggrin:

Το θέμα είναι λίγο αστείο, διότι στο τέλος θα γεμίσουμε πολυκάναλα παλιών κομματιών χωρίς την γνώμη του καλλιτέχνη αλλά θα αποδίδονται όλα στο σπίτι μας επακριβώς όπως στο στούντιο.
Δεν ξέρω επίσης που είναι το κακό να ακούει κανείς με B&W την μουσική του. Θα ενοχληθεί ο καλλιτέχνης ή θα χαθεί το feeling?
Δεν ξέρω, μπερδεύτηκα σήμερα 😀
Εσύ όταν μπερδεύεσαι σκέφτεσαι καθαρότερα. Είσαι περίεργος χαρακτήρας. :D
 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Εσύ όταν μπερδεύεσαι σκέφτεσαι καθαρότερα. Είσαι περίεργος χαρακτήρας. :D
Μας ενδιαφέρει το βιολί να μην ακούγεται σαν βιόλα αλλά αν πετάει επειδή έτσι αποφάσισαν στο στούντιο, ενώ ο συνθέτης τραβάει τα μαλλιά του στον παράδεισο δεν μας απασχολεί καθόλου. :D
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Μας ενδιαφέρει το βιολί να μην ακούγεται σαν βιόλα αλλά αν πετάει επειδή έτσι αποφάσισαν στο στούντιο, ενώ ο συνθέτης τραβάει τα μαλλιά του στον παράδεισο δεν μας απασχολεί καθόλου. :D
Της κλασισκής οι συνθέτες ενδιαφέρονται και έχουν άποψη. Δεν είναι σαν τους άλλους Και οι μηχανικοί τους ακούνε. Επίσης πηγαίνουν σε συγκεκριμένα συνήθως στούντιο δοκιμασμένα με παράδοση στην εγγραφή κλασικής απο άποψη ηχητικής αλλά και απο μηχανικούς. Δεν γράφει κλασική ο κάθε πιρκαμένος. Δεν μπορεί. Βέβαια τελευταία και αυτό έχει αρχίσει να έχει πρόβλημα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.714
Reaction score
29.079



christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.621
Να έρθεις απο το Ελεύθερο νήμα (χωρίς να βάζεις πάνκικα και να τον αποσυντονίζεις) να σε μάθει ο Κος Χρήστος @christos77 να ακούς μουσική :
Μπα δε νομιζω THVA να ειναι καλος μαθητης παρ ολο που ζει ατη Γερμανια αμφιβαλω αν εχει ακουσει ποτε του μια Συμφωνικη Ορχηστρα ;)
Ξεχασα ειναι πολυκαναλος σινεματζης οποτε Νο Προβλεμ:gamer:
 

Μηνύματα
13.217
Reaction score
10.522
Επίσης μου αρέσουν και κομμάτια που τραγουδάει ο ίδιος ο συνθέτης - δημιουργός άσχετα εαν δεν έχει καλή φωνή συγκριτικά με έναν τραγουδιστή. Έχω μεγάλη ευαισθησία και αδυναμία δηλαδή στην έκφραση και όχι στην τελειότητα της φωνής. Εάν υπάρχουν και τα δύο σε ένα τραγούδι είναι ιδανικό.
Οπότε πρέπει να λατρέψεις τα δύο παρακάτω:


 


Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Ναι αυτό είναι βαρύ, που λες. Αλλά και αυτό ακόμη το sampling θα τον ενοχλούσε. Του αρέσουν και αυτά.


Παιδί της εργατικής τάξης ο Μαεστρος πως έμπλεξε με συμφωνικες στα Γιάννενα?

 

christos77

Master of Diffusion
Μηνύματα
6.460
Reaction score
13.621
Παιδί της εργατικής τάξης ο Μαεστρος πως έμπλεξε με συμφωνικες στα Γιάννενα?
Ελα μου ντε ιδου η απορια ;) ενας μεταφυσικος τυπος μου ειπε οτι η προηγουμενη ζωη μου ηταν στην Γερμανια στο Ανοβερο τον 18ο αιωνα ;)
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Παιδί της εργατικής τάξης ο Μαεστρος πως έμπλεξε με συμφωνικες στα Γιάννενα?

Εμ, εσύ που είσαι αστικής και κατέληξες να ακούς punk ; :D Και μάλιστα στην Γερμανία που όλοι ακούνε μέταλ ή κλασική (εκτός του Βερολίνου που έχει punk. Άντε και στο Αννόβερο). :D
 
Last edited:

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Εμ, εσύ που είσαι αστικής και κατέληξες να ακούς punk ; :D Και μάλιστα στην Γερμανία που όλοι ακούνε μέταλ ή κλασική (εκτός του Βερολίνου που έχει punk. Άντε και στο Αννόβερο). :D
Στο Αμβούργο σίγουρα 🤩

Μην νομίζεις και ο Μαέστρος εδώ πανκ θα άκουγε, μόλις δούλευε κάναν μηνα:biggrin:
Ή νταλάρα.
 

Μηνύματα
469
Reaction score
622
.... απο το τιντερ διαπιστωνω οτι μια στις 10 γειτονισσες οριακα βλεπεται. :boast:
μτφ. ικανοποιει τα προσωπικα κριτηρια εμφανισης.
δεν σου λέει όμως πόσες γειτόνισσες έχουν χρυσά αυτιά
Ακούω όπως συνήθως μουσική και δεν μπορώ να ακούσω τι βάζετε. Γενικά δεν μου αρέσουν οι διασκευές αλλά τα αυθεντικά εκτός απο εξαιρέσεις. Γενικώς η διασκευή είναι κάτι πολύ δύσκολο για να βγεί καλά. Επίσης μου αρέσουν και κομμάτια που τραγουδάει ο ίδιος ο συνθέτης - δημιουργός άσχετα εαν δεν έχει καλή φωνή συγκριτικά με έναν τραγουδιστή. Έχω μεγάλη ευαισθησία και αδυναμία δηλαδή στην έκφραση και όχι στην τελειότητα της φωνής. Εάν υπάρχουν και τα δύο σε ένα τραγούδι είναι ιδανικό.
και εγώ έτσι είμαι, μου τη σπάνε πολύ αυτο που αποκαλώ ''άσκοπες διασκευές'' αμα δεν έχει βάλλει ο καλλιτέχνης την δικά του προσωπικότητα και στύλ και ήχο και βαιμπ, δεν το θέλω με ενοχλεί, γιατί αλλιώς τι προσπαθεί να κάνει? να το πει καλύτερα από τον αρχικό καλλιτέχνη? με το ίδιο στυλ? κάλο αστείο.
 
Last edited:

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
και εγώ έτσι είμαι, μου τη σπάνε πολύ αυτο που αποκαλώ ''άσκοπες διασκευές'' αμα δεν έχει βάλλει ο καλλιτέχνης την δικά του προσωπικότητα και στύλ και ήχο και βαιμπ, δεν το θέλω με ενοχλεί, γιατί αλλιώς τι προσπαθεί να κάνει? να το πει καλύτερα από τον αρχικό καλλιτέχνη? με το ίδιο στυλ? κάλο αστείο.
Μπορεί ένας νέος καλλιτέχνης να προσπαθεί να κάνει γνωστους και στην νέα γενιά καλλιτέχνες του παρελθόντος ή απλά γιατί έτσι του αρέσει.
Εγω άκουσα λαιβ 2 μπάντες που διασκευαζαν queen και AC/DC. Απλές αντιγραφές του πρωτότυπου. Θα έπρεπε δηλαδή με το ζόρι να αποστασιοποιηθουν απ το πρωτότυπο?
Θα γράψω ένα βιβλίο @thva για τους audiopeople μόλις τελειώσω αυτό που ξεκίνησα για το πως να ακούμε πανκ.
Μετα ίσως να πιάσω και τους άλλους τους περίεργους της εικόνας που δεν βλέπουν ταινία αν δεν είναι 4Κ:biggrin:
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.649
Reaction score
40.807
δεν σου λέει όμως πόσες γειτόνισσες έχουν χρυσά αυτιά
.. χρυσα μαλλια περισσοτερο, αν και ξεχασα να αναφερω οτι παραβλεπουμε τις βυζιτουδες. 😎
Ανέκαθεν πίστευα παντως, οτι χρειαζεται να παραβλεψουμε τον χαλιεντιζμο..και να κοιταξουμε τα χαλια μας.🙉🙊🙈
 

Μηνύματα
15.165
Reaction score
17.187
Μπορεί ένας νέος καλλιτέχνης να προσπαθεί να κάνει γνωστους και στην νέα γενιά καλλιτέχνες του παρελθόντος ή απλά γιατί έτσι του αρέσει.
Εγω άκουσα λαιβ 2 μπάντες που διασκευαζαν queen και AC/DC. Απλές αντιγραφές του πρωτότυπου. Θα έπρεπε δηλαδή με το ζόρι να αποστασιοποιηθουν απ το πρωτότυπο?
Θα γράψω ένα βιβλίο @thva για τους audiopeople μόλις τελειώσω αυτό που ξεκίνησα για το πως να ακούμε πανκ.
Μετα ίσως να πιάσω και τους άλλους τους περίεργους της εικόνας που δεν βλέπουν ταινία αν δεν είναι 4Κ:biggrin:
Α, μη με μπλέκεις με τους vision people, τη γενιά του Superman. Καλά εσύ έχεις home cinema αφού. Θα συμπεριλάβεις και τις πρόσφατες εξελίξεις για τις μηχανές υπεριώδους λιθογραφίας της ASML ; :D
 

Μηνύματα
4.723
Reaction score
8.231
Α, μη με μπλέκεις με τους vision people, τη γενιά του Superman. Καλά εσύ έχεις home cinema αφού. Θα συμπεριλάβεις και τις πρόσφατες εξελίξεις για τις μηχανές υπεριώδους λιθογραφίας της ASML ; :D
Όπως είπε ο Γκαίτε αν δεν κάνω λάθος.
Όπου υπάρχει φως υπάρχει και σκιά.
Όλη αυτή η ενασχόληση με την αναπαραγωγή μην νομίζεις ότι δεν έχει σκιές.
Εμένα μου πήρε έναν χρόνο να απεξαρτηθω από την συνήθεια να τσεκάρω το ηχοσύστημα ακούγοντας μουσική. Αν δεν είχα το πανκ και κάποιο φιλοσοφικό υπόβαθρο 😁 δεν ξέρω αν θα τα κατάφερνα.
Μπορεί και να κατέληγα να ψάχνω ταινίες με 4Κ που έχουν πιστολίδι και εκρήξεις ή δεινοσαύρους 😂
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Safety Last * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.893
Μηνύματα
2.921.813
Members
38.108
Νεότερο μέλος
Evri
Top