Featured Ηχεία εταιρείας ή DIY

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.516
Reaction score
2.079
Βρε θα με τρελλάνεις;
Γράφει " (Reverberation Room) " για το δεξί, και " (Impedance Tube) " για το αριστερό, που είναι οι ονομασίες των μεθόδων μέτρησης κατά ISO 354 και ISO 10354 αντίστοιχα, λέμε
1726435377429.png
 

Μηνύματα
15.195
Reaction score
17.222
Ομως ξαναλέω, για την συγκεκριμένη εφαρμογή, δεν μας ενδιαφέρουν τόσο οι απόλυτες τιμές, όσο η σταθερότητά τους στο φάσμα - χωρίς αυτήν δεν θα είναι σταθερός ούτε ο προσλαμβανόμενος ήχος, με το απορροφητικό τόσο κοντά στο αυτί
Αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα ... ας μην το αναλύσουμε τώρα , υπαινίχθηκα κάτι δεν το είδες.... δεν είναι και σταθερότητα η λέξη αλλά ομαλότητα.... τεσπά καταλαβαίνω τις λές για αυτό.
Βρε θα με τρελλάνεις;
Γράφει " (Reverberation Room) " για το δεξί, και " (Impedance Tube) " για το αριστερό, που είναι οι ονομασίες των μεθόδων μέτρησης κατά ISO 354 και ISO 10354 αντίστοιχα, λέμε
View attachment 342732
Ναι βρε φίλε το διάβασα. Σου λέω το ιδιο είναι και το Αριθέρμ (δικό μου) με το δεξί σου της Basotect (δικό σου).

Τεσπά δεν βγαίνει άκρη ... έτσι όπως συζητάμε.
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.516
Reaction score
2.079
Αυτό είναι άλλο μεγάλο θέμα ... ας μην το αναλύσουμε τώρα ,
Δεν είναι άλλο θέμα, αυτό είναι το θέμα. Για τον τοίχο πίσω από τον καναπέ του φίλου μας δεν συζητάμε ; Και το αναλύω όσο καλύτερα μπορώ, από την 2η παράγραφο του #761.
Διαβάζετε ολόκληρα τα ποστς ;;

Τεσπά δεν βγαίνει άκρη ... έτσι όπως συζητάμε.
Για να βγεί λοιπόν άκρη, πόσταρα ένα πολύ καθαρό νομίζω #772, όπου και στα δύο υλικά τα διαγράμματα είναι υπό την ίδια μέθοδο. Διαβάζετε ολόκληρα τα ποστς ;;
 


Μηνύματα
70
Reaction score
124
καπου αναφερθηκε το θεμα με τα σφουγγαρια στα bass reflex και κανω την ερωτηση.
μπορει καθε ηχειο με bass reflex να δεχθει ανωδυνα για τα γουφερ τετοια σφουγγαρια, η μονο τα ηχεια που προτεινονται απο τους κατασκευαστες?
 

Μηνύματα
2.472
Reaction score
5.348
καπου αναφερθηκε το θεμα με τα σφουγγαρια στα bass reflex και κανω την ερωτηση.
μπορει καθε ηχειο με bass reflex να δεχθει ανωδυνα για τα γουφερ τετοια σφουγγαρια, η μονο τα ηχεια που προτεινονται απο τους κατασκευαστες?
Φαντάζομαι όταν στην συσκευασία περιέχονται σφουγγάρια και στο manual το έχει σαν επιλογή (όπως επί του προκειμένου), τότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις
 

Μηνύματα
70
Reaction score
124
Φαντάζομαι όταν στην συσκευασία περιέχονται σφουγγάρια και στο manual το έχει σαν επιλογή (όπως επί του προκειμένου), τότε μπορείς να τα χρησιμοποιήσεις
Εγώ ρωτάω για την αντίθετη περίπτωση.
Αυτά δλδ που δεν έχουν στην συσκευασία αν μπορείς να βάλεις.
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.468
Reaction score
27.201
Ναι άνετα και άφοβα , αν δεν σου αρέσουν , τα αφαιρείς .
Να ξέρεις μόνο ότι στην αρχή μέχρι να τα συνηθίσεις θα σου φανούν λίγο άδεια , αλλά στην πορεία θα καταλάβεις ότι το μπάσσο που θα ακούς θα είναι άλλο πράγμα , πιο καθαρό πιο κρουστό με άλλες αρμονικές .
Αλλο πράγμα λέμε .
 

Μηνύματα
7.028
Reaction score
1.002
Διαβάζετε ολόκληρα τα ποστς ;;
Ναι , διαβάζουμε ολόκληρα τα posts, τα δικά μας.


Ο νηματοθέτης αγόρασε έτοιμο και επώνυμο ηχείο .
Παρά το γεγονός ότι πολλοί ήταν εκείνοι που υποστήριξαν τη λύση του ηχείου DIY , εκείνος έκανε το αντίθετο και αγόρασε ηχείο προερχόμενοι από πολυεθνική εταιρεία, ούτε καν από Έλληνα σχεδιαστή ή κατασκευαστή.
Αυτό εμένα με προβληματίζει, το μέλλον των Ελλήνων, που ασχολούνται επαγγελματικά με τις κατασκευές και την εμπορία των δικών τους υλοποιήσεων.
 
Last edited:

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.516
Reaction score
2.079
Ναι , διαβάζουμε ολόκληρα τα posts, τα δικά μας.

Ο νηματοθέτης . . .
?? ( στο #783 του thva απαντούσα, περί απορρόφησης πολύ κοντά πίσω από το αυτί )
 

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.036
Ο νηματοθέτης αγόρασε έτοιμο και επώνυμο ηχείο .
Παρά το γεγονός ότι πολλοί ήταν εκείνοι που υποστήριξαν τη λύση του ηχείου DIY , εκείνος έκανε το αντίθετο και αγόρασε ηχείο προερχόμενοι από πολυεθνική εταιρεία, ούτε καν από Έλληνα σχεδιαστή ή κατασκευαστή.
Αυτό εμένα με προβληματίζει, το μέλλον των Ελλήνων, που ασχολούνται επαγγελματικά με τις κατασκευές και την εμπορία των δικών τους υλοποιήσεων.

Ποιό είναι το σκεπτικό εδώ?

Ο νηματοθέτης ήταν αμφιταλαντευόμενος και τελικά πήρε μια απόφαση που ταίριαζε στον ίδιο.. :idk:
Σίγουρα η αγορά είναι δύσκολη και θα ήταν καλό Έλληνες κατασκευαστές να είναι πιο ψηλά στις προτιμήσεις αλλά για να γίνει κάτι τέτοιο έχουν να αντιμετωπίσουν τον ανταγωνισμό σε αξιοπιστία, φήμη, υποστήριξη, τιμές, (να κάνουν το προιόν γνωστό - ελκυστικό) κλπ και αυτό είναι δική τους (εύκολη ή δύσκολη) δουλειά..

Ο καταναλωτής τι φταίει? 🤔

(επειδή είπες αυτό ''εκείνος έκανε το αντίθετο και αγόρασε ηχείο προερχόμενο από πολυεθνική εταιρεία, ούτε καν από Έλληνα σχεδιαστή ή κατασκευαστή'')
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.468
Reaction score
27.201
Σταύρο κακά τα ψέματα , οι πιό πολλοί που αγοράζουν ηχεία θέλουν κάτι επώνυμο, που θα μπορούν (θεωρητικά πάντα) να απευθυνθούν ,αν τυχόν πάθει κάτι , ή χρειαστούν κάποιο ανταλακτικό στην πορεία.
Οι Ελληνες κατασκευαστές σχεδιαστές δεν είναι πάντα είς θέσην να τα παρέχουν αυτά.
Μιλάω εκ πείρας , έχοντας τον φίλο μου τον Αντώνη που φιάχναμε τους Αυλούς , συνεχίζει να φιάχνει ηχεία δικά του , και κυρίως , να ΚΑΤΑΣΚΕΥΆΖΕΙ μεγάφωνα όπως έχω ξαναγράψει.
Αυτός είναι ακόμα εδώ και παρέχει όποια υπηρεσία του ζητηθεί. Απλά ΠΛέον επισκευάζει συγκεκριμένα μεγάφωνα και όχι , όλα όπως έκανε παλιά.
Ομως υπάρχει και κατασκευάζει πράγματα.
Ασχολείται από το 70 .
 



Μηνύματα
7.028
Reaction score
1.002
Ο καταναλωτής τι φταίει? 🤔
Κι εγώ συμφώνησα εξ αρχής για την αγορά του συγκεκριμένου ηχείου της Revel. Όταν ο νηματοθετης μας ρώτησε ποια απο τα 3-4 ηχεία θα του προτείναμε να αγοράσει, ήμουν ο πρώτος, ή ο δεύτερος, που απάντησα για την αγορά του Revel.
Δεν παύει όμως να με προβληματίζει και να με ανησυχεί η κατάσταση για το μέλλον των Ελλήνων κατασκευαστών, που αγωνίζονται για ένα καλύτερο αποτέλεσμα, πολλές φορές με εξαιρετικες επιλογές μεγαφώνων και υλικών κατασκευής.
Τα πράγματα είναι εξίσου κακά από εμπορικής πλευράς και για τα ελληνικά προϊόντα που ανήκουν στην υψηλή κατηγορία τιμών (high end)
 
Last edited:

Δημητρης 777

Spendorious
Μηνύματα
6.911
Reaction score
21.036
Κι εγώ συμφώνησα εξ αρχής για την αγορά του συγκεκριμένου ηχείου της Revel. Όταν ο νηματοθετης μας ρώτησε ποια απο τα 3-4 ηχεία θα του προτείναμε να αγοράσει, ήμουν ο πρώτος, ή ο δεύτερος, που απάντησα για την αγορά του Revel.
Δεν παύει όμως να με προβληματίζει και να με ανησυχεί η κατάσταση για το μέλλον των Ελλήνων κατασκευαστών, που αγωνίζονται για ένα καλύτερο αποτέλεσμα, πολλές φορές με εξαιρετικες επιλογές μεγαφώνων και υλικών κατασκευής.
Σύμφωνοι μ' αυτό..
Δεν διαχωρίζω τους κατασκευαστές ηχητικών συσκευών εγώ βέβαια διότι έτσι κι αλλιώς ζούμε σε εποχή που οι μεγάλοι (πολυεθνικές) τρώνε τους μικρούς για πρωινό μαζικά και καθολικά σε όλο το εμπορικό φάσμα.. :idk:
Ο μόνος λόγος που ρώτησα ήταν για την αναφορά στον άνθρωπο που διάλεξε το Χ προιόν, οκ κατάλαβα πως το είπες.. ;)
 


Μηνύματα
247
Reaction score
136
Κι εγώ συμφώνησα εξ αρχής για την αγορά του συγκεκριμένου ηχείου της Revel. Όταν ο νηματοθετης μας ρώτησε ποια απο τα 3-4 ηχεία θα του προτείναμε να αγοράσει, ήμουν ο πρώτος, ή ο δεύτερος, που απάντησα για την αγορά του Revel.
Δεν παύει όμως να με προβληματίζει και να με ανησυχεί η κατάσταση για το μέλλον των Ελλήνων κατασκευαστών, που αγωνίζονται για ένα καλύτερο αποτέλεσμα, πολλές φορές με εξαιρετικες επιλογές μεγαφώνων και υλικών κατασκευής.
Τα πράγματα είναι εξίσου κακά από εμπορικής πλευράς και για τα ελληνικά προϊόντα που ανήκουν στην υψηλή κατηγορία τιμών (high end)
Ποιοι ειναι αυτοι οι κατασκευαστες που βρισκονται και που παρουσιαζουν την δουλεια τους. Προσωπικα αρχισα να ξανασχολουμαιμετα απο μακροχρονη απουσια τους τελευταιους 6 μηνες και παρολο που το θεμα ηχεια με απασχολει και το ψαχνω με την εξαιρεση ενος δυο ανθρωπων εδω μεσα που ασχολουνται με ιδιοκατασκευες κατα παραγγελια και αναβαθμισεις δεν βρηκα πουθενα καποιον ελληνα κατασκευστη.
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.930
Μηνύματα
2.922.932
Members
38.112
Νεότερο μέλος
panos64
Top