ΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ TUNER ΣΤΟ ΕΠΙΠΛΟ ΤΗΣ ΤΗΛΕΟΡΑΣΗΣ.

Μηνύματα
41
Reaction score
20
Χαιρετω τα μελη.
Θελω να βαλω ενα Ραδιοφωνο hi-fi Tuner στο επιπλο της τηλεορασης, που φιλοξενει bluray kai dvd player και τον Υamaha A-S501. Το προβλημα ειναι οτι η τηλεοραση δεν ειναι κοντα σε τοιχο ωστε να απλωσω το καλωδιο/κεραια του tuner.
Aναγκαστικα λοιπον θα το απλωσω με μονωτικη ταινια στη "πλατη" της 42αρας plasma που εχω.
Υπαρχει περιπτωση να "ενοχλησει" το καλωδιο/κεραια, σε κατι τις λειτουργιες της τηλεορασης ή να επηρεαζει την εικονα???
Εννοειται οτι οταν θα ακουω ραδιο θα ειναι κλειστη η τηλεοραση.
Και οταν θα βλεπω τηλεοραση θα ειναι κλειστο το Tuner.Mηπως θα πρεπει να βγαζω το tuner και απο τη πριζα?
ή δεν εχει σχεση?
Ευχαριστω.
 


Μηνύματα
370
Reaction score
377
Χαιρετω τα μελη.
Θελω να βαλω ενα Ραδιοφωνο hi-fi Tuner στο επιπλο της τηλεορασης, που φιλοξενει bluray kai dvd player και τον Υamaha A-S501. Το προβλημα ειναι οτι η τηλεοραση δεν ειναι κοντα σε τοιχο ωστε να απλωσω το καλωδιο/κεραια του tuner.
Aναγκαστικα λοιπον θα το απλωσω με μονωτικη ταινια στη "πλατη" της 42αρας plasma που εχω.
Υπαρχει περιπτωση να "ενοχλησει" το καλωδιο/κεραια, σε κατι τις λειτουργιες της τηλεορασης ή να επηρεαζει την εικονα???
Εννοειται οτι οταν θα ακουω ραδιο θα ειναι κλειστη η τηλεοραση.
Και οταν θα βλεπω τηλεοραση θα ειναι κλειστο το Tuner.Mηπως θα πρεπει να βγαζω το tuner και απο τη πριζα?
ή δεν εχει σχεση?
Ευχαριστω.
Λογικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί όμως να μην χρησιμοποιήσεις ένα spliter στο καλώδιο κεραίας της τηλεόρασης και να συνδέσεις το tuner ?

 
Last edited:

Μηνύματα
41
Reaction score
20
Λογικά όχι δεν θα έχεις πρόβλημα, γιατί όμως να μην χρησιμοποιήσεις ένα spliter στο καλώδιο κεραίας της τηλεόρασης και να συνδέσεις το tuner ?

Δηλ. βαζω ενα σπλιτερ, και στις 2 εισοδους του σπλιτερ μπαινουν τηλεοραση και tuner??Και στην εξοδο βγαινει ενα καλωδιο για τη κεραια στη ταρατσα? Δεν το ηξερα αυτο!!!! Και θα πιανω ραδιοφωνικους σταθμους με τη κεραια της τηλεορασης? Απλα εχω ενισχυτη κεραιας στη τηλεοραση, εκει που βγαινει το καλωδιο της κεραιας.Το κοιταξα και φευγει ενα καλωδιο απο τον αποκωδικοποιητη και πηγαινει στι in του ενισχυτη.Και φευγει ενα καλωδιο απο το out του ενισχυτη κεραιας προς τη κεραια. Υπαρχει επισης μια ακομα εξοδος out στον ενισχυτη κεραιας που δεν ειναι "πιασμενη."
 

Μηνύματα
41
Reaction score
20
Όχι.
Αλλά μην το βάλεις με ταινία, βάλε το με tie-wraps και cable tie mounts SAS/3M για να γίνει ωραία δουλειά και να βγουν αναίμακτα αν χρειαστεί ποτέ. [ https://www.kafkas.gr/ilektrologika...ikon-aftokolliti-20x20mm-lefko-10tem._293842/ ]
Απο οτι ειδα στο πισω μερος που δεν εχει κολλα, περναει το καλωδιο μεσα απο τις τρυπητσες??Γιατι εχω και αλλο tuner στο υπνοδωματιο με απλωμενη τη κεραια στο πισω μερος της διμετρης βιβλιοθηκης, με χαρτοταινια,η οποια καθε καλοκαιρι ξεκολαει λογω της ζεστης. Δεν ηξερα οτι υπαρχουν τετοια .Αυτα δηλ. ξεκολλανε ευκολα αμα χρειαστει?Ευχαριστω!
 
Last edited:

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.914
Reaction score
6.675
Βάζεις tie-wraps στην από πάνω πλευρά, και σχηματίζεις θηλιά με την οποία ασφαλίζεις και κρατάς το καλώδιο ή το αντικείμενο στην θέση που θες.
Το χρησιμοποιώ πολύ για cable management σε Hi-Fi/Home Cinema racks και δίνει καλές λύσεις εύκολα και γρήγορα.
 

Μηνύματα
41
Reaction score
20
Βάζεις tie-wraps στην από πάνω πλευρά, και σχηματίζεις θηλιά με την οποία ασφαλίζεις και κρατάς το καλώδιο ή το αντικείμενο στην θέση που θες.
Το χρησιμοποιώ πολύ για cable management σε Hi-Fi/Home Cinema racks και δίνει καλές λύσεις εύκολα και γρήγορα.
Ναι το καταλαβα.Πολυ τακτοποιημενο συστημα!!Εχω tie wraps στο σπιτι.Αυτα τα αυτοκολλητα κολλανε και σε ξυλο ή μονο σε μεταλλο?Επισης ειπες οτι ξεκολλανε αμα χρειαστει.Αν και δεν βλεπω να χρειαστει διοτι κοβεις τη θηλια και βγαζεις το καλωδιο..Ευχαριστω.
 
Last edited:

Μηνύματα
13.305
Reaction score
10.662
Δηλ. βαζω ενα σπλιτερ, και στις 2 εισοδους του σπλιτερ μπαινουν τηλεοραση και tuner??Και στην εξοδο βγαινει ενα καλωδιο για τη κεραια στη ταρατσα? Δεν το ηξερα αυτο!!!! Και θα πιανω ραδιοφωνικους σταθμους με τη κεραια της τηλεορασης? Απλα εχω ενισχυτη κεραιας στη τηλεοραση, εκει που βγαινει το καλωδιο της κεραιας.Το κοιταξα και φευγει ενα καλωδιο απο τον αποκωδικοποιητη και πηγαινει στι in του ενισχυτη.Και φευγει ενα καλωδιο απο το out του ενισχυτη κεραιας προς τη κεραια. Υπαρχει επισης μια ακομα εξοδος out στον ενισχυτη κεραιας που δεν ειναι "πιασμενη."
Έχεις μπλέξει λίγο τα "in" και τα "out" ή είναι η ιδέα μου;
 


Μηνύματα
370
Reaction score
377
Δηλ. βαζω ενα σπλιτερ, και στις 2 εισοδους του σπλιτερ μπαινουν τηλεοραση και tuner??Και στην εξοδο βγαινει ενα καλωδιο για τη κεραια στη ταρατσα? Δεν το ηξερα αυτο!!!! Και θα πιανω ραδιοφωνικους σταθμους με τη κεραια της τηλεορασης? Απλα εχω ενισχυτη κεραιας στη τηλεοραση, εκει που βγαινει το καλωδιο της κεραιας.Το κοιταξα και φευγει ενα καλωδιο απο τον αποκωδικοποιητη και πηγαινει στι in του ενισχυτη.Και φευγει ενα καλωδιο απο το out του ενισχυτη κεραιας προς τη κεραια. Υπαρχει επισης μια ακομα εξοδος out στον ενισχυτη κεραιας που δεν ειναι "πιασμενη."
Παραθέτω ένα βιντεάκι πως χρησιμοποιείς το spliter, αυτό που κάνεις είναι συνδέεις το υπάρχον καλώδιο στην είσοδο του spliter και στις δύο του εξόδους ένα καλώδιο για την τηλεόραση και ένα για τον ραδιοφωνικό δέκτη.
Στις περισσότερες περιπτώσεις η εξωτερική κεραία της τηλεόρασης δίνει πολύ ισχυρό σήμα στα FM.
Μια δοκιμή στοιχίζει ελάχιστα.

 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.115
Μηνύματα
2.928.754
Members
38.133
Νεότερο μέλος
aristis
Top