Λόλα να μια Λάμπα,πάρτη κι ας καίει...τζάμπα

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.031
Reaction score
134.141
Ο Toole, αν καταλαβαινω σωστα ,ασχολειται με πολυκαναλο σε μεγαλους επαγγελματικους χωρους ,κυριως κινηματογραφους
Σωστά.

Έχει πάρει εργολαβία τα Βίλατζ.

Μαθαίνω τώρα έχει τρεχάματα, στήνει άτμος για το νέο τζόκερ, που είναι μνιούζικαλ, με τη λέιντι γκάγκα, να ακούγεται ιμερσιβ.
 


Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
17.810
Reaction score
41.288
ομως ειναι και η Λολα,
που ειναι και δεν ειναι φολα.
ομως κρατχιεται θερμη.

λα λαλα λα λα λι.
(πεινασα και μαλλον κατι μου εριξαν στον 3ο απο το πρωι φραπε).
 




Μηνύματα
4.020
Reaction score
3.889
Πρέπει να έχω ηχοσύστημα για να έχω άποψη;
Πέτρο αναλόγως πως δρά και σκέφτεται ο καθείς.
Π.Χ.: Πρέπει νάχεις μηχανή και να ταξιδεύεις, ή μπορείς να μιλάς για ταξίδια με μηχανή χωρίς νάχεις, νά είχες ποτέ, κλπ, κλπ, κλπ.
 

Μηνύματα
15.390
Reaction score
17.627
Σύμφωνα με τον φίλο μου τον Bhutia που βάζει like σε αυτό το πόστ .... όχι δεν χρειάζεται. :D :D
Όχι μόνο ηχοσσύστημα δεν χρειάζεσαι, ούτε κάν μουσική. :D :D
Πολύ σωστά. Αυτά τα τεστ, εκπαιδεύουν τον εγκέφαλο και το αυτί ώστε να διακρίνεις την πραγματική παραμόρφωση, το ακουστό THD.

Κάνοντας ανάλογη εκπαίδευση σε διάφορα τέτοια τεστ, καταλήγεις κάποτε να έχεις πραγματικά "εκπαιδευμένο" αφτί. 😎

👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍👍

Κι έτσι συγκαταλέγεται κανείς στους "εκπαιδευμένους" ακροατές.

Κι όχι με "ακροάσεις" καλωδίων και ηχείων σε εκθέσεις, ή γενικά με πληθώρα "ακροάσεων" σε διάφορα σεταπ. Όλα αυτά, είναι άχρηστα. 🤣🤭😁😜
 

Μηνύματα
15.390
Reaction score
17.627
Πέτρο αναλόγως πως δρά και σκέφτεται ο καθείς.
Π.Χ.: Πρέπει νάχεις μηχανή και να ταξιδεύεις, ή μπορείς να μιλάς για ταξίδια με μηχανή χωρίς νάχεις, νά είχες ποτέ, κλπ, κλπ, κλπ.
Υπάρχουν άνθρωποι χαρισματικοί και με μεγάλη ευαισθησία που μπορούν να ζήσουν κάτι μόνο μια φορά (και ας είναι μόνο και συνεπιβάτες σε μια μηχανή) και να περιγράψουν μια εμπειρία καλύτερα και απο έναν αναβάτη δεκαετιών. Αυτοί όμως είναι ένας στο δις και πάλι και αυτοί θα ήθελαν να την ξαναζήσουν εάν η εμπειρία ήταν σημαντική. Π.χ. κάποιοι ποιητές. :D Αλλά άλλο να θέλεις να την ξαναζήσεις σαν εμπειρία και άλλο να την περιγράφεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.031
Reaction score
134.141
ούτε κάν μουσική
Αυτό είναι βέβαιο. 😎

Άλλωστε η ακρόαση μουσικής είναι άλλο χόμπι, όπως έχω τονίσει κατ'επαναληψιν, και είναι απολύτως βέβαιο (και αποδεδειγμένο) πως δεν προαπαιτεί υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, το hi-fi εν ολίγοις, προαπαιτεί μόνον ανάλογες μετρήσεις, προδιαγραφές, καλιμπραρισμα, σαμπ, κλπ. Είναι ένα τεχνικό θέμα, και το audio είναι τεχνολογία, τεχνολογικό σπορ.

Άλλο το "audio", άλλο το "music".

Διαφορετικά ζώα, και δε ξέρω γιατί σου κάνει δήθεν εντύπωση πως το ένα δεν απαιτεί το άλλο. Κατά τη γνώμη μου, δεν συνδέονται καθόλου μεταξύ τους, ούτε καν αγγίζει το ένα το άλλο, κι όποιος λέει το αντίθετο, ψεύδεται ασυστόλως.

Η μουσική, όπως και η ποίηση, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλια. Δεν γνωρίζονται καν μεταξύ τους με τις εξτρίμ επιδόσεων ή δεξερωγωτι ηλεκτρικές συσκευές audio που συζητάμε σε τέτοια audio forums, με την παραμόρφωση αν έφτασε τα -133 dBFS ή αν είναι στα -131 dBFS και μας έφυγαν δγιό ντιμπί και που πήγαν και γιατί να πάθουμε τέτοια ζημνιά.

Μα τι συζητάμε δε καταλαβαίνω...


Ομοίως η εικόνα.

Δεν χρειάζεται να δεις ταινία για να κρίνεις ένα προβολέα, αρκούν μόνον οι μετρήσεις του. Οι εξαιρετικές μετρήσεις, εγγυώνται εξαιρετικό αποτέλεσμα, και εξαιρετικές μετρήσεις θα επιτευχθούν μόνον σε έναν εξαιρετικών προδιαγραφών προβολέα με καλιμπράρισμα, το οποίο υλοποιείται με καρτέλες (χρωματικές, για κοντραστ, σαρπνες, κλπ) και οι μετρήσεις με φωτόμετρο, αναλυτή φάσματος κλπ.

Με το "εκπαιδευμένο" μάτι, θα δεις την ανάλυση στα ιρε, στην καρτέλα που προβλέπεται να το δεις, θα δεις πράγματα που δεν καταλαβαίνει κιχ ο ανεκπαίδευτος (στο τεχνικό αυτό θέμα) θεατής ταινιών.

Τι δουλειά έχουν οι ταινίες υψηλής τέχνης; Μπορείς να στήσεις έναν άριστο προβολέα για να δείχνει μόνον εξελάκια σε παρουσιάσεις, ή διαφημίσεις σε κάποιο δημόσιο χώρο. Ποτέ να μην παίξει κάτι που να σχετίζεται με την τέχνη του κινηματογράφου.

Μπορεί να παίζει μόνον παιχνίδια σε πισι, ή ποδόσφαιρο. Αναλόγως υλοποίησης.

Η τέχνη του κινηματογράφου, η ποίηση της εικόνας του σκηνοθέτη, κι όλα αυτά που θαυμάζουν οι σινεφίλ, δεν σχετίζονται διόλου με τα εξωφρενικά τεχνικά χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου προηγμένης τεχνολογίας προβολέα που στήνεται με λούματζεν και άπειρες μετρήσεις.

Διαμάντια του παγκόσμιου κινηματογράφου, τα απολαμβάνουν οι σινεφίλ σε ποταπων δυνατοτήτων απεικόνισης συσκευές, ή σε κάτι άθλιους κινηματογράφους. Και συνήθως, έχουν άθλια εικόνα, είναι παλιές ταινίες, ή απλώς δεν έχει ασχοληθεί κανένας με αυτό το θέμα. Εμείς έχουμε καλύτερη εικόνα σπίτι μας, από πολλούς κινηματογράφους, και βλέπουμε venom, και εξολοθρευτή και δεινόσαυρους, και ότι γουστάρουμε και λογαριασμό (φυσικά) δε θα δώσουμε σε κανέναν, κουλτουριάρη σινεφίλ ή μη.

Ομοίως στη μουσική, άλλος πραγματικά μουσικόφιλος ακούει μόνον ρεμπέτικο, άλλος μόνον πανκ, κι άλλος κλασσική, όλοι από κάτι ηχειακά σεταπ της π@ύτσας.

Πραγματικά απορώ ώρες ώρες γιατί αυτές οι απλές αλήθειες σας φαίνονται περίεργα πράγματα. 🤭😜😁🤣
 
Last edited:


Μηνύματα
15.390
Reaction score
17.627
Αυτό είναι βέβαιο. 😎

Άλλωστε η ακρόαση μουσικής είναι άλλο χόμπι, όπως έχω τονίσει κατ'επαναληψιν, και είναι απολύτως βέβαιο (και αποδεδειγμένο) πως δεν προαπαιτεί υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής.

Η υψηλή πιστότητα αναπαραγωγής, το hi-fi εν ολίγοις, προαπαιτεί μόνον ανάλογες μετρήσεις, προδιαγραφές, καλιμπραρισμα, σαμπ, κλπ. Είναι ένα τεχνικό θέμα, και το audio είναι τεχνολογία, τεχνολογικό σπορ.

Άλλο το "audio", άλλο το "music".

Διαφορετικά ζώα, και δε ξέρω γιατί σου κάνει δήθεν εντύπωση πως το ένα δεν απαιτεί το άλλο. Κατά τη γνώμη μου, δεν συνδέονται καθόλου μεταξύ τους, ούτε καν αγγίζει το ένα το άλλο, κι όποιος λέει το αντίθετο, ψεύδεται ασυστόλως.

Η μουσική, όπως και η ποίηση, είναι αλλουνού παπά ευαγγέλια. Δεν γνωρίζονται καν μεταξύ τους.


Ομοίως η εικόνα.

Δεν χρειάζεται να δεις ταινία για να κρίνεις ένα προβολέα, αρκούν μόνον οι μετρήσεις του. Οι εξαιρετικές μετρήσεις, εγγυώνται εξαιρετικό αποτέλεσμα, και εξαιρετικές μετρήσεις θα επιτευχθούν μόνον σε έναν εξαιρετικών προδιαγραφών προβολέα με καλιμπράρισμα, το οποίο υλοποιείται με καρτέλες (χρωματικές, για κοντραστ, σαρπνες, κλπ) και οι μετρήσεις με φωτόμετρο, αναλυτή φάσματος κλπ.

Με το "εκπαιδευμένο" μάτι, θα δεις την ανάλυση στα ιρε, στην καρτέλα που προβλέπεται να το δεις, θα δεις πράγματα που δεν καταλαβαίνει κιχ ο ανεκπαίδευτος (στο τεχνικό αυτό θέμα) θεατής ταινιών.

Τι δουλειά έχουν οι ταινίες υψηλής τέχνης; Μπορείς να στήσεις έναν άριστο προβολέα για να δείχνει μόνον εξελάκια σε παρουσιάσεις, η διαφημίσεις σε κάποιο δημόσιο χώρο.

Η τέχνη του κινηματογράφου, η ποίηση της εικόνας του σκηνοθέτη, κι όλα αυτά που θαυμάζουν οι σινεφίλ, δεν σχετίζονται διόλου με τα εξωφρενικά τεχνικά χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου προηγμένης τεχνολογίας προβολέα που στήνεται με λούματζεν και άπειρες μετρήσεις.

Πραγματικά απορώ ώρες ώρες γιατί αυτές οι απλές αλήθειες σας φαίνονται περίεργα πράγματα. 🤭😜😁🤣
Ωραία .... χαίρομαι που δεν σε παρερμήνευσα στην θεώρηση σου για το θέμα ... χρησιμοποιώντας τις απόψεις σου για να την "μπω" λίγο στον Bhutia. :D καθώς βέβαια όμως (και με την υποσημείωση) ότι άλλο ο ακροατής και άλλο ο κατασκευαστής. Ακόμη και στον κατασκευαστή πάντως να πω την γνώμη μου. Το ποσοστό ¨επιτυχίας" των προιόντων του και ηχητικής πιοτητας τους, ποικίλει απο τον έναν στον άλλο. Εχω ξαναπεί την γνώμη μου ότι το ιδανικό είναι για αυτούς 60 % μουσική γνώση και 40 % τεχνική (για δικάναλο). Εάν έχει και πτυχίο Φυσικής ... τέλεια.

Υ.Γ. : Κάτι τέτοια δεν έλεγε ο Παραβαντσίνι ; κάπου νομίζω, που είχα διαβάσει μια πολυ παλιά συνέντευξή του ; Τώρα βεβαια λέει άλλα νομίζω. ;) :D Αυτός λοιπόν είναι (ήταν) της άποψης σου για τους κατασκευαστές : 100 % τεχνική και 0 % μουσική.

Μην ανησυχείς δεν εκπλήσσομαι με τίποτε πλέον απο αυτά που έχω δει και διαβάσει απο τους audio people. Πολύ διάβασμα προτείνεις όμως βρε παιδάκι μου. Μέχρι να αρχίσουμε να ακούμε τόνους και θόρυβο για να γίνουμε πιστοποιημένοι ακροάτες θα έχουμε τυφλωθεί απο το διάβασμα. Που να φτάσουμε να ακούμε και μουσική, θα έχουν λυώσει τα κοκαλάκια μας πρώτα. :D:D Κάποια καλύτερη και πιο αποτελεσματική μέθοδο δεν έχουν να προτείνουν οι μηχανηματάνθρωποι για τους ακροατές ; :D
Η τέχνη του κινηματογράφου, η ποίηση της εικόνας του σκηνοθέτη, κι όλα αυτά που θαυμάζουν οι σινεφίλ, δεν σχετίζονται διόλου με τα εξωφρενικά τεχνικά χαρακτηριστικά ενός σύγχρονου προηγμένης τεχνολογίας προβολέα που στήνεται με λούματζεν και άπειρες μετρήσεις.
Σχετίζεται άμεσα ... αλλά για να το καταλάβεις εσύ αυτό .... θές πολύ διάβασμα. Πιο πολύ απο ότι θέλω εγώ για να καταλάβω αυτά που λές. :D

Δεν θα υπήρχαν κάν χωρίς τον σκηνοθέτη στην υπηρεσία του οποίου είναι...και το ίδιο και για τους ηχολήπτες κλπ όλο το συστηματάκι αυτό του audio χωρίς τους μουσικούς κ.ο.κ.
 
Last edited:

Μηνύματα
981
Reaction score
835
Ρε παιδιά μη γράφετε κατεβατά . Μπορώ να τα διαβάζω γρήγορα αλλά μου τρώει ενέργεια . Μπορείτε να πείτε αυτά που λέτε με 80% λιγότερες λέξεις
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.031
Reaction score
134.141
Ρε παιδιά μη γράφετε κατεβατά . Μπορώ να τα διαβάζω γρήγορα αλλά μου τρώει ενέργεια . Μπορείτε να πείτε αυτά που λέτε με 80% λιγότερες λέξεις
Δεν έχει πλάκα έτσι ρε! 😜😁🤣
 

Μηνύματα
981
Reaction score
835
Όχι, έχουμε ποιητική φύση και είμαστε άνθρωποι της τέχνης. Εκφραζόμαστε πολύποκα και με πολλά λόγια. :D :D
Αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά, αυτός που μπορεί να συμπυκνώσει έννοιες με τις λιγότερες δυνατές λέξεις και με ακρίβεια είναι ο πιο «εγκεφαλικός» …
 

Μηνύματα
15.390
Reaction score
17.627
Αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά, αυτός που μπορεί να συμπυκνώσει έννοιες με τις λιγότερες δυνατές λέξεις και με ακρίβεια είναι ο πιο «εγκεφαλικός» …
Ε, αυτό σου λέω. Δεν είμαστε εγκεφαλικοί , είμαιστε άνθρωποι της τέχνης.

Μια χαρά σοβαρά σας μιλάω ... αλλά σαν εγκεφαλικοί (μόνο) που είστε δεν θα το καταλάβετε ποτέ.

Και δεν είναι "εγκεφαλικός' αυτός που περιγράφεις ... είναι τεχνοκράτης ή ποιητής. Εσυ για ποιητής πάντως δεν μου μοιάζεις.
 

Μηνύματα
4.783
Reaction score
8.399
Αν θέλεις να μιλήσουμε σοβαρά, αυτός που μπορεί να συμπυκνώσει έννοιες με τις λιγότερες δυνατές λέξεις και με ακρίβεια είναι ο πιο «εγκεφαλικός» …
Ο Θήβας πάντα πλατιαζει, το έχει αυτό το κακό, είναι συναισθηματικός τύπος:biggrin:

Θα συμφωνήσω όμως μαζί του ότι το χόμπι συνδέεται κατά έναν διαβολικό τρόπο με την μουσική.
 

Μηνύματα
981
Reaction score
835
Ε, αυτό σου λέω. Δεν είμαστε εγκεφαλικοί , είμαιστε άνθρωποι της τέχνης.

Μια χαρά σοβαρά σας μιλάω ... αλλά σαν εγκεφαλικοί που είστε δεν θα το καταλάβετε ποτέ.

Και δεν είναι "εγκεφαλικός' αυτός που περιγράφεις ... είναι τεχνοκράτης ή ποιητής. Εσυ για ποιητής πάντως δεν μου μοιάζεις.
Ακριβώς και ο ποιητής έχει αυτό το πολύ θετικό στοιχείο το οποίο είμαι σίγουρος ότι θα είναι transferable και σε άλλες πτυχές των ενδιαφερόντων του εκτός της ποίησης … Καλή η ποίηση αλλά έχει και πιο προκλητικά αντικείμενα να εξερευνήσει ο νους…
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.031
Reaction score
134.141
Εγώ πάντως, μπορώ να στήσω το σεταπ με εκατοντάδες μετρήσεις, από αποστάσεις με λέιζερ μέχρι waveforming, να συνεχίσω με φουλ καλιμπραρισμα, με ταργκετ κερβ, με μικροδιορθώσεις των διορθώσεων της ισοσταθμισης βάσει σκεπτικού, κλπ κλπ κλπ, χωρίς να παίξει ούτε μια νότα μουσικής.

Μόνο μετρήσεις και τόνους, σκέψη και κόπος.

Και μετά να έρθετε σεις να καθίσετε να ακούσετε τη μουσική σας, και να κλαίτε από την πρωτόγνωρη συγκλονιστική εμπειρία που θα ζήσετε.

Στάνταρ.

ΥΓ. Και χωρίς να ασχοληθώ με καλώδια. 🤭
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.114
Μηνύματα
2.928.746
Members
38.133
Νεότερο μέλος
aristis
Top