Streaming vs CD...όλη η αλήθεια

Μηνύματα
1.974
Reaction score
2.964
Πολλά κομμάτια δεν τα έχουν οι streaming πλατφόρμες. Εκεί τί θα κάνεις; Κάποια από αυτά υπάρχουν στο Youtube, αλλά σε χειρότερη ποιότητα από CD (Τσεκαρισμένο).
Έτσι δεν την πάτησα σε προηγούμενη έκθεση; Πήγα στο δωμάτιου του Ζαπάντη με τα Perlisten με σκοπό να συνδέσω το κινητό να ακούσω ένα κομμάτι. Δεν ήταν τεχνικά δυνατόν όμως και το άκουσα από YouTube. Απογοήτευση. Και δεν έφταιγε το setup.
Στο δωμάτιο του Λάϊου για την ακρίβεια. Ο Ζαπ ήταν εκεί και χυριζόταν έναν Trinnov, τελικοί ήταν οι Michi.
 


Μηνύματα
15.411
Reaction score
17.677
Αγόρασα Andrew Bird από εδώ : https://www.hdtracks.com/#/album/664ad35f83c54753ce699764.

Αμέσως σύγκρινα με tidal. Δεν είναι το ίδιο. Υπάρχει συμπίεση στο tidal και ακούγεται.
Πάντως, πλέον το mastering για cd και για πλατφόρμες (ίντερνετ) δεν είναι το ίδιο. Και ίδια (απο την ίδια) να είναι η μίξη και το αρχείο. Μερικές πλατφόρμες κιόλας το απαιτούν απο τα στούντιο, εάν και απο μόνοι τους οι μηχανικοί ξέρουν ότι πρέπει να κάνουν άλλο για να ακούγεται πιο "σωστά".
 

Μηνύματα
315
Reaction score
196
Αγόρασα Andrew Bird από εδώ : https://www.hdtracks.com/#/album/664ad35f83c54753ce699764.

Αμέσως σύγκρινα με tidal. Δεν είναι το ίδιο. Υπάρχει συμπίεση στο tidal και ακούγεται.
To tidal παντως εχει την 24/96 εκδοση οπως αυτη που πηρες αλλα εχει και αλλες 2 με αναλυση cd. Αναλογα απο που το παιζεις σου σερβιρει καποια
 



Μηνύματα
995
Reaction score
847
Εμενα το ερωτημα μου ειναι το εξης. Αυτη τη στιγμη δεν εχω συλλογη cd. Αλλα θα ηθελα να συλλεγω cd ωστε να μου ανηκει η μουσικη που ακουω. Εχει νοημα η αγορα cd player τωρα η θα καταργηθει το μεσο μετα απο 5 χρονια πχ? Ποσο αντεχει ενα cd player πριν χαλασει κατα μεσο ορο?
 

Μηνύματα
315
Reaction score
196
Εμενα το ερωτημα μου ειναι το εξης. Αυτη τη στιγμη δεν εχω συλλογη cd. Αλλα θα ηθελα να συλλεγω cd ωστε να μου ανηκει η μουσικη που ακουω. Εχει νοημα η αγορα cd player τωρα η θα καταργηθει το μεσο μετα απο 5 χρονια πχ? Ποσο αντεχει ενα cd player πριν χαλασει κατα μεσο ορο?
Για να μην επενδυσεις αρκετα σε player μπορεις να αγοραζεις ειτε τα δισκακια αν σου αρεσουν και να τα μεταφερεις σε δισκο ειτε να αγοραζεις τα αρχεια ,και σε καλυτερη αναλυση, και να τα παιζεις απο το τρεχων setup σου
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.920
Reaction score
6.693
Τι συμπίεση υπάρχει στο Tidal; Μυστική;
Συμπίεση δεν υπάρχει κρυφή, είναι minimum 44.1kHz 16bit (CD Quality) πλέον.
Αυτό που μπορεί να διαφέρει είναι το mastering, γιατί μπορεί εσύ να έχεις το X CD release και αυτοί να έχουν το Ψ CD release στην db τους.
Μόνο κατ' αυτό το τρόπο μπορεί να βρεις διαφορά στην ποιότητα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.071
Reaction score
134.218
Αλλα θα ηθελα να συλλεγω cd ωστε να μου ανηκει η μουσικη που ακουω.
Ωραίο πράμα οι συλλογές.
Έχω και γω μια, γραμματόσημα.











ΥΓ. 🤣😁🤭
Επίσης έχω μαζέψει πλάκα πλάκα μια καλή συλλογή από δίσκους βινυλίου.

Κόλλησα μερικούς (καμιά 30-αριά) στον τοίχο, για διακόσμηση και καλά, αλλά δεν μειώθηκε ουσιαστικά καθόλου η ποσότητα που έχω.

Συλλέκτες.

Η μάνα μου συλλέγει τάπερ. Ξέρεις, από παγωτά, από κουλουράκια κλπ. Εκείνα τα τσίγκινα, ξέρεις, που έχουν ραφτικά σε οποιαδήποτε χώρα πας. Οι γριές δε τα πετάνε.
Δε μπορείς να το πετάξεις, δε σου πάει η καρδιά.

Έτσι γίνεται και με μια καλή συσκευασία ενός προϊόντος που αγοράζεις. Πχ κινητό, έχει μια ωραιότατη συσκευασία, με πολύ καλά υλικά μέσα, σκληρή, καλοκατασκευασμένη. Δε πετιέται αυτή, την κρατάς στη συλλογή, ποτέ δε ξέρεις πότε θα χρειαστεί.

Μόνον σε καμία μετακόμιση πετάς τμήμα των συλλογών.

Είχα δει και μια ταινία νομίζω, συλλέκτης οστών. Καλή πρέπει να είναι.
 
Last edited:

Μηνύματα
995
Reaction score
847
Για να μην επενδυσεις αρκετα σε player μπορεις να αγοραζεις ειτε τα δισκακια αν σου αρεσουν και να τα μεταφερεις σε δισκο ειτε να αγοραζεις τα αρχεια ,και σε καλυτερη αναλυση, και να τα παιζεις απο το τρεχων setup σου
Αν τα κατεβαζω ομως πρεπει καπου να τα αποθηκευω και να στηθει ενα δικτυο τυπου roon. Δεν εχω λαπτοπ η υπολογιστη (για roon core) αλλο περαν αυτου που εχω απο την δουλεια μου. Αρα και αυτο ειναι ενα κοστος.

Διαφορετικα απο το wiim pro plus πως θα παιξω απο το δικτυο κατεβασμενα αρχεια?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.071
Reaction score
134.218
Δεν εχω λαπτοπ η υπολογιστη (για roon core) αλλο περαν αυτου που εχω απο την δουλεια μου.
Εκεί στήστο το roon core.
Δε θέλει κάτι περισσότερο από ένα παλιό υπολογιστή, δουλεύει άψογα σε οτιδήποτε, σ'ενα παλιό λάπτοπ, πισί, μίνι πισί, κλπ.
Έχει ποταπές απαιτήσεις hardware.

Δεν ξέρω κανένα σπίτι που να μην έχει έστω ένα λάπτοπ σε μια γωνιά να μαζεύει σκόνη.
Είναι τμήμα συλλογής κι αυτό.
Δε το πετάς, δουλεύει ακόμα.
 

Μηνύματα
995
Reaction score
847
Εκεί στήστο το roon core.
Δε θέλει κάτι περισσότερο από ένα παλιό υπολογιστή, δουλεύει άψογα σε οτιδήποτε, σ'ενα παλιό λάπτοπ, πισί, μίνι πισί, κλπ.
Έχει ποταπές απαιτήσεις hardware.

Δεν ξέρω κανένα σπίτι που να μην έχει έστω ένα λάπτοπ σε μια γωνιά να μαζεύει σκόνη.
Είναι τμήμα συλλογής κι αυτό.
Δε το πετάς, δουλεύει ακόμα.
Θα ρωτησω το IT ( ειναι τουμπανο το λαπτοπ εντωμεταξυ - 32gb ram, i7 12ης γεννιας) εχει ενα καρο προγραμματα για να βλεπουν το network traffic και σκεφτομαι μη μπλοκαρουν τιποτα αλλα για να δουμε.... Το tidal connect δεν το μπλοκαρουν παντως

1729243350152.png
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
3.407
Reaction score
7.683
Διαφορετικα απο το wiim pro plus πως θα παιξω απο το δικτυο κατεβασμενα αρχεια?
Το wiim υποστηρίζει DLNA. Άρα όπου έχεις τα αρχεία σου (π.χ. στον υπολογιστή της δουλειάς που λες) μπορείς να κάνεις το wiim να τα βλέπει και να παίζει από εκεί. Χωρίς roon ή οτιδήποτε έξτρα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.071
Reaction score
134.218
Roon core μπορείς να στήσεις σε ένα μικρό παλιό intel nuc, σε ένα αντίστοιχο Μακ, σε ένα σωρό τέτοια που βρίσκεις μεταχειρισμένα σε ποταπό κοστολογιο.

Κι απλώς συνδέεις εκεί ένα σκληρό δίσκο με τα ριπαρισμένα αρχεία σου.

Κι εγώ είχα ριπαρισμένα ένα σκασμό CD που κάποτε τα είχα αγοράσει, τα οποία αποτελούν (όπως οι δίσκοι βινυλίου) διακόσμηση στο χώρο, σε ένα έπιπλο κει πίσω.

Βέβαια πάει καιρός που όλα αυτά τα ευλαβικά ριπαρισμένα CD μου, τα έριξα στο καλάθι των αχρήστων, έφαγαν ένα delete, όλο δικό τους ήταν. Τζάμπα μεγκαμπάιτ.

Τώρα κρατάω ριπαρισμένα μόνον πολυκαναλα, από SACD και πάνω (dvd audio, blue ray audio, κλπ), και τα 5.1 SACD που μπορείς να βρεις είναι πραγματικά άπειρα, η συντριπτική πλειοψηφία τους έχει και εξαιρετική ηχογράφηση.

Τώρα το πάθος του συλλέκτη μέσα μου, σταθερά υπαρκτό, είναι μόνον προς τα Blu-ray audio, τα οποία δεν τα θέλω σε φυσική μορφή (βαρετό το βγάλε βάλε στο oppo), αλλά τα προτιμώ ριπαρισμένα σε σκληρό, και να τα διαβάζει μέσω δικτύου το oppo.

Blu-ray audio σε φυσική μορφή, άντε να έχω καμιά 30-αριά. Αλλά σε σκληρό, είναι πλέον πολλά. Ευτυχώς είναι φτηνά τα ΤΒ και οι σκληροί των 12 ΤΒ έκαστος, δεν κοστίζουν μια περιουσία.

Βεβαίως το roon μαζί με tidal/quobuz συνδρομή, είναι μια ανεξάντλητη δισκοθήκη συνεχώς διαθέσιμη, κι όλες αυτές οι "συλλογές" πρακτικά άχρηστες.
 

Μηνύματα
315
Reaction score
196
Αν τα κατεβαζω ομως πρεπει καπου να τα αποθηκευω και να στηθει ενα δικτυο τυπου roon. Δεν εχω λαπτοπ η υπολογιστη (για roon core) αλλο περαν αυτου που εχω απο την δουλεια μου. Αρα και αυτο ειναι ενα κοστος.

Διαφορετικα απο το wiim pro plus πως θα παιξω απο το δικτυο κατεβασμενα αρχεια?
Δεν χρειαζεσαι roon. Ενας οποιοσδηποτε usb δισκος στον router σου (οι περισσοτεροι εχουν υποδοχη) η στο streamer σου (δεν θυμαμαι αν εχει το wiim) η τον εχεις και το βαζεις στης δουλεια σου η τελικα και ακομα καλυτερα ενα δισκο με ethernet (NAS) με συνδεση κατευθειαν στο δικτυο. Ολα τα software βρισκουν και διαχειριζονται τοπικα αρχεια.
 


ika

News
Μηνύματα
15.798
Reaction score
14.522
Το ψαχνω για τη λυση nas, αλλα με ψηνει και ενα sacd/cd player :D
Έχω και από τα τρία, προτείνω να πάρεις NAS/STREAMER.
Ευκολία χρήσης ασύγκριτη, εκτός του μηδενικού απαιτούμενου χώρου αποθήκευσης.
 


Μηνύματα
995
Reaction score
847
Έχω και από τα τρία, προτείνω να πάρεις NAS/STREAMER.
Ευκολία χρήσης ασύγκριτη, εκτός του μηδενικού απαιτούμενου χώρου αποθήκευσης.
Ειμαι πολυ κοντα στο συστημα και δεν με πειραζει να βαζω ενα cd και να το ακουσω ολο. Ετσι και αλλιως εχω streamer ηδη. Συμφωνω για τον χωρο αποθηκευσης.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.107
Μηνύματα
2.929.258
Members
38.134
Νεότερο μέλος
pleiadian1p
Top