Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Που χαθηκες βρε θηριο!!!

Αντε να σε βλεπουμε πιο συχνα......
Είχα πολλά τρεχάματα, αλλά τώρα θα είμαι on-line. Εσύ τι κάνεις με τις μηχανές σου;;; Βλέπω φώτο δυνατή!!!:105:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ναι το διαβασα....:116:

Bασικα ρε φιλε η photo ειναι λιγο old, δεν προλαβαινω να την αλλαξω....

Με λιγα λογια Sarastro, Diablo, CDSA, Purist Audio

Ακροασουλα θα κανονισουμε?:126:
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Για να σταματησει η παραπληροφορηση εχει κλιματιστικο και μαλιστα κρυογεννημενο και αντι για φρεον χρησιμοποιει αλλο υγρο, Περισοτερα δεν μπορω να αποκαλυψω....
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Κυριε Κορακακη τα σεβη μου. Το προβλημα εγκειται στο γεγονος πως αυτοι που κατακρινουν του ριβιουερς εχουν για συστημα αναφορας τους οτι απιθανο εχει κατασκευασει ποτε ανθρωπος. Τουτεστιν, υπολοιπομενοι επαρκων ακουστικων εμπειριων και με γνωμονα την απαξιωση αλλα και την καταβαθρωση των δημοσιογραφων, χυνουν απροκλητα την χολη τους (τζαμπα ειναι) προς πασα κατευθυνση. Αλλα αυτα ειναι τα παρεπομενα της ατιμωρισιας εν αγΕλλαδι......
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Κυριε Κορακακη τα σεβη μου. Το προβλημα εγκειται στο γεγονος πως αυτοι που κατακρινουν του ριβιουερς εχουν για συστημα αναφορας τους οτι απιθανο εχει κατασκευασει ποτε ανθρωπος. Τουτεστιν, υπολοιπομενοι επαρκων ακουστικων εμπειριων και με γνωμονα την απαξιωση αλλα και την καταβαθρωση των δημοσιογραφων, χυνουν απροκλητα την χολη τους (τζαμπα ειναι) προς πασα κατευθυνση. Αλλα αυτα ειναι τα παρεπομενα της ατιμωρισιας εν αγΕλλαδι......
oποτε προτεινεις το πιστευε και μη ερευνα για οτι γραφουν οι ριβιουερς. Λυπαμαι αλλα εκκλησια δεν παω ουτε την Κυριακη για να ακουσω το ευαγγελιο, προτιμω να σκαω στα γελια με ορισμενα γραφομενα και ειναι τοσα πολλα που δεν χρειαζεται ουτε καν το αισθητηριο οργανο της ακοης να διυλευει για να τα κρινει.
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Ναι το διαβασα....

Bασικα ρε φιλε η photo ειναι λιγο old, δεν προλαβαινω να την αλλαξω....

Με λιγα λογια Sarastro, Diablo, CDSA, Purist Audio

Ακροασουλα θα κανονισουμε?
Μετά χαράς να κανονίσουμε. Σου έχω και εγώ μια ωραία κατάσταση...
 

Μηνύματα
559
Reaction score
1
Κυριε Κορακακη τα σεβη μου. Το προβλημα εγκειται στο γεγονος πως αυτοι που κατακρινουν του ριβιουερς εχουν για συστημα αναφορας τους οτι απιθανο εχει κατασκευασει ποτε ανθρωπος. Τουτεστιν, υπολοιπομενοι επαρκων ακουστικων εμπειριων και με γνωμονα την απαξιωση αλλα και την καταβαθρωση των δημοσιογραφων, χυνουν απροκλητα την χολη τους (τζαμπα ειναι) προς πασα κατευθυνση. Αλλα αυτα ειναι τα παρεπομενα της ατιμωρισιας εν αγΕλλαδι......
Τα σέβη μου αγαπητέ δίμετρε φίλε.

Σχετικά με αυτό που έγραψες, μπορώ να πω ότι ανταποκρίνεται σε ένα μικρό κομμάτι της πίτας των αναγνωστών. Δυστυχώς όμως, αυτή η μειονότητα υπάρχει. Τι να κάνουμε. Στην Ελλάδα είμαστε όλοι θύματα των μειονοτήτων. Μειονότητες κάνουν καταλήψεις σε πανεπιστήμια, μειονότητες καίνε αμάξια και καταστήματα, μειονότητες σπάνε κεφάλια στα γήπεδα, μειονότητες δρουν εις βάρος μας στον δημόσιο τομέα και λοιπά και λοιπά και λοιπά.

Τι να κάνουμε. Αφού τους αφήνουμε, ας τους υποστούμε.

Από την άλλη, όπως έγραψα και στο προηγούμενο μου μήνυμα, η καλοπροαίρετη κρητική είναι πάντοτε εποικοδομητική και για τις δύο πλευρές. Και φυσικά φίλε thanasis k, σε καμία περίπτωση δεν θα πρέπει να δέχεσαι απριόρι τα όσα γράφονται στα περιοδικά. Αντιθέτως, θα πρέπει να φιλτράρεις συνεχώς τα γραφόμενα των δοκιμαστών, δοκιμάζοντας μόνος σου τις συσκευές για τις οποίες γίνεται αναφορά. Μόνο έτσι θα μπορέσεις να σχηματίσεις άποψη για την αντικειμενικότητα και την αξιοπιστία των δοκιμαστών.

Ο Βλάσης έχει δίκαιο από την πλευρά του γιατί έχει δει και έχει ακούσει πολλά από πικρόχολους τύπους. Από την άλλη, και εσύ έχεις δίκαιο γιατί φαντάζομαι ότι και εσύ, όπως όλοι μας, θα έχεις πέσει θύμα μιας παπατζιλικάτης δοκιμής.

Συνεπώς, αν δεχθούμε και τις δύο θέσεις ως λογικά επακόλουθα των εμπειριών μας, πιστεύω ότι η χρυσή τομή είναι να διαβάζουμε με προσοχή, να φιλτράρουμε καλοπροαίρετα και να κριτικάρουμε πάντοτε μέσα στα πλαίσια του σεβασμού και της ευγένειας.
 

VLASSIS-S

Sιγμοειδής Νέμεσις
Μηνύματα
8.074
Reaction score
14.058
Ασε ρε Νικολα. Κανεις απο αυτους που κατακρινουν δεν εχουν τεκμηριωμενη αποψη. Γιαυτο πανε και στις ακροασεις δυο δυο η και παραπανω μπας και ακουσουνε ολοι μαζι κατι για να εχουν να λενε. Οποιος εχει αποψη απλα δεν την δημοσιευει αλλα την κραταει για την παρτυ(η) του ωστε να μην τυχει χλευασμου απο τους "ειδικους". Το εχουμε δει το παραμυθι. Το μονο τρωτο σημειο του συστηματος ειναι οτι καθονται και γραφουν ριβιουζ ολοι οσοι χειριζονται με ευχερεια την ελληνικην ............... Εαν οι γραφοντες ειναι αποδεκτοι λογω γνωσεων και οχι μονον λογω ενασχολησης τοτε το τοπιο θα ηταν πιο καθαρο και οι "ειδικοι" δεν θα ειχαν να πουν. Ατομα σαν εσενα και τον Dol εχουν αντιμετωπιστει και κατακριθει απο "ειδικους" παρα πολλες φορες με αποτελεσμα να καθοσαστε να απολογειστε για την επαγγελματικη σας γνωση.
Παω για υπνο....
 

Μηνύματα
6.496
Reaction score
262
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Εγώ όμως εξάρθρωσα την σπείρα και κλείδωσα την πεθερά στο ψυγείο. Μόλις πάω Βόλο, θα κλειδώσω και τον Κόγια για να ησυχάσει η ανθρωπότητα από όλα τα προβλήματα.
Θα έχεις μετά πρόβλημα με το ψηγείο, μην το κάνεις
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Ασε ρε Νικολα. Κανεις απο αυτους που κατακρινουν δεν εχουν τεκμηριωμενη αποψη. Γιαυτο πανε και στις ακροασεις δυο δυο η και παραπανω μπας και ακουσουνε ολοι μαζι κατι για να εχουν να λενε. Οποιος εχει αποψη απλα δεν την δημοσιευει αλλα την κραταει για την παρτυ(η) του ωστε να μην τυχει χλευασμου απο τους "ειδικους". Το εχουμε δει το παραμυθι. Το μονο τρωτο σημειο του συστηματος ειναι οτι καθονται και γραφουν ριβιουζ ολοι οσοι χειριζονται με ευχερεια την ελληνικην ............... Εαν οι γραφοντες ειναι αποδεκτοι λογω γνωσεων και οχι μονον λογω ενασχολησης τοτε το τοπιο θα ηταν πιο καθαρο και οι "ειδικοι" δεν θα ειχαν να πουν. Ατομα σαν εσενα και τον Dol εχουν αντιμετωπιστει και κατακριθει απο "ειδικους" παρα πολλες φορες με αποτελεσμα να καθοσαστε να απολογειστε για την επαγγελματικη σας γνωση.
Παω για υπνο....
Συμφωνώ με τα όσα έγραψες γιατί έχω βιώσει πολλάκις αυτές τις καταστάσεις. Όμως οφείλω να πω ότι υπάρχουν και πολύ άλλοι που είναι υγιώς σκεπτόμενοι. Πάντως, σε αυτό που λες έχεις δίκαιο.

Κανόνισε να τα πούμε καμιά μέρα και με τον Μιχάλη.
 


Μηνύματα
559
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Θα έχεις μετά πρόβλημα με το ψηγείο, μην το κάνεις
Έχω πάρει ψυγείο με εξωτερική τροφοδοσία, πλήρως απομονωμένη από το υπόλοιπο κύκλωμα, οπότε δεν τον βλέπω να τα βγάζει πέρα.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Θα σημφωνησω με τον Νικολα - αν μου επιτρεπει τον ενικο λογω παρεας και οχι λογω ελειψης σεβασμου αν οχι μου το γραφει.

Για το φιλο τον Βλαση τωρα δυο-δυο πανε οι Χιωτες η τα ζευγαρακια στο βουνο η στις παραλιες, σε ακροασεις παω και με παραοανω ατομα - χωρις να υπονοω σαρκικη επαφη - αλλα συμπερασματα βγαζω μονο οταν ακουω μονος μου στο χωρο μου και τα γραφω οσο χαζα και αν ειναι οπως μπορεις να δεις στα ποστς μου.
Τα υπολοιπα δεν τα πολυκαταλαβα ες αυριον, κανω και κατι μεταφρασεις του ανηψιου μου.
Ονειρα γλυκα, εγω θα κατσω λιγο ακομα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Έτσι για να γίνει κουβέντα θα πω ότι παλαιότερα ασχολήθηκα με τη κιθάρα το αρμόνιο και το πιάνο. Είμαι τεχνικός και ασχολούμαι με τα συστήματα ήχου το μικρό χρονικό διάστημα των 24 ετών αν και τα παραπάνω δε λένε τίποτα.
Όσον αφορά τα μηχανήματα δεν έκανα καμία κριτική για την ηχητική τους απόδοση αλλά για κατασκευαστικά και μόνο θέματα. Είναι ανάγκη να έρθω σπίτι σου Κύριε Κορακάκη για να γνωρίζω με σιγουριά ότι δε μπορείς να τραβήξεις από ένα ρευματολήπτη του 50 Amps; Είναι αυτονόητο νομίζω. Με το ίδιο σκεπτικό ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής υψηλής τιμής, με ισχύ 2 x 115 watts στο κανάλι στα 8 Ω έχοντας μετασχηματιστή 350 VA μόλις και δύο πυκνωτές των 6800 μF δε μπορεί να ελέγξει ένα απαιτητικό ηχείο όπως το 801 που αναφέρεις. Πόσο μάλλον με τον εντυπωσιακό τρόπο που θα έκανε ένα πανίσχυρο ενισχυτικό που διπλασιάζει τη ισχύ του μέχρι τα δύο Ω όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Είναι μετρημένα κουκιά το ζήτημα. Το εν λόγω μηχανάκι μπορεί ηχητικά με ένα εύκολο φορτίο να είναι άψογο αλλά μόνο με αυτό. Θα παρακαλούσα οποιονδήποτε με βασικές τεχνικές γνώσεις να μας πει αν συμφωνεί ή όχι με τα παραπάνω.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Αγαπητέ Νίκο,

Κανένας δεν κατηγόρησε τους reviewers για το ασφαλιστικό, την ακρίβεια, τις βίλες στα καμένα, την παιδεία, κ.λπ.

Για αυτά που αναφέρεις κατηγορούνται άλλοι.

Οι reviewers κατηγορούνται –ομολογώ όχι όλοι. υπάρχουν εξαιρέσεις μέσα και έξω- για το ότι βοηθάνε στην προώθηση μηχανημάτων που είναι ‘φύκια’ να περάσουν σαν ‘μεταξωτές κορδέλες’.
(Όχι πάντα από δόλο. Που είναι –για μένα- και το μεμπτό. Από ασχετοσύνη.)

Έγραψα βοηθάνε, γιατί δεν είναι οι μόνοι ‘υπεύθυνοι’ της πώλησης.

Ο κύριος ‘υπεύθυνος’ είναι ο αγοραστής (τρίτος παράγοντας). Η αντίληψη του. Η κρίση του …

(δεύτερος παράγοντας είναι ο πωλητής ή αντιπρόσωπος. η ικανότητα του να ‘πείσει’, οι ‘ευκολίες’ που προσφέρει, οι ‘ανταλλαγές’, κ.λπ. / που δεν θα αναλύσω τώρα και είναι σε συνάρτηση με την αντίληψη και κρίση του αγοραστή)

Αυτά προς το παρόν ...

Μιχάλης Φουάσης.



Υ.Γ. Τον Κόγια δεν κατάλαβα πως τον μπερδεύεις. Σε τι ρόλο τον βάζεις.
Αλλά άστο δεν πειράζει …
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Το πρωινό μου το πέρασα σε ένα κατάστημα pets και αγόρασα δύο παπαγαλάκια. Τώρα τα εκπαιδεύω εις την Ελληνικήν και αμέσως μετά στη χρήση του πληκτρολογίου. Μπορεί να μη έχουν ιδέα επί του παρόντος θέματος ή το νόημα των λέξεων που χρησιμοποιούν ή σε ποιους αναφέρονται αλλά θα επιδοκιμάζουν αυτά που λέω.

Δοξάστε με... δοξάστε με... και ενισχυτές κεράστε με:116:
 

Attachments


Μηνύματα
530
Reaction score
0
Έτσι για να γίνει κουβέντα θα πω ότι παλαιότερα ασχολήθηκα με τη κιθάρα το αρμόνιο και το πιάνο. Είμαι τεχνικός και ασχολούμαι με τα συστήματα ήχου το μικρό χρονικό διάστημα των 24 ετών αν και τα παραπάνω δε λένε τίποτα.
Όσον αφορά τα μηχανήματα δεν έκανα καμία κριτική για την ηχητική τους απόδοση αλλά για κατασκευαστικά και μόνο θέματα. Είναι ανάγκη να έρθω σπίτι σου Κύριε Κορακάκη για να γνωρίζω με σιγουριά ότι δε μπορείς να τραβήξεις από ένα ρευματολήπτη του 50 Amps; Είναι αυτονόητο νομίζω. Με το ίδιο σκεπτικό ένας ολοκληρωμένος ενισχυτής υψηλής τιμής, με ισχύ 2 x 115 watts στο κανάλι στα 8 Ω έχοντας μετασχηματιστή 350 VA μόλις και δύο πυκνωτές των 6800 μF δε μπορεί να ελέγξει ένα απαιτητικό ηχείο όπως το 801 που αναφέρεις. Πόσο μάλλον με τον εντυπωσιακό τρόπο που θα έκανε ένα πανίσχυρο ενισχυτικό που διπλασιάζει τη ισχύ του μέχρι τα δύο Ω όπως χαρακτηριστικά αναφέρεις. Είναι μετρημένα κουκιά το ζήτημα. Το εν λόγω μηχανάκι μπορεί ηχητικά με ένα εύκολο φορτίο να είναι άψογο αλλά μόνο με αυτό. Θα παρακαλούσα οποιονδήποτε με βασικές τεχνικές γνώσεις να μας πει αν συμφωνεί ή όχι με τα παραπάνω.
Κυριε Μενιδιατη επειδη λες πολλα και διαφορα, ΧΩΡΙΣ ουσιαστικα να εχεις ΙΔΕΑ για το πως συμπεριφερεται το συγκεκριμενο μηχανημα, κι επειδη συμπεριφερεσαι ως ξερολας και πονηριδης απο αυτους που επιδημουν δυστυχως στον χωρο και στελνεις μαλιστα και δυσφημιστικα γραμματα διαμαρτυριας,

χωρις επαναλαμβανω να εχεις ερθει ΠΟΤΕ σε επαφη με τον EDGE G3, σε πληροφορω τα εξης:

Ο EDGE G3 ειναι ενας ΠΑΝΙΣΧΥΡΟΣ για την ονομαστικη του ισχυ ενισχυτης. Τελεια και παυλα.

Ειναι απιστευτο το πως ΟΔΗΓΕΙ και πως ΕΛΕΓΧΕΙ σχετικα δυσκολα ηχεια ο συγκεκριμενος ενισχυτης στην ΠΡΑΞΗ κι οχι στα λογια (βασει τουλαχιστον των ονομαστικων προδιαγραφων του).

Για του λογου το αληθες σε προκαλω για μια "ψιλη" με ηχειο της επιλογης σου.

Ετσι για να ξεκαθαριζουμε λιγο τα τοπια...

Να πω το εξης απο δικη μου εμπειρια (και παροντων πελατων) σε Α/Β συγκριση του EDGE G3 με τον Diablo της Gryphon (1800 VA τροφοδοτικο- 2Χ250W). Απιστευτο κι ομως αληθινο! Ο Edge ακουστηκε ΠΙΟ γεματος, ΠΙΟ δυνατος, ΠΙΟ ρωμαλεος με σχετικα δυσκολο ηχειο αντιπροσωπευσης μου. Ο Diablo ηταν πιο ακριβης.

Τουτεστιν ο Νικος ο Κορακακης ΕΙΧΕ ΑΠΟΛΥΤΟ ΔΙΚΙΟ σε αυτα που εγραφε.

Over.
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.106
Μηνύματα
2.888.794
Members
37.990
Νεότερο μέλος
vproadie
Top