Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Status
Not open for further replies.

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Κι η απάντηση σαφέστατη. Οτι έχει δύναμη δεν παίζει απαραίτητα «Hi End» αν το θέλεις.

Καλό θα είναι πριν κάνουμε διαγωνισμό μάκρους, να συγκρίνουμε τα ίδια φρούτα.

Η οδήγηση από μόνη της, δεν μου λέει τίποτα.
 



PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Κι η απάντηση σαφέστατη. Οτι έχει δύναμη δεν παίζει απαραίτητα «Hi End» αν το θέλεις.

Καλό θα είναι πριν κάνουμε διαγωνισμό μάκρους, να συγκρίνουμε τα ίδια φρούτα.

Η οδήγηση από μόνη της, δεν μου λέει τίποτα.
Για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους.

Τι θα πει οδήγηση?
Με τι φορτίο?
Σε τι στάθμες?

Σε χαμηλές στάθμες όλα μια χαρά παίζουν. Ακόμα και τα φτηνιάρικα ενισχυτικά έχουν απόθεμα όταν καλούνται να αποδώσουν 5 watts.
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
Ε τοτε μην μου λες οτι δεν ειναι απλα τα πραγματα και οτι ενας ενισχυτης χιλιαδων ευρω (1000 ευρω) επαιξε ΠΟΛΥ χειρότερα απο ενα ενισχυτη των 45 ευρω. Πες οτι το κανατε για χαβαλε.

Αλλιως δημιουργεις εντυπωσεις.

Ο ενισχυτής κόστισε αρκετά παραπάνω με τις αλλαγές που έγιναν.
Αυτό όμως δεν έχει να κάνει, πιστεύω ότι οποιοσδήποτε SET απλά θα τα παρατούσε.
Εντυπώσεις δημιουργώ μάνα μου... Και είναι και λογικές...

Αν δεν ματσάρεις δεν σκοράρεις!

Το να αγοράσεις ακριβά μηχανήματα δεν σε οδηγεί σε καλό ήχο ντε και καλά.
Αν δεν τρέξεις, να ακούσεις, να κουβαλήσεις, να βρέξεις τον κώλο σου με λίγα λόγια ψάρια δεν πιάνεις...


και ανάμεσα?

το Ζονκ?
Όχι, ο Dolfon...

Δηλαδή αν δεν οδηγείται ένα ηχείο, πως βγάζει ποιότητα?

Την εκπέμπει η εσωτερική του αύρα...

Προς το παρόν έχω βγάλει το εξής συμπέρασμα.
Τα ATC δεν θέλουν πολλά watt για να δείξουν τι μπορούν να παίξουν. Κάτι άλλο θέλουν που ακόμη το ψάχνω.
Τους έχω χώσει τριπλοενίσχυση, 3x170Watt σε κάθε κανάλι και δεν έπαιξαν όπως παίζουν με τον 1x50 Watt ανά κανάλι του Copland.
Με τον SET των 8 Watt ήταν για κλάματα, με τον Trends των 8 Watt άκουγες ΠΟΛΥ καλύτερα (μιλάμε για διαφορές τρανζιστοράκι λαϊκής - High End).
Με τον Copland των 3.000 € βγάζουν πιο όμορφες χροιές από ότι με τον Burmester των 15.000 €!
Απλά, έχω ακούσει τα ηχεία μου με ενισχυτές από 45 € μέχρι 15.000 € και κατέληξα στον ενισχυτή των 3.000 €.
Τυχαίο; :p
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Κι η απάντηση σαφέστατη. Οτι έχει δύναμη δεν παίζει απαραίτητα «Hi End» αν το θέλεις.

Καλό θα είναι πριν κάνουμε διαγωνισμό μάκρους, να συγκρίνουμε τα ίδια φρούτα.

Η οδήγηση από μόνη της, δεν μου λέει τίποτα.
Μιχάλη μάλλον δεν διάβασες την πρόταση μου και την απαξιώνεις πριν καν την δεις.......εγώ δεν είπα να φέρω κάτι δικό μου για να αποδείξω οτιδήποτε (σε σχέση με το δικό μου) αλλά για να γίνει μια χομπίστικη παρουσίαση με πολλές μηχανές και να γίνει ωραία συγκέντρωση με όλους που θα ήθελαν να συμμετάσχουν......

Τώρα για την ποιότητα γιατί δεν αφήνετε να το διαπιστώσουμε από κοντά.........δεν ισχυρίζομαι ότι ο δικός μου είναι ο καλύτερος, για αυτό άλλωστε είπα να φέρω και 2 ενισχυτές, αλλά επειδή έτσι κι αλλιώς αλλού έχουν γίνει στην άλλη όχθη του Ατλαντικού [ http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?ramps&1208544976&read&keyw&zzspectron=musician=iii

-
http://forum.audiogon.com/cgi-bin/fr.pl?aamps&1180897750&read&keyw&zzspectron
]
με επιτυχία για τον Spectron θα είχε ενδιαφέρον για το Ελληνικό κοινό επίσης.
 


Μηνύματα
99
Reaction score
3
Τι θα πει οδήγηση?
Το ζμπρώξιμο...


Με τι φορτίο?
Εχμ... huh;

Σε τι στάθμες?
Για μένα τα 95 db κορυφής στη θέση ακρόασης είναι αρκετά.



Σε χαμηλές στάθμες όλα μια χαρά παίζουν. Ακόμα και τα φτηνιάρικα ενισχυτικά έχουν απόθεμα όταν καλούνται να αποδώσουν 5 watts.
Ανάλογα με τα ηχεία. Σε κάποιο full range των 100 db ίσως.
Με 5 watt στα δικά μου ηχεία θα ακούσεις 88 Db κορυφής... Ε, όχι μόνο θα ρουφήξουν τον ενισχυτή, αλλά παίζει να σου βαρέσει και κανένα χαστούκι όταν καταλάβει σε τι ηχεία πας να τον συνδέσεις...
Σε χαμηλές στάθμες π.χ. ακούω με τον 2x50 μου...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Με τον Copland των 3.000  βγάζουν πιο όμορφες χροιές από ότι με τον Burmester των 15.000 !
Απλά, έχω ακούσει τα ηχεία μου με ενισχυτές από 45  μέχρι 15.000  και κατέληξα στον ενισχυτή των 3.000 .
Τυχαίο; :p
Και εγω Μιχαλη οταν ακουω εναν αλλο ενισχυτη και ξερω οτι πρεπει να βγαλω 14.000 ευρω απο την τραπεζα για να τον αποκτησω μου ακουγεται καλυτερα ο δικος μου.:126:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
Όσο για την αναμέτρηση Γιωργο είναι στην διάθεση των αντιπροσώπων εάν τους ενδιαφέρει.
Εγώ θα έφερνα τους Cary 16-10 αλλά είναι μόλις 55 watt οπότε τι να σου κάνουν.
Άσε που έχει παραμόρφωση και ζεσταίνονται.
Καλυτέρα το χειμώνα που παίζουν πιο ισορροπημένα.
Γα το Audiogon θα απαντήσω άλλη φορα…

Υ.Γ. Πολύ χόμπι έχει πέσει και θα αρχίσω να μοιράζω στολές του Ρομπέν των δασών.
 

Μηνύματα
44
Reaction score
0
Δεν μίλησα για αναμέτρηση Μιχάλη, ούτε για κόντρα κλπ.

Ανταποκρίθηκα στο κάλεσμα του Μ.Φ. και μίλησα για ευρύτερη ακρόαση και ευκαιρία να αμβλυνθούν οι όποιες διαφορές που δημιουργήθηκαν σε αυτό το thread, μεταξύ όλων των μερών.

Αφού δεν θες Ο.Κ. από χειμώνα τα σπουδαία........μέχρι τότε Καλό Καλοκαίρι......
 

Μηνύματα
955
Reaction score
498
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Δυστυχώς,
και να θες δεν σε αφήνουν να αγιάσεις. Σήμερα το είδα.


Lemarchand (post 373)
"Ακούμε Lamm, κιθάρα και φωνές μέσα από τον παράδεισο. Μόλις μπει rock κομμάτι κλαίμε όλοι μαζί με μαύρο δάκρυ.."


Από συγκίνηση φυσικά εννοείς. (ότι έκλαιγες/ κλαίγατε)
Γιατί έτσι θυμάμαι ότι έλεγες/λέγατε και έγραφες/γράφατε, στο -παλιό- avforum.

Γιατί εάν εννοείς 'πρόβλημα' σε θέματα οδήγησης …
Σου προτείνω το εξής απλό:

Με ηχεία ATC 20 και 50 και B&W 801 και 802 και με τα πιο σκληρά rock κομμάτια που γνωρίζεις
ή έχεις στην κατοχή σου, να κάνεις μια ακρόαση.


Δεν θέλω να προκαλέσω … αλλά,
αν θέλεις και μια Α-Β σύγκριση του Lamm M2.2 με οποιονδήποτε ενισχυτή ισχύος, είναι δεκτή!

Το πάνελ των ακροατών και στις δυο περιπτώσει είναι ανοικτό για όλους.





Υ.Γ. 1.
Εάν διάβαζες με λίγη προσοχή τα, αναλυτικά, specifications των Lamm στο site της εταιρείας,
και ρώταγες ανθρώπους που πραγματικά καταλαβαίνουν, πιθανόν να μην έγραφες αυτά που έγραψες.
Υ.Γ. 2.
Εάν αρνηθείς, χωρίς να επανορθώσεις, θα θεωρήσω αυτό που είπες κακόβουλο και θα απαντήσω,
με λύπη μου, σκληρά. (τώρα το θεωρώ απλώς άγνοια. που θα έπρεπε όμως να σκεφθείς … -Υ.Γ.1)

Μιχάλης Φουάσης.

_
  1. Ανέφερα 3 ΑΓΑΠΗΜΕΝΕΣ μου εταιρίες σαν παραδείγματα ότι δεν κάνουν όλες οι συσκευές για όλα και για προβλήματα ματσαρίσματος.Αφού ανέφερα Sonus Faber κι εκανα αρνητικό σχόλιο κατά περίπτωση, την στιγμή που είναι ο μεγάλος μου έρωτας, μπορώ να πω ότι θέλω για όποια εταιρία θέλω.Μου δίνω το δικαίωμα.(ελπίζω να καταλαβαίνεις τί θέλω να πω - μην γίνει πάλι παρεξήγηση εδώ - χαριτολογώντας μιλάω)
  2. Τον μόνο Lamm που έχω ακούσει πολλάκις είναι τον 18ρη.Δεν έχω ακούσει άλλους.Δεν κάνει για rock.Θα έπρεπε?Τίποτα δεν κάνει για ΟΛΑ ειδικά single ended λαμπάτος 18 w.Nightwish και REM απλά δεν μπορούσε ο Χριστιανός.Δεν είναι κακό.Κάνει άλλα πράγματα φανταστικά.Με ένα μονόδρομο δεν ξέρω τί κάνει..
  3. Αναφέρομαι σε μένα προσωπικά, στα γούστα μου και στις εμπειρίες μου και με γνώμονα τί θεωρώ ΕΓΩ απόλυτο.Παρακαλώ Μιχάλη μην εμπλέκεις τρίτους.Δεν καταλαβαίνω τον λόγο.
  4. Νόμιζα πως ήτανε σαφές τί έγραφα.Δεν έγραψα για κανένα συγκεκριμένο μηχάνημα κάτι.Έγραψα για ΚΟΡΥΦΑΙΕΣ εταιρίες και πως δεν υπάρχει το απόλυτο σε όλα τα πράγματα.
  5. Τέλος, θεωρώ πως δεν γνωρίζεις ποιος είμαι, γιατί εάν γνωρίζεις και μου απάντησες με αυτόν τον τρόπο θα στενοχωρηθώ πάρα πολύ.Για το τί έχω πει και γράψει για μηχανήματα που αντιπροσωπεύεις και ΠΟΛΥ περισσότερο για εσένα τον ίδιο σε φόρουμ αλλά και σε τρίτους μπορείς εύκολα να μάθεις ξεκινώντας από τον πρόσφατο Μιχάλη - Diabolical.Εγώ συγκεκριμένα ουδέποτε ήμουνα κακόβουλος, κομπλεξικός και δεν είχα ποτέ μου κακία για κανέναν.Έχω αρκετούς φίλους και γνωστούς αντιπροσώπους και ποτέ δεν έγραψα κάτι για να το γράψω με τον ίδιο τρόπο που δεν θάβω ποτέ μηχανήματα παρότι ακούω ένα σωρό αρλούμπες καθημερινά για συσκευές που τις θεωρώ αστείες.Ως εκ τούτου δεν ανακαλώ τίποτα από αυτά που έγραψα.Πλέον δεν είμαι καν χομπίστας.Ακούω από συστήματα φίλων μου...Για το ήθος μου και το ποιος είμαι ρώτησε όποιον θέλεις.Δεν υπήρχε καμία περίπτωση να κάνω κάτι κακοπροαίρετα.Δυστυχώς φέρνεις πολύ καλά μηχανήματα και για αυτό κολλάγανε στο thread που άνοιξα.Εάν έφερνες κάτι μέτριο θα έφερνα άλλο παράδειγμα...
Φιλικά,
Χρήστος
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.815
Reaction score
12.822
Το ζμπρώξιμο...




Εχμ... huh;



Για μένα τα 95 db κορυφής στη θέση ακρόασης είναι αρκετά.





Ανάλογα με τα ηχεία. Σε κάποιο full range των 100 db ίσως.
Με 5 watt στα δικά μου ηχεία θα ακούσεις 88 Db κορυφής... Ε, όχι μόνο θα ρουφήξουν τον ενισχυτή, αλλά παίζει να σου βαρέσει και κανένα χαστούκι όταν καταλάβει σε τι ηχεία πας να τον συνδέσεις...
Σε χαμηλές στάθμες π.χ. ακούω με τον 2x50 μου...
Σε ηχείο 100 db με 5 watts κάνεις πάρτυ. Τυχαίνει να έχω ένα ηχείο 102 db στο δεύτερο σύστημα μου αυτό το καιρό και ξέρω τι σου λέω. Αναφέρομαι στους ενισχυτές λέγοντας ότι όλοι καλά παίζουν.
Καλά 82 db ηχείο έχεις?
 

Μηνύματα
99
Reaction score
3
Καλά 82 db ηχείο έχεις?



Η εταιρία το έχει για 85άρι...
Άλλοι το έχουν μετρήσει σαν 84άρι
Άλλοι 82άρι...
Βάλε και 2 - 2.5 μέτρα απόσταση από τη θέση ακρόασης;









Άσε, ζω ένα δράμα... :143:
 

Μηνύματα
1.696
Reaction score
23
@ ΚΟΨ.Γ
Μόνο που το θέμα είναι για τους Reviewers. Δηλ. τρόπος αξιολόγησης μιας συσκευής και όχι για το ποιος ενισχυτής παίζει δυνατότερα-καλύτερα. Ας μην γράψω τίποτα άλλο.
Αν θέλεις, άνοιξε ένα νέο θέμα. Θέσε το χώρο της προτίμησης σου και μετά αν θέλουν ο Μ.Φ. ο Γ.Θ. αλλά και όποιος ακόμα επιθυμεί, ας γίνει η ακρόαση. Ας γράψει ο καθένας τα συμπεράσματα του.
Δεν είναι θέμα δικό μου, αν θέλω η όχι.
Όσο για την εκτόνωση, δόξα το Θεό και χωρίς γομολάστιχα μια χαρά τα πάμε.
Άλλωστε, υπάρχουν τρεις διαχειριστές για αυτή την δουλειά και άλλοι τόσοι συναρμόδιοι.
Πάντως ευχαριστώ για την προσπάθεια εκτόνωσης.
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

diabolical (post 396)
'Κυριε Μιχαλη νομιζω οτι ο Lemarchand αναφερεται στον 18αρη τον Lamm.'


Θα έπρεπε τότε να γράψει, σωστά και διευκρινιστικά, ότι: (π.χ.) ο LammML2 που άκουσα,
δεν οδήγησε επαρκώς τα Parsifal σε rock κομμάτια.

Να το προσυπογράψω.

Εξ άλλου ήμουν ο πρώτος που το έλεγα και απέτρεπα τέτοιο ‘ματσάρισμα’.
(ασχέτως του αν υπό συνθήκες παίζει. όπως: όχι μεγάλες εντάσεις, μικρός χώρος ακρόασης, κ.λπ.)

Το απέτρεπα ακόμα και για τον ML1.
Αυτό το γνωρίζουν όλοι όσοι έχουν συνομιλήσει μαζί μου.

Το να γράφεις όμως αόριστα όπως έγραψε ο Lemarchand, χωρίς να αναφέρεις συνθήκες ακρόασης,
ενισχυτή, ηχεία, κ.λπ., είναι άλλο.

Διότι δημιουργείς εντυπώσεις σε όσους δεν γνωρίζουν.
(και δυστυχώς δεν γνωρίζουν πολλοί)
_
 

Μ.Φ.

MF Audio Επαγγελματίας
Μηνύματα
561
Reaction score
185
Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Ωπς τι βλέπω;

Ο αγαπητός Γιώργος Κοψ.

αγαπητέ Γιώργο, καταρχήν η κόντρα-σύγκριση με τον Spectron Musician IIImk2 είναι δεκτή.



Όσο για τον Gryphon Antileon Signature που αναφέρεις θα πρέπει να συναινέσει ο αντιπρόσωπος
που τα εισάγει και να είναι παρών.
(το ίδιο θα ίσχυε και με κάθε άλλο μηχάνημα)

Διότι εγώ σέβομαι.

(όχι η αλεπού 100 και τα αλεπουδάκια 101)

Φαντάζομαι καταλαβαίνεις …


Νίκος Τσαρουχάς (post 399)
Συγνώμη για τον ενικό, το κάνω γιατί νιώθω ότι είμαστε μια παρέα. Αν υπάρχει πρόβλημα να επανορθώσω.

Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα με τον ενικό.
Τον σεβασμό απαιτώ. (γενικά μιλάω)
Όπως εγώ σέβομαι. (όταν ο άλλος τον αξίζει …)

Δεν προλαβαίνω όμως, όπως καταλαβαίνεις να απαντήσω …

Dolfon (post 417 k’ 422)

Από Δολοφονάκη θα σε μετονομάσω σε Κώστα Λεφάκη.

Τα ίδια ακριβώς μου είπε reviewer που σέβεστε …

_
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Για όλα φταίνε αυτοί οι άτιμοι reviewers... αλλά και ο Κόγιας!!!

Δεν προλαβαίνω όμως, όπως καταλαβαίνεις να απαντήσω …
Σε ευχαριστώ και είναι κατανοητό ότι δεν έχεις χρόνο. Όταν βρεις, θα με ενδιέφερε πολύ η άποψή σου στο θέμα, (εννοώ αυτό που σε ρώτησα).

...
 

Μηνύματα
68
Reaction score
0
Αφου υπαρχει γνωση γιατι δεν μαζευομαστε να φτιαξουμε μια εταιρεια ultra high end και να φτιαξουμε ελληνικες απομιμησεις κινεζικων προιοντων - θα προσλαβουμε και 5-6 reviewers ( US, UK, και ντοπιους) και επιτελους θα αφανισουμε τον shushurin, candy, pass, κλπ.κλπ

Με σημα το ψοφαλογο Wasted Imbroglio
 

Status
Not open for further replies.

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.206
Μηνύματα
2.932.891
Members
38.155
Νεότερο μέλος
PiterPan
Top