Joint DIY

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Λοιπόν, έχουμ και λέμε:
Πλάκα αλουμινίου 25Χ300Χ700 χιλιοστά, κόστος 190 ευρώ, αλλά το πιο δυσάρεστο βάρος 15 κιλά! :111:
Λέω όχι.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2




Αυτα λοιπον τα γουφερ στην συγκεκριμενη καμπινα παιζουν εκπληκτικα και ειναι και οικονομικα. Φανταζομαι οτι αντιστοιχα καλα ειναι και τα καινουρια. Ολα αυτα εαν θελουμε το κοστος να παραμεινει σε λογικα επιπεδα παντα...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Αλήθεια, πώς θα το πούμε; Μήπως Ζαχαρούλα;

Άκου τη Ζαχαρούλα, να την περνάς ζάχαρη!

Ωραίο μου ακούγεται...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
H Πολιτικώς Ορθή λύση με ενδιαφέρει άμεσα! Μου δημιουργήθηκε όμως η απορία (χωρίς να έχω διαβάσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά): Γιατί επελέγη το Peerless HDS exclusiv 205 από την κατηγορία των Med/Bass και όχι κάποιο άλλο από την κατηγορία των Woofer; (π.χ. το SLS, SLS 8).
Αν εννοείς αυτό, δεν είναι καθόλου κακό, αλλά γιατί να κατέβουμε στα 87 - 88dB; 50 ευρώ επιβάρυνση είναι για τα HDS205 και πάμε στα 90.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Re: Απάντηση: Joint DIY

Λοιπόν, έχουμ και λέμε:
Πλάκα αλουμινίου 25Χ300Χ700 χιλιοστά, κόστος 190 ευρώ, αλλά το πιο δυσάρεστο βάρος 15 κιλά! :111:
Λέω όχι.
Μια χαρά είναι.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Joint DIY

Και το πιο ευέλικτο και ορθότερο είναι να εξηγήσεις πως το ηχείο δεν μπορεί να ακουστεί σωστά, όταν οδηγηθεί πολύ δυνατά σε μικρούς χώρους. Αν το μειώσεις, για να κερδίσεις τις κοντόφθαλμες εντυπώσεις της έκθεσης, όταν γίνει αντιληπτό τι έχεις κάνει, είσαι φάουλ, και ενδεχομένως και κόκκινη κάρτα.

Η ειλικρινής συμπεριφορά, εκτός που σε κάνει να νιώθεις καλύτερα, κερδίζει σε βάθος χρόνου. Αν ο χομπίστας, που έφτιαξε ένα ηχείο για γούστα, σκέπτεται με τη νοοτροπία επαγγελματιών, τότε τι νόημα έχει να το κάνει;

Ο στόχος του είναι να προτείνει μια λύση που παίζει όσο το δυνατόν καλύτερα.
Όχι να παραμυθιάσει τους επισκέπτες μιας έκθεσης, όπου ίσως και να μην ξαναπατήσει. :433:
Είσαι σίγουρος ότι όλα τα ελληνικά σαλόνια είναι 40 τ.μ. και άνω?
Δεν υπάρχουν καλά ηχεία για μικρούς χώρους?
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
H Πολιτικώς Ορθή λύση με ενδιαφέρει άμεσα! Μου δημιουργήθηκε όμως η απορία (χωρίς να έχω διαβάσει τα τεχνικά χαρακτηριστικά): Γιατί επελέγη το Peerless HDS exclusiv 205 από την κατηγορία των Med/Bass και όχι κάποιο άλλο από την κατηγορία των Woofer; (π.χ. το SLS, SLS 8).
Τώρα δηλαδή, για να πω την αμαρτία μου, έχω στα χαρτιά έτοιμο ένα δίδρομο με HDS205, οπότε με λίγο μαγείρεμα στο cross μπαίνει φυτευτό και ένα mid… :138:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Αυτα λοιπον τα γουφερ στην συγκεκριμενη καμπινα παιζουν εκπληκτικα και ειναι και οικονομικα. Φανταζομαι οτι αντιστοιχα καλα ειναι και τα καινουρια. Ολα αυτα εαν θελουμε το κοστος να παραμεινει σε λογικα επιπεδα παντα...
Συμφωνώ και επαυξάνω. Έχω κάνει την ίδια σχεδόν κατασκευή, χρησιμοποιώντας τα Peerless 850136, με μόνη διαφορά το σωλήνα του reflex που μπήκε μπροστά γιατί δεν υπήρχε ευχέρεια απομάκρυνσης του ηχείου από το τοίχο για το φίλο μου. Το αποτέλεσμα ξεπέρασε τις προσδοκίες μου.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
3 – Λαμπάτη λύση

Woofer : Flexunits 8 I 52 20 08 SD – 2200€ (3 ανά μονάδα)
Mid : Fostex 208EΣ – 440€ (1 ανά μονάδα)
Tweeter : RAVEN 3.1 – 3600€ (1 ανά μονάδα)
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία κάπου στα 97, δαπέδου αναγκαστικά, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 6240€.



Να μπει κάτι άλλο; Να βγει κάτι; Για πείτε...[/quote]
Κάτι δεν υπολόγισες καλά.
Χρειάζονται 4 μονάδες χαμηλών ανά μονάδα για να πιάσεις αυτή την ευαισθησία.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Αν εννοείς αυτό, δεν είναι καθόλου κακό, αλλά γιατί να κατέβουμε στα 87 - 88dB; 50 ευρώ επιβάρυνση είναι για τα HDS205 και πάμε στα 90.
Ναι, αυτό εννοούσα θεωρώντας το πιο "ειδικό" για τη χρήση χαμηλών επειδή το HDS205 λέει πως είναι med/bass και όχι καθαρά bass. (ανεξάρτητα τιμής).
Μάλλον όμως δεν παίζει και τόσο ρόλο...;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι.
Η ευαισθησία που ανακοινώνει ο κατασκευαστής ενός μεγαφώνου είναι η μέση ευαισθησία σε όλο το ακουστικό φάσμα που αυτό μπορεί να λειτουργήσει.
Αν τώρα εμείς το δουλέψουμε σε μια ορισμένη περιοχή συχνοτήτων η ευαισθησία του μπορεί να πέσει και 2 και 3 ακόμα db ανάλογα και τις επιλογές του κυκλώματος διαχωρισμού.
 

Μηνύματα
45
Reaction score
9
Έχοντας κατασκευάσει εδώ και χρόνια ένα ζευγάρι παθητικά DYNAUDIO ARIES , με 8" woofer και tweeter το Τ-28 esotec, hard wired crossover 6db/οκτάβα, και κλειστού τύπου με θάλαμο 2 χώρων , με εσωτερική ακουστική αντίσταση (εμποδίζει την άνετη ροή του αέρα από τον πάνω θάλαμο στον κάτω) μπορώ να πω πως , αν και σχετικά χαμηλής ευααισθησίας ~88db/W/m
είναι πολύ μουσικό , έχει φοβερή ατάκα και σφιχτό , αν και όχι τρελλά βαθύ , μπάσο, πάει απροβλημάτιστα πάνω από 30KHz, και , λόγω απλότητας crossover , έχει πολύ καλή συμπεριφορά φάσης στα μεταβατικά...και , ανάλογα με την ηχογράφηση και το χώρο ακρόασης, πολύ καλή στερεοφωνία 3 διαστάσεων...
Πιθανόν, να το οδηγήσω στο κοντινό μέλλον με ενεργό crossover και δύο τελικούς ανά κανάλι...

Πάντως τα μεγάφωνα της Dynaudio είναι εξαιρετικά... υπολογίστε τα κι αυτά σε πιθανό σχέδιο
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Έχοντας κατασκευάσει εδώ και χρόνια ένα ζευγάρι παθητικά DYNAUDIO ARIES , με 8" woofer και tweeter το Τ-28 esotec, hard wired crossover 6db/οκτάβα, και κλειστού τύπου με θάλαμο 2 χώρων , με εσωτερική ακουστική αντίσταση (εμποδίζει την άνετη ροή του αέρα από τον πάνω θάλαμο στον κάτω) μπορώ να πω πως , αν και σχετικά χαμηλής ευααισθησίας ~88db/W/m
είναι πολύ μουσικό , έχει φοβερή ατάκα και σφιχτό , αν και όχι τρελλά βαθύ , μπάσο, πάει απροβλημάτιστα πάνω από 30KHz, και , λόγω απλότητας crossover , έχει πολύ καλή συμπεριφορά φάσης στα μεταβατικά...και , ανάλογα με την ηχογράφηση και το χώρο ακρόασης, πολύ καλή στερεοφωνία 3 διαστάσεων...
Πιθανόν, να το οδηγήσω στο κοντινό μέλλον με ενεργό crossover και δύο τελικούς ανά κανάλι...

Πάντως τα μεγάφωνα της Dynaudio είναι εξαιρετικά... υπολογίστε τα κι αυτά σε πιθανό σχέδιο
Δεν υπάρχουν πλέον στο εμπόριο... δυστυχώς.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Ναι, αυτό εννοούσα θεωρώντας το πιο "ειδικό" για τη χρήση χαμηλών επειδή το HDS205 λέει πως είναι med/bass και όχι καθαρά bass. (ανεξάρτητα τιμής).
Μάλλον όμως δεν παίζει και τόσο ρόλο...;
Welcome to the club. :126:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Πάντως τα μεγάφωνα της Dynaudio είναι εξαιρετικά... υπολογίστε τα κι αυτά σε πιθανό σχέδιο
Εξακολουθεί η Dynaudio να πουλάει λιανική; Πού τα βρίσκουμε στην Ευρώπη;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Αν είναι εύκολο, ας προταθεί στα σχέδια και εναλλακτική καμπίνα ηχείου, η οποία να είναι συμμετρική όταν αυτό τοποθετηθεί οριζόντια, ώστε να υπάρχει δυνατότητα παραγωγής του set και για home cinema ανάγκες.
Το θέμα του κεντρικού ηχείου, υπό το βάρος της συνήθειας και της μόδας της οριζόντιας τοποθέτησής του, είναι πονεμένη ιστορία, λόγω ιδιαιτεροτήτων στη διασπορά. Επί του προκειμένου, αν η κεφαλή του ηχείου επιλεγεί με mid θόλου, αυτομάτως αρχίζει να αποδίδει κάπου από τα 500 - 600Hz και άνω, οπότε αν μπει σκέτη ως κεντρικό, θα ακούγεται σαν τρανζιστοράκι, είτε ρυθμιστεί large είτε small. Ένα κεντρικό ηχείο οφείλει να κατεβαίνει οπωσδήπτε έως τους 100Hz, και αυτό είναι αδύνατο για mid θόλου, τουλάχιστον αυτά που έχω υπ' όψιν. Αν επιλεγεί mid κώνου, τότε να το δούμε.
 


Μηνύματα
742
Reaction score
2
Εξακολουθεί η Dynaudio να πουλάει λιανική; Πού τα βρίσκουμε στην Ευρώπη;
Δυστυχως εχει σταματησει να δινει μεγαφωνα η εν λογο εταιρια. Μπορω να μαθω αν υπαρχει τιποτα σε στοκ στα παιδια στο κεντρο μεγαφωνου αν θελετε...
Και επειδη Κωστα ειχες ρωτησει αν εκτος απο την atc υπαρχει αλλη εταιρια που να εχει mid dome, λοιπον εχει η dynaudio το περιφιμο d76.
 




Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.174
Μηνύματα
2.891.445
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top