Joint DIY

Μηνύματα
2.222
Reaction score
1
Re: Απάντηση: Joint DIY

Dynaudio δεν μπορούμε να βρούμε, αλλά το πιο κοντινό στα Dynaudio είναι αυτά. Και τιμή μόνο 112€ το κομμάτι (από Ουγγαρία).
Fatigue resistant foam surround? Καινούρια πατέντα ή ένα απλό Foam Surround που η εταιρία το παρούσιάζει σαν να έχει μαγαλύτερη αντοχή; Πάντως ότι Foam Surround έχω δεί με τα χρόνια διαλύεται.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Joint DIY

Dynaudio δεν μπορούμε να βρούμε, αλλά το πιο κοντινό στα Dynaudio είναι αυτά. Και τιμή μόνο 112€ το κομμάτι (από Ουγγαρία).
Κινέζικες απομιμήσεις με τιμή πολύ χαμηλότερη από αυτή που αναφέρεις. Είχαν έρθει και στην Ελλάδα κάποια κομμάτια.
 


Μηνύματα
111
Reaction score
0
Πως το είπε το όνομα ο CC? Χιονάτη… το ξέχασα…

Προτείνω

Από Όλων => Απόλλων

Σαν το γνωστό ανέκδοτο :)
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Κάτι τελευταίο. Μήπως είναι προτιμότερο να γίνει το ηχείο σε δύο κομμάτια, με mid κώνου, ώστε η κεφαλή από μόνη της να μπορεί να κάτσει και ως κεντρικό; Για σκεφθείτε το...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Μάλλον δεν τόπα σωστά. Το κόστος είναι 190 ευρώ η κάθε πλάκα 25Χ300Χ700 αλουμινίου, μόνο αγορά, χωρίς κατεργασία (τρύπες σπειρώματα), άρα συν 90-100 ευρώ, συν ανοδίωση (φαντάζομαι ~50-60 ευρώ), άρα το συνολικό κόστος πάει στα 600-700 ευρώ. Βάρος 15 κιλά η μία, και μετά το τρύπημα ~13,5 κιλά.
Γι' αυτό λέω όχι.

Το midrange που πρότεινα, Vifa D75MX41 είναι θόλου, 3", 92 dB, Znom 8 ohm, 80W, Magnet weight 240g . Για την πολιτικώς ορθή λύση πάντα. Εξάλλου αυτή έχει προτεραιότητα υλοποίησης, κατά τη γνώμη μου. Η ακριβή προσέγγιση ας ακολουθήσει, αν οι καιροί είναι πρόσφοροι. Που καλύτερα να ακολουθήσει η χαμηλότιμη σε ενεργή βερσιόν, πετώντας απ' το δρόμο του ήχου τα παθητικά διαχωριστικά (που σιχαίνομαι). Νομίζω πως 400-500 ευρώ φτάνουν για το ενεργό κομμάτι και η ποιότητα θα είναι "υπεράνω".
Οπότε με ETON 25 SD 1 - Vifa D75MX41 - VISATON TIW 250 XS η ειαισθησία ποιά είναι;
Δεν με νοιάζει να χρησιμοποιηθούν αυτά, απλά πέστε το νουμεράκι. :107:
Και τυχόν αντιρρήσεις.

Να δω αν και πότε θα βρώ χρόνο να ετοιμάσω ένα σχεδιάκι του κουτιού, από αισθητική άποψη. Και ταμπελάκια με το λογότυπο ΑπΟλων. Αλήθεια, το λογότυπο του avsite.gr, με ποιά γραμματοσειρά είναι;

Υ.Γ.: Νομίζω πως ο χρόνος μέχρι την έκθεση είναι λίγος για να είναι έτοιμο, αν κάτι θέλει διόρθωμα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Tο 10άρι Seas που προτείνει ο EAR + G50FFL + 25SD1 = 87dB

HDS205 + G50FFL + 25SD1 = 89dB

Εμπέδηση - περίπατος, ελάχιστη 7,5Ω και στα δύο.

Να δω τα ETON 25 SD 1 - Vifa D75MX41 - VISATON TIW 250 XS και θα σε πω...
 


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Θα κάνω μια απλή ερώτηση.
Προτείνει ο καθένας κάποια μεγάφωνα.
Μπήκε στη διαδικασία να δει, βάση της καμπύλης απόκρισης του καθενός, αν μπορεί να ταιριάξει με τα υπόλοιπα?
Το δέσιμο 10 inch woofer με mid θόλου δεν είναι καθόλου εύκολο.
Ρίξτε μια ματιά στην αγορά και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Από τα ποιο πετυχημένα ηχεία τέτοιας σχεδίασης ήταν ο πρώτος Ερμής της Audio Spectrum με μεγάφωνο 10 ιντσών που δυστυχώς δε βρίσκεται στη παραγωγή πλέον.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.092
Reaction score
127.873
Δείτε και τα μεγάφωνα που προτείνει ο Πλάτων. Πού υπάρχουν διαθέσιμα;
http://www.madisound.com/catalog/index.php?manufacturers_id=147

έχω ξαναπάρει κατ'επανάληψιν από αυτόν, είναι συνεπής και με πολύ καλά υλικά.. τα σλέτζ-χάμμερ είναι δικά του.

Στα μεγάφωνα έχω ωραίο ψαχτήρι, πχ δες όλα τα 8άρια:

http://www.madisound.com/catalog/index.php?cPath=45_228_257&sort=3a&page=1
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.092
Reaction score
127.873
Τώρα δηλαδή, για να πω την αμαρτία μου, έχω στα χαρτιά έτοιμο ένα δίδρομο με HDS205, οπότε με λίγο μαγείρεμα στο cross μπαίνει φυτευτό και ένα mid… :138:
Γιατί να μη προτιμήσεις το SEAS CA26RFX H1305? Για πες κάποιον λόγο... Η ευαισθησία είναι 90κάτι , σωστά?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.092
Reaction score
127.873
Δεδομένου της ευρείας χρήσεις πολυκάναλων (χομ σίνεμα, ε?) εγκαταστάσεων, η λύση αρθρωτού δορυφόρου και βάσης μπασοκαμπίνας ίσως είναι η καλύτερη, ώστε ο δορυφόρος να μπορεί να σταθεί μόνος του ως κεντρικό ή πίσω ηχείο.

Για μιντ κώνου που μπορεί να σταθεί μόνο του ως πχ κεντρικό παίζει θαυμάσια το θωρακισμένο ριβελέιτορ

http://www.madisound.com/catalog/product_info.php?cPath=45_234_266&products_id=923
http://www.madisound.com/catalog/product_info.php?cPath=45_234_266&products_id=1479
και το δεύερο με καλύτερη ευαισθησία.

και εδώ και κάποιες ακόμα επιλογές σε 5-5,5':

http://www.madisound.com/catalog/index.php?cPath=45_234_266

πιο μικρά δεν νομίζω ότι αντέχουν να βγάζουν 100Hz χαλαρά σε τζουράσικ πάρκ....

Γενικά πάντως, θα προτιμούσα μιντ κώνου 5,5' με γούφερ 10' και ένα τουίτερ ρίμπον.

Σα φτηνή καλή επιλογή σε ρίμπον νομίζω το παρακάτω είναι άψογο.
http://www.madisound.com/catalog/product_info.php?manufacturers_id=178&products_id=8323

336$ το ρίμπον, περίπου 200 ευρώ, καθόλου άσχημα. Το μόνο "θέμα" είναι η προτεινόμενη αποκοπή "4th order L-R @ 2800 Hz" οπότε πρέπει να πάει μέχρι εκεί το μιντ, τα ριβελέιτος δε θα προβληματίσουν, από την άλλη παίζει και στους 100 χιλιόκυκλους όμως...

Έχω ξαναπάρει πολλές φορές από madisound, δεν μπλέκει ποτέ η ιστορία με τελωνεία, ξέρει αυτός....

Συνολικά το ρίμπον ευαισθησία 92, το ριβελέιτορ (2η επιλογή) 90 και το 10' seas CA26RFX H1305 sta 90,5. Μια χαρά τα βλέπω...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Το δέσιμο 10 inch woofer με mid θόλου δεν είναι καθόλου εύκολο.
Ρίξτε μια ματιά στην αγορά και θα καταλάβετε τι εννοώ.
Από τα ποιο πετυχημένα ηχεία τέτοιας σχεδίασης ήταν ο πρώτος Ερμής της Audio Spectrum με μεγάφωνο 10 ιντσών που δυστυχώς δε βρίσκεται στη παραγωγή πλέον.
Αμάν, γκρίνια... άμα δεν κάτσει θα τηλεφωνήσω του Bill να μας κάνει ευχέλαιο! :137:

 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Θα κάνω μια απλή ερώτηση.
Προτείνει ο καθένας κάποια μεγάφωνα.
Μπήκε στη διαδικασία να δει, βάση της καμπύλης απόκρισης του καθενός, αν μπορεί να ταιριάξει με τα υπόλοιπα?
Το δέσιμο 10 inch woofer με mid θόλου δεν είναι καθόλου εύκολο.
Σοβαρά τώρα, πού είναι η δυσκολία;
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.092
Reaction score
127.873
Αν πάντως παίξουμε με το ψηφιακό ενεργό κρος, τα θέματα ευαισθησίας δε μας ενδιαφέρουν διόλου....

Αν επίσης τα κάνουμε "ενεργά" τότε δε μας ενδιαφέρουν ακόμα περισσότερο...

Προτείνω να υλοποιηθεί κατ'αυτόν τον τρόπο, με χρήση και του ψηφιακού κρος, οπότε υπάρχει έτοιμο DAC και ενισχυτές.

Για ενισχυτές προτείνω ανεπιφύλακτα τους έτοιμους στο 41 χου ζου.
http://www.41hz.com/

και φτηνά και ...καλά. δες "τρούπαθ".

Αν δε ενσωματωθεί και το ψηφιακό κρος στην καμπίνα του γούφερ, τότε η μόνη καλωδίωση που θα χρειάζεται θα είναι ένα AES/EBU...
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Γιατρέ, βρες ένα θωρακισμένο κώνο στα 90+ και έναν θόλο στα ίδια dB πληζ... (Δεν έχω ψάξει ποτέ για θωρακισμένα)...
 


Staff online

  • xfader
    Segregation supporter
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.176
Μηνύματα
2.891.461
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top