Joint DIY

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Αν και η γνώμη μου είναι η λιγότερο βαρύνουσα όλων σας, εμένα τουλάχιστον πολύ με ενδιαφέρει. Εκτός αν απαιτεί σημαντική θυσία σε κάτι άλλο...
Από πλευράς ποιότητας ήχου δεν υπάρχει πρόβλημα, είτε έτσι, είτε αλλιώς. (Εδώ, κοτζάμ KEF και B&W έχουν τις κορυφαίες σειρές τους έτοιμες για εφαρμογή home cinema. Για τον Φον Δημητράκη δεν ξέρω... :137:).

Απλώς, εάν η κεφαλή έχει χωριστή καμπίνα, αυτό συνεπάγεται αυξημένο κόστος στην κατασκευή. Από την άλλη, με mid θόλου τα πράγματα απλοποιούνται πολύ, καθώς αυτό έχει έτοιμο δικό του θάλαμο. Το βιδώνεις στη μπάφλα και τελείωσες. Αλλά, αναγκαστικά, δεν μπορεί να κατέβει όσο πρέπει χαμηλά, και έτσι είναι ακατάλληλο για εφαρμογή ξεχωριστής κεφαλής σε ρόλο κεντρικού ηχείου.
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.299
Reaction score
1.375
Mia σκεψη.
Τι λετε για συστημα δορυφορων σαμπ, ενα ή δυο.
Η περιπτωση ενος ηχειου βασης, που ετσι "παιζει" και για αυτονομο κεντρικο, αλλα μπορει φτιαχνοντας καποιος 5 ή και 7 ακομα, να εχει εξισου ποιοτικο και πολυκαναλικο.
Κατι δηλ. σαν αυτο που εχει ηδη σχεδιαση ο Κ.Κ. με 6,5αρι η 7''-8'' και καλο δεσιμο με ενα ή δυο σαμπ.
 

Μηνύματα
4.343
Reaction score
1.765
εχω την εντυπωση οτι τα μιντ θολου της atc παιζουν μεχρι τα 300hz.
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Σύμφωνα με τις προδιαγραφές THX όλα τα ηχεία πρέπει να είναι πλήρους φάσματος, εκτός του κεντρικού. Άρα οι λύσεις, 5 μέτριου μεγέθους και ένα sub, απέχει από τη λύση ποιοτικού κινηματογραφικού ήχου, απλά βολεύουν στην τοποθέτηση.
Επειδή λοιπόν ξεκινήσαμε να κατασκευάσουμε ένα ζευγάρι υψηλής πιστότητας, αυτό σημαίνει πως δεν χρειάζεται σαμπ μαμπ και λοιπές δημοκρατικές δυνάμεις. Όπως θα ξέρετε universal ηχείο δεν υπάρχει, τουλάχιστον όχι κάτω από μια κατηγορία τιμής. Και ο προσανατολισμός του είναι γι' αυτούς που θα ακούνε κυρίως μουσική.

Τόνισα και πιο πίσω πως ο χρόνος για την έκθεση είναι λίγος, όσο κι' αν αυτό μάλλον σας ακούγεται λάθος. Γι' αυτό πρέπει να καταλήξουμε στα υλικά γρήγορα, πριν το τέλος της εβδομάδας. Υπάρχουν πολλές εκρεμότητες να λυθούν και μετά απ' αυτό, μέχρι να αρχίσει η κατασκευή. Αν το παρακουράσουμε θα μείνει σκέτη αναφορά στο παρόν θέμα. :122:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.299
Reaction score
1.375
O.K.
Τοτε κατι σε τριδρομο, με 10''-6,5''-twe.. ή 2χ8''-5,5''-twe...
Και στις δυο περιπτωσεις θα ηθελα ριμπον τουιτερ.
 



Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
1 – Λύση με mid θόλου :

Woofer : Visaton AL 200 – 290€ (1 ανά μονάδα)
Mid : G50FFL (ή D75MX-41-08) – 170€ (1 ανά μονάδα)
Tweeter : Eton 25SD1 – 140€ (1 ανά μονάδα)
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία κάπου 90, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 600€. Ενιαία καμπίνα. Το woofer εκτείνεται ήρεμα μέχρι τους 2500Hz, οπότε δεν υπάρχει πρόβλημα. Φυσικά, το mid μπορεί επιπροσθέτως να εξομαλυνθεί με notch filter. Γενικά, το πρόβλημα μετάβασης είναι λυμένο. Πάμε παρακάτω


2 – Λύση με mid κώνου:

Woofer : CA26RFX H1305 – 450€ (1 ανά μονάδα)
Mid : Eton 7-375 – 340€ (1 ανά μονάδα)
Tweeter : Eton 25SD1 – 140€ (1 ανά μονάδα) ή κάποιο ribbon
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία στα 90, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 930€.


Βολεύουν; Να αλλάξουμε κάτι;

Τελείως χονδρικά, το πρώτο παίζει σαν ακριβό μόνιτορ των 4-5000€, το δεύτερο κάτι σαν KEF 205, αλλά με καλύτερα μεσαία και πρίμα.
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
εχω την εντυπωση οτι τα μιντ θολου της atc παιζουν μεχρι τα 300hz.
Ναι ! Για την ακριβεια Οχι με ασφαλεια αλλα σιγουρα η καλυτερη περιπτωση μεταξυ Morel , Dynaudio κλπ.
Ειναι ομως πανακριβα και δεν συναδουν με το γενικο Budjet.
Την τελευταια φορα που διερευνουσα την περιπτωση χρησης τους κοστιζαν 650 Ε το ενα.

Τοτε ειχα καταληξει στην λυση Peerless 821615 (δες συνημενα) σαν ταιρι ενος 8ιντσου γουφερ. Η εφαρμογη της δεν με ενθουσιασε παντως.
Η λυση αυτη υπαρχει παντα και μαλιστα και αλλες παρομοιες στην γκαμα της DST / Tymphany.
 

Attachments


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Επίσης, εκτός της κριτικής έναντι των μέχρι τούδε προταθεισών λύσεων, δεν είδα κάποια αντιπρόταση από τον PeterMeni και τον Μιχάλη. Εντάξει, δεν σας κάνει το ένα, δεν θέλετε το άλλο. Ποια μεγάφωνα έχετε να προτείνετε;
Κωστα, τουλαχιστον οσον αφορα εμενα, εχω ηδη γραψει οτι δεν εχει νοημα να προτεινουμε μεγαφωνα οσο το project παραμενει μετεωρο απο πλευρας σχεδιασμου, και δεν εχουν τεθει συγκεκριμενες απαιτησεις απο τις μοναδες.
Ας καταληξουμε λοιπον σε τι μορφη το θελουμε και θα ερθει και η σειρα των μεγαφωνων.

Απ την αλλη και προταση εχω κανει (ασχετα εαν δεν κριθηκε σαν ενδιαφερουσα), και παρακολουθω την διαδικασια, και οπου εχω κατι να πω το λεω.

Τελος δεν εχω την πολυτελεια να βρισκομαι πανω απο το keyboard συνεχως, και περιοριζομαι οπου κατα την γνωμη μου πρεπει να αποτραπει μια αποτυχια.

Συνεπως δεν πρεπει να διαμαρτυρεσαι.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

peace brothers

παμε απο την αρχη ενα ενα και απανταμε

α. ποιος πληρωνει το προτζεκτ οσο κι αν ειναι αυτο

β. θα βγει μονο ενα ζευγαρι η οσοι γουσταρουμε φτιαχνουμε και για την παρτυ μας.

3 αφου απαντησουμε προτεινουμε για τα παραπανω παμε για προτασεις και ψηφοφορια, για κουτι μοναδες κ.λπ

Με την ψηφοφορια, που θα γινει απο οσους δηλωσουν συμμετοχη στο προτζεκτ δεν θα μεινει κανεις παραπονεμενος οτι αδικηθηκε
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

... παμε απο την αρχη ενα ενα και απανταμε

α. ποιος πληρωνει το προτζεκτ οσο κι αν ειναι αυτο

β. θα βγει μονο ενα ζευγαρι η οσοι γουσταρουμε φτιαχνουμε και για την παρτυ μας.

3 αφου απαντησουμε προτεινουμε για τα παραπανω παμε για προτασεις και ψηφοφορια, για κουτι μοναδες κ.λπ

Με την ψηφοφορια, που θα γινει απο οσους δηλωσουν συμμετοχη στο προτζεκτ δεν θα μεινει κανεις παραπονεμενος οτι αδικηθηκε
α. Αυτό είναι και δική μου απορία. Πίστευα πως θα γίνει "πολυμετοχικό", αλλά τώρα πια έχω σοβαρές αμφιβολίες. Δεν βλέπω διάθεση. Ας δηλώσουν τώρα ποιοί άλλοι έχουν διάθεση, με υπολογιζόμενο κόστος τα 1-1,5 χιλιάρικο. Δεν βάζω λιγότερα, όπως στο Δημόσιο :137: αλλά τα πιθανέστερα.

β. Εννοείται ναι, όποιοι θέλουν θα έχουν ζευγάρι, αλλιώς θα ήταν άτοπη όλη η συζήτηση.

γ. Ψηφίζω σαφώς την πρώτη επιλογή (κόστος μονάδων 600 ευρώ). Δεν χρειάζεται να πάμε σε κόστος 1 χιλιάρικα το ζευγάρι, μόνο για μεγάφωνα. Ας κάνουμε μετριόφρονα επιλογή.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401

Δε βλέπω γιατί δυσκολεύεσαι... Κοίτα κουπί που τραβάει το καημενάκι, από τα 600 μέχρι τις 10000. Ή πιστεύεις ότι είναι πολλά τα woofer που δεν μπορούν να ανέβουν μέχρι εκεί;
Καταρχάς το θέμα είναι το 10ιτσο αν μπορεί να ανέβει στους 1000 κύκλους απροβλημάτιστα και κατά δεύτερον να μπορεί το ηχείο να δεχτεί πάνω από 15 watt ενισχυτή. Αν χρησιμοποιηθεί το mid θόλου από τόσο χαμηλά (600 κύκλους) θα καίγονται 3 την ημέρα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Λοιπόν, ο 4άρης μικρούλης είναι λίγο στριμμένο άντερο (4ωμος) αλλά είναι πιο ομαλός. Γιατρέ τί λες κι εσύ; Με 4lit και οπή πάει μέχρι 80Hz χαλαρά...



Τεσσάρων ιντσών μεγάφωνο είναι πολύ μικρό και επιπλέον είναι λάθος η ύπαρξη δύο οπών συντονισμού.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Επίσης, εκτός της κριτικής έναντι των μέχρι τούδε προταθεισών λύσεων, δεν είδα κάποια αντιπρόταση από τον PeterMeni και τον Μιχάλη. Εντάξει, δεν σας κάνει το ένα, δεν θέλετε το άλλο. Ποια μεγάφωνα έχετε να προτείνετε;




Πέραν αυτού, χρειάζομαι μια απάντηση σχετικά με αυτήν την επισήμανση. Μέσα από ποια διαδικασία θα κοντύνει ο Jose Carreras αν η κεφαλή είναι χωριστή καμπίνα, καθισμένη επάνω από την καμπίνα του woofer; (Και μέσα από ποια διαδικασία θα ψηλώσει αν όλα τα μεγάφωνα είναι μονταρισμένα σε ενιαία καμπίνα, ίσου συνολικού ύψους); Μου διαφεύγει κάτι;
Σε ένα βαρύτονο η συχνότητα της φωνής του ξεκινάει από τους 85 κύκλους. Αν οι χαμηλές συχνότητες βγούν από το γούφερ και το σωλήνα του ριφλέξ μαζί με τις ανακλάσεις από το πάτωμα των κάναμε νάνο τον άνθρωπο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Μπορούμε να πετύχουμε αρκετά καλύτερες τιμές από αυτές που αναφέρεις.
Αν καταλήξουμε σε θόλου προτείνω γούφερ 8 ιντσών.
Η λύση με το 10ιντσο της Seas φαίνεται μια χαρά. Το έχω ψάξει με αυτό το μεγάφωνο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.222
Reaction score
20.945
Κωστα, τουλαχιστον οσον αφορα εμενα, εχω ηδη γραψει οτι δεν εχει νοημα να προτεινουμε μεγαφωνα οσο το project παραμενει μετεωρο απο πλευρας σχεδιασμου, και δεν εχουν τεθει συγκεκριμενες απαιτησεις απο τις μοναδες.
Ας καταληξουμε λοιπον σε τι μορφη το θελουμε και θα ερθει και η σειρα των μεγαφωνων.
Μιχάλη, αυτό το ρώτησα εξ αρχής και προέτεινα και διάφορες λύσεις, για διάφορα μεγέθη. Διακρίνω μια κλίση προς ένα μέσου μεγέθους ηχείο, που να μπορεί να κατοικήσει σε δωμάτιο γύρω στα 30m² και άνω, και να λειτουργεί από κάποια απόσταση ακρόασης της τάξης των 3-3,5m, έχοντας συνολικό ύψος γύρω στα 100-110 εκατοστά. Επίσης, διαφαίνεται η απαίτηση για κάποια μέση ευαισθησία τουλάχιστον της τάξης των 88-90dB, και σχετικά ομαλή εμπέδηση. Επιπροσθέτως, έκανα την πρόταση, πως εάν αυτό το ηχείο έχει mid κώνου, η κεφαλή του μπορεί κάλλιστα να είναι χωριστή, και να κατασκευασθεί σε τρία ή πέντε κομμάτια, για εφαρμογή home cinema. Είτε με 18άρι για να ακούγεται καλά ο Rex, είτε χωρίς 18άρι. Προσωπικά δεν έχω κάνενα τέτοιο κόμπλεξ. Ένα σωστό ηχείο, στο πλαίσιο των μεγεθών και του κόστους του, οφείλει να παίζει σωστά τα πάντα. Από Γρηγοριανό μέλος μέχρι το κουδούνισμα από τους κάλυκες στο Saving Private Ryan και τις κανονιές στο Master and Commander.

Αν δεν συμφωνείτε με αυτά, αν δεν σας κάνουν τα μεγάφωνα που έχουν προταθεί μέχρι τώρα, αν το πάντρεμα δύο οπών reflex σας φαίνεται επιπέδου κβαντομηχανικής, αν νομίζετε πως είμαι ανηψιός του Προκρούστη και θα βάλω mid να παίξει μέχρι τα 10KHz, αν νομίζετε πως θα ψηλώσει η εικόνα με το reflex στο ταβάνι, ορίστε, κάντε εσείς μια άλλη πρόταση μπας και καταλήξουμε.
 

cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Μιχάλη, αυτό το ρώτησα εξ αρχής και προέτεινα και διάφορες λύσεις, για διάφορα μεγέθη. Διακρίνω μια κλίση προς ένα μέσου μεγέθους ηχείο, που να μπορεί να κατοικήσει σε δωμάτιο γύρω στα 30m² και άνω, και να λειτουργεί από κάποια απόσταση ακρόασης της τάξης των 3-3,5m, έχοντας συνολικό ύψος γύρω στα 100-110 εκατοστά. Επίσης, διαφαίνεται η απαίτηση για κάποια μέση ευαισθησία τουλάχιστον της τάξης των 88-90dB, και σχετικά ομαλή εμπέδηση. Επιπροσθέτως, έκανα την πρόταση, πως εάν αυτό το ηχείο έχει mid κώνου, η κεφαλή του μπορεί κάλλιστα να είναι χωριστή, και να κατασκευασθεί σε τρία ή πέντε κομμάτια, για εφαρμογή home cinema. Είτε με 18άρι για να ακούγεται καλά ο Rex, είτε χωρίς 18άρι. Προσωπικά δεν έχω κάνενα τέτοιο κόμπλεξ. Ένα σωστό ηχείο, στο πλαίσιο των μεγεθών και του κόστους του, οφείλει να παίζει σωστά τα πάντα. Από Γρηγοριανό μέλος μέχρι το κουδούνισμα από τους κάλυκες στο Saving Private Ryan και τις κανονιές στο Master and Commander.
Συμφωνώ!

Αν δεν συμφωνείτε με αυτά, αν δεν σας κάνουν τα μεγάφωνα που έχουν προταθεί μέχρι τώρα, αν το πάντρεμα δύο οπών reflex σας φαίνεται επιπέδου κβαντομηχανικής, αν νομίζετε πως είμαι ανηψιός του Προκρούστη και θα βάλω mid να παίξει μέχρι τα 10KHz, αν νομίζετε πως θα ψηλώσει η εικόνα με το reflex στο ταβάνι, ορίστε, κάντε εσείς μια άλλη πρόταση μπας και καταλήξουμε.
Καταλαβαίνουμε όλοι πως το εγχείρημα αν και όχι υπεράνθρωπο, απαιτεί πρωτίστως κοινές παραδοχές.
Όλοι οι εμπλεκόμενοι είστε αξιόλογοι, γι'αυτό και η λύση θα βρεθεί. Χρειάζεται μόνο λίγος χρόνος...

http://www.avsite.gr/vb/showthread.php?t=52076
 


cbk

Μηνύματα
1.013
Reaction score
5
Σε ένα βαρύτονο η συχνότητα της φωνής του ξεκινάει από τους 85 κύκλους. Αν οι χαμηλές συχνότητες βγούν από το γούφερ και το σωλήνα του ριφλέξ μαζί με τις ανακλάσεις από το πάτωμα των κάναμε νάνο τον άνθρωπο.
Με αφορμή το παραπάνω, άπό ποιά συχνότητα και κάτω οι χαμηλές δεν είναι κατευθυντικές;
Αν και τελευταία κάπου διάβασα πως αυτή η θεωρία (της μη κατευθυντικότητας των χαμηλών) έχει βασίμως αμφισβητηθεί...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.173
Μηνύματα
2.891.434
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top