Joint DIY


toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.939
Re: Απάντηση: Re: Απάντηση: Joint DIY

Είσαι σίγουρος ότι όλα τα ελληνικά σαλόνια είναι 40 τ.μ. και άνω?
Δεν υπάρχουν καλά ηχεία για μικρούς χώρους?
Εγώ τουλάχιστον είμαι σίγουρος οτι η συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών σαλονιών είναι 40 τ.μ. ΚΑΙ ΚΑΤΩ
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Οκ λοιπόν, πάμε για μπασοκαμπίνα με κεφαλή και 10άρι γούφερ.

Προτάσεις:

1 – Λύση budget :

Woofer : VISATON W 250 S – 145€
Mid : VISATON W 170 S – 65€
Tweeter : VISATON SC 4 ND – 86€
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία κάπου στα 88, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 300€. Όμως, η Parts Express διαθέτει κάτι Audax 10 και 6,5” σε πολύ χαμηλή τιμή –δεν γνωρίζω γιατί. Ίσως να είναι καθισμένο στοκ, από τότε που η Audax διέθετε μεγάφωνα OEM, εκτός να επανήλθε και διαθέτει και πάλι μεγάφωνα ΟΕΜ. Με αυτά τα Audax, το κόστος των μεγαφώνων διαμορφώνεται σε ακόμη χαμηλότερο επίπεδο.


2 – Μέση λύση

Woofer : Seas CA26RFX H1305 – 450€
Mid : SEAS CA18RLY H1217 – 200€
Tweeter : Seas 22TAFG – 100€
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία κάπου στα 90, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 750€. Εναλλακτικά μπορεί να χρησιμοποιηθεί κάποιο ρίμπον, προφανώς με αύξηση του κόστους περίπου κατά 300 – 400 ευρώ, αναλόγως της επιλογής, αλλά υπάρχει και αυτό με τιμή λογικότατη, οπότε το κόστος πάει στα 1000€. Εναλλακτικά, μπορούν να παίξουν τα VISATON TIW 250 XS και PEERLESS HDS EXCLUSIV 180 με το αντίστοιχο HDS τουίτερ της Peerless, με κόστος 850€. Γενικά, με ηλεκτροδυναμικά πάμε γύρω στο 800άρι και με ρίμπον τουίτερ πάμε στα 1000 ευρώ. Όμως, αξίζει να ληφθούν υπ’ όψιν και τα Dayton 6,5 και 10” (brand της Parts Express), με τιμή προκλητική και απόδοση εν πολλοίς ισάξια με αυτά εδώ της μέσης λύσης.


3 – Ακριβή λύση


Woofer : Eton 11-581– 700€
Mid : Eton 7-375 – 350€
Tweeter : Scan 2904-7000 - 700€
Cross :
Καμπίνες :
Ευαισθησία κάπου στα 89 - 90, κόστος μόνο για τα μεγάφωνα περίπου 1750€.

Με μια πρώτη -επιπόλαιη- εκτίμηση, το κόστος ενός αξιοπρεπούς κροσόβερ πάει περίπου στα 80-100€ και για τα δύο κανάλια, σε όλες τις λύσεις, ±20% για κόψε – ράψε στις βασικές ποιότητες των πυκνωτών και στις διατομές των πηνίων.

Από πλευράς ντεσιμπέλ, οι μέσες και η ακριβή λύση είναι ικανές για δολοφονική στάθμη στα 3 μέτρα. Λέω για μέση λύση, full Seas, (άμα δε βάλουμε το Η1305 στα χαμηλά, ποιος τον ακούει τον άλλον :138:). Τι λέτε;
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.298
Reaction score
1.375
Η γνωμη σας ποια ειναι για τον ηχο της δευτερης με την τριτη λυση.
Η ακριβοτερη "παιζει" δυο φορες καλυτερα απο την μεσαια λυση? μιας και το κοστος ειναι διπλασιο?
Αν πιστευεται οτι παιζει πολυ καλυτερα, τοτε προτεινω την τριτη.
Αν οχι τοτε νομιζω οτι τα seas ειναι αρκετα καλα.
Μηπως με την

http://www.sbacoustics.com/

Μπορουμε να πλησιασουμε την ακριβη επιλογη, σε ηχο, με κοστος της μεσαιας?

Οσο για το τελικο κοστος, αν βγει μεχρι τα περιπου 80Ε που λετε, ειμαι και γω μεσα.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.061
Reaction score
127.806
Είμαι υπέρ της μέσης λύσης, με περισσότερο ψάξιμο στο ρίμπον. Κι εγώ είμαι υπερ της χρήσης ρίμπον.

Τώρα που κατασταλάξαμε σε επιλογή, ίσως είναι περισσότερες και οι προτάσεις για τα υπόλοιπα μεγάφωνα (Μιχαλάκηηηηη...). Ίσως να βρούμε και μιντ με θωράκιση, ε?

Επίσης η άποψή μου για το κόστος του κρος είναι άλλη. Νομίζω ότι ένας υπολογισμός στα 400-500 ευρώ για τα δυό ηχεία είναι πιο ορθός ώστε να χρησιμοποιηθούν πολύ καλής ποιότητας υλικά, τα οποία πιστοποιώ :)140:!!!:140:) ότι έχουν σημαντική ηχητική διαφορά... Goertz ή AlphaCore πηνία πχ, λέμε τώρα...
 

Μηνύματα
226
Reaction score
1
Απάντηση: Joint DIY

να ρωτηξω ?
γινεται το κατω κομματι (με το γουφερ) να ειναι ανοιχτης μπαφλας ?
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Όταν λές Dayton ND16FA-6 5/8" Neodymium Dome Tweeter και Dayton ST255-8 10" Series II Woofer; Κατάλαβα καλά;
Τότε αυτά πάνε στο budget σύστημα νομίζω. :121:

Εξάλλου θα προτιμούσα το Dayton ND28F-6 1-1/8" Neodymium Dome Tweeter. :116:

Δεν τα ξέρω καθόλου, οφείλω να ομολογήσω.

Για εκθεσιακούς σκοπούς θα πρότεινα τη μέση λύση, χωρίς να αποκλειστεί η πρόβλεψη της budget, σε περίπτωση που κάποια μέλη θελήσουν να την κατασκευάσουν. Αν δηλ οι καμπίνες είναι ίδιες, δεν θάχουν πρόβλημα.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Re: Απάντηση: Joint DIY

να ρωτηξω ?
γινεται το κατω κομματι (με το γουφερ) να ειναι ανοιχτης μπαφλας ?
Το γούφερ θα είναι σε καμπίνα, αλλά μπορείς κάλλιστα να το μοντάρεις σε ανοικτή μπάφλα. Σε μια τέτοια περίπτωση, βάλε σε ανοικτή μπάφλα και τον υπόλοιπο κόσμο, άλλωστε, αυτός που υποφέρει από τις ακυρώσεις της πίσω ακτινοβολίας είναι το γούφερ.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Re: Απάντηση: Joint DIY

Όταν λές Dayton ND16FA-6 5/8" Neodymium Dome Tweeter και Dayton ST255-8 10" Series II Woofer; Κατάλαβα καλά;
Τότε αυτά πάνε στο budget σύστημα νομίζω. :121:

Εξάλλου θα προτιμούσα το Dayton ND28F-6 1-1/8" Neodymium Dome Tweeter. :116:

Δεν τα ξέρω καθόλου, οφείλω να ομολογήσω.

Για εκθεσιακούς σκοπούς θα πρότεινα τη μέση λύση, χωρίς να αποκλειστεί η πρόβλεψη της budget, σε περίπτωση που κάποια μέλη θελήσουν να την κατασκευάσουν. Αν δηλ οι καμπίνες είναι ίδιες, δεν θάχουν πρόβλημα.
Αυτό εδώ λέω, που έχει και φέις πλουγκ...
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

εγω θα προτεινα την μεση λυση.
Προσωπικα τα τουιτερ ριμπον τα λατρευω
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Στην ακριβή λύση προτείνω mid Scanspeak ή Seas Excel και tweeter ή το προτεινόμενο ή Seas Excel.
Για το 11αρι της Eton ούτε κουβέντα ότι είναι κορυφαίο.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Οι τιμές που αναφέρεις για τα μεγάφωνα είναι αρκετά υψηλότερες από όσο τα βρίσκουμε στην Ελληνική αγορά.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Οι τιμές που αναφέρεις για τα μεγάφωνα είναι αρκετά υψηλότερες από όσο τα βρίσκουμε στην Ελληνική αγορά.
Υψηλότερες ας είναι, με τα ρέστα θα πάμε για μπύρες. Χαμηλότερες να μην είναι...
 


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Οι τιμές που αναφέρεις για τα μεγάφωνα είναι αρκετά υψηλότερες από όσο τα βρίσκουμε στην Ελληνική αγορά.
Μιά και δεν έχεις πει το ναι στην οικονομική συνεισφορά (ακόμα :137: ), μπορείς να βοηθήσεις βάζοντας, αφού κατασταλάξουμε, σχετικά links ή τηλέφωνα εμπόρων. Κάθε βοήθεια δεκτή.
Υψηλότερες ας είναι, με τα ρέστα θα πάμε για μπύρες. Χαμηλότερες να μην είναι...
Καλοκαιριάτικα μπύρες; Μπα. Προτιμώ τσιπ'ράκια σε παραλιακό ίσκιο, και μπροστά μας να περνάνε beach bitches ! :119:
Η μέση λύση μέχρι στιγμής ''ακούγεται'' μια χαρά.
Αυτό λέμε οι περισσότεροι. Η γνώμη μου, εξ αρχής, είναι να μη χρησιμοποιηθούν "εξωτικά" υλικά, για λόγους που δεν θέλω ακόμα να αναφέρω.
 


Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

και μπροστά μας να περνάνε beach bitches !
τσ τσ τσ λαθος φωτογραφια, τοσοι που μαζευτηκαμε αυτη ειναι η σωστη

 


Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Μου αρεσει καλυτερα η 3η λυση και τα μεγαφωνα που περιλαμβανει τα εχω προτεινει ηδη εδω

http://www.avsite.gr/vb/showpost.php?p=697259&postcount=36

Το 11αρι ΕΤΟΝ εχει και 10ιντσο αδελφακι που ειναι της ιδιας τεχνολογιας αλλα καπως πιο οικονομικο.

Το Μιντ προτεινω να ειναι το παλιοτερο ΕΤΟΝ 7-380/32 ΗΕΧ με τον κιτρινο κωνο. Απ οσο ξερω τετοια μεγαφωνα βρισκονται ακομη αρκετα στην Ελληνικη αγορα. Δες specs παρακατω

Για τουιτερ υποθετω οτι μιλαμε για το παλιοτερο D2905-9700. Kαι το 9300 σαν φτηνοτερη εκδοχη δεν ειναι καθολου ασχημο.
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Κι αν αποφασίσει κάποιος να φτιάξει αυτή τη βερσιόν, να ψάχνει από ‘δώ κι από ‘κεί να βρει μεγάφωνα που είναι εκτός παραγωγής, μήπως κι έχουν ξεμείνει πουθενά τίποτε ρετάλια; Λέει;
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.152
Μηνύματα
2.890.702
Members
37.995
Νεότερο μέλος
zazanh
Top