Joint DIY

Μηνύματα
90
Reaction score
0
Στη μεσαία (ή χαμηλή - δεύτερη επιλογή) κατηγορία τιμής και εγώ. Να μην ξεφύγει η τιμή γιατί μεγαλώνουν τα ρίσκα που πρέπει να πάρει κάποιος επενδύοντας σε DIY project.
 



Μηνύματα
90
Reaction score
0
Φαντάζεσαι να τα φτιάξεις, όμορφα και ωραία, να τα στήσεις στο σαλόνι και να μην αρέσουν στη γυναίκα σου? Τι τα κάνεις μετά ???
 



toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.939
"Κι αν αποφασίσει κάποιος να φτιάξει αυτή τη βερσιόν, να ψάχνει από ‘δώ κι από ‘κεί να βρει μεγάφωνα που είναι εκτός παραγωγής, μήπως κι έχουν ξεμείνει πουθενά τίποτε ρετάλια; Λέει;"

Δεν λέει
 

Μηνύματα
90
Reaction score
0
Αν πάντως παίξουμε με το ψηφιακό ενεργό κρος, τα θέματα ευαισθησίας δε μας ενδιαφέρουν διόλου....

Αν επίσης τα κάνουμε "ενεργά" τότε δε μας ενδιαφέρουν ακόμα περισσότερο...

Προτείνω να υλοποιηθεί κατ'αυτόν τον τρόπο, με χρήση και του ψηφιακού κρος, οπότε υπάρχει έτοιμο DAC και ενισχυτές.

Για ενισχυτές προτείνω ανεπιφύλακτα τους έτοιμους στο 41 χου ζου.
http://www.41hz.com/

και φτηνά και ...καλά. δες "τρούπαθ".

Αν δε ενσωματωθεί και το ψηφιακό κρος στην καμπίνα του γούφερ, τότε η μόνη καλωδίωση που θα χρειάζεται θα είναι ένα AES/EBU...

+1

Tα τουίτερ να έχουν ενισχυτή Α τάξης 20-25 Watt...
Τα Dac και οι προενισχυτές να έχουν τροφοδοσία από μπαταρία (για μικρότερο θόρυβο [μπαταρία μολύβδου ( car - audio)]
 


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Το ενεργό το πρότεινε πρώτος ο costas EAR και συμφώνησα πως έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα, αλλά εξακολουθώ αν πιστεύω πως είναι καλύτερα να υλοποιηθεί σε επόμενη προσπάθεια. Αφήστε να δούμε κάτι οικονομικότερο και ευκολότερο (όχι τεχνικά) και μετά, αν παίζει και είμαστε καλά, βλέπουμε ποιός θέλει να το φτιάξει για το χώρο του και ανάλογα πορευόμαστε. :144:
 

Μηνύματα
90
Reaction score
0
Re: Απάντηση: Joint DIY

Το ενεργό το πρότεινε πρώτος ο costas EAR και συμφώνησα πως έχει ένα σωρό πλεονεκτήματα, αλλά εξακολουθώ αν πιστεύω πως είναι καλύτερα να υλοποιηθεί σε επόμενη προσπάθεια. Αφήστε να δούμε κάτι οικονομικότερο και ευκολότερο (όχι τεχνικά) και μετά, αν παίζει και είμαστε καλά, βλέπουμε ποιός θέλει να το φτιάξει για το χώρο του και ανάλογα πορευόμαστε. :144:

Οκ. Έχεις φτιάξει ποτέ ενεργό ψηφιακό ηχείο?
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Joint DIY

Οκ. Έχεις φτιάξει ποτέ ενεργό ψηφιακό ηχείο?
Όχι.
Απάντησα για να μη στη χαλάσω αν και βρίσκω την ερώτηση άτοπη μεν, εκτός θέματος δε. Να αου θυμίσω πως δεν θα φτιάξω το ηχείο, θα το φτιάξουμε! :126:
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Κι αν αποφασίσει κάποιος να φτιάξει αυτή τη βερσιόν, να ψάχνει από ‘δώ κι από ‘κεί να βρει μεγάφωνα που είναι εκτός παραγωγής, μήπως κι έχουν ξεμείνει πουθενά τίποτε ρετάλια; Λέει;
Εχεις δικιο.
Δεν λεει.
Το προτεινα γιατι ο προμηθευτης που ξερω οτι διαθετει τα μεγαφωνα αυτα στην Ελλαδα, πρεπει να εχει αρκετα κομματια για 3-4 ζευγαρια.
Μπορει και παραπανω.
Επισης αυτο το μοντελο που λεω εδεσε καλυτερα απο το καινουργιο σε δικα μου αναλογα Ηχεια.
Σιγουρα παντως το σκεπτικο σου ειναι σωστο, και δεν επιμενω.

(Το μιντμπας στο ηχειο του ποστ Νο 36 ειναι Peerless CSX series 850122).
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Παντως εαν παρελπιδα επιλεγει η τριτη λυση που παιζει το 11ιντσο ΕΤΟΝ 11-581/50 HEX, η σωστοτερη παρεα του μεταξυ των διαφορων 7ιντσων της ιδιας εταιρειας κατα την γνωμη μου ειναι το 7-360/37 ΗΕΧ με Kevlar cone, και αναποδο suround.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.061
Reaction score
127.806
Συμφωνώ και επαυξάνω! Κορυφαίος συνδυασμός αυτά τα έτον!
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.217
Reaction score
20.927
Εντάξει, τo 7-360 μπορεί να καθίσει και με το γούφερ της Seas, δεν υπάρχει πρόβλημα, (ούτε χαλάμε χατήρια :114:)...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Re: Απάντηση: Joint DIY

Μιά και δεν έχεις πει το ναι στην οικονομική συνεισφορά (ακόμα ), μπορείς να βοηθήσεις βάζοντας, αφού κατασταλάξουμε, σχετικά links ή τηλέφωνα εμπόρων. Κάθε βοήθεια δεκτή.

Καλοκαιριάτικα μπύρες; Μπα. Προτιμώ τσιπ'ράκια σε παραλιακό ίσκιο, και μπροστά μας να περνάνε beach bitches !

Αυτό λέμε οι περισσότεροι. Η γνώμη μου, εξ αρχής, είναι να μη χρησιμοποιηθούν "εξωτικά" υλικά, για λόγους που δεν θέλω ακόμα να αναφέρω.
Καταρχάς να σου πω ότι δέχομαι να συμμετάσχω και στο κόστος της παραγωγής αρκεί το ηχείο να βγει σε δημοπρασία και τα χρήματα να δοθούν σε κάποιο ίδρυμα ή να το χαρίσετε σε εμένα...
Για τη κατασκευή ή τη προμήθεια των υλικών (έχω αρκετές γνωριμίες) ούτε κουβέντα.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Εντάξει, τo 7-360 μπορεί να καθίσει και με το γούφερ της Seas, δεν υπάρχει πρόβλημα, (ούτε χαλάμε χατήρια :114:)...
Συμφωνώ απολύτως για τη χρήση του γούφερ της Seas. Πέφτει αρκετά το κόστος έτσι και ρίχνουμε το βάρος στα μέσο-υψηλά που είναι το μεγαλύτερο και σημαντικότερο μέρος του φάσματος.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.690
Reaction score
12.401
Τιμή για δύο γούφερ 350 ευρώ. Μόλις επικοινώνησα με τον αντιπρόσωπο.:126::126::126:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.153
Μηνύματα
2.890.708
Members
37.995
Νεότερο μέλος
zazanh
Top