Joint DIY

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Για ριξτε και μια ματια στον κυριο... http://www.troelsgravesen.dk/Diy_Loudspeaker_Projects.htm
O τυπος φτιαχνει ηχεια. Πιστεψτε με εχω φτιαξει δικο του project και ειναι απιθανο.
Και με κρος σειρας...

Όχι
!! ΔΕΝ θα φτιάξουμε κάτι που ήδη έχει φτιάξει κάποιος άλλος. Ξεκινάμε από το μηδέν.

Μέχρι στιγμής έχω προτείνει ηχείο όγκου περίπου 80 λίτρων. Συμφωνείτε, ή να το μικρύνουμε; Ή να το μεγαλώσουμε;
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Ο παράγοντας κόστος θα μας απασχολήσει?
Προς το παρόν, ο παράγων κόστος είναι δευτερεύον ζήτημα. Προέχει ο όγκος. 10άρι στα 80 λίτρα, ή 8άρι με όγκο καμιά 55ριά λίτρα; Και τα δύο, λίγο - πολύ, θα παίζουν σωστά τα ίδια μπάσα στο 1 Watt (mid field). Tο δεύτερο θα γονατίσει σχετικά πιο νωρίς, όσο ανεβαίνει η στάθμη. Διαλέξτε!
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
OK Κωστα κανενα προβλημα. Παντως θα ελεγα οτι γυρω στα 80 λιτρα ειναι αρκετα καθως στα ηδη προβληματικα δωματια μεγαλυτερος ογκος ισως δεν κατσει!
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
E, τα δωμάτια είναι έτσι κι αλλιώς προβληματικά. Αυτά τα διπλά, τα ευρύχωρα, πόσο πάνε στην έκθεση; Κανένα τάληρο, ή παραπάνω;
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Παραπανω δυστυχως και κλεινονται απο πολυ νωρις. Απλα ειναι κριμα να βαλουμε μεγαλο ηχειο σε μικρο δωματιο με αποτελεσμα το "θαψιμο του".
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Re: Joint DIY

.... Κανένα τάληρο, ή παραπάνω;
Αυτό με το τάληρο πάρε να είναι και HiEnd :138:

Πέρα από την πλάκα, νομίζω ότι πρώτα πρέπει να ορίσετε τον σκοπό της κατασκευής. έτσι θα μπουν από μόνες τους κάποιες δεσμεύσεις - όρια.
Όπως έγραψε ο toulou:
ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ξεκαθάρισμα στόχων, ΠΡΙΝ τις τεχνικές επιλογές
Καλή επιτυχία !
 


Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Joint DIY

Κώστα δεν θέλω να επηρεάσω την ροή που έχετε βάλει.....απλά είπα μια γνώμη για να υπάρχουν 'όρια' στην επιλογή σας.
(Ίσως κακώς αφού δεν έχω τις γνώσεις, να προσφέρω βοήθεια.)

Άλλη μια γνώμη, όμως :137: :
- Θα διάλεγα τον τύπο ηχείου που πουλά περισσότερο στους χομπίστες (μέγεθος-σχεδίαση).
- Να το έχουν ακούσει πολλοί (γνωστής εταιρείας)
- "Εύκολο" (τοποθέτηση - ρεύμα)
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.939
Αυτό το ηχείο θα πρέπει να τραβήξει, όποιον είναι να τραβήξει, στον πλανήτη του diy.
Άρα καθορίζεται πρώτα ποιός πρόκειται "να δελεασθεί", μετά αναλύονται οι συνήθειές του (χώρος και μπάτζετ που συνήθως διαθέτει / αδύναμες επιλογές που συνήθως κάνει / άλλα μηχανήματα που συνήθως διαθέτει / γνώσεις και πολυπλοκότητα κατασκευής που θα μπορούσε "να σηκώσει"), και μετά τα πράγματα μάλον θα γίνουν πιο συγκεκριμένα από μόνα τους
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.449
Reaction score
1.939
Είναι όμως και θέμα του τι συναγωνισμός υπάρχει από τα έτοιμα.
Πρέπει να είναι ντε και καλά ηχείο;
Ένας ολοκληρωμένος στα 50W-70W με ενσωματωμένο dac ας πούμε;
Που απαλλάσσει τον νεοεισερχόμενο από ματσαρίσματα, καλώδια, ακριβές αναβαθμίσεις πηγών, ΚΑΙ ταιριάζει με πολλά ηχεία;
Στα 1000 Ευρώ; Γίνεται; Με τι συμβιβασμούς; Στα 600 γίνεται; (Άντε να δω τους έμπειρους να σκέφτονται καιτεχνικοοικονομικά με σφιχτούς περιορισμούς).

Ή μήπως σωστότερο είναι να πάμε για τον μεγάλο εντυπωσιασμό οπότε στοχεύουμε ψηλά;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Ένας ολοκληρωμένος στα 50W-70W με ενσωματωμένο dac ας πούμε;
Που απαλλάσσει τον νεοεισερχόμενο από ματσαρίσματα, καλώδια, ακριβές αναβαθμίσεις πηγών, ΚΑΙ ταιριάζει με πολλά ηχεία;
Δύσκολο, και δεν θα ακολουθήσει κανένας. Δεν έχει και "μπούγιο". Ενώ το ηχείο, διασταλτικώς προσεγγιζόμενο, εξακολουθεί να είναι ένα ηλεκτρικό έπιπλο.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Δύσκολο, και δεν θα ακολουθήσει κανένας. Δεν έχει και "μπούγιο". Ενώ το ηχείο, διασταλτικώς προσεγγιζόμενο, εξακολουθεί να είναι ένα ηλεκτρικό έπιπλο.
Τον ενισχυτή μπορείς να τον χώνεις σε ένα ράφι, το ηχείο αναγκαστικά το δείχνεις.
 

Μηνύματα
4.853
Reaction score
4
Απάντηση: Joint DIY

Μπορείτε να βρείτε κάπου στην μέση :137:

Ηχείο, ενεργό, με dac !
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Αυτό το ηχείο θα πρέπει να τραβήξει, όποιον είναι να τραβήξει, στον πλανήτη του diy.
Άρα καθορίζεται πρώτα ποιός πρόκειται "να δελεασθεί", μετά αναλύονται οι συνήθειές του (χώρος και μπάτζετ που συνήθως διαθέτει / αδύναμες επιλογές που συνήθως κάνει / άλλα μηχανήματα που συνήθως διαθέτει / γνώσεις και πολυπλοκότητα κατασκευής που θα μπορούσε "να σηκώσει"), και μετά τα πράγματα μάλον θα γίνουν πιο συγκεκριμένα από μόνα τους
Ποια στοιχεία θα μπορούσαν να λειτουργήσουν ως δέλεαρ; Η κατασκευαστική ευκολία είναι δεδομένη. Άλλο;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Re: Απάντηση: Joint DIY

Κώστα δεν θέλω να επηρεάσω την ροή που έχετε βάλει.....απλά είπα μια γνώμη για να υπάρχουν 'όρια' στην επιλογή σας.
(Ίσως κακώς αφού δεν έχω τις γνώσεις, να προσφέρω βοήθεια.)

Άλλη μια γνώμη, όμως :137: :
- Θα διάλεγα τον τύπο ηχείου που πουλά περισσότερο στους χομπίστες (μέγεθος-σχεδίαση).
- Να το έχουν ακούσει πολλοί (γνωστής εταιρείας)
- "Εύκολο" (τοποθέτηση - ρεύμα)
- Άρα ματζόβολο, αλλά όχι λιλιπούτειο.
- Γνωστά μεγάφωνα.
- Ευαίσθητα, 8ωμα μεγάφωνα, στενή μπάφλα.

Δαπέδου ή βάσης;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.223
Reaction score
20.946
Re: Απάντηση: Joint DIY

Μπορείτε να βρείτε κάπου στην μέση :137:

Ηχείο, ενεργό, με dac !
Ναι - ναι! Μήπως να το κάνουμε και με ενσωματωμένη κάρτα wi-fi??? :116:
 

Μηνύματα
164
Reaction score
3
Re: Απάντηση: Joint DIY

- Άρα ματζόβολο, αλλά όχι λιλιπούτειο.
- Γνωστά μεγάφωνα.
- Ευαίσθητα, 8ωμα μεγάφωνα, στενή μπάφλα.

Δαπέδου ή βάσης;
Αν μου επιτρέπετε μιά εμπειρική άποψη?
Οι βάσεις δεν αρέσουν στις καθαρίστριες αλλά ούτε και στις συζύγους.Τώρα βέβαια, αν βάλουμε και τον W.A.F.στα προαπαιτούμενα.........
 


Μηνύματα
5.087
Reaction score
14
Χμμμ... Woofer - mid... χμμμ... Έχω κάτι κατά νου. Αλλά ξέρεις τώρα πως ειναι αυτά CC... Εγώ είμαι κολλημένος με την μπάλα. Αλλά αν ενδιαφέρεστε μπορώ να προσφέρω τα δικά μου προς δοκιμή και μετά να τα βάλουμε πάλι στην θέση τους :116:
Δεν χρειαζεται να τα βγάλεις από την θέση τους.
Απλά θα φτιάξουμε μια καμπίνα-parking ...για να μπει όλο το αμάξι μέσα. :136:
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.176
Μηνύματα
2.891.465
Members
38.001
Νεότερο μέλος
Αναστάσιος Κελεγκουρης
Top