Joint DIY


Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Re: Απάντηση: Joint DIY

Γλυτωσαμε το αντιτορπιλικο αλλα πηγαμε σε Στελθ φαιτερ.
:138:

Πέστο ψέματα. Πάντως το 1ο είναι πουλ-μουρ, για χαϊεντοέκθεση σκέτο μπερικέτι. Σα ζεστό ψωμί θα πουλάει. :144:
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

ξαι αν το δειτε εχει μονο τρια μεγαφωνα ανα ηχειο που του βαζουμε οποα θελουμε. Σε εκθεση παντως θα τραβαει αμεσως το ματι

τωρα για φτηνιαρηκα υπαρχει και αυτο



απο σωληνες υδραυλικων βαμμενο στο χερι με σπρευ
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

και αν στη βαση του ηχειου εκει που ειναι ο σωληνας εμπαινε και ενας λαμπατος τελικος ωστε το ηχειο να ειναι ενεργο;
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

ασφαλως μιλαω για το πρωτο σχεδιο, θα ηταν κατι σαν παγκοσμια πρωτη. Ποιος δεν θα το σχολιαζε απο οσους το εβλεπαν;
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.518
Reaction score
2.079
Ας τολμήσω να πω κι' εγώ με την λιγοστή σε σχέση με εσάς πείρα, την γνώμη μου.

Νομίζω ότι έχετε πάρει φόρα!

Και με το τελευταίο εννοώ ότι παρασυρθήκατε με τις τεχνικής φύσης επιλογές - πράγμα φυσικό δεδομένης της πείρας και των υψηλών στάνταρ σας - και ξεπεράσατε πολύ γρήγορα προβληματισμούς πάνω στην ουσία αυτή καθ' αυτή του εγχειρήματος, του τι επιδιώκει να πετύχει και πάνω απ' όλα σε ποιούς απευθύνεται.
Προβληματισμοί, που άρχισαν να τίθενται στα πρώτα ποστς, αλλά έμειναν στην αρχή και ξεχάστηκαν. Και αν το πράγμα απευθύνεται στον κύκλο των λίγο ή περισσότερς μυημένων, εντάξει. Αν όμως θα στηθεί σε περίπτερο έκθεσης με στόχο την επικοινωνία με τους "έξω" ΠΡΕΠΕΙ να πέσει γερό "meditation" και ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ξεκαθάρισμα στόχων, ΠΡΙΝ τις τεχνικές επιλογές.

Είναι πχ. πρότζεκτ - επίδειξης των δυνατοτήτων του diy προς τον νεοφώτιστο, φοιτητή ας πούμε; Τότε ο παράγων πλαφόν κόστους έχει μεγάλη σημασία φυσικά.
Αλλά και η αξία της ανθρωποώρας πως θα προσδιορίζεται; 30 ευρώ είπε κάποιος στην αρχή; Δηλαδή 240 την ημέρα. Δηλαδή 5000 τον μήνα! Καθαρά... Τι λετε να πει γι' αυτό η γεννιά των 1000 (ή 700 μήπως?) Ευρώ;
Άρα θα μπουν στην εξίσωση και οι παράγοντες της προσωπικής ικανοποίησης, της δυνατότητας ιδιαίτερων ρυθμίσεων και ασυνήθιστων λύσεων κλπ. Και όλα αυτά με αντίπαλο τη φράση "μεταχειρισμένο δεν συμφέρει καλύτερα;". Θα πρέπει να πείθουν...

Πρέπει λοιπόν να υπάρξει σχέδιο, και μάλιστα σοβαρά καθορισμένο αν είναι το πράγμα να επικοινωνηθεί προς τα έξω με επιτυχία.

Αν πάλι πρόκειται για την μεταξύ μας ικανοποίηση, για ένα συντονισμένο τουρ-ντε-φορς της αφρόκρεμας του φόρουμ για να διαπιστωθεί μέχρι που μπορεί να φτάσει, όλα ΟΚ, πάλι το πράγμα θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον.
Σε αυτή τη περίπτωση προσωπικά με εμπνέουν οι επιλογές του Κ. Σπέρτου.
Αλλά και αυτή η ιστορία με τις παραμελημένες τα τελευταία χρόνια κλειστές καμπίνες που πιστεύω ότι έχουν πολλά να τραγουδήσουν. Μόνο που ξεκινάς απο δεκάιντσο αν θέλεις κάποιο πειστικό μπάσο. Αλλιώς πας για "μόνιτορ".

Καλή συνέχεια.

Υ.Γ. Αν το πράγμα καταφέρει τελικά να μπει σε δρόμο υλοποίησης, φωνάξτε με να σας κοιτάω από μία γωνία σε κάθε προχωρημένο στάδιο ακουστικών εκτιμήσεων / αποφάσεων. Έχει να πέφτει πολύ γέλιο εκεί. Κάτι από σαλούν του Ουέστ...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Αγαπητέ toulou, μη κοιτάς που λέμε και καμιά ....κεία να περνάει η ώρα, κοινώς κάνα καλαμπούρι. Όλα αυτά που λες είναι σωστά και ο στόχος (άποψή μου) είναι να φτιαχτεί κάτι με κόστος χιλιάρικο, αλλά με ήχο πεντοχίλιαρου.
Όχι κάτι με κόστος πεντοχίλιαρου και ήχο 20.000.

Έτσι κι' αλλιώς δεν πρόκειται (νομίζω) να υπάρξει εμπορική πλευρά του θέματος. Οπότε είναι μόνο κέφι. :123:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Λοιπόν…

Woofer :
Mid :
Tweeter :
Cross :
Καμπίνα :

Αν επιλεγεί το VISATON TIW 250 XS, πάμε για ευαισθησία 89dB και κάτω, και για mid που να κατεβαίνει αρκετά κάτω από τα 1000Hz, όπου αυτό το woofer αρχίζει να σπάει. Μια εξαιρετική λύση να ανέβουμε είναι το Flexunits 10 A 77 25 10, αλλά δεν μπορώ να βρω διάγραμμα εμπέδησης, οπότε αναγκαστικά θα πρέπει να μας το μετρήσει κάποιος. Μιχάλη (Φουάση), αν μπορείς πες τιμή λιανικής γι’ αυτό, καθώς επίσης και για το Flexunits 6 H 52 17 06 SD, (και ρίξε μια ματιά σε παρακαλώ, αν οι Δανοί μπορούν να δώσουν διαγράμματα εμπέδησης). Παιδιά, ρίξτε ιδέες και για κανένα άλλο σετ woofer – mid. Μπορούμε να παίξουμε και με κεραμικά Thiel, αλλά σε ακόμα πιο αλμυρή τιμή, (να δω monitor με μονάδες Accuton και τι στον κόσμο).

Στο μεταξύ, Ανέμελε, βρες κανένα μηχανουργείο για μπάφλα αλουμινίου με πάχος 25mm, περίπου 30 x 70, τρυπημένη και με σκαμμένες πατούρες και έτοιμες βόλτες για τις βίδες. Υπολόγισε χοντρικά 20 τρύπες με κολαούζο. Αν βγαίνει ακριβό, πάμε σε κόντρα πλακέ θαλάσσης.
 

Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Χμμμ... Woofer - mid... χμμμ... Έχω κάτι κατά νου. Αλλά ξέρεις τώρα πως ειναι αυτά CC... Εγώ είμαι κολλημένος με την μπάλα. Αλλά αν ενδιαφέρεστε μπορώ να προσφέρω τα δικά μου προς δοκιμή και μετά να τα βάλουμε πάλι στην θέση τους :116:
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Χμμμ... Woofer - mid... χμμμ... Έχω κάτι κατά νου. Αλλά ξέρεις τώρα πως ειναι αυτά CC... Εγώ είμαι κολλημένος με την μπάλα. Αλλά αν ενδιαφέρεστε μπορώ να προσφέρω τα δικά μου προς δοκιμή και μετά να τα βάλουμε πάλι στην θέση τους :116:
Έλα ρε, αυτά που έχεις στο regunocar είναι high end! :137:
 



Μηνύματα
7.461
Reaction score
3
Και έχεις μούτρα και το λες έτσι στη μπζύχρα;
Αμέ! Γιατί αν καταφέρω και τα κάνω σπιτικά και παίξουν ωραία, θα γίνω μετά χαϊενδάς ντιούης. Τώρα με το αμάξι, τι να κάνω; Εγώ μονο τα CD ξέρω να βάζω στο Player. Ούτε κατασκευές ούτε τίποτα.

Αφού λοιπόν βάζουμε όλοι το χεράκι μας εδώ, λέω να αρχίσω να σκανδαλιάζομαι με τα Μπραξ... :125:
 

Μηνύματα
117
Reaction score
0
Ας τολμήσω να πω κι' εγώ με την λιγοστή σε σχέση με εσάς πείρα, την γνώμη μου.

Νομίζω ότι έχετε πάρει φόρα!

Και με το τελευταίο εννοώ ότι παρασυρθήκατε με τις τεχνικής φύσης επιλογές - πράγμα φυσικό δεδομένης της πείρας και των υψηλών στάνταρ σας - και ξεπεράσατε πολύ γρήγορα προβληματισμούς πάνω στην ουσία αυτή καθ' αυτή του εγχειρήματος, του τι επιδιώκει να πετύχει και πάνω απ' όλα σε ποιούς απευθύνεται.
Προβληματισμοί, που άρχισαν να τίθενται στα πρώτα ποστς, αλλά έμειναν στην αρχή και ξεχάστηκαν. Και αν το πράγμα απευθύνεται στον κύκλο των λίγο ή περισσότερς μυημένων, εντάξει. Αν όμως θα στηθεί σε περίπτερο έκθεσης με στόχο την επικοινωνία με τους "έξω" ΠΡΕΠΕΙ να πέσει γερό "meditation" και ΣΑΦΕΣΤΑΤΟ ξεκαθάρισμα στόχων, ΠΡΙΝ τις τεχνικές επιλογές.

Είναι πχ. πρότζεκτ - επίδειξης των δυνατοτήτων του diy προς τον νεοφώτιστο, φοιτητή ας πούμε; Τότε ο παράγων πλαφόν κόστους έχει μεγάλη σημασία φυσικά.
Αλλά και η αξία της ανθρωποώρας πως θα προσδιορίζεται; 30 ευρώ είπε κάποιος στην αρχή; Δηλαδή 240 την ημέρα. Δηλαδή 5000 τον μήνα! Καθαρά... Τι λετε να πει γι' αυτό η γεννιά των 1000 (ή 700 μήπως?) Ευρώ;
Άρα θα μπουν στην εξίσωση και οι παράγοντες της προσωπικής ικανοποίησης, της δυνατότητας ιδιαίτερων ρυθμίσεων και ασυνήθιστων λύσεων κλπ. Και όλα αυτά με αντίπαλο τη φράση "μεταχειρισμένο δεν συμφέρει καλύτερα;". Θα πρέπει να πείθουν...

Πρέπει λοιπόν να υπάρξει σχέδιο, και μάλιστα σοβαρά καθορισμένο αν είναι το πράγμα να επικοινωνηθεί προς τα έξω με επιτυχία.

Αν πάλι πρόκειται για την μεταξύ μας ικανοποίηση, για ένα συντονισμένο τουρ-ντε-φορς της αφρόκρεμας του φόρουμ για να διαπιστωθεί μέχρι που μπορεί να φτάσει, όλα ΟΚ, πάλι το πράγμα θα έχει τεράστιο ενδιαφέρον.
Σε αυτή τη περίπτωση προσωπικά με εμπνέουν οι επιλογές του Κ. Σπέρτου.
Αλλά και αυτή η ιστορία με τις παραμελημένες τα τελευταία χρόνια κλειστές καμπίνες που πιστεύω ότι έχουν πολλά να τραγουδήσουν. Μόνο που ξεκινάς απο δεκάιντσο αν θέλεις κάποιο πειστικό μπάσο.
Δεν ισχυει κατι τετοιο. Υπαρχουν παραδειγματα οπως Μartin logan ATC κλπ Της τελευταιας μαλιστα το τριδρομο που ακουσα πριν απο λιγο καιρο ηταν με 7αρι γουφερ (αν θυμαμαι λαθος διορθωστε με) και παρολο που δεν ειχε το εντυπωσιακο/ μπουμπουνιστο μπασσο των bass reflex ηταν αριστο σε περιγραφη και ατακα ....
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Ας απαντηθούν παρακαλώ τα παρακάτω ερωτήματα γιατί άκρη δε θα βρεθεί και θα μείνουν μόνο σχέδια...

Θα ξεκινήσουμε από λευκό χαρτί ή θα μιμηθούμε κάτι έτοιμο?
Προτείνω λευκό χαρτί.

Υπόψιν ένα ηχείο σχεδιασμένο εξ αρχής θέλει αρκετό χρόνο για να παίξει αξιοπρεπώς.

Ο παράγοντας κόστος θα μας απασχολήσει?

Ένα τρίδρομο ηχείο είναι πολύ ποιο πολύπλοκο σαν σχεδίαση από ένα δύδρομο.

Το μέγιστο ανεκτό γούφερ για τα συγκεκριμένα δωμάτια είναι ένα 8 ιντσών ανά κανάλι (πάντα για reflex).
Οτιδήποτε μεγαλύτερο θα δημιουργούσε πρόβλημα ιδίως σε υψηλές εντάσεις.
 

Μηνύματα
742
Reaction score
2
Αν χρησιμοποιηθει πχ ενα γουφερ οπως το visaton tiw θα μπορουσε ως μιντ να μπει το περιφιμο και κλασικο scanspeak 18w8545 k00 που κατεβαινει αρκετα χαμηλα και tweeter το 2905-9700 το οποιο δεν εχει μαγνητικο υγρο. Επισης τα eton ειναι εκπληκτικα μεγαφωνα αλλα και τα κεραμικα accuton αλλα τα τελευταια ειναι πολυ ζορικα ως προς το κρος.
 




Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Απάντηση: Re: Joint DIY

Θα ξεκινήσουμε από λευκό χαρτί ή θα μιμηθούμε κάτι έτοιμο?
Προτείνω λευκό χαρτί.
Κι εγώ...

Ο παράγοντας κόστος θα μας απασχολήσει?
Σαφώς...
Καλό θα είναι να θέσουμε εξαρχής ένα ποσό-στόχο που δεν θα το ξεπεράσουμε.

Ένα τρίδρομο ηχείο είναι πολύ ποιο πολύπλοκο σαν σχεδίαση από ένα δύδρομο.
Ναι αλλά θα υπάρχει δικαιολογημένη διαφορά στην απόδοση.

Το μέγιστο ανεκτό γούφερ για τα συγκεκριμένα δωμάτια είναι ένα 8 ιντσών ανά κανάλι (πάντα για reflex).
Οτιδήποτε μεγαλύτερο θα δημιουργούσε πρόβλημα ιδίως σε υψηλές εντάσεις.
Για αυτό και πρότεινα 8" σε κλειστή καμπίνα, ώστε να μην αντιμετωπίσουμε προβλήματα στα δωμάτια αυτά...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.988
Μηνύματα
2.924.741
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top