Joint DIY

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Απάντηση: Joint DIY

Εγώ πάλι έχω μία αιρετική πρόταση...

Δεδομένων των χώρων στις εκθέσεις ένα monitor κλειστού τύπου με 8" woofer θα είναι ότι πρέπει.

π.χ. κάτι σαν αυτό



3δρομο με mid Θόλου...
 


Μηνύματα
2.632
Reaction score
1
Εαν θα τα φτιαξουμε ολα μονοι μας, εδω υπαρχουν απειρα ξυλοεργαλεια για κατασκευη καμπινας...
 

Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Αν πρόκειται να το πάρουμε σοβαρά, μπορώ να βοηθήσω, λόγω της καθημερινής επαφής μου με μηχανουργεία.

Νομίζω πως η επιλογή του Σπύρου Μπλάτσιου, είναι η προτιμώτερη. Ένα monitor γιά αρχή. Αλλά όχι κλειστού τύπου (sealed), καλύτερα bass reflex, είναι πιο ευέλικτο στη ρύθμιση.
Επίσης με αλλαγή στο κουτί. Οι καμπίνες με τις επίπεδες παράλληλες επιφάνειες (οι παραλλελεπίπεδης μορφής) μου είναι αντιπαθητικές. Προτιμώ τις κόλουρες πυραμίδες. :144:

Πάντως, όπως λέω και στο παράλληλο θέμα, θα προτιμούσα η αρχή να γίνει με κάποιο προενισχυτή, μόνο που οι γνώσεις μου δεν φτάνουν. :406:
 

Σπύρος Μπλάτσιος

Διακεκριμένο μέλος
Μηνύματα
15.897
Reaction score
304
Απάντηση: Joint DIY

Νομίζω πως η επιλογή του Σπύρου Μπλάτσιου, είναι η προτιμώτερη. Ένα monitor γιά αρχή. Αλλά όχι κλειστού τύπου (sealed), καλύτερα bass reflex, είναι πιο ευέλικτο στη ρύθμιση.
Μια χαρά είναι τα κλειστά κουτάκια...


Επίσης με αλλαγή στο κουτί. Οι καμπίνες με τις επίπεδες παράλληλες επιφάνειες (οι παραλλελεπίπεδης μορφής) μου είναι αντιπαθητικές. Προτιμώ τις κόλουρες πυραμίδες. :144:
Το θέμα καμπίνα είναι συζητήσιμο. Βασικά καλό θα είναι να θέσουμε ένα Budget και να κινηθούμε με βάση αυτό. Φυσικά αφού πρώτα καταλήξουμε στην σχεδίαση...
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Ωραία, ας αρχίσουμε από τα αλμυρά. 8άρι, 10άρι ή 12άρι γούφερ; (Θα το κάνουμε και κλειστό και bass reflex).
 



Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Μια χαρά είναι τα κλειστά κουτάκια...
Το θέμα καμπίνα είναι συζητήσιμο. Βασικά καλό θα είναι να θέσουμε ένα Budget και να κινηθούμε με βάση αυτό. Φυσικά αφού πρώτα καταλήξουμε στην σχεδίαση...
Όλα τα καλοσχεδιασμένα κουτιά είναι μιά χαρά, αλλά πιστεύω πως το ανάκλασης είναι ευκολότερο να παίξει καλά. Αυτό βέβαια χωρίς να ξέρω το επίπεδο των δικών σας γνώσεων, εννοώ όσων θα συμμετάσχουν.
Η οροφή του budget προηγείται, μετά η σχεδίαση θα προσαρμοστεί.
Ωραία, ας αρχίσουμε από τα αλμυρά. 8άρι, 10άρι ή 12άρι γούφερ; (Θα το κάνουμε και κλειστό και bass reflex).
Επειδή το αλάτι στην ηλικία σου (97) είναι βλαβερό :137: και με το μέγεθος των δωματίων της έκθεσης (αλλά σε άλλο χώρο, έχω να παρευρεθώ χρόνια) στηρίζω 10άρι.
Τι σόι δεκάρι έχεις κατά νου, κανα γαλαζοαίματο; :107:
Βάλε δεσμούς.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Κι εγώ 10άρι λέω. Αν πάμε για 12άρι, το ηχείο θα θέλει αρκετό χώρο, τουλάχιστον υποκειμενικά. λόγω όγκου. Πάντως, πείτε και για 10άρι και για 12άρι, και βλέπουμε. Μπορεί να βρεθεί μια καμπίνα μέσης λύσης, που να ταιριάζει και το ένα και το άλλο.

Λοιπόν...

Φθηνό.

Μέσο.

Ακριβό.

Και μια σταθερή αξία για 2 x 8" σε στενότερη μπάφλα.
 



Μηνύματα
14.212
Reaction score
1.842
Απάντηση: Joint DIY

Σαν πρώτο θέμα βάζω την αλλαγή ονομασίας του project. Ακούς εκεί joint! :125:

Αν "βλέπει" ο μεγάλος αδερφός, αντί πλατεία Καραϊσκάκη, θα βρεθούμε Γρ. Λαμπράκη (μέσα απ' τη μάντρα) ! :142:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.778
Reaction score
12.669
Γνωρίζει κανείς τις διαστάσεις των δωματίων?
Αν υπολογίσουμε βάση των αξονικών ρυθμών του δωματίου το πολύ 2 x 6,5 ιντσών στο κανάλι να χρειαστούν.
Ένα τέτοιο ηχείο κατεβαίνει μέχρι τους 42 κύκλους περίπου. Μάλλον απίθανο να έχουμε 8,2 μέτρα μια διάσταση του δωματίου ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα.
Δεκάιτσα και δωδεκάιντσα μεγάφωνα σε τόσο μικρό χώρο θα μας μηνύσουν λόγω βουητού.
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Joint DIY

να πω και εγω ως ασχετος καποια πραγματα

μηπως σε εμφανιση πρεπει ναναι ολο το συστημα πρωτοτυπο για να τραβαει και λιγο το ματι του κοσμου;
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
13
Εχοντας διαβασει τα προηγουμενα ποστ και στην προσπαθεια να συνδιασω τις διαφορες προτασεις, με κριτηριο την κλασσικη για αρχη σχεδιαση, το πολυταλαντο του χαρακτηρα, την μετρια πολυπλοκοτητα και ενδιαμεσο κοστος, βλεπω η υποθεση να συγκλινει προς το εξης σεναριο, που αποτελει και την δικη μου προταση.

Τριδρομο tower με 10" γουφερ σε Bass Reflex μεχρι τους 200-300 Hz (καμπινα περι τα 90-100 λιτρα για παρτυ του).
Καποιο καλο μιντμπας 6.5"-7" μεχρι τους 2.8-3 KHz σε δικη του κλειστη καμπινα περι τα 10-12 λιτρα μαζι με ενα ισχυρο και κατα προτιμηση ακριβο τουιτερ θολου.
Το μιντ και το τουιτερ μπορουν να ειναι σε κλειστη καμπινα, που ειτε θα ενσωματωθει στο ολο κουτι, ή θα ειναι ξεχωριστο κομματι πανω απο την καμπινα του γουφερ.

Το συνολο αναμενεται να βγει γυρω στα 88-89 dB, και στα 8Ω, με ελαχιστη Αντισταση που να μην πεφτει κατω απο 6.5 Ω.

Σαν γουφερ μπορουν να χρησιμοποιηθουν μια σειρα απο 10ιντσα (ακομη και συγκεκριμενο 11ιντσο) απο κατασκευαστες οπως VISATON, Peerless και αλλους που θα επιλεξουμε με βαση την συμβατοτητα με τα υπολοιπα μεγαφωνα, το κοστος του συνολικου project και αλλους παραγοντες.

Το midbass-midrange μπορει να ειναι 6.5" απο την σειρα Peerless ή V-line (VIFA) ή συγκεκριμενο 7" ΕΤΟΝ που εχει καταπληκτικα μεσαια-μεσοχαμηλα.

To Tweeter μπορει να ειναι καποιο μεσαιο απο την παλια σειρα της Scanspeak (9300-9700) ή αυτο με το βυζι της Vifa (ring radiator) σαν πιο οικονομικα, ή το αντιστοιχο της Scan speak για πιο ποιοτικο.

Μια μικροτερης κλιμακας εφαρμοφη αυτου του σεναριου μπορει να χρησιμοποιει 8" γουφερ που να κατεβαινει χαμηλα (πχ 30-32 Ηz), 4-5"-5" μιντ, και λιγοτερο βαρυ τουιτερ σε παρομοια ως προς την αρχιτεκτονικη καμπινα μικροτερων διαστασεων.

Για το κροςοβερ μπορω να προτεινω με υπευθυνοτητα συγκεκριμενο σχεδιο, που θα χρειαστει ελαχιστο Tuning στην πραξη. Φυσικα αυτο δεν αποκλειει οποιοδηποτε αλλον που θα ηθελε να πραξει παρομοιως.


Παραδειγμα τετοιου Ηχειου (σε φαση δοκιμων, χωρις την τελικη πινελια ως προς το φινιρισμα, και σε ημιτελη χωρο ακροασης) δειτε εδω
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Γνωρίζει κανείς τις διαστάσεις των δωματίων?
Αν υπολογίσουμε βάση των αξονικών ρυθμών του δωματίου το πολύ 2 x 6,5 ιντσών στο κανάλι να χρειαστούν.
Ένα τέτοιο ηχείο κατεβαίνει μέχρι τους 42 κύκλους περίπου. Μάλλον απίθανο να έχουμε 8,2 μέτρα μια διάσταση του δωματίου ώστε να μην υπάρχει πρόβλημα.
Δεκάιτσα και δωδεκάιντσα μεγάφωνα σε τόσο μικρό χώρο θα μας μηνύσουν λόγω βουητού.
Έλα καημένε, 6,5άρια ημίμετρα. Αυτά τα κάνει όλος ο κόσμος. Να πούμε ένα 8άρι να είμαστε μέσα;
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.353
Reaction score
21.450
Re: Απάντηση: Joint DIY

να πω και εγω ως ασχετος καποια πραγματα

μηπως σε εμφανιση πρεπει ναναι ολο το συστημα πρωτοτυπο για να τραβαει και λιγο το ματι του κοσμου;
Ρίξε καμιά ιδέα, (αλλά να κοστίζει λιγότερο από κοινούργιο αντιτορπιλικό).
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.988
Μηνύματα
2.924.741
Members
38.118
Νεότερο μέλος
DP6
Top