Απλή ερώτηση...

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Ερωτώ λοιπόν ευθέως και αναμένω απάντηση (μια όμως). Όχι γιατί έχω φαγούρα στην τσέπη ή έχω τόσα λεφτά που δεν ξέρω τι να τα κάνω, αλλά για να καταλάβω λίγο ή πολύ τα κριτήρια.

- Ποιά είναι τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο;

Και μην μου αρχίσετε τις κολοκυθόπιτες και αηδίες... Θέλω αυτό που πιστεύετε, αυτό που το δικό σας φίλτρο, (εμπειρία, γνώση, τεχνική ανάλυση κλπ), βγάζει... πρώτο. Αυτό που θα παίρνατε δηλαδή αν δεν είχατε κανένα απολύτως θέμα με τα χρήματα, ακόμη κι αν το value for money είναι στα τάρταρα και φωνάζανε όλοι "Να ένας ηλίθιος".........

Θα συνιστούσα να τροποποιήσεις την ερώτηση ώς εξής :

"Ως χομπίστας του Hi-Fi ή του High-End, ποιό είναι το ηχείο, το οποίο - ανεξαρτήτως κόστους - σου αρέσει αισθητικά και του οποίου το "brand image" ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση σου ;"


:145:
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Βασιλη δεν ειναι ετσι, π.χ. τα Tidal ειναι παγκοσμιως αγνωστα το brand name ειναι σχεδον στο μηδεν και πριν τα ακουσω δεν ειχα καν διαβασει καποιο review.
 

Μηνύματα
272
Reaction score
1
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Βασιλη δεν ειναι ετσι, π.χ. τα Tidal ειναι παγκοσμιως αγνωστα το brand name ειναι σχεδον στο μηδεν και πριν τα ακουσω δεν ειχα καν διαβασει καποιο review.


Βασιλη, δεν ειναι ετσι, δεν ειχε διαβασει καν καποιο review το παιδι.....
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Ηλια ειλικρινα με τιμα που σχολιαζεις οτιδηποτε γραφω -οπουδηποτε- και δεν ασχολεισαι με τιποτα αλλο, αλλα get a life ρε φιλε.
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Re: Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Θα συνιστούσα να τροποποιήσεις την ερώτηση ώς εξής :

"Ως χομπίστας του Hi-Fi ή του High-End, ποιό είναι το ηχείο, το οποίο - ανεξαρτήτως κόστους - σου αρέσει αισθητικά και του οποίου το "brand image" ταιριάζει στην ψυχοσύνθεση σου ;"


:145:
Χμ... Δεν έχεις κι άδικο, υπό την έννοια ότι τα παραπάνω επηρεάζουν καθοριστικά τις αποφάσεις των καταναλωτών κάθε προϊόντος, ειδικά σε hi end επίπεδα. Στο αυτοκίνητο είναι εμφανέστερο.

Εξάλλου σε τέτοια επίπεδα δεν μιλάμε για μουσικοφιλία αλλά για απωθημένα. :114:

Βάζοντας ατό το κριτήριο ως Νο1 όμως, ενδεχομένως να αδικούσαμε κάποιους που έχουν ακούσει ή έχουν ψάξει ορισμένα υπερηχεία (και δεν εννοώ τα tidal :114:).

...
 



Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Απο οσα εχω ακουσει στη ζωη μου εως τωρα αυτο που θα ηθελα να αγορασω εαν ειχα unlimited budget θα ηταν το Tidal Contriva (και αφου σε αυτην την περιπτωση δεν εχουμε οικονομικο προβλημα θα πηγαινα για την εκδοση με το διαμαντενιο tweeter, το Tidal Contriva Diacera).

http://www.tidal-audio.de/english/tsunamidia1.htm
 

Μηνύματα
1.579
Reaction score
650
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

To Contriva το εχω ακουσει. Υποθετω οτι το μεγαλυτερο της ιδιας εταιριας θα ειναι ακομη καλυτερο:

Tidal Sunray
λογικα θα πρεπει να ειναι πολυ πολυ καλυτερο αφου κανει 5 φορες τα λεφτα του Contriva. Αλλα αυτο θα θελει να εχεις σαλονι 100 τετραγωνικα οποτε το αποκλειουμε λογω ελλειψης χωρου (οχι χρηματων χα χα χα)
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Παρακαλούνται οι συμμετέχοντες να μην... μυγιάζονται. :137:

...
Το μύνημα μου δεν είχε κανένα συγκεκριμένο αποδέκτη.

Πιστεύω ότι τα βασικά κριτήρια με τα οποία επιλέγουμε τέτοια "αντικείμενα πόθου" είναι μάλλον αισθητικής φύσεως παρά τεχνοκρατικής.

Οσον αφορά το αρχικό ερώτημα του φίλτατου Τσαρουχά, η απάντηση μου είναι ενα μεγαλοπρεπές "δεν γνωρίζω".
 

Μηνύματα
436
Reaction score
0
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Σε μια συζητηση με τον αγαπημενο φιλο μου Θαναση χθες, χωρις να εχουμε δει το thread, καταληξαμε στο εξης :



martin logan clx
Ουπς, αυτά τα είχα ξεχάσει!
Αλλά πιθανότατα και πάλι τα Nola θα διάλεγα...
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Ερωτώ λοιπόν ευθέως και αναμένω απάντηση (μια όμως). Όχι γιατί έχω φαγούρα στην τσέπη ή έχω τόσα λεφτά που δεν ξέρω τι να τα κάνω, αλλά για να καταλάβω λίγο ή πολύ τα κριτήρια.

- Ποιά είναι τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο;

Και μην μου αρχίσετε τις κολοκυθόπιτες και αηδίες... Θέλω αυτό που πιστεύετε, αυτό που το δικό σας φίλτρο, (εμπειρία, γνώση, τεχνική ανάλυση κλπ), βγάζει... πρώτο. Αυτό που θα παίρνατε δηλαδή αν δεν είχατε κανένα απολύτως θέμα με τα χρήματα, ακόμη κι αν το value for money είναι στα τάρταρα και φωνάζανε όλοι "Να ένας ηλίθιος".

Δεχόμεθα και φωτορεπορτάζ, αλλά προσοχή: θέλουμε μόνο ΜΙΑ επιλογή από τον καθένα.

Λοιπόν;

...
Δύσκολο να αποφασίσει κάποιος . Υπάρχουν πολλά που θα

ήθελα να έχω .

Με τους περιορισμούς όμως που θέτεις επιλέγω αυτό :




MARTIN LOGAN STATEMENT.

Μια state of the art υπερκατασκευή που ενσωματώνει

τεχνολογίες και σχεδιαστικές επιλογές πέραν κάθε

προσδοκίας
.Συγκεκριμένα :

1) Ένα κορυφαίο ηλεκτροστατικό πάνελ που καλύπτει την

περιοχή 200-20.000hz.

2) Οκτώ 7ιντσα ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα σε δίπολη

διευθέτηση ανά κανάλι. Καλύπτουν την περιοχή 60-200Hz.

3) Οκτώ 12ιντσα woofer ανά κανάλι σε δίπολη διευθέτηση.

Οδηγούνται ενεργά και σερβοελέγχονται.

4) Συνοδεύεται από εξωτερικό ηλεκτρονικό crossover.

Οι δυνατότητες ρυθμίσεων και παραμετροποίησης άπειρες

και ενδιαφέρουσες.

Αν δεν είναι το καλύτερο ηχείο στον κόσμο σίγουρα είναι

μέλος της πεντάδας της dream team των ηχείων.....



Τιμή αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 120.000 δολ.
 

Attachments


Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Ερωτώ λοιπόν ευθέως και αναμένω απάντηση (μια όμως). Όχι γιατί έχω φαγούρα στην τσέπη ή έχω τόσα λεφτά που δεν ξέρω τι να τα κάνω, αλλά για να καταλάβω λίγο ή πολύ τα κριτήρια.

- Ποιά είναι τα καλύτερα ηχεία στον κόσμο;

Και μην μου αρχίσετε τις κολοκυθόπιτες και αηδίες... Θέλω αυτό που πιστεύετε, αυτό που το δικό σας φίλτρο, (εμπειρία, γνώση, τεχνική ανάλυση κλπ), βγάζει... πρώτο. Αυτό που θα παίρνατε δηλαδή αν δεν είχατε κανένα απολύτως θέμα με τα χρήματα, ακόμη κι αν το value for money είναι στα τάρταρα και φωνάζανε όλοι "Να ένας ηλίθιος".

Δεχόμεθα και φωτορεπορτάζ, αλλά προσοχή: θέλουμε μόνο ΜΙΑ επιλογή από τον καθένα.

Λοιπόν;

...
Επειδή δεν θυμάμαι αν απήντησα στο ερώτημά σου (και αν

απήντησα δεν θυμάμαι την απάντηση ) ψηφίζω αυτό:


 

Attachments



Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

......
Οσον αφορά το αρχικό ερώτημα του φίλτατου Τσαρουχά, η απάντηση μου είναι ενα μεγαλοπρεπές "δεν γνωρίζω".
Ενώ εμμένω τεχνοκρατικά στο "δεν γνωρίζω", ο πειρασμός είναι μεγάλος να συμφωνήσω με την τρίτη σύσταση του Βασίλη Τσαντουλή, δεδομένων και των εξαιρετικών αναμνήσεων που έχω απο τα "μικρότερα" MBL 101.

Πάντως τα μεγάλα MBL είναι πολύ άσχημα.

Εάν βέβαια τα κριτήρια είναι -κατά βάθος - αισθητικής φύσεως όπως εγώ ισχυρίζομαι, τότε η προσωπική μου επιλογή είναι αυτή...
 

Attachments


Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Και οσο σκεφτομαι Βασιλη οτι καποτε σε πηρα τηλ, να σε ρωτησω την γνωμη σου για να τα βαλω να παιξουν στο home cinama τα πισω ηχεια!!! Δεν μου ξαναετυχε μου ειπες. Εγω νομιζα οτι ηταν πολυ μικρα στο μεγεθος. Οντως πανεμορφα. Αληθεια στην Ελλαδα υπαρχουν τυχεροι που τα εχουν?
 


Μηνύματα
1.208
Reaction score
59
Re: Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Δύσκολο να αποφασίσει κάποιος . Υπάρχουν πολλά που θα

ήθελα να έχω .

Με τους περιορισμούς όμως που θέτεις επιλέγω αυτό :




MARTIN LOGAN STATEMENT.

Μια state of the art υπερκατασκευή που ενσωματώνει

τεχνολογίες και σχεδιαστικές επιλογές πέραν κάθε

προσδοκίας.Συγκεκριμένα :

1) Ένα κορυφαίο ηλεκτροστατικό πάνελ που καλύπτει την

περιοχή 200-20.000hz.

2) Οκτώ 7ιντσα ηλεκτροδυναμικά μεγάφωνα σε δίπολη

διευθέτηση ανά κανάλι. Καλύπτουν την περιοχή 60-200Hz.

3) Οκτώ 12ιντσα woofer ανά κανάλι σε δίπολη διευθέτηση.

Οδηγούνται ενεργά και σερβοελέγχονται.

4) Συνοδεύεται από εξωτερικό ηλεκτρονικό crossover.

Οι δυνατότητες ρυθμίσεων και παραμετροποίησης άπειρες

και ενδιαφέρουσες.

Αν δεν είναι το καλύτερο ηχείο στον κόσμο σίγουρα είναι

μέλος της πεντάδας της dream team των ηχείων.....



Τιμή αν δεν κάνω λάθος γύρω στα 120.000 δολ.
Το πιο αποτυχημένο ηχείο που άκουσα ποτέ στη ζωή μου. Θλιβερή εμπειρία στο Λος Άντζελες. Πρίν από χρόνια μαζί με αρκετούς σπουδαίους συνακροατές. Έχω κατά καιρούς αναφερθεί σε αυτήν την εμπειρία χωρίς να κατονομάσω το ηχείο. Τότε η τιμή του ήταν στα 80.000 αν θυμάμαι καλά.
Στεροφωνική εικόνα; super sweet spot. Άκουγες μόνο απέναντι ακριβώς από το σημείο που καθόσουν. Όσο για χαμηλό ανύπαρκτο. Λοιπόμουν τον σχεδιαστή που κάθε φορά προλόγιζε για το τί θα ακούγαμε στο επόμενο κομμάτι. Και δεν ακούγαμε τίποτα από τα όσα έλεγε. Λοιπόμουν και για εκείνους τους θηριώδεις Μανλευ που τα οδηγούσαν. Λ.Σ.
 

Μηνύματα
518
Reaction score
77
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Και οσο σκεφτομαι Βασιλη οτι καποτε σε πηρα τηλ, να σε ρωτησω την γνωμη σου για να τα βαλω να παιξουν στο home cinama τα πισω ηχεια!!! Δεν μου ξαναετυχε μου ειπες. Εγω νομιζα οτι ηταν πολυ μικρα στο μεγεθος. Οντως πανεμορφα. Αληθεια στην Ελλαδα υπαρχουν τυχεροι που τα εχουν?
Από όσο γνωρίζω, μόνο ένας.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.114
Μηνύματα
2.889.220
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top