Απλή ερώτηση...

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Tρια πουλακια καθονταν και πλεκανε πουλοβερ.

Βασιλη με τις απαντησεις σου δειχνεις ελλειψη σοβαροτητας και προσηλωσης στη συζητηση, δεν υπαρχει λογος να συνεχισουμε!

Εγω τη συγγνωμη θα την περιμενω παντως.
 


Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Kαλα το οτι ειναι μεγαλη εταιρια η οποια πουλαει και εχει παρουσιασει και μεγαλη προοδο δεν σημαινει και οτι τα ηχεια της ειναι της προκοπης.

Εξ αλλου οι εταιριες που βγαζουν σωστα ηχεια ειναι μετρημενες στα δακτυλα.
ΦΙΛΟΙ συγχωριστε με εαν επεμβαινω ετσι απροσκλητος στην παρεα σας, αλλα μια και μιλατε και παραθετετε τις γνωμες σας θεωρω και εγω οτι πρεπει να παραθεσω και εγω την δικη μου οσον αφορα το θεμα ,δεν ξερω βεβαια εαν προκειται για το καλυτερο ηχειο αλλα τηρουμενων των αναλογιων ,θυμαμαι σε μια high end εκθεση στην αθηνα καμποσα χρονια πριν μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση ενα ζευγος ηχειων της παλαι ποτε <dunlavy> νομιζω ηταν απο την αυστραλια ,τωρα πλεον πρεπει να εχει κλεισει σαν εταιρια,θυμαμαι επισης οτι απο ολη την εκθεση μου ειχε μεινει βαθια χαραγμενη η εικονα του(η μουσικη εννοειται) τρομερος ελεγχος στα χαμηλα ,φοβερη καθαροτητα και ατακα παντου ,χωρις ιχνος <βρωμιας> στα πριμα και πεντακαθαρος κρυσταλλινος ηχος παντου χωρις ιχνος χρωματισμου,
κριμα στην εταιρια που εκλεισε
 

Μηνύματα
2.868
Reaction score
250
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

ΦΙΛΟΙ συγχωριστε με εαν επεμβαινω ετσι απροσκλητος στην παρεα σας, αλλα μια και μιλατε και παραθετετε τις γνωμες σας θεωρω και εγω οτι πρεπει να παραθεσω και εγω την δικη μου οσον αφορα το θεμα ,δεν ξερω βεβαια εαν προκειται για το καλυτερο ηχειο αλλα τηρουμενων των αναλογιων ,θυμαμαι σε μια high end εκθεση στην αθηνα καμποσα χρονια πριν μου ειχε κανει τρομερη εντυπωση ενα ζευγος ηχειων της παλαι ποτε <dunlavy> νομιζω ηταν απο την αυστραλια ,τωρα πλεον πρεπει να εχει κλεισει σαν εταιρια,θυμαμαι επισης οτι απο ολη την εκθεση μου ειχε μεινει βαθια χαραγμενη η εικονα του(η μουσικη εννοειται) τρομερος ελεγχος στα χαμηλα ,φοβερη καθαροτητα και ατακα παντου ,χωρις ιχνος <βρωμιας> στα πριμα και πεντακαθαρος κρυσταλλινος ηχος παντου χωρις ιχνος χρωματισμου,
κριμα στην εταιρια που εκλεισε
Αγαπητέ Φίλε εμείς σε ευχαριστούμε που μας τιμάς με την

παρουσία σου. Αυτό θέλει η διαδικτυακή μας παρέα :

Πολυφωνία , ποικιλία γνωμών και καλοπροαίρετους

ανθρώπους :

Σε ευχαριστούμε για την γνώμη σου και θα σε θέλαμε

συχνότερα κοντά μας!
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
Οταν καποιος αγοραζει ενα ηχειο, μπορει να μην εχει ουτε το χωρο για πολλες μετακινησεις, ουτε την ανεση για χρησιμοποιηση υλικων, ουτε απειρα συνοδα για να κανει 5 μηνες δοκιμες πριν αρχισει να ακουει μουσικη. Στην τελικη, ουτε τις απειρες γνωσεις για να το στησει οπως θελει.
Αμα χρειαζονται ολα τα παραπανω για να παιξει ενα ηχειο των 5.000 ευρω, τοτε το προβλημα το εχει το ηχειο και οχι ο ιδιοκτητης. Το ηχειο πρεπει τουλαχιστον να ακουγεται αποδεκτα απο την αρχη. Δεν λεω τελεια, αυτο θα γινει μετα απο πολλες δοκιμες, αλλα αποδεκτα.

Οταν λοιπον ακους ενα ηχειο, στραβο απο την πρωτη μεχρι την τελευταια λεπτομερεια, απο την αποκριση και τον χαρακτηρα του μεχρι την αναλυση και τα δυναμικα, τοτε υπαρχει προβλημα που πιθανοτατα δεν βελτιωνεται οσες δοκιμες και να κανεις.

Και επιτρεψτε μου να εχω αποψη για το πως ακουγονται τα Martin Logan. Γιατι σε λιγο θα σκεφτομαστε και να εκφρασουμε την οποια γνωμη μας υπο το βαρος μην χαρακτηριστουμε "Παρορμητικοι 25αρηδες, που δεν εχουν κανει ποτε σοβαρη ακροαση στη ζωη τους, αλλα μονο υπο συνθηκες παιδικης χαρας".
συμφωνω απολυτα μαζι σου και οσον αφορα τα grand utopia εγω προσωπικα ο οποιος εχω παρευρεθη σε ολες σχεδον τις high end εκθεσεις εδω και χρονια ποτε μου δεν καταφερα να τα ακουσω εστω και αποδεκτα ,δεν ξερω πως ακριβως να το χαρακτηρισω δεν ξερω τι μπορει να φταιει ομως παντοτε η τελικη γευση που μου αφηναν ηταν σκετη απογοητευση (σε σχεση βεβαια με το κοστος τους) ειδικα εκεινος ο κωδωνισμος καπου στα χαμηλομεσαια μου ηχουσε πολυ μα πολυ ασχημα για ηχειο αυτης της κλασης.
ισως καποιος απο σας να εχει καποια λογικη εξηγηση.
 

Μηνύματα
1.648
Reaction score
28
συμφωνω απολυτα μαζι σου και οσον αφορα τα grand utopia εγω προσωπικα ο οποιος εχω παρευρεθη σε ολες σχεδον τις high end εκθεσεις εδω και χρονια ποτε μου δεν καταφερα να τα ακουσω εστω και αποδεκτα ,δεν ξερω πως ακριβως να το χαρακτηρισω δεν ξερω τι μπορει να φταιει ομως παντοτε η τελικη γευση που μου αφηναν ηταν σκετη απογοητευση (σε σχεση βεβαια με το κοστος τους) ειδικα εκεινος ο κωδωνισμος καπου στα χαμηλομεσαια μου ηχουσε πολυ μα πολυ ασχημα για ηχειο αυτης της κλασης.
ισως καποιος απο σας να εχει καποια λογικη εξηγηση.
μπορει λεφτα πολλα να μην εχω για να ικανοποιω το χομπυ μου αλλα εχω ενα ρημαδι αυτι το οποιο τα βγαζει ολα αχρηστα !!!!
(ναι εχω εμπειρια απο ζωντανη μουσικη μη βιαζεστε να μου το ρωτησετε)
 

Μηνύματα
1.935
Reaction score
9
Απάντηση: Re: Απλή ερώτηση...

Μα υπηρχαν παραπονα απο χρηστες.

Εγω υπερβαλω? Ελα ρε Νικο τωρα, δεν ειπα εγω οτι τα Summit ειναι μεσα στα 5 καλυτερα ηχεια του κοσμου, ουτε οτι ο ενισχυτης του Σπερτου ειναι μεσα στους 5 καλυτερους ενισχυτες που εχω ακουσει.

Ο Τσαντουλης φιλε Νικο ΕΧΕΙ ΕΥΘΥΝΗ, γιατι οταν θεοποιεις κατι ενω ξερεις οτι τις δυνατοτητες που εχεις εσυ στο στησιμο, ματσαρισμα, ψαξιμο, γνωσεις δεν θα τις εχεις ο δυσμοιρος που θα παρει το ηχειο χωρις καν να το ακουσει οφειλεις να εισαι πιο συγκρατημενος σε αυτα που γραφεις.

Anyway η συζητηση δεν εχει τελειωμο, αν δεν ζητησει συγγνωμη ο Βασιλης, εγω δεν ξαναγραφω στο θεμα...
Δυστυχως δεν εχω αμεση αποψη για τα Purity, αρα δεν μπορω να εκφρασω γνωμη στα σιγουρα.Εδω λοιπον διαφερουμε, καθως εσυ εισαι βεβαιος για τους Ενισχυτες του Σπερτου, και οτι ειναι υπερβολη οτι γραφτηκε για εναν απ αυτους., χωρις να εχεις ποτε την παραμικρη επαφη με κανενα. Την στιγμη μαλιστα που ειχες την ευκαιρια να κρινεις μονος σου, και στον χωρο σου επ αυτου ή του αντιθετου, αλλα την απερριψες, γιατι ησουν σιγουρος για το αντιθετο, ενω ταυτοχρονα φοβηθηκες οτι θα σου τραβηξουν το αυτι οι μεντορες σου. Πες λοιπον καλυτερα οτι δεν εχεις ιδεα περι ML, αλλα την εχεις στημενη στην γωνια να δεις τι θα γραψει ο Τσαντουλης, για να τον κοντραρεις. Το γιατι το ξερεις καλυτερα εσυ, αλλα ο καθενας μπορει να καταλαβει οτι ολη η φασαρια εδω, δεν γινεται για τα Ηχεια, αλλα γιατι μερικοι δεν εχουν την αγωγη, να αναγνωρισουν εναν χομπιστα αντικειμενικα πιο εμπειρο, και χαρη στην προσφορα του, πιο δημοφιλη απο εκεινους, οπως ο Τσαντουλης. και δεν εχουν να πουν τιποτε δικο τους, αλλα ξερουν μονο να θαβουν την δουλεια των αλλων.
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
To αν εχω αγωγη η οχι, ΔΥΣΤΥΧΩΣ για σενα και για καποιους αλλους φιλε Μιχαλη το ξερουν ΟΛΟΙ οσοι με εχουν γνωρισει. Και αυτο ειναι που φοβιζει. Γιατι ειναι γνωστο οτι οταν λεω ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ να το λεω κακοπροαιρετα. Αυτο τρεμουν καποιοι.

Ενω καποιοι αλλοι που δινουν τα προιοντα τους για review στο κολλητο τους και τα διαφημιζουν με καθε ευκαιρια με το μανδυα του συντονιστη ειναι υποδειγμα ηθους. Αυτα στην Ελλαδιτσα μας.

Καλημερα σας.
 

Μηνύματα
10.380
Reaction score
6
Σε αυτό το σημείο θα ήθελα να πω κι εγώ την άποψή μου:

Το καλύτερο ηχείο του κόσμου κάτω από τα 3 χιλιάρικα, όπως προκύπτει από τις τιμές στην αγορά, το Martin logan Purity ουσιαστικά δεν έχει αντίπαλο. Εάν όντως μου βρείτε δυσαρεστημένο ιδιοκτήτη, τότε θα πρότεινα σ' όποιον τον βρει να παίξει και κάνα ΛΟΤΤΟ.

Επίσης θα ήθελα να ξέρω ποιό άλλο ηχείο μπορεί να είναι τόσο πλήρες. Δηλαδή ποιό άλλο ηχείο μπορεί να α) φέρει την τελειότητα στον ήχο ενός πάνελ σε συνδιασμό με την τελειότητα ενός η/δυναμικού στις χαμηλές και β) να μπορεί να γίνει μέρος οποιουδήποτε συστήματος λόγω του ότι είναι πλήρως ενεργό.

Αλλά όσα δεν φτάνει η αλεπού... γνώμη μου πάντα!!!!!:138:

Α, ναι και να μην ξεχάσω να αναφέρω ότι το είχα 2 μήνες στο σπίτι, δανεικό από τη δουλειά. Και όποιος μου πει ότι είχε θέμα με τα μπάσα, να πάει να μάθει πως στρώνουν ένα ηχείο πρώτα... ξανά γνώμη μου έτσι;:142:
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Προσωπικα εχω γραψει κολακευτικα λογια για ενισχυτη και phonostage του Σπερτου. Τον ιδιο δεν τον εχω δει ποτε μου κια τον γνωριζω μονο απο το site. Δεν ειχα καποια καλυτερη τιμη σε προιοντα που αγορασα (και κατι λυχνιες για τον ενισχυτη μου) επειδη εγραψα κολακευτικα λογια. Νομιζω ομως οτι το ιδιο εκανα και για αλλα μηχανηματα που ακουσα και μου αρεσαν. Σεβομαι την δουλεια ενος εμπορου που φαινεται εκ του αποτελεσματος οτι ειναι γενικωτερα σεβαστος στον χωρο μας. Μοιραζει απλοχειρα τις γνωσεις του και οταν καποιος εχει προβλημα προσπαθει να βοηθησει με τις συμβουλες του. Ειναι απο τους ανθρωπους που τοποθετειτε για δικα του μηχανηματα μονο οταν του το ζητησουν αλλοι. Οταν καποτε ειχα μια προσωπικη συζητηση με τον Χουρμουζιαδη για τον Σπερτο μου μιλησε και ο ιδιος με κολακευτικα λογια χωρις και ο ιδιος να τον γνωριζει, αλλα απο τα γραφομενα του στο AVsite.
Οσο για τον Βασιλη Τσαντουλη ακομη και υπερμαχος των προσωπικων του ηχειων να ητανε θα το εβρσκα λογικο. Λιγο πολυ ολοι οσοι εχουμε καποια χρηματα (ουκ ολιγα) για ηχεια η και ενισχυτικα - πηγες νιωθουμε και περηφανοι για τις αγορες μας και παντα πιστευουμε οτι οι αγορες μας αποτελεσαν αναζητησης και δοκιμων που πολλες φορες κρατανε μεγαλο χρονικο διαστημα. Επισης μεγαλες εταιριες δεν γινονται μονο με διαφημησεις και να πουλανε πατατες. Μου ειναι λιγο δυσκολο να πιστεψω οτι ολοι εμεις οι εραστες γινομαστε ειδικοι και αποκταμε περισσοτερες γνωσεις απο επιστημονικο (θα ελεγα εξιδικευμενο) προσωπικο με πολυετη εμπειρια (που ενδεχομενως εχει σπουδασει στο αντικειμενο του) που δουλευουν για λογαριασμο αυτων των εταιριων. Παντως απο τα καλυτερα σ αυτο το site ειναι οταν καποιος παιρνει ενα μηχανημα και το ξεψαχνιζει γραφοντας τις εμπειριες του για το εν λογω μηχανημα. Και ο Τσαντουλης το εχει κανει πολλες φορες. Νομιζω οτι οι περισσοτεροι στο site ειμαστε ευχαριστημενοι απο τις αναφορες του. Βεβαια δικαιωμα του καθενος ειναι να μην αρεσουν καποια απο τα γραφομενα του.
Και κατι αλλο που μου φαινεται απλο. Ο Χουρμουζιαδης και ο Στεφανιδης ακουσαν τα μεγαλα ηχεια της ML και δεν τους αρεσε το τελικο αποτελεσμα σε σχεση μ αυτο που περιμεναν απο ενα τετοιο ηχειο. Απ οτι γραφει ομως ο Χουρμουζιαδης το κοινο ψηφισε τα συγκεκριμενα ηχεια σαν τα καλυτερα ηχεια. Δεν νομιζω ομως τα "δικα μας" ατομα να ηταν οι μονοι γνωστες του αθληματος. Ενδεχομενως καποιοι αλοι (οχι λιγοι) ειχαν διαφορετικη αποψη απο την δικη τους. Επισης υπαρχουν εταιριες που δεν κατεβαινουν σε εκθεσεις γιατι εχοντας μεγαλα μηχανηματα δεν μπορουν να αποδωσουν τα αναμενομενα σε εκθεσειακους χωρους με αποτελεσμα στην ουσια αντι για διαφημηση του προιοντος να γινεται δυσφημηση. Δεν ειναι και λιγες οι εταιριες που και ο δικος τους χωρος να ειναι μικρος για μεγαλα ηχεια αρα παλι το αποτελεσμα σε καμια περιπτωση δεν θα ειναι αναλογο σ αυτο που θελει να σε δωσει ο κατασκευαστης.
 

Μηνύματα
4.887
Reaction score
4.010
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Εκ παραδρομης εγραψα οσοι εχουμε καποια χρηματα (ουκ ολιγα)

ενοουσα οσοι εχουμε δωσει καποια χρηματα (ουκ ολιγα)
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ενω καποιοι αλλοι που δινουν τα προιοντα τους για review στο κολλητο τους και τα διαφημιζουν με καθε ευκαιρια με το μανδυα του συντονιστη ειναι υποδειγμα ηθους. Αυτα στην Ελλαδιτσα μας.
Μιχάλη, προσπαθώ πραγματικά να καταλάβω αν είσαι εσύ αυτός που γράφει ή κανένας άλλος. Αυτό γιατί ποτέ δεν περίμενα από εσένα τέτοια μικροψυχία και τέτοια κακία.

Επειδή προφανώς υπονοείς κάτι για τα test του AVSite, θέλω να επαναδιατυπώσεις όσα έγραψες και μάλιστα ΑΜΕΣΑ. Σε διαφορετική περίπτωση θα αναγκαστώ να πάρω άλλα μέτρα. Ξέρεις ότι σε πάω και δεν θέλω τέτοιου είδους καταστάσεις. Όμως μετά τα τελευταία σου γραπτά, πραγματικά κρατιέμαι για να μην γράψω χειρότερα. Μην με αναγκάσεις, ανακάλεσε όσα γράφεις πιο πάνω.

...
 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Νικο τα μετρα θα επρεπε να τα παρεις ΠΟΛΥ πιο πριν, οταν με αποκαλεσαν ΨΕΥΤΗ χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως στοιχειο και οταν εθιξαν την ΑΓΩΓΗ μου και εμενα ως ανθρωπο.

Εισαι ελευθερος να παρεις οτι μετρα θελεις. Εγω παλι φιλο θα σε θεωρω.

Καποια στιγμη πρεπει να σκεφτεις οτι ισως να μην ειναι στραβος ο γυαλος...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.296
Reaction score
8.238
τι ειναι αυτα που διαβαζω ρε παιδια...
ειναι δυνατο οταν γινεται group buy σε ενα site οι αγοραστες να συνεχιζουν επαοριστον να γραφουν τι ευχαριστημενοι κλπ κλπ ειναι με την αγορα τους?
αντιθετα θα εβγαιναν εαν υπηρχαν προβληματα/παραπονα...
ποιος κατοχο ml purity βγήκε να παραπονεθει?
ΚΑΝΕΝΑΣ
απλως γιατι στα χρηματα αυτα ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΑΝΤΑΓΩΝΙΣΜΟΣ
και προσωπικα ευχαριστω τον κΤσαντουλη που μου εδωσε την ιδεα να τα αποκτησω.
και ας σταματησει αυτη η κακοηθεια με την ακροαση.
εγω τα ακουσα στου κ.Καφατου.
με την γυναικα μου και εναν φιλο μου. οποτε σε αυτο ΤΕΛΟΣ.
και επειδει απο τοτε εχει περασει καιρος, να πω πως ειμαι ιδιαιτερα ευχαριστημενος..
αλλα επειδη δεν εμπιστευεσται τον κ.Τσαντουλη, ουτε φυσικα και εμενα να πω και κατι αλλο...
τα source ειναι το μικρο αδερφακι των purity. ιδιο πανελ αλλα ενα γουφερ (μεγαλυτερο) γιατι δεν εχουν ενισχυτη και παιζουν με εξωτερικο.
2008 Editors Choise Awardas
ποιανου αλλου?
του αγαπημενου στους σουπερ χαι εντ κυκλους
THE ABSOLUT SOUND
και GΕ08 award απο το ιδιο.
παρτε το τευχος στα περιπτερο μολις κυκλοφορησε....
γεια σας
Νικος
 


Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Τελικά, ένα από τα χειρότερα μειονεκτήματα που μπορεί να έχει κάποιος, είναι η έλλειψη αυτογνωσίας...

Σε αυτή τη ζωή, αυτοί που κάνουν κάτι, είναι φυσικό ότι θα κριθούν ενώ αυτοί που δεν κάνουν απολύτως τίποτα, μια ζωή θα είναι στο απυρόβλητο. Το κακό όμως είναι ότι νομίζουν πως η απραξία αυτή, τους δίνει το δικαίωμα κρίσης επί παντός. Αντί δηλαδή να κάνουν την αυτοκριτική τους, να σκεφτούν τι θα έκαναν οι ίδιοι σε αυτόν ή σε άλλον ρημαδοχώρο και μέχρι που θα μπορούσαν να φτάσουν αυτοί με τις δικές τους ικανότητες, κάθονται σε μια γωνία και προσπαθούν να εφεύρουν αδυναμίες, να εντοπίσουν ελαττώματα σε όσους απλά... κάνουν κάτι και δεν ακολουθούν τον δικό τους δρόμο, αυτόν της απραξίας και του λήθαργου. Δεν θα μπορούσα να βρω καλύτερη λέξη από την "μιζέρια" για να περιγράψω επακριβώς αυτήν την κατάσταση.

Παρά το γεγονός ότι η κριτική έχει νόημα μόνον εάν είναι επαρκώς στοιχειοθετημένη, ας απαντήσω επί της ουσίας. Στο AVSite δυστυχώς για κάποιους και ευτυχώς για κάποιους άλλους υπάρχει αρθρογραφία, καθώς και μερικά reviews συσκευών ήχου. Δεν μιλάμε για πίτσες, μπριζόλες, κόκα κόλες και λίγη μουσική από κανένα χαϊεντάδικο σιντάκι αλλά για πραγματικά reviews με ακουστικές εκτιμήσεις και σε κάποιες περιπτώσεις και ανάλογες μετρήσεις. Όλα αυτά, σε σωστά και κατανοητά ελληνικά. Στην ανάλογη υποκατηγορία της Audio/Hi Fi, μπορεί κάποιος να διαβάσει reviews για τα KEF 201/2, τον Arcam MS250 Music Server (σε τρεις γλώσσες!!), τα Martin Logan Purity, τα Manger Zerobox 109, τον Music First Audio passive magnetic preamp, τον Benchmark DAC1 USB, το Audionet Art G2, τα Martin Logan Summit, το Luxman DV-250 και τον Audio Craftworks Scout MKII. Με λίγη προσοχή, θα βρείτε καλές και κακές κριτικές.

Εν ολίγοις, μιλάμε για δέκα (10) παρουσιάσεις συσκευών. Για να γίνουν αυτές οι παρουσιάσεις, κάποιοι εμπιστεύτηκαν τις συσκευές στο AVSite. Προφανώς κάποιοι είναι φίλοι και κάποιοι... οχτροί. Κάποιοι έστρωσαν τον κώλο τους κάτω, τις μελέτησαν, τις άκουσαν, άνοιξαν και το καπό που λέμε, κατανάλωσαν πολλές ώρες από την ζωή τους, έκλεψαν χρόνο από άλλες τους υποχρεώσεις για να μας τις παρουσιάσουν και να μάθουμε και πέντε – δέκα πράγματα γι αυτές. Εμείς οι υπόλοιποι, απλά κάτσαμε στην καρέκλα μας και τα διαβάσαμε, πολλές φορές ούτε καν λεπτομερώς... μέχρι και αυτό βαρεθήκαμε να το κάνουμε.

Αναγνωρίζω ότι ψυχολογικά, είναι πολύ δύσκολο για μερικούς να αναγνωρίσουν ότι κάποιοι δουλεύουν λίγο περισσότερο και εν τέλει προσφέρουν κάτι παραπάνω από τους ίδιους. Δεν λέω να κάνουμε κάποιους Θεούς ή να ακούμε ότι λένε χωρίς να κάνουμε κριτική. Λέω να έχουμε απλά το σθένος να δεχτούμε τα δεδομένα, τα οποία είναι καθαρά και ξάστερα και όχι να απαντάμε σε όλην αυτήν την εξαιρετική δουλειά με μίζερες μικρότητες του τύπου, ο Κόγιας έκανε ένα λάθος στον ορισμό της ισχύος ή ο Τσαντουλής έχει κόλλημα με τα ML ή ακόμη χειρότερα, ηλιθιότητες του τύπου ότι το AVSite και οι άνθρωποί του τα παίρνουν για να κάνουν reviews ή να γράψουν καλά για τις συσκευές των φίλων τους. Ξαναλέω, καταλαβαίνω τον βαθμό της ενόχλησης. Ευτυχώς για κάποιους, δυστυχώς για κάποιους άλλους (ξανά), το υψηλό επίπεδο αυτού του site είναι πρωτοφανές. Το γεγονός ότι δεν συζητάμε μονίμως για το χρώμα της κάλτσας του χαϊεντά, αλλά έχουμε και λίγη ουσία ως παρέα, είναι δεδομένο ότι ενοχλεί, αφού αυτομάτως βάζει αρκετές δυσκολίες σε όσους έχουν μάθει να μιλάνε αποκλειστικά για… κάλτσες και να κάνουν χαβαλέ. Είναι λογικό κάποιοι να νιώθουν εκτός των υδάτων τους.

Επιπλέον, είναι δεδομένο ότι για να κάνεις σε κάποιον κριτική, πρέπει όχι απλά να θεωρείς τον εαυτό σου ικανό γι αυτό αλλά να είσαι ικανός. Πρέπει να αναφέρεσαι στα δεδομένα και είτε βρίσκεις επιχειρήματα είτε όχι, να περιορίζεσαι σε αυτά. Δεν είναι δυνατόν όταν δεν έχουμε τι να πούμε να εξαπολύουμε κατηγορίες γι αυτόν που έχουμε απέναντί μας. Δεν είναι δυνατόν να λέμε απατεώνα κάποιον που γράφει για ένα μηχάνημα, επειδή έγραψε καλά λόγια γι αυτό, χωρίς να εξετάζουμε όλα τα δεδομένα. Δεν είναι δυνατόν να θέλουμε να την σπάσουμε σε όποιον κάνει πέντε πράγματα περισσότερα από εμάς. Επίσης, δεν είναι δυνατόν να εκφραζόμαστε με απόλυτους χαρακτηρισμούς, για συσκευές, μηχανήματα με τα οποία δεν έχουμε ζήσει. Απλά δεν το δικαιούμαστε. Έχω πει πολλές φορές ότι η λεγόμενη ελευθερία λόγου, δεν μας δίνει συγχωροχάρτι στην επιπολαιότητα.

Τέλος πάντων, τα έχω πει πάρα πολλές φορές και είναι η τελευταία φορά που τα ξαναγράφω. Είναι η τελευταία φορά που ασχολούμαι με το θέμα. Ως AVSite θα επισημάνω ξανά, ότι όποιος θεωρεί πως μπορεί να κάνει το ίδιο, αύριο το πρωί θα έχει μηχάνημα για review. Και δεν το λέω για να φέρω κάποιους σε δύσκολη θέση ούτε για να μπούνε στην διαδικασία της σύγκρισης. Το λέω γιατί ξέρω ότι πέραν της ανούσιας αερολογίας, εκεί έξω υπάρχουν άνθρωποι που θέλουν να μάθουν, θέλουν να προσφέρουν και τελικά θέλουν να ασχοληθούν με το χόμπι τους.

...
 

Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Μιχάλη, θεωρώ ότι το 80% αυτών που γράφεις δεν τα σκέφτεσαι πριν.
Θέλω να πιστεύω ότι ένας νέος άνθρωπος έχει λίγο πιο ανοιχτό μυαλό από αυτό που δείχνεις. Επίσης θέλω να πιστεύω ότι έχοντας ένα πολύ μικρό ποσοστό της εμπειρίας και ενασχόλησής με το audio πχ του Τσαντουλή, του επιτρέπεις να έχει άποψη, ή έστω, μια άποψη παραπάνω από εσένα. Βέβαια εκ των πραγμάτων η ιστορία με τα ML είναι άτοπη γιατί ο Τσαντουλής απλά συμφώνησε με όλον τον ειδικό τύπο. Είδηση θα είχαμε μόνον αν διαφωνούσε. Τέλος, είτε το παραδέχεσαι είτε όχι, είναι μεγάλο ατόπημα να εκφράζεσαι για το ήθος οποιουδήποτε ανθρώπου, πόσο μάλλον του Μιχάλη του Σπέρτου. Μακάρι όσοι περιτριγυρίζουν τα ελληνικά φόρα, να είχαν την προσφορά του Μιχάλη σε αυτά. Μακάρι όταν μπαίνει κάποιος νέος και ρωτάει κάτι τετριμμένο, να είχαμε όλοι το κουράγιο και την διάθεση να ασχοληθούμε μαζί του όπως ο Σπέρτος. Και μιλάμε για έναν άνθρωπο με τα διπλά σου χρόνια. Δεν έχω τι άλλο να πω.

Μιας και με έχει χαλάσει εντελώς, δεν έχω διάθεση να ασχοληθώ με το θέμα άλλο. Ως οφείλω, θέτω υπόψη της συντονιστικής ομάδας την ιστορία αυτή των κατ’ εξακολούθηση κατηγοριών σε πρόσωπα του site, για να πάρει τις αντίστοιχες αποφάσεις.

 

Μηνύματα
5.168
Reaction score
9
Νικο τα μετρα θα επρεπε να τα παρεις ΠΟΛΥ πιο πριν, οταν με αποκαλεσαν ΨΕΥΤΗ χωρις ΚΑΝΕΝΑ απολυτως στοιχειο και οταν εθιξαν την ΑΓΩΓΗ μου και εμενα ως ανθρωπο.

Εισαι ελευθερος να παρεις οτι μετρα θελεις. Εγω παλι φιλο θα σε θεωρω.

Καποια στιγμη πρεπει να σκεφτεις οτι ισως να μην ειναι στραβος ο γυαλος...

Οταν καποια στιγμη βγαλεις τα γυαλια που λενε AVSITE θα μπορουμε και να μιλησουμε.

Καλη συνεχεια.
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Κ.

Ιδρυτής
Μηνύματα
30.058
Reaction score
728
Απάντηση: Απλή ερώτηση...

Μικρα παιδια...
Με το μονο μεγαλο χαρακτηριστικο επανω τους, τον εγωισμο τους.
Δεν εμαθαν τιποτα ολα αυτα τα χρονια?
Δεν εμαθαν πως δεν ειναι και τοσο κακο να καταπινεις καπου καπου
και να μην αντιδρας?
Ακομα και εκεινες τις στιγμες που αισθανεσαι να σε πνιγει το δικαιο?

Ποσες φορες προσπαθησα σιωπηλα να περασω αυτη την νοοτροπια?
Και ας εχω μεινει στην μνημη καποιων ως "κακος" η "λαθος".
Σημασια εχει το πως αισθανομαι.
Εσεις πως αισθανεστε?
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.074
Μηνύματα
2.887.688
Members
37.982
Νεότερο μέλος
Kleiber
Top