Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Καταρχην να πω την καλησπερα μου στο φορουμ κ ενα καλως σας βρηκα γενικοτερα μιας κ μολις ολοκληρωσα την εγγραφη μου !! :107:

Εχω λοιπον, εδω κ λιγο καιρο, οπως λεω κ στον τιτλο ,μια Nikon D60:143: την οποια πηρα μαζι τον AF-S nikkor 18-55mm 1:3.5-5.6GII ED...κ εχω παρει ακομα τον AF-S NIKKOR 70-300mm VR 1:4.5-5.6G

Αυτο που θελω τωρα ειναι ενας καλος φακος μακρο(~300-400 ευρω) καθως στο σπιτι εχω 5 ενυδρεια την παρουσα χρονικη στιγμη κ εχουν ολο το επικεντρο του ενδιαφεροντος μου αυτον τον καιρο!!:116: κ φυσικα θα ηθελα την γνωμη-προταση-υποδειξη καποιου εμπειροτερου ...

Στο μελλον λεω να παω σε -δεν ξερω ακομα ποιον αλλα σε καποιον που να αντικαταστει τελειως τον πρωτο που πηρα μαζι με την μηχανη(18-55) με καποιον πχ σαν αυτον NIKON AF-S DX 18-135MM VR F3.5-5.6

Επισης να πω οτι ειμαι αρχαριος, με ολη την σημασια της λεξεως, καθως κ νιατο στον χωρο των DSLR...
 

Μηνύματα
12.961
Reaction score
10.196
Καλησπέρα και σε σένα.
έχω τον AF Micro NIKKOR 55mm f/2.8 55mm





και τον προτείνω ανεπιφύλακτα. Μεταχειρισμένο θα τον βρεις μέσα στο budget σου.
Αν θες φωτο από τον φακού να τις εξετάσεις πες μου να ανεβάσω να δεις. Θα τον πάρεις και δεν θα τον αλλάξεις ποτέ.


Επίσης προτείνω και τον αντικαταστάτη του AF Micro NIKKOR 60mm f/2.8



που τον έχει καλός μου φίλος. Δεν έχω δει δικές του φωτο, μια και δεν του τον έχω δανειστεί ποτέ, αλλά δεν βλέπω το λόγω να είναι χειρότερος. Και αυτός μέσα στο budget σου
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Καλησπερα κ ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση σου!
θα με ενδιεφερε να δω καποιο κοντινο του...:111:
Να τονισω οτι τον θελω για πολυ πολυ πολυ κοντινα! του τυπου:

:116: αυτη ειναι μια γαριδα red cherry (η οποια ειναι ~1,2εκ)...(απο τις πρωτες πρωτες φωτο που εβγαλε η μηχανη!)

καπου ειδα αυτον...http://www.nikon.com/about/news/2009/1014_nikkor_02.htm
αλλα δεν γραφει τιμη....καπου αλλου τον ειδα στα 450 περιπου... πως σου φαινεται:118:
 

Μηνύματα
12.961
Reaction score
10.196
Καλύτερη επιλογή λόγω:
1. Μεγαλύτερης εστιακής απόστασης
2. nanocoated κρυστάλλων
3. Πιο γρήγορο autofocus (κάτι το οποίο δεν χρειάζεσαι)
4. Καινουριος

Δεν θα τον αγόραζα επειδή:
1. έχει τριπλάσιο κόστος.
2. Είναι G, δηλαδή χωρίς δακτύλιο διαφραγμάτων (κάτι που εσένα μπορεί να μη σε ενδιαφέρει καθόλου)

Δηλαδή AF 55mm περίπου 150 Ευρώ μεταχειρισμένος, AF-S 60mm περιπου 450 καινούριος.
Αμα μπορείς να τα διαθέσεις, βρες τον, ΔΟΚΙΜΑΣΕ τον, βγάλε καμιά 20αρια φωτο στο μαγαζί πριν τον αγοράσεις, πήγαινε σπίτι και μελέτησε τις φωτο που έβγαλες και άμα σ' αρέσουν, παρ' τον.
 

Μηνύματα
12.961
Reaction score
10.196
Για να βγάλεις μια φωτογραφία τη γαρίδα, σαν την παραπάνω με το δικό μου μακρο φακό, πρέπει να έχεις το αντικείμενο περίπου 20 εκατοστά από το εμπρός μέρος του φακού. Είναι δυνατό αυτό, λόγω του ενυδρείου;
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Αυτο που θελω ειναι να εστιαζει οσο το δυνατων ποιο κοντα! δεν ξερω βεβαια αν λεει κατι αλλα ελεγε στα χαρακτιριστικα οτι εστιαζει 1:1(life size) .. αυτο σημαινει οτι μπορω να τον παω σχεδον κολλητα στο τζαμι κ να βγαλω πχ κατι που βρισκετε ακριβως μεσα απο αυτο?! (1-2 εκ πχ) ...?!?!:111:

Να σου πω την αληθεια το οικονομικο δεν ειναι το θεμα μου τοσο... ναι οκ μην παρουμε κ δανειο!!!:142: αλλα αυτα τα 400 αντε 450 στις ακραιες περιπτωσεις οπως γιαυτον τον φακο τα εδινα!!! Απλα θελω να παρω οτι το καλυτερο για την χρηση που τον θελω...(ναι οκ,θα τραβαει κ εξω! αλλα κατα 99% η χρηση του θα ειναι ενυδρειακη....)

κ επιδη δηλωσα κ ξαναδηλωνω ΑΣΧΕΤΟΣ βρισκομαι εδω...οι προτασεις σας μετρανε σιγουρα πολυ περισσοτερο απο οποιαδηποτε αποψη μου....

Απλα αυτον τον βρηκα σε ενα site κ με το φτωχο μυαλο μου μετα απο μια συγκριση με τους υπολοιπους μακρο συμπερανα οτι ηταν απο τους καλυτερους ως προς τα χρηματα-αποδωση.... οι λοιποι καλυτεροι ηταν ανω των 800... :122:


αυτο που με ρωτας για την γαριδα τωρα... δλδ για να κατλαβω... αυτο με την αποσταση εχει να κανει με τα μμ..οποτε με αυτον που τραβαω τωρα (18-55 απλος) πλησιαζω σχεδον 10-15 εκ,χωρις ζουμ κ μετα αρχιζω κ ζουμαρω-εστιαζοντας συχνα πυκνα μεχρι να παω τερμα ζουμ κ τερμα εστιασμενος στο θεμα μου! δλδ στα 15εκ~ ειναι το κοντινοτερο σημειο οπου θα εστιασει απολυτα ενας φακος οπου ξεκιναει απο τα 18 μμ?! αρα στους μακρο (55-60-85) η κοντινοτερη αποσταση οπου θα εχω 'τερμα' εστιαση χωρις ζουμ θα ειναι μεγαλυτερη κατα το διπλο σχεδον!?:131: Αν με ρωτας αν εχω την δυνατοτητα αυτη, ναι μπορω να εχω αποσταστη απο το τζαμι......γενικοτερα πρεπει να εισαι λιιιγο λοξα για να μην υπαρχει αντανακλαση στο τζαμι αλλα αν αυτο γινει αρκετα δλδ αρκετα πλαγια μαζι με το αρκετα μακρια μας κανει πολυ αντανακλαση κ αν οχι, πολυ παραμωρφοση του ψαριου ή του αντικειμενου λογο διαθλασης! εχει να κανει κ με το παχος του τζαμιου του ενυδρειου βεβαια κ εμενα που ειναι μεγαλα εχω κ χοντρο τζαμι δυστηχως γιαυτη την περιπτωση..
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Δεν χρειαζεσαι μακρο φακο για ενυδρεια μιας που σε μακρο φωτογραφιση απο τοσο κοντα πρεπει να εχεις ακινητα θεματα και τριποδα μιας που σε μακρο αποσταση και τοσο μεγαλη μεγενθυση το καθε μικρο κουνημα επιφερει καταστροφη (θολωμαρα) .

Για ενυδρεια αυτο που ξερω ειναι χρειαζεσαι μια μηχανη με πολυ καλο ΙΣΟ μιας που χρειαζεσαι ταχυτητα σε χαμηλο φωτισμο , απο φακους εννοειτε οτι οσο ξυραφι φακο εχεις τοσο το καλυτερο μιας που εχεις το γυαλι του ενυδρειου .

Συνηθως φακοι οπως ο νικον 60, ταμρον 90, σιγμα 105 και βαλε δεν ειναι ξυραφακια σε ανοιχτα διαφραγματα παρα μονο σε κατι φ5.6 και ανω , ετσι πρεπει να ανεβασεις το ΙΣΟ .

Ο καινουργιος Νικον 105 ειναι γρηγορος εχει AF-S & VR και θα στον προτεινα αλλα κοστιζει φθηνος δεν ειναι αλλα ειναι ιδανικος θα ελεγα .
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Τριποδο χρησιμοποιω ετσι κ αλλιως...ανεφερεσαι πιστευω στην περιπτωση οπου θα φωτογραφιζω χωρις φλας ετσι?! γιατι το ιδιο μου λενε κ σε αλλα ,ενυδρειακα, φορουμ οπου ρωτησα...πολλοι χομπιστες βεβαια (κ με πολυ καλα μηχανηματα) μου ειπαν οτι φωτογραφιζουν κυριως με φλας...... τις περισσοτερες φορες δλδ... οποτε αν αυτο αναιρει το παραπανω ποιον θα προτιμουσες απο τους παρακατω 2?

1) http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.561703

2)http://www.nikon.com/about/news/2009/1014_nikkor_02.htm
 

Μηνύματα
12.961
Reaction score
10.196
Δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για την ποιότητα εικόνας του 18-135.

Ο άλλος ο micro πρέπει να είναι πολύ καινούριος, πρώτη φορά τον βλέπω.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

βρηκα αυτο το σιτε κ εχω καραφλιασει.....φακος 55-200 vr -198 euro!212 με εξοδα αποστολης!!!
μαλλον απο εδω θα ψωνισω.....

παιζει κ αυτος ο μικρο... Nikon 105mm F2.8G IF-ED AF-S VR Lens αλλα 610ε....

http://www.globalmediapro.com/do/EshopCartLineDel/?itemtodel=2860&loc=category&locID=C798
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Re: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Δεν έχω διαβάσει καλά λόγια για την ποιότητα εικόνας του 18-135.

Ο άλλος ο micro πρέπει να είναι πολύ καινούριος, πρώτη φορά τον βλέπω.


Ο Νικον 18-105 ειναι πολυ καλος φακος μαλιστα αριστος θα ελεγα και θα δω να ανεβασω μερικα δειγματακια που εχω.
Τον φακο αυτο τον απεκτησα σαν ΚΙΤ προσφορα διαφορετικα συνηθως εχω οτι καλυτερο και ακριβο υπαρχει στην αγορα καθως εχω λιγο τρελα με ποιοτητα.

Εδω που τα λεμε αυτοι που κατηγορουνε φακους σαν τον 18-105 ειναι ατομα που εχουνε σκοταδι περι φωτογραφιας και χρηση φακων και μηχανης .
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Ενα δειγμα με τον 18-105 σε εσωτερικο χωρο με ισο 800 και μηχανη D90 και σε μικρο jpeg.
Ο φακος αυτος για γενικη χρηση ειναι φανταστικος εστιαζει γρηγορα και οπως θα δειτε ειναι ξυραφι .

Παρακατω η φωτο με κροπ 100%

 

Μηνύματα
12.961
Reaction score
10.196
Re: Απάντηση: Re: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Ο Νικον 18-105 ειναι πολυ καλος φακος μαλιστα αριστος θα ελεγα και θα δω να ανεβασω μερικα δειγματακια που εχω.
Τον φακο αυτο τον απεκτησα σαν ΚΙΤ προσφορα διαφορετικα συνηθως εχω οτι καλυτερο και ακριβο υπαρχει στην αγορα καθως εχω λιγο τρελα με ποιοτητα.

Εδω που τα λεμε αυτοι που κατηγορουνε φακους σαν τον 18-105 ειναι ατομα που εχουνε σκοταδι περι φωτογραφιας και χρηση φακων και μηχανης .
Αυτόν το 18-105 τον έχω βάλει στο μάτι. Θα ήταν άριστος για καθημερινός φακός. Καλύπτει αρκετά ευρύ φάσμα εστιακών αποστάσεων και έχει καλή ποιότητα, οπως μας επιβεβαιώνει και ο pixelfun. Αντίθετα, δείγματα που έχω δει από τον 18-135 δεν είναι τόσο καλά.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Ναι αλλα εγω ακομα εχω την απορια!! Να παρω ΜΑΚΡΟ φακο για το ενυδρειο ή οχι?! θελω οσο το δυνατοτερο μεγαλυτερο ζουμαρισμα-εστιαση σε μικρα ααντικειμενα ή ζωντανα! γαριδες ψαρια φυτα... κ ολα αυτα σε αποσταση μαξιμουμ 50 ποντων....μινιμουμ 1,5 !!! το badged πλεον ειναι στα 600...αυτος ο 'μικρο' που σας εχω λινκ ποιο κατω δεν ειναι ποιο 'δυνατος' απο τους προαναφερομενους στο θεμα της εστιασης?!
 

Μηνύματα
268
Reaction score
0
Απάντηση: Προτασεις για αγορα Macro φακου για Nikon D60

Ναι αλλα εγω ακομα εχω την απορια!! Να παρω ΜΑΚΡΟ φακο για το ενυδρειο ή οχι?! θελω οσο το δυνατοτερο μεγαλυτερο ζουμαρισμα-εστιαση σε μικρα ααντικειμενα ή ζωντανα! γαριδες ψαρια φυτα... κ ολα αυτα σε αποσταση μαξιμουμ 50 ποντων....μινιμουμ 1,5 !!! το badged πλεον ειναι στα 600...αυτος ο 'μικρο' που σας εχω λινκ ποιο κατω δεν ειναι ποιο 'δυνατος' απο τους προαναφερομενους στο θεμα της εστιασης?!
Ο φακος που εβαλες στο λινκ Nikon 105mm F2.8G IF-ED AF-S VR ειναι φαινομενο εχει φανταστικη οξυτητα και εστιαζει γρηγορα και απο χρωματα ειναι κατι το ξεχωριστο αρπα τον και μην το σκεφτεσαι καν .

Απο αποσταση ο 105 ειναι μια χαρα και ιδανικος θα ελεγα για τετοια δουλεια . Πριν αγορασεις οτιδηποτε καλα ειναι να δοκιμασεις πρωτα μερικους φακους ετσι να παρεις μια γευση αν σου τεριαζουνε για την χρηση που θες.

Πανε σε ενα μαγαζι και δοκιμασε μερικους στην αποσταση που θες να δεις ο ιδιος τι κανουνε και αναλογα αγορασε οποιον σου κατσει.

Σε φωτογραφιση ενυδρειων χρειαζεσαι φακο με σταθερο διαφραγμα και να εστιαζει πολυ γρηγορα και φυσικα να ειναι οξυτατος . Οτιδηποτε φακος εχει μεταβλητο διαφραγμα και αρχιζει απο 3.5 και πανω ξεχασε το . Επισης ξεχασε και οτιδηποτε ζουμ φακο για ενυδρεια συνηθως αυτοι οι φακοι εστιαζουνε σαν χελωνες και απο οξυτητα ειναι χαλια .
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.283
Μηνύματα
2.895.265
Members
38.022
Νεότερο μέλος
Tsarou
Top