Featured Όταν είσαι άρρωστος!

wnet

Nearfieldένιος
Μηνύματα
4.589
Reaction score
15.724
Οι ενισχυτές με λυχνία, μπορούν εύκολα να παραμορφώνουν πολύ. Πολύ όμως, όχι αστεία.

Αυτή η έντονη παραμόρφωση, δίνει πολλές φορές μια ξεχωριστή αίσθηση σε πολλά μουσικά όργανα, όπως στην ηλεκτρική κιθάρα ας πούμε, όπου είναι ζητούμενο η παραμόρφωση, κι όχι απλώς να ακούς μια χορδή.

Οι μουσικοί λοιπόν, επιλέγουν την παραμόρφωση που επιθυμούν, αναλόγως του προσωπικού τους γούστο και της αισθητικής τους, ή για άλλους λόγους που δεν έχουν σημασία, και θέλουν έτσι να ακούγεται η κιθάρα τους στο κοινό τους.

Εμείς, το κοινό τους, έχουμε θεωρητικά ως στόχο να ακούμε τον ήχο της κιθάρας τους όπως τον έφτιαξαν αυτοί, με τις παραμορφώσεις που ήθελαν, κι όχι με άλλες επιπρόσθετες παραμορφώσεις, δηλαδή θέλουμε να ακούμε την κιθάρα του Τζίμη του Χέντριξ και την κιθάρα του μπι μπι του Κινγκ και την κιθάρα του Ερίκ του Κλάπτον, όπως ήταν ξεχωριστά η καθεμία, κι όχι να ακούγεται του Έρικ σα του Τζίμη.

Άρα, καλώς χρησιμοποιούν λυχνίες (ή άλλες παραμορφώσεις κατά το δοκούν) οι μουσικοί, και κακώς οι όντιοφιλ.
να δω πόσες φορές θα τα πούμε αυτά! :p
 


Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Οι μουσικοί λοιπόν, επιλέγουν την παραμόρφωση που επιθυμούν, αναλόγως του προσωπικού τους γούστου και της αισθητικής τους, ή για άλλους λόγους που δεν έχουν σημασία, και θέλουν έτσι να ακούγεται η κιθάρα τους στο κοινό τους.
Οι μουσικοί παίζουν μουσική , δεν την ηχογραφούν, δεν εμπλέκονται και δεν συμμετέχουν στην επεξεργασία
ή και την παραγωγή του δίσκου.
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις , αλλά είναι λιγοστά τα παραδείγματα μουσικών που καλούνται να αποφασίσουν τα τεχνικά θέματα της παραγωγής.
Άρα, ακούμε κυρίως η δουλειά του παραγωγού, που θέλει τη μουσική να ακούγεται καλά και στο αυτοκίνητο.
Φίλος τεχνικός, που ασχολείται επαγγελματικά με τον ήχο, μου είχε πει κάποτε πως αν δεν έπαιζε καλα ο δίσκος σε κάτι ηχεία Pioneer αυτοκινήτου , που επίσης είχαν ως αναφορα στο studio , δίσκος δεν έβγαινε από το studio.
Δεν είναι τυχαία η ενίσχυση των άκρων του ηχητικού φάσματος σε πολλές ηχογραφήσεις και με έντονα συριστικά που κουράζουνε .
Μια καλή υλοποίηση λυχνίας, χωρίς παραμόρφωση, κουράζει λιγότερο , είναι μια λύση που τα τελευταία χρόνια "πουλάει" πολύ διεθνώς. Είναι και πολύ όμορφα τα καλά λαμπάτα ενισχυτικά .

Τα λαμπάτα μικρόφωνα, για παράδειγμα κάποια της Neumann (U47), αξίζουν σήμερα αρκετές χιλιάδες ευρώ (15Κ-20Κ €).

 
Last edited:

Μηνύματα
15.270
Reaction score
17.338
Οι μουσικοί παίζουν μουσική , δεν την ηχογραφούν, δεν εμπλέκονται και δεν συμμετέχουν στην επεξεργασία
ή και την παραγωγή του δίσκου.
Υπάρχουν βέβαια και οι εξαιρέσεις , αλλά είναι λιγοστά τα παραδείγματα μουσικών που καλούνται να αποφασίσουν τα τεχνικά θέματα της παραγωγής.
Άρα, ακούμε κυρίως η δουλειά του παραγωγού, που θέλει τη μουσική να ακούγεται καλά και στο αυτοκίνητο.
Φίλος τεχνικός, που ασχολείται επαγγελματικά με τον ήχο, μου είχε πει κάποτε πως αν δεν έπαιζε καλα ο δίσκος σε κάτι ηχεία Pioneer αυτοκινήτου , που επίσης είχαν ως αναφορα στο studio , δίσκος δεν έβγαινε από το studio.
Δεν είναι τυχαία η ενίσχυση των άκρων του ηχητικού φάσματος σε πολλές ηχογραφήσεις και με έντονα συριστικά που κουράζουνε .
Μια καλή υλοποίηση λυχνίας, χωρίς παραμόρφωση, κουράζει λιγότερο , είναι μια λυση που τα τελευταία χρόνια "πουλάει" πολύ διεθνώς. Είναι και πολύ όμορφα τα καλά λαμπάτα ενισχυτικά .
Μια καλή υλοποίηση λυχνίας δεν κάνει τέτοια πράγματα. Ιδίως στις υψηλές, συνήθως έχει την τάση να "τσιρίζει" περισσότερο.
 

Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Μια καλή υλοποίηση λυχνίας δεν κάνει τέτοια πράγματα. Ιδίως στις υψηλές, συνήθως έχει την τάση να "τσιρίζει" περισσότερο.
Δεν συμφωνώ , εκτός κι αν τσιρίζει πολύ ο δίσκος (ηχογράφηση/παραγωγή)
Διάβασε κάποια στιγμή, για ποιους λόγους επιλέγονται τα ακριβά λαμπάτα μικρόφωνα & οι αντίστοιχοι προενισχυτές λυχνίας σε ηχογραφησεις φωνητικών
 

Μηνύματα
15.270
Reaction score
17.338
Δεν συμφωνώ , εκτός κι αν τσιρίζει πολύ ο δίσκος (ηχογράφηση/παραγωγή)
Διάβασε κάποια στιγμή, για ποιους λόγους επιλέγονται τα ακριβά λαμπάτα μικρόφωνα & οι αντίστοιχοι προενισχυτές λυχνίας σε ηχογραφησεις φωνητικών
Υπάρχουν πολλές πληροφορίες και πράγματα που αφορούν λυχνιακές υλοποιήσεις για αναπαραγωγή που όμως είναι παλιές και αφορούν παλαιότερες τεχνικές.

Τα μικρόφωνα που λές πάλι είναι άλλο. Καταλαβαίνω όμως τι εννοείς και που το "πας". Αυτά χρησιμοποιούνται για να ελαττώσουν την ντιτζιτίλα απο κονσόλες κλπ φαινόμενα στο στούντιο, όχι τόσο το φάσμα.

Εάν θες την γνωμη μου οι class D είναι πολύ πιο συγχωρητικοί (άσχετα τι λένε - εάν το λένε - οι όποιες μετρήσεις). Επίσης όσον αφορά την καθαρότητα στο φάσμα αυτό (αλλά και στα μεσαία). Εάν σου δείξω εγώ μετρήσεις απο το δικό μου λαμπάτο θα δεις φλάτ μέχρι τα 55 ΚΗΖ.
 
Last edited:

Μηνύματα
7.056
Reaction score
1.062
Επίσης όσον αφορά την καθαρότητα στο φάσμα αυτό (αλλά και στα μεσαία). Εάν σου δείξω εγώ μετρήσεις απο το δικό μου λαμπάτο θα δεις φλάτ μέχρι τα 55 ΚΗΖ.
Ολα φλατ είναι σήμερα, ακόμα και ένας τελεστικός των 5 € με δύο (+-) 9 V μπαταρίες, παίζει θαυμάσια ως προενισχυτης σε ένα κουτάκι από παστήλιες για το βήχα.
Δεν είναι η απόκριση στις λυχνίες που κάνει τη διαφορά , ούτε με ενδιαφερει να επεκταθώ σε ένα θέμα που έχουν ήδη γραφτεί χιλιάδες σελίδες.
Εμένα με ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα , να ακούω μουσική απο τα δικά μου συστήματα. Ο κόσμος έχει πλεον βαρεθεί να ακούει συμβουλές.
Αν το σύστημα δεν σε ενοχλεί μπορεις να ακούς με τις ώρες μουσική, σε φυσιολογικές στάθμες πάντοτε
 
Last edited:


Μηνύματα
15.270
Reaction score
17.338
Ολα φλατ είναι σήμερα, ακόμα και ένας τελεστικός των 5 € με δύο (+-) 9 V μπαταρίες, παίζει θαυμάσια ως προενισχυτης σε ένα κουτάκι από παστήλιες για το βήχα.
Δεν είναι η απόκριση στις λυχνίες που κάνει τη διαφορά , ούτε με ενδιαφερει να επεκταθώ σε ένα θέμα που έχουν ήδη γραφτεί χιλιάδες σελίδες.
Εμένα με ενδιαφέρουν διαφορετικά πράγματα , να ακούω μουσική απο τα δικά μου συστήματα. Ο κόσμος έχει πλεον βαρεθεί να ακούει συμβουλές.
Αν το σύστημα δεν σε ενοχλεί μπορεις να ακούς με τις ώρες μουσική, σε φυσιολογικές στάθμες πάντοτε
ΟΚ, δεν ξέρω που μπορεί να αναφέρεσαι, δεν έδωσες και κάποιο χαρακτηριστικό συγκεκριμένο ή εγώ δεν το κατάλαβα τέλος πάντων .... απλώς θεώρησα ότι μπορεί να λές για την απόκριση. Δεν συμβουλεύω, να απλώς σζυζήτηση κάνουμε. Δεν υπάρχει κάποια (καμία) αντιπαράθεση.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.745
Reaction score
8.758
Ας δούμε λοιπόν το νέο ζευγάρι ποιο θα είναι·

Ακουσα την σειρά ultra. Ωραίος ήχος λεπτομέρεια πολύ όμορφη απόδοση στη αντρική , γυναικεία φωνή. Τρομερά δυναμικά. Λεπτομερή πρίμα. Οτι πρέπει για τα ταλαίπωρα αυτια μου.

SVS Ultra Evolution Tower,

SVS Ultra Evolution Titan

Ποιο από τα δυο στον χώρο μου?

Αν έχετε υπόψη σας κάτι παρεμφερές , πείτε μου.
Οι τιμες λογικά αφορούν τεμάχιο και επίσης ουδεμία σχέση με εδώ. 3.500 το ένα ζεύγος και 4χ και κάτι το δεύτερο.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.745
Reaction score
8.758
Ας δούμε λοιπόν το νέο ζευγάρι ποιο θα είναι·

Ακουσα την σειρά ultra. Ωραίος ήχος λεπτομέρεια πολύ όμορφη απόδοση στη αντρική , γυναικεία φωνή. Τρομερά δυναμικά. Λεπτομερή πρίμα. Οτι πρέπει για τα ταλαίπωρα αυτια μου.

SVS Ultra Evolution Tower,

SVS Ultra Evolution Titan

Ποιο από τα δυο στον χώρο μου?

Αν έχετε υπόψη σας κάτι παρεμφερές , πείτε μου.
Οι τιμες λογικά αφορούν τεμάχιο και επίσης ουδεμία σχέση με εδώ. 3.500 το ένα ζεύγος και 4χ και κάτι το δεύτερο.
ότι και να λεμε, οι Αμερικάνοι, με οτι καταπιάνονται, τουλάχιστον εντυπωσιάζουν.
 

Μηνύματα
605
Reaction score
467
Ας δούμε λοιπόν το νέο ζευγάρι ποιο θα είναι·

Ακουσα την σειρά ultra. Ωραίος ήχος λεπτομέρεια πολύ όμορφη απόδοση στη αντρική , γυναικεία φωνή. Τρομερά δυναμικά. Λεπτομερή πρίμα. Οτι πρέπει για τα ταλαίπωρα αυτια μου.

SVS Ultra Evolution Tower,

SVS Ultra Evolution Titan

Ποιο από τα δυο στον χώρο μου?

Αν έχετε υπόψη σας κάτι παρεμφερές , πείτε μου.
Οι τιμες λογικά αφορούν τεμάχιο και επίσης ουδεμία σχέση με εδώ. 3.500 το ένα ζεύγος και 4χ και κάτι το δεύτερο.
Αν είναι να παίξουν ως κύρια ηχεία σε μεγάλο χώρο και χωρίς sub, κρίνω ότι είναι ανεπαρκή (όπως και πολλά άλλα με μικρά woofers).

Θα κοιτούσα να ακούσω τις σειρές Epicon και Rubikore της Dali πριν αποφασίσω...
Για Epikore το budget ξεφεύγει αρκετά.

Σε ορισμένους αρέσουν επίσης τα Audio Physic και τα Triangle.

Προσωπικά προτιμώ τον ήχο των ακριβότερων Dali, αλλά γούστα είναι αυτά.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.014
Μηνύματα
2.925.622
Members
38.122
Νεότερο μέλος
ChrisP15
Top