Ακοόγραμμα

Μηνύματα
314
Reaction score
426
Καλα ολα τα τεχνικα χωρος,μηχανηματα,τοποθετηση, calibration αλλα απο ΑΥΤΑΚΙΑ-ΑΚΟΗ πως τα παμε ?
Τυχαια σημερα περναγα απο ενα γνωστο ο οποιος εχει μαγαζι με ακουστικα βαρηκοιας και λεγοντας τα νεα μας,του λεω ,ρε κανε μου ενα ακουοραμα που δεν εχω κανει ποτε μου
Μου λεει ελα εχω χρονο 10 λεπτα υποθεση ειναι
Αλλο που δεν ηθελα εγω
Παραθετω αποτελεσμα
Ενταξει ακομα κατι ακουω :lolsign:
IMG_2523.jpeg
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
54.072
Reaction score
134.231
Ακουόγραμμα, όχι όραμα.

Το ανωτέρω δείχνει πρόβλημα και στα δύο αυτιά, σημαντικότερο δεξιά.
 



Μηνύματα
314
Reaction score
426
Αν δεν είμαι πολύ αδιάκριτος, τί δουλειά κάνεις;
Τι σχεση εχει με το ακουογραμμα...για να καταλαβω και να απαντησω δλδ ,μην γραφω ολες τις δουλειες που εχω κανει στη ζωη μου;)
Ακουόγραμμα, όχι όραμα.

Το ανωτέρω δείχνει πρόβλημα και στα δύο αυτιά, σημαντικότερο δεξιά.
Καλα το προβλημα στον εγκεφαλο ειναι σηματικοτερο οποτε δεν δινω βαση στο ακουστικο προβληματακι:lolsign:
  • Φυσιολογική ακοή: 0-25 dB
  • Μικρού βαθμού βαρηκοΐα (mild): 26-40 dB
  • Μετρίου βαθμού βαρηκοΐα (moderate): 41-55 dB
  • Μετρίου-σοβαρού βαθμού βαρηκοΐα (moderately severe): 56-70 dB
  • Σοβαρού βαθμού βαρηκοΐα (severe): 71-90 dB
  • Πρακτική κώφωση (profound): 91+ dB

εδω καποια ορια που βρηκα στο ιντερνετ
Νομίζω ότι θα ήταν ευκταίο αν κάποιος γνωρίζει κάποιον ΩΡΛ που κάνει ακοογράμματα που ΔΕΝ σταματάνε στα 8 KHz να τον ποστάρει. Μουσική θέλουμε να ακούσουμε, όχι τη ...γειτόνισσα
θελει ψαξιμο αποτι βλεπω σε φωτος στο ιντερνετ ολα μετρανε εως 8κ. δεν εχω βρει φωτο παραπανω
 
Last edited:

Μηνύματα
157
Reaction score
537
Νομίζω ότι ο ημίθεος χρήστης ρώτησε μήπως μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα για το που οφείλεται η πτώση της ακοής και στα δύο αυτάκια περί των 4 KHz η οποία δεν "προβλέπεται" λόγω της όποιας ηλικίας..

αλλά μάλλον οφείλεται είτε σε ακουστικό τραύμα από κάποιον πολύ δυνατό κρότο κάποια στιγμή, ή από χρόνια καταπόνηση κυρίως σε αυτές τις συχνότητες. Η οποία καταπόνηση κάλλιστα θα μπορούσε να έχει να κάνει με καθημερινό επαγγελματικό περιβάλλον.
 

Μηνύματα
314
Reaction score
426
Νομίζω ότι ο ημίθεος χρήστης ρώτησε μήπως μπορεί να βγάλει κάποιο συμπέρασμα για το που οφείλεται η πτώση της ακοής και στα δύο αυτάκια περί των 4 KHz η οποία δεν "προβλέπεται" λόγω της όποιας ηλικίας..

αλλά μάλλον οφείλεται είτε σε ακουστικό τραύμα από κάποιον πολύ δυνατό κρότο κάποια στιγμή, ή από χρόνια καταπόνηση κυρίως σε αυτές τις συχνότητες. Η οποία καταπόνηση κάλλιστα θα μπορούσε να έχει να κάνει με καθημερινό επαγγελματικό περιβάλλον.
Κοιτα δεν μπορω να συνδεσω καποια απο τις δουλειες μου με την πτωση που φαινεται. Απλα περασα απο τα 15 μεχρι τα 20 μου ατελειωτες ωρες στην ντισκο του πατερα μου και μαλιστα για 3 χρονια ημουν και dj εκει . Οποτε ισως να φταιει αυτο? Δεν ξερω
 

Μηνύματα
157
Reaction score
537
Τι σχεση εχει με το ακουογραμμα...για να καταλαβω και να απαντησω δλδ ,μην γραφω ολες τις δουλειες που εχω κανει στη ζωη μου;)

Καλα το προβλημα στον εγκεφαλο ειναι σηματικοτερο οποτε δεν δινω βαση στο ακουστικο προβληματακι:lolsign:
  • Φυσιολογική ακοή: 0-25 dB
  • Μικρού βαθμού βαρηκοΐα (mild): 26-40 dB
  • Μετρίου βαθμού βαρηκοΐα (moderate): 41-55 dB
  • Μετρίου-σοβαρού βαθμού βαρηκοΐα (moderately severe): 56-70 dB
  • Σοβαρού βαθμού βαρηκοΐα (severe): 71-90 dB
  • Πρακτική κώφωση (profound): 91+ dB

εδω καποια ορια που βρηκα στο ιντερνετ

θελει ψαξιμο αποτι βλεπω σε φωτος στο ιντερνετ ολα μετρανε εως 8κ. δεν εχω βρει φωτο παραπανω

Όπως και να χει το να ξέρει κάποιος ότι αμφίπλευρα χρειάζεται boost περί των 4 KHz το λες και θετικό. Ευκολάκι για equalizing και την target curve, αφού ακόμα και 20 ηχεία να έχει (ναι, κάποιοι έχουν αυτόν τον αριθμό ηχείων🤔😸) απλά θα πρέπει και τα 20 ταυτόχρονα να ενισχυθούν στα 4 KHz. Τι καλά!
 

Μηνύματα
1.787
Reaction score
879
...Απλα περασα απο τα 15 μεχρι τα 20 μου ατελειωτες ωρες στην ντισκο του πατερα μου και μαλιστα για 3 χρονια ημουν και dj εκει ...
εγώ δεν μπορώ να πάω σε club με δυνατή μουσική χωρίς ωτασπίδες!
Μάλλον σε σένα δεν δικαιολογεί την πτώση στα 4Khz. Θα ήταν πιο ομοιόμορφη...

Για 12ΚΗz ακουόγραμμα έχουν τα περισσότερα μηχανήματα των ΩΡΛ αλλά αν δεν ζητήσετε, δεν κάνουν.
 


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.385
Reaction score
21.541
Απλα περασα απο τα 15 μεχρι τα 20 μου ατελειωτες ωρες στην ντισκο του πατερα μου και μαλιστα για 3 χρονια ημουν και dj εκει .
... και ίσως άκουγες το μόνιτορ από το αριστερό αυτί, και από το δεξί τα ηχεία. Πιθανόν, αλλά ίσως να φταίει και κάτι άλλο. Εν πάση περιπτώσει, όταν μιλάς στο κινητό, προσπάθησε να το κρατάς στο δεξί χέρι και να το βάζεις στο δεξί αυτί. Επίσης, στο μέτρο του εφικτού, να οδηγείς με το παράθυρο εντελώς κλειστό. Γενικά, προστάτεψε το αριστερό αυτί σου, (όσο μπορείς, και στο μέτρο που αυτά που σου λέω έχουν για σένα έχουν κάποια αξιόλογη σημασία, οκ).
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
17.196
Reaction score
56.268
Όπως και να χει το να ξέρει κάποιος ότι αμφίπλευρα χρειάζεται boost περί των 4 KHz το λες και θετικό. Ευκολάκι για equalizing και την target curve, αφού ακόμα και 20 ηχεία να έχει (ναι, κάποιοι έχουν αυτόν τον αριθμό ηχείων🤔😸) απλά θα πρέπει και τα 20 ταυτόχρονα να ενισχυθούν στα 4 KHz. Τι καλά!
Rehdeko , σύγχρονα B&W , Klipsch Heritage σειρά... No EQ ,no Problem!
 

Μηνύματα
314
Reaction score
426
... και ίσως άκουγες το μόνιτορ από το αριστερό αυτί, και από το δεξί τα ηχεία. Πιθανόν, αλλά ίσως να φταίει και κάτι άλλο. Εν πάση περιπτώσει, όταν μιλάς στο κινητό, προσπάθησε να το κρατάς στο δεξί χέρι και να το βάζεις στο δεξί αυτί. Επίσης, στο μέτρο του εφικτού, να οδηγείς με το παράθυρο εντελώς κλειστό. Γενικά, προστάτεψε το αριστερό αυτί σου, (όσο μπορείς, και στο μέτρο που αυτά που σου λέω έχουν για σένα έχουν κάποια αξιόλογη σημασία, οκ).
Το πρωτο ισχυει οντως στο αριστερο το ακουστικο :lolsign:
το κινητο οντως στο δεξι αυτι το εχω
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.113
Μηνύματα
2.929.350
Members
38.135
Νεότερο μέλος
Γιώργος Λυμπεροπουλος
Top