Ακοόγραμμα

Μηνύματα
318
Reaction score
433
Κάνεις λάθος.

Πρέπει οπωσδήποτε να πας σε ΩΡΛ, να επαναλάβεις το ακουόγραμμα και να πάρεις οδηγίες - κατευθύνσεις για την μετέπειτα πορεία.

Πιθανώς να χρειαστεί να κάνεις κάποιες εξετάσεις.

Όπως είπα εξ'αρχης, έχεις σημαντικό πρόβλημα, ιδία δεξιά.
Πρέπει να ασχοληθείς.
Βρηκα αυτο,φαινεται πιο εξειδικευμενο
 

Μηνύματα
15.432
Reaction score
17.694
Όπως και να χει το να ξέρει κάποιος ότι αμφίπλευρα χρειάζεται boost περί των 4 KHz το λες και θετικό. Ευκολάκι για equalizing και την target curve, αφού ακόμα και 20 ηχεία να έχει (ναι, κάποιοι έχουν αυτόν τον αριθμό ηχείων🤔😸) απλά θα πρέπει και τα 20 ταυτόχρονα να ενισχυθούν στα 4 KHz. Τι καλά!
Είναι θετικό καθώς θα είναι ισορροπημένη η στερεοφωνική εικόνα που έλλειψη της δεν αντισταθμίζεται ούτε αναπληρώνεται απο τον εγκέφαλο αντίθετα απο την τονική ισορροπία που μπορεί να την συνηθίσει και να κάνει αναγωγές.

Επίσης δεν θα του προκαλούνται ζαλάδες (νομίζω).

Εαν ένα αυτί έχει πρόβλημα ... το άλλο και ας μην έχει .. απο μόνο του ακολουθεί περίπου την καμπύλη αυτού που έχει ; (για αυτόν ή και για άλλο λόγο)

Νομίζω ότι εάν πάει να τονίσει τα 4 ΚΗΖ (με eq) θα έχει πρόβλημα με ringing , βουίσματα και ενόχληση. Αντίθετα πρέπει να μην το κάνει νομίζω. Μια πτώση (ενός ηχείου) εκεί θα ήταν μάλιστα καλύτερα.
 

toulou

Δικαναλίδης
Μηνύματα
1.520
Reaction score
2.080
δεν ειναι οτι αντιλαμβανομαι οτι εχω καποιο προβλημα, απλα το εκανα ετσι για να το κανω . Δεν θεωρω οτι πρεπει να κανω κατι .
Σε χώρο με πολυκοσμία που παρλάρει, έχεις παρατηρήσει μειωμένη αντίληψη της ομιλίας του δικού σου συνομιλητή; Είναι συνηθισμένη συνέπεια της τρύπας στα 4KHz
 

Μηνύματα
3.911
Reaction score
6.165
Εγώ πάντως είχα ρωτήσει τον ΩΡΛ γιατί σταματάει στα 8khz και τι σημαίνει η πτώση που έχω στο ένα αυτί ή αν πρέπει να κάνω κάτι με κοίταζε σαν βλαμμένο. Ήταν εντελώς λακωνικός:

- Η κλινική εικόνα εξετάζεται μέχρι τα 8khz.
- Πράγματι φαίνεται μια μικρή πτώση στο ένα αυτί αλλά είναι εντός φυσιολογικών ορίων που δεν θεωρείται ότι υπάρχει πρόβλημα στην ακοή, άρα δεν ασχολείσαι.
- Δεν μπορείς να αυξήσεις με eq την αντίστοιχη πλευρά ή συχνότητα γιατί ο εγκέφαλος προσαρμόζεται σε αυτό που ακούει και πάλι θα ακούγεται λάθος.

Αυτό το τελευταίο μάλιστα μου είπε να δοκιμάσω ότι θέλω για να περνάει η ώρα αλλά μια χαρά ακούω και τσάμπα θα ασχοληθώ.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
433
Σε χώρο με πολυκοσμία που παρλάρει, έχεις παρατηρήσει μειωμένη αντίληψη της ομιλίας του δικού σου συνομιλητή; Είναι συνηθισμένη συνέπεια της τρύπας στα 4KHz
Όχι τίποτα τέτοιο δεν έχω παρατηρήσει
 

JOHN MARKOU

Münchhausen
Μηνύματα
28.514
Reaction score
27.266
Μιά χαρά είσαι , μην ασχολείσαι.
Εχεις μία πτώση στους 4 χιλιόκκυκλους , καλά klein mein ή κάτι τέτοιο .
Αμα ακούς μουσική καλά μην ασχολείσαι καν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
28.295
Reaction score
83.251
Το πως το δικα μου αυτια και η ακοη μου αντιλαμβανεται το αποτελεσμα. Ετσι το δικαιολογω.
Ουπς εβγαλα δικο μου συστημα μετρησης :lolsign:
Κριμα που δεν συμβαδιζει με τις μετρησεις των διαφορων γκουρου audiophiles :smoke:
Όλα εδώ πληρώνονται
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.920
Reaction score
79.403
και αν με τέτοιες μετρήσεις ακούς τόσο σημαντικές διαφορές μεταξύ τινταλ και σιντι....
δεν μπορώ να φανταστώ τι μπορείς να ακούσεις με τα καλώδια... :roflmao:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.114
Μηνύματα
2.929.449
Members
38.135
Νεότερο μέλος
Γιώργος Λυμπεροπουλος
Top