Αλκοολούχα ποτά

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.521
Reaction score
50.941
Ζήτω το Hi-end και στα αλκοολούχα! Θα σας ανοίξω καινούριο θέμα, ξεχωριστό από τους κοινούς θνητούς. :p
- θα υπάρξει και ultra-hiend ? . . .

#1 Tequila Ley .925 – $3,500,000

Via youtube.com


Crafted by the same minds behind the Henry IV Dudognon Heritage Cognac Grande Champagne, the Tequila Ley .925 is a tequila that has a unique production process, in the sense that it’s been distilled specifically for terrible people. Like the Henry IV (…), the Tequila Ley .925 is in a bottle that contains 6,400 diamonds, which add to the taste of the tequila through…some kind of process. Look, there’s diamonds all over the bottle. Just buy it, don’t be so cheap. The bottle was unveiled in Mexico City in front of a crowd who applauded when it was revealed. Remarkably no one is really sure just how it tastes, considering that no one – at least to the public’s knowledge – has purchased it. The company behind Tequila Ley .925 must really be banking on the old adage ‘build it, and they will come’. For humanity’s sake, we hope they’re wrong.
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.910
Reaction score
38.712
-πανω απο 50% παιζει ρολο στο μεθυσι/πιομα/λιωσιμο/κλ@σιμο/ολοκαυτωμα η διαθεση. ειναι το πιο σημαντικο για μενα.

serious drinking απο τη δισκαρα revolver begins at closing time..
και ειπα closing time.. και Tom Waits..
πορνη Τομ.... στο δρομο που χαραξες...
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.521
Reaction score
50.941
-πανω απο 50% παιζει ρολο στο μεθυσι/πιομα/λιωσιμο/κλ@σιμο/ολοκαυτωμα η διαθεση. ειναι το πιο σημαντικο για μενα.
- όντως , κουρασμένοι , κακοδιάθετοι , άρρωστοι κλπ . . . με το 1/3 της ποσότητας που συνήθως αντέχουμε , γινόμαστε χάλια
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.521
Reaction score
50.941
- το πάλαι ποτέ πατσατζίδικο του Ασλανίδη , Αθήνα κέντρο , ο ναός του after , το χωνευτήρι κοινωνικών τάξεων πολιτισμών και θεωριών , έκλεισε πρίν περίπου 5 χρόνια λόγω εγκληματικότητας και άθλιων συνθηκών στην γύρω περιοχή . Τον άκουσα τότε σε μία συνέντευξή του στο ραδιόφωνο , και μόνο που δεν έκλεγε ο άνθρωπος , κρίμα





 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.901
Reaction score
127.358
Αν τυχόν κανείς βρει βοντέλ, όσες είναι, τις αγοράζει για μένα. Εύκολο όνομα, βοντέλ. Μέχρι 20-30 κάσες δηλαδή, μακάρι..

Μπυριτσα αγνό παρθένο μαλλί...

Ήταν παλιά η ίδια φίρμα που έκανε τη βοντέλ και τη λουσιφερ, αδερφές μπύρες, και οι δύο επαναζύμωσης. Η λουσιφερ συνεχίζεται από την φίρμα που βγάζει την καρολους - βραβευμένη μπύρα, στην φωτογραφία που σας ανέβασα από την μικρή μου κάβα, τις εχω και τις 2. Δυστυχώς η βοντέλ δε παράγεται. Μόνο ξεχασμένη βρίσκεται σε κάνα ραφι. Πριν 2-3 χρόνια βρήκα μία, την τσεπωσα και τη σκότωσα ένα βράδυ με φεγγάρι..

http://beeramatismoi.blogspot.gr/2011/01/vondel-flemish-brown-ale-2002.html?m=1
 


Μηνύματα
106
Reaction score
123
Αν τυχόν κανείς βρει βοντέλ, όσες είναι, τις αγοράζει για μένα. Εύκολο όνομα, βοντέλ. Μέχρι 20-30 κάσες δηλαδή, μακάρι..

Μπυριτσα αγνό παρθένο μαλλί...

Ήταν παλιά η ίδια φίρμα που έκανε τη βοντέλ και τη λουσιφερ, αδερφές μπύρες, και οι δύο επαναζύμωσης. Η λουσιφερ συνεχίζεται από την φίρμα που βγάζει την καρολους - βραβευμένη μπύρα, στην φωτογραφία που σας ανέβασα από την μικρή μου κάβα, τις εχω και τις 2. Δυστυχώς η βοντέλ δε παράγεται. Μόνο ξεχασμένη βρίσκεται σε κάνα ραφι. Πριν 2-3 χρόνια βρήκα μία, την τσεπωσα και τη σκότωσα ένα βράδυ με φεγγάρι..

http://beeramatismoi.blogspot.gr/2011/01/vondel-flemish-brown-ale-2002.html?m=1
Πλεον η Ελληνικη αγορα εχει απο ολα ορεξη να εχεις να δοκιμαζεις .Chimay και ολες οι γνησιες μοναστηριακες θα σου καλυψουν το κενο https://en.wikipedia.org/wiki/Trappist_beer .Ειναι τοσο ωραιο ποτο αν το ανακαλυψεις που θα αλλαξεις γνωμη ριζικα .Εγω ειμαι απο τους τυχερους που μου αρεσει και μπηκα στην διαδικασια να φτιαχνω κιολας στο σπιτι (ευκολα αλλα απαιτιτικο χομπυ αν θελεις καλα αποτελεσματα) εδω και 8 χρονια και πλεον τα ειδη και τα στυλ ειναι υπερβολικα πολλα.Υπαρχουν στυλ που ταιριαζουν με φαγητο ,after φαγητου ,σαν ποτο κλπ αρκει να εχεις την σωστη καθοδηγηση.
 



Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.910
Reaction score
38.712


Ενα τετοιο μπλε πινω στην Ριμπαουντ (οποτε βρεθω)... :p

Παρατηρησα οτι τελευταια χρονια οι μικροζυθοποιιες εχουν αναπτυχθει, και χτυπανε μεριδιο αγορας των μεγαλων.. ^^

Απο Ελλαδα, septem & σολο ξεχωριζουν (και για την ποικιλια τους), χωρις να τα εχω δοκιμασει-και-να-θυμαμαι..οσα θα επιθυμουσα..
απο Εξωτερικο : brewdog(UK) κ' saint arnolds brewery (tx,us)
αλλα ειναι χαος... 80s k 90s...παντως...amstel-heineken... αντε κ heninger.. :p


εχουν και μηνυματακια...οι Αμερικανες..
 

Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.521
Reaction score
50.941
2 λίτρα μπύρα την ημέρα σε κάνουν αλκοολικό:thumbsdown:, ή να το κάνω 1,5 λίτρο; :)
- όχι εάν είναι χωρίς αλκοόλ , απλώς θα επισκέπτεσαι την τουαλέτα συχνότερα :)
 

gonis

Luger
Μηνύματα
4.264
Reaction score
11.611
Το πράσινο το δοκιμασες; Νομίζω μου αρέσει πιο πολύ κι απ'το μαύρο κι απ'το μπλε.
Στον Πιτσιλαδή συμφωνούμε, λίγο καλύτερο από πλωμαρι
Οnly black;)
Το ούζο Πλωμαρίου μαζι με το Μίνι ειναι με διαφορά τα χειρότερα ούζα που κυκλοφορούν (απο τα επώνυμα).Παρολα αυτά εχουν μεγάλο μερίδιο,μάλλον γιατί ο κόσμος δεν ξέρει να ακούει εεε πίνει
Έχει καταργηθεί απο το '14.
Αν το ήξερα θα το φυλαγα αυτό που μου είχες φέρει δώρο και δεν θα το έβγαζα στα ...λιοντάρια....:D
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.513
Reaction score
75.143
Αν το ήξερα θα το φυλαγα αυτό που μου είχες φέρει δώρο και δεν θα το έβγαζα στα ...λιοντάρια....:D
Καλέ μήτε δγυό ώρες δεν κράτησε. :roflmao:
 


Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.521
Reaction score
50.941


Akis_G

Τηγανιτοειδές (κόντρα πλακέ) μπάσο!
Μηνύματα
2.329
Reaction score
7.898
Μιας που αναφερθηκε η Carolus:

cg.JPG

Ιδιαιτερη μπυρα, που η γευση της φερνει σε κρασι!
Πινεται καλυτερα συνοδευοντας γευμα,
http://www.hetanker.be/en/gouden-carolus-cuvée-van-de-keizer-blauw

Για οταν δεν μπορειτε να συμφωνησετε: κρασι ή μπυρα!
 


Μηνύματα
2.772
Reaction score
1.198
Συχνάζω στην Arch στο Περιστέρι , καθημερινές .... Έχω εκεί δοκιμάσει και δοκιμάσει.
Ένα βράδυ ο Σάκης ( ιδιοκτήτης) έρχεται με ένα μεγάλο μπουκάλι και ανοίγει....
Ήταν Chimay Speciale Cent Cinquante. Δεν υπήρχε στον κατάλογο και ήταν μόνο στο μιλητό καθώς υπήρχε μικρή διαθεσιμότητα.
Πραγματικά πήγαινα κάθε εβδομάδα και πάντα η τελευταία μπύρα ήταν αυτή, μέχρι που περάσαν οι εβδομάδες και τελείωσε και η κάσα... Κλάψ απο τότε ( 2012- 13 )δεν την έχω ξαναδεί.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.031
Μηνύματα
2.885.918
Members
37.978
Νεότερο μέλος
hlias1988
Top