Αλλαγή μεγαφώνων σε ηχεία

Μηνύματα
64
Reaction score
8
Καλησπέρα σας, αν αλλάξω woofer μεγάφωνα (που έχουν χαλάσει) σε δύο ηχεία που έχω , με ίδια τα εξής χαρακτηριστικά
8 inch 8ohm και 60watt rms
Θα είναι σωστό; ή θα πρέπει να δω και άλλα χαρακτηριστικά;(Πχ αν είναι διαφορετικό το range, δεν θα δουλέψουν σωστά;τα ηχεία έχουν twitter και crossover ,δεν με ενδιαφέρει να είναι καλύτερα ,μου αρκεί να παίζουν σωστά.
Ευχαριστώ.
 

TGD

Μηνύματα
7.888
Reaction score
7.859
Δεν μπορείς, πρέπει όλα τα ηλεκτρομηχανικά χαρακτηριστικά των γουφερ να είναι τα ίδια. Αλλιώς θα χρειαστεί αλλαγη και το κροσοβερ, ακόμα και η καμπίνα.
 

kalitsouni

Ακουστικά
Μηνύματα
3.130
Reaction score
9.034
Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι πόσα χρήματα κοστίζουν τα woofer και πόσα τα ηχεία σου.
Αναλόγως την απάντηση ίσως είναι καλύτερα να πας σε κάτι καινούριο.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Καλησπέρα σας, αν αλλάξω woofer μεγάφωνα (που έχουν χαλάσει) σε δύο ηχεία που έχω , με ίδια τα εξής χαρακτηριστικά
8 inch 8ohm και 60watt rms
Θα είναι σωστό; ή θα πρέπει να δω και άλλα χαρακτηριστικά;(Πχ αν είναι διαφορετικό το range, δεν θα δουλέψουν σωστά;τα ηχεία έχουν twitter και crossover ,δεν με ενδιαφέρει να είναι καλύτερα ,μου αρκεί να παίζουν σωστά.
Ευχαριστώ.
Όπως το θέτεις όχι, τα χαρακτηριστικά αυτά είναι πολύ γενικά.

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να αφαιρέσεις το ένα γούφερ να δεις το brand και το ακριβές μοντέλο και να κοιτάξεις την αγορά και στο δίκτυο αν υπάρχει ακριβώς το ίδιο διαθέσιμο ή έχει βγει κάποιο που το αντικαθιστά.

Αν δεν βρίσκεις άκρη, ούτε έτσι, μπορείς να πας με το γούφερ σε κάποιο ειδικό να σου πει την γνώμη του π.χ. στον Πανταζόπουλο.

https://www.pantazopoulosspeakers.gr/προϊοντα/μεγαφωνα
 

Μηνύματα
64
Reaction score
8
Η ερώτηση του ενός εκατομμυρίου είναι πόσα χρήματα κοστίζουν τα woofer και πόσα τα ηχεία σου.
Αναλόγως την απάντηση ίσως είναι καλύτερα να πας σε κάτι καινούριο.
Δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ηχεία είναι αυτά στο διαδίκτυο. Εικάζω μέσα 80's ξεχασμένα σε ένα εξοχικό από τον πατέρα μου. Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρής αξίας.
Όπως το θέτεις όχι, τα χαρακτηριστικά αυτά είναι πολύ γενικά.

Αυτό που χρειάζεται να κάνεις είναι να αφαιρέσεις το ένα γούφερ να δεις το brand και το ακριβές μοντέλο και να κοιτάξεις την αγορά και στο δίκτυο αν υπάρχει ακριβώς το ίδιο διαθέσιμο ή έχει βγει κάποιο που το αντικαθιστά.

Αν δεν βρίσκεις άκρη, ούτε έτσι, μπορείς να πας με το γούφερ σε κάποιο ειδικό να σου πει την γνώμη του π.χ. στον Πανταζόπουλο.

https://www.pantazopoulosspeakers.gr/προϊοντα/μεγαφωνα
Ναι το πιο πιθανό είναι να πάω στον Πανταζόπουλο να μου πει και για επισκευή το κόστος.
 

Attachments


PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.704
Reaction score
12.415
Ούτε καν αξίζει να ασχοληθείς.
Όσα χρήματα ξοδέψεις για την δήθεν επισκευή τους θα τα δώσεις για ένα αξιοπρεπές μεταχειρισμένο, που θα λειτουργεί βέβαια κανονικά και θα έχει τις δικές του μονάδες.
 

Μηνύματα
318
Reaction score
325
Δεν μπορώ να βρω πουθενά τι ηχεία είναι αυτά στο διαδίκτυο. Εικάζω μέσα 80's ξεχασμένα σε ένα εξοχικό από τον πατέρα μου. Θεωρώ ότι είναι πολύ μικρής αξίας.

Ναι το πιο πιθανό είναι να πάω στον Πανταζόπουλο να μου πει και για επισκευή το κόστος.
Από αυτά που γράφεις και από την φώτο, το πιθανότερο είναι να πας τα ηχεία ολόκληρα στον Πανταζόπουλο, διότι μάλλον θα χρειάζεται και "φρεσκάρισμα" το κροσόβερ, και επειδή είναι άγνωστο αν αξίζει, πάρε ένα τηλέφωνο πρώτα να σου πει, τώρα μάλιστα με τα νέα μέσα μπορείς να του στείλεις και φωτογραφίες πριν πας.
 

ika

News
Μηνύματα
14.893
Reaction score
13.653
Αν λέγοντας χαλασμένα woofer, εννοείς πως απο τα χρόνια έχει "σαπίσει" το foam (η στεφάνη) γύρω-γύρω, αυτό αλλάζει και με λίγα χρήματα. Και στον Πανταζόπουλο το κάνουν και δεν χρειάζεται να πας όλο το ηχείο. Ξεβίδωσε τα 2 woofers και πήγαινε του μόνο αυτά, αφού θα πας.
 
Last edited:

Μηνύματα
64
Reaction score
8
Αν λέγοντας χαλασμένα woofer, εννοείς πως απο τα χρόνια έχει "σαπίσει" το foam (η στεφάνη) γύρω-γύρω, αυτό αλλάζει και με λίγα χρήματα. Και στον Πανταζόπουλο το κάνουν και δεν χρειάζεται να πας όλο το ηχείο. Ξεβίδωσε τα 2 woofers και πήγαινε του μόνο αυτά.
Ναι αυτό έχει γίνει, και ακριβώς αυτό έκανα θα πάω τα woofer να τα δει
 

ika

News
Μηνύματα
14.893
Reaction score
13.653
Σημείωσε μόνο σε ποιόν πόλο του μεγάφωνου πάει και ποιό καλώδιο, για μετά.
Πάντως να ξέρεις πως γενικά το foam έχει αυτό το "χάρισμα" να διαλύεται μετά από κάποια χρόνια.


Για hand-made ελληνικά μου φαίνονται τα ηχεία.
Στην φωτό, και οι μπόρνες φαίνονται σε κακή κατάσταση, σκόνη είναι που καθαρίζεται?
 

Μηνύματα
64
Reaction score
8
Σημείωσε μόνο σε ποιόν πόλο του μεγάφωνου πάει και ποιό καλώδιο, για μετά.
Πάντως να ξέρεις πως γενικά το foam έχει αυτό το "χάρισμα" να διαλύεται μετά από κάποια χρόνια.
[/QUOTE]
Ναι τα έχω τσεκάρει. Ναι το έχω δει ξανά το θέμα με το foam ισχύει.
 
  • Like
Reactions: ika

ika

News
Μηνύματα
14.893
Reaction score
13.653
Υπάρχει στεφάνη και από άλλο σαν πλαστικό υλικό, που κρατάει πολύ περισσότερο, αλλά μπορεί να αλλάξει την συμπεριφορά του woofer.
Δεν νομίζω αυτό να σε πειράζει πρακτικά, μιάς που δεν τα ξέρεις ακουστικά (?) και αν είναι και για το εξοχικό δεν θα έχει μεγάλη σημασία.

Ρώτα και γι' αυτό τον Πανταζόπουλο, να σου πει.


Επίσης θα έλεγα, μιας και το άνοιξες να δεις αν οι μπόρνες είναι κολλημένες στο crossover. Αν όχι δεν βγάζεις μια, εκεί τριγύρω έχει πολλά μαγαζιά με ηλεκτρονικά, μήπως βρεις νέες στις ίδιες διαστάσεις αλλά βιδωτές και κυρίως οικονομικές?
 

Attachments

Last edited:

Μηνύματα
6.548
Reaction score
322
Μόνο αν πρόκειται για συναισθηματικούς λόγους, προχωράς σε επισκευή.
Ειδάλλως, τα ηχεία είναι για πέταμα κυριολεκτικά.
Η ζωή μας είναι σύντομη για να χαραμίζουμε το χρόνο μας σε ανούσια πράγματα.
Στην ανακύκλωση του Σκλαβενίτη βρίσκεις καλύτερα ηχεία και σε λειτουργικη κατάσταση
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.327
Μηνύματα
2.897.741
Members
38.028
Νεότερο μέλος
JennyG
Top