Αλλαγή ρούτερ (Vodafone)

Μηνύματα
2.396
Reaction score
5.128
Καλησπέρα,
επειδή το ρούτερ που έχω για την Vodafone VDSL 50 (ZTE H267A) έχει θέματα, σκέφτομαι να πάρω ένα άλλο και συγκεκριμένα το
AVM FRITZ!Box 7530 VDSL2

20211125162713_avm_fritz_box_7530_vdsl2_asyrmato_modem_router_wi_fi_5_me_4_thyres_gigabit_eth...jpeg

Μπορεί, και ποιος είναι ο καλύτερος τρόπος, να αντικαταστήσει το ρούτερ της Vodafone; Εννοώ να δουλεύει και το Voip τηλέφωνο και όλα
 

Μηνύματα
2.477
Reaction score
3.771
Μπορεί.
Υπάρχουν αναφορές στο adslgr.com ότι πήρε ρυθμίσεις για voip αυτόματα!!
Υπάρχει κανονικά επιλογή προφίλ Vodafone, το επιλέγεις και τρέχεις τον wizard.

Κάνε μια ερώτηση εδώ, το παρακολουθώ κι εγώ το νήμα αφού έχω το ίδιο router σε cosmote όμως.
https://www.adslgr.com/forum/threads/1068344-AVM-FRITZ!Box-7530?p=7403593#post7403593
 

D

Deleted member 35

Guest
Έχω το ίδιο με Cosmote. Εδώ και 4 χρόνια αν έχει το international profile θα παίξει αυτόματα. Μόνο η Wind-Nova δεν έχει συνεργασία. Πρόσεχε όταν το αγοράσεις να αναφέρετε ότι είναι το "διεθνές". Δεν ξέρω τιμές αλλά αν είναι σχετικά κοντά πάρτο από ένα Γερμανό να είσαι 100% σίγουρος.

Σαν μηχάνημα είναι και γ@μώ. Το καλύτερο δώρο που θα κάνεις στον εαυτό σου. Δε σπάει, δε χαλάει. Να ξέρεις πως ότι πρόβλημα θα έχεις από εδώ και πέρα οφείλεται στη γραμμή σου και μόνο. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά δεν είναι. Από τα Χριστούγεννα του 2019 το έχω πάνω και έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα 2 φορές. Η μία το καλοκαίρι που μας πέρασε και την έχω περιγράψει εδώ. Έβαλα τη δοκιμαστική έκδοση και σε κάποια αναβάθμιση δεν έπαιζαν τα μισά sites. Με ένα reset και επαναφορά στην σταθερή έστρωσε. Η δεύτερη πριν λίγες εβδομάδες που είχα μια αισθητή πτώση ταχύτητας στο κατέβασμα. Αντί για 3,2 είχα 2,2. Έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Το δεύτερο παίζει να μην ήταν καν πρόβλημα δικό του αλλά να έγινε κάποια αλλαγή στον πάροχο.

Σε όλα τα υπόλοιπα βράχος.
 

Μηνύματα
2.396
Reaction score
5.128
Έχω το ίδιο με Cosmote. Εδώ και 4 χρόνια αν έχει το international profile θα παίξει αυτόματα. Μόνο η Wind-Nova δεν έχει συνεργασία. Πρόσεχε όταν το αγοράσεις να αναφέρετε ότι είναι το "διεθνές". Δεν ξέρω τιμές αλλά αν είναι σχετικά κοντά πάρτο από ένα Γερμανό να είσαι 100% σίγουρος.

Σαν μηχάνημα είναι και γ@μώ. Το καλύτερο δώρο που θα κάνεις στον εαυτό σου. Δε σπάει, δε χαλάει. Να ξέρεις πως ότι πρόβλημα θα έχεις από εδώ και πέρα οφείλεται στη γραμμή σου και μόνο. Μπορεί να ακούγεται υπερβολικό αλλά δεν είναι. Από τα Χριστούγεννα του 2019 το έχω πάνω και έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα 2 φορές. Η μία το καλοκαίρι που μας πέρασε και την έχω περιγράψει εδώ. Έβαλα τη δοκιμαστική έκδοση και σε κάποια αναβάθμιση δεν έπαιζαν τα μισά sites. Με ένα reset και επαναφορά στην σταθερή έστρωσε. Η δεύτερη πριν λίγες εβδομάδες που είχα μια αισθητή πτώση ταχύτητας στο κατέβασμα. Αντί για 3,2 είχα 2,2. Έκανα επανεκκίνηση και έστρωσε. Το δεύτερο παίζει να μην ήταν καν πρόβλημα δικό του αλλά να έγινε κάποια αλλαγή στον πάροχο.

Σε όλα τα υπόλοιπα βράχος.
Πρέπει να κρατήσω το ρουτερ της vodafone σε ρόλο modem; Ή απλά το αντικαθιστώ με το fritz και όλα οκ (συμπεριλαμβανομένου και του τηλεφώνου); Πως καταλαβαίνω ότι είναι η "διεθνής" εκδοση;
 

D

Deleted member 35

Guest
Δεν κρατάς το άλλο. Το Fritz τραβάει μόνο του τις ρυθμίσεις. Το παλιό το θες μόνο στη Wind - Nova που δεν δίνει κωδικούς τηλεφωνίας.


Αν δεις τις περιγραφές κάποιοι το γράφουν. Γενικά θα βρεις μόνο το διεθνές γιατί στην αγορά υπάρχουν 2 εκδόσεις. Το Γερμανικό και το Διεθνές. Πρέπει να είναι τέρμα λαμόγιο ο καταστηματάρχης να φέρει το Γερμανικό. Παλιά το έκαναν αλλά τώρα που υπάρχει επίσημη έκδοση για Ελλάδα δεν κερδίζει τίποτα. Το αντίθετο θα χάσει και πελάτες.
 


Μηνύματα
1.248
Reaction score
1.871
καλησπέρα

"ξεθάβω" το θέμα αφου εχω την ιδια ερώτηση.

Ειμαι στη Vodafone με 200αρα σύνδεση.
Το ρουτερ που εχω ειναι το vofafone power station Wi-Fi 6

θα ηθελα να το αλλάξω με καποιο άλλο καλύτερο.

έχετε να προτείνετε κάποιο καλο voip modem router (εκτος των avm) εως 300 ευρω;

ευχαριστώ
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.542
Reaction score
78.649
Γιατί έχω δει περίπτωση που το VoIP δεν (παραγγελία από γερμανικό, Mindfactory)
πανω σε αυτό....

γενικά μην διανοηθείτε να παραγγείλετε ποτέ ρουτερ από γερμανία πριν βεβαιωθείτε για την έκδοση....είναι όλα ''κλειδωμένα''' για τους δικούς τους παρόχους
εκτός και αν έχετε eprom programmer για να το φλασάρετε με άλλη έκδοση...αλλά θα έχετε θέμα με τις μακ αντρέσις του 5g...
 

Μηνύματα
1.248
Reaction score
1.871
Ναι ρούτερ από Ελλάδα πάντα.
Αλλά ποιο; Εκτός των avm δε βρίσκω πολλές επιλογές με VoIP.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.685
Reaction score
6.086
Ναι ρούτερ από Ελλάδα πάντα.
Αλλά ποιο; Εκτός των avm δε βρίσκω πολλές επιλογές με VoIP.
Εγω πάντως γραμμένα τα έχω τα ενσωματωμένα VoIP... εδώ και λίγα χρόνια παίζω με Grandstream και τέλος τα πολλά πολλά.
 


billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.685
Reaction score
6.086
Και να ήξερα τι είναι το grandstream...:oops:
Πάλι μελέτη...:(

Συνδέεις με καλώδιο ethernet οπουδήποτε υπάρχει απλά internet, βάζεις VoIP credentials (SIP, pass,etc) και έχεις τηλεφωνία.
Έχει μεγάλη γκάμα, για πολλαπλά νούμερα, πολλές συσκευές, ασύρματα DECT, κλπ.
 

Μηνύματα
1.248
Reaction score
1.871
Χμ.... Πολύ ενδιαφέρον. Δηλαδή παρεμβάλλεται πχ το Grandstream HT802 μεταξύ ρούτερ και τηλεφώνου. Και μετά μπορείς να έχεις οποίο ρούτερ θέλεις.
Σωστά;

Από το δεύτερο Πορτ του 802 μπορείς να δώσεις τηλεφώνο στα άλλα δωμάτια; Έχω διπλή πρίζα για ίντερνετ και τηλέφωνο, και τα τηλέφωνα των δωματίων είναι πάνω στην υποδοχή tel in
IMG_20240727_190600.jpg
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.685
Reaction score
6.086
Ναι, αλλά θα πρέπει να γίνει πιθανότατα μια αλλαγή στην καλωδίωση.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.319
Μηνύματα
2.897.426
Members
38.026
Νεότερο μέλος
d tv
Top