Αναβάθμιση 7.0 Home Cinema σε 7.2.2 :)

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Καλησπέρα σας

Είπα να κάνω ένα topic σχετικά με τις απορίες που έχω, μιας και ντρέπομαι να πάω σε κατάστημα και να σπαταλήσω χρόνο σε υπάλληλο που ίσως α) να μην ξέρει ή β) να μην έχει όρεξη να ασχοληθεί για την αναβάθμιση του home cinema του σπιτιού μου. λογικά δεν θα γίνουν άμεσα οι αγορές (εντός του έτους σίγουρα) αλλά θέλω να κάποιες προτάσεις γιατί οι πληροφορίες στο ιντερνετ είναι άπειρες όμως δεν συνδυάζονται όλα και μπορεί να μην βγει καλό το αποτέλεσμα.

Θα ευχαριστήσω προκαταβολικά όποιον ασχοληθεί

Λοιπόν

Ο χώρος που το έχω στήσει, είναι 4μ πλάτος ( Περιέχει τηλεόραση 65", κεντρικό ηχείο, δεξιά και αριστερά κολώνες ηχεία) επί 5μ μήκος ( περιέχει στο πλαϊ δεξια και αριστερά ηχεία surround left/ right αν τα λέω καλά), ύψος 2,8μ ( έχω 2 ηχεία για Atmos τοποθετημένα, δεν είναι συνδεδεμένα) και πίσω από τον καναπέ έχω 2 ηχεία, ίδια με τα πλαίνα (και αναφέρονται ως surround back left / right)

Ο ενισχυτής είναι ένας Yamaha 7.1 δεκαπενταετίας ( θα αλλαχτει ουτως η άλλως γιατι δεν έχει atmos )

τα ηχεία που διαθέτω είναι τα εξής

center : Cambridge Audio Aero 5

right / left : Bowers & Wilkins 603 S3 ( με πιεσμένους τους κωνους και των 2 κολωνών)

surround left/right : Cambridge Audio Aero 3

surround back left/right : Cambridge Audio Aero 3

Ξεκινάω τα ερωτήματα:

ο χώρος είναι κατά 70% για home cinema και 30% μουσικής

Ενισχυτή θα χρειαστεί να αλλάξω οπωσδήποτε οκ.
Έχω σταμπάρει τον Denon AVC-X4800H. Υπάρχει κάποια άλλη πρόταση σε αυτό το budget? Ουσιαστικά θέλω 7,2,2 χωρίς να βάλω και άλλον ενισχυτή, γιατί στις περιγραφές των ενισχυτών, επικρατεί μια σύγχυση ( ή εγω δεν τα καταλαβαίνω σωστά)

Subwoofer ΔΕΝ ΕΧΩ χαχα

Μέναμε σε διαμέρισμα και ήδη με τις κολώνες μου έκαναν παρατήρηση για το μπάσο. Τώρα μένουμε σε μονοκατοικία.

Το ερώτημα είναι, να πάρω 2 10" ή ένα 12"? Σαν πρόταση έχω το Klipsch R-100SW



Τέλος, επειδή τις κολώνες τις έχω 20 έτη, οι μικρές μου, έχουν πιέσει τους κώνους των mid και το 1 tweeter, έλεγα να άλλαζα σε κάτι νεότερο και δυνατότερο τύπου Klipsch R800f ή Klipsch R-605FA αν ο νέος ενισχυτής το δεχόταν με τα έξτρα 2 Atmos. Και έκανα ένα 7,2,4



p.s η γυναίκα μου δεν θα με διώξει, της αρέσει και εκείνης η όλη εμπειρία.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.033
Reaction score
3.033
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Σαν αρχή θα σου πρότεινα ομοιογένεια στα ηχεία. Όλα ίδια σειρά και όχι διάφορα. Επίσης για να συνεχιστεί η συζήτηση θα χρειαστεί να ξερουμε το χρηματικό ποσό που θέλεις να ξοδέψεις.
 

Μηνύματα
3
Reaction score
2
Καλησπέρα και καλώς ήρθες στην παρέα. Σαν αρχή θα σου πρότεινα ομοιογένεια στα ηχεία. Όλα ίδια σειρά και όχι διάφορα. Επίσης για να συνεχιστεί η συζήτηση θα χρειαστεί να ξερουμε το χρηματικό ποσό που θέλεις να ξοδέψεις.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση
Τις κολώνες θα τις συνδυάσω με άλλη μάρκα, μιας και δεν βρίσκω Cambridge Audio aero οπότε θα μπει και νέο κεντρικό, δεν το έγραψα.

το Budget είναι παρόμοι με αυτά που έγραψα σαν μοντέλα
ενισχυτής 2000-2500€
κολώνες εώς 1000-1300€
sub ήλπιζα σε 300-400€ έκαστο (αν βάλω 2 )
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.713
Reaction score
80.989
Θα αγόραζε κανείς διαφορετικό αριστερό και δεξί ηχείο σε απλό δικάναλο σύστημα;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
15.317
Reaction score
28.846
Όχι επειδή πωλούνται ως ζευγάρι. Μόνο το κεντρικό πωλείται με το κομμάτι.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.713
Reaction score
80.989
Όχι επειδή πωλούνται ως ζευγάρι. Μόνο το κεντρικό πωλείται με το κομμάτι.
Τα ενεργά πωλούνται με το κομμάτι.
Φαντάζεστε να μπει ένας στον Νάκα και να ζητήσει ένα Neumann και ένα Yamaha για δικάναλο;
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
3.033
Reaction score
3.033
Εγώ συμβιώνω με 5 ενεργά Tannoy Gold και δυο παθητικά polk xt 90 για ατμος και δυο svs 1000 pro subwoofers (5.2.2). Χρέη προενισχυτή κάνει ο Marantz Cinema 60 μέσω τον έξοδων προενισχυσης που έχει. Το αποτέλεσμα μοναδικό για τα αυτιά μου και με χαμηλό budget. Θα σου πρότεινα να σκεφτείς και τα ενεργά στην προσπάθεια σου. Έχεις πόλη υλικό εδώ στο φόρουμ να διαβάσεις και να κρίνεις.
 



Μηνύματα
7.262
Reaction score
4.645
Για την περιποίηση του χώρου μπατζετ έχεις ;
ο χωρίς θα είναι αυτόνομος η σαλόνι πχ ;
 


Μηνύματα
4.509
Reaction score
7.829
Τι εννοείτε "περιποίηση"? σαλόνι σπιτιού είναι
Και το σαλόνι ενός σπιτιού μπορεί να φροντιστει ως ένα σημείο ηχητικά με διαφορά πάνελ.
Σχεδίασε πρόχειρα μια κάτοψη του χώρου και σημείωσε τις θέσεις των ηχειων και την θέση ακρόασης με γωνίες και αποστάσεις αυτών.
2 Σαμπ θα χρειαστείς, έναν επεξεργαστή όπως ντενον μαραντζ και όσο το δυνατόν περισσότερη ομοιομορφία στα ηχεία.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
52.095
Reaction score
127.877
Το ερώτημα είναι, να πάρω 2 10" ή ένα 12"?
Δύο 12" (για αρχή).


Klipsch R800f
θα μπει και νέο κεντρικό
Δεν είναι άσχημη σκέψη το κλιψ αυτό, καθώς διαθέτει δύο 8" μεγάφωνα, και λογική τιμή.

Θα πρέπει και το κεντρικό να είναι ανάλογων δυνατοτήτων.

Άμα είναι να αλλάξεις την εμπρός τριάδα ηχείων, τι ψυχή έχουν και τα υπόλοιπα; Σιγά.

Πάρτα όλα κλιψ, να τελειώνεις.

Εκτός της εμπρός Ιερής Τριάδας (καλό είναι να έχουν και τα 3 αυτά ηχεία από δυό 8" έκαστο) όλα τα υπόλοιπα (για λόγους οικονομίας) ας έχουν ένα 8" το καθένα.

Όλα κλιψ, όλα ίδιας σειράς (ίδια κόρνα, ίδιο 8" γουφερ).


ΥΓ. Κατά πάσα πιθανότητα θα χρειαστείς τελικούς ενισχυτές για αυτά τα ηχεία. Οι εκτιμήσεις της κλιψ περί ευαισθησίας, είναι πλέον αισιόδοξες. Υπάρχει θρεντ με κλιψάκηδες στο φόρουμ, δες τι έχουν γράψει.
 
Last edited:

Μηνύματα
662
Reaction score
1.250
Καλημέρα φίλοι , καλώς σε βρήκαμε φίλε , για το budget του παιδιού μια χαρά είναι τα Klipsch για σαλόνι . Υπάρχουν όμως κάποια θεματάκια , απ ότι καταλαβαίνω εάν είναι να πάει σε κλιψ πρέπει να αγοράσει από την αρχή 9 ηχεία μιας και θέλει 7.2.2 .
Μπορείς αρχικά στις διαστάσεις του χώρου σου να στήσεις 5.1.2 , είτε ακόμα καλύτερα εάν ανέβεις 5.1.4 , δεν θα πρότεινα 7 bed και δυο μόνο ταβανι. Θεωρώ πως στο χώρο σου (4Χ5) 5.1.2 θα ταίριαζε καλύτερα .
Πάμε τώρα στα Κλιψ , βλέπω @costas EAR ότι έχεις αρχίσει να τα εκτιμάς για σαλόνι και χαίρομαι επειδή συμφωνώ με αυτή τη λογική.

Τα συγκεκριμένα όμως κλιψ που προτείνει το παιδί είναι η κατώτερη σειρά, πολύ φθηνή κατασκευή με πολλά προβλήματα και μετρήσεις για κλάματα , στην Αμερική πωλούνται σε σούπερ μάρκετ , δεν αξίζουν τα λεφτά τους. Κλιψ θα κοιτάς τις reference premiere σειρές. RP 6000F , 8000F κτλ.

Μην βιάζεσαι δεν χρειάζεται να τα πάρεις όλα τώρα, πάρε μια σωστή τριάδα μπροστά , ίδια σειρά ίδιο μέγεθος , προσωπικά σε παρόμοιο χώρο πήρα αρχικά rp6000f , rp 600C , τα έπαιζα για κάποιο διάστημα με τα παλιά surround που είχα . Σε δεύτερο χρόνο πήρα και τα rp600m και ολοκλήρωσα την κάτω πεντάδα με ολόιδια ηχεία.
Subwoofer μην πάρεις κλιψ , έχουν πολλά προβλήματα με τους ενισχυτές τους ενώ σε απόδοση υστερούν σε σχέση με τα χρήματα που ζητούν , χίλιες φορές να πάρεις 2 presonus temblor t10 παρά ένα κλιψ σαν αυτό που σκέφτεσαι.
Αφου είσαι σε μονοκατοικία εκμεταλλεύσου το και μη κανείς εκπτώσεις στα Σαμπ, τσέκαρε και τα xtz τα svs κτλ.

Ενισχυτή εάν δεν σκοπεύεις να αγοράσεις εξτρα το Dirac και μείνεις με το μαμά audyssey μπορείς να βρεις φθηνότερο από τον συγκεκριμένο Denon με πάνω κάτω παρόμοια απόδοση.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.179
Μηνύματα
2.891.539
Members
38.003
Νεότερο μέλος
Periklis1987
Top