Απόψεις για αναβάθμιση απο Sony VPL-HW40ES

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Καλησπέρα... προς αναζήτη αποψεων:

Έχοντας πρόσφατα αναναθμίσει ηχεία (Μπροστά Polk S15e , πισω δορυφοροι S10e, κεντρικο s30e και sub SVS SB-2000 Pro) και ενισχυτή (Denon 3800H) αναρωτιέμαι αν αξίζει να αναναθμίσω και τον προβολέα (Sony VPL-HW40ES ).

Θα μπορούσα να δώσω γύρω στα 3000 ευρώ για τον νέο προβολέα αλλά το θέμα είναι αν αλλάζοντας τον θα έχω ουσιαστική αναβάθμιση

Μήπως να περιμένω να γίνουν φθηνότεροι οι native 4Κ?

Βλέπω απο απόσταση τριών μέτρων σε πανί 90''.
 

billpeppas

A/V Επαγγελματίας
Μηνύματα
2.886
Reaction score
6.595
Για να μην νοιώσεις υποβάθμιση θα πρέπει να πας σε κάποιον νεότερο Sony ή κατά προτίμηση JVC.
Στα 3000 JVC D-ILA δεν παίζει δυστυχώς, οπότε θα πρέπει είτε να ανεβάσεις το μπάτζετ είτε να στραφείς στην αγορά μεταχειρισμένων.
 

Μηνύματα
5.331
Reaction score
6.473
Πόσες ώρες έχεις ;
Να σου πω ,στις ιντσες που είσαι μήπως να κοιταγες τηλεόραση;
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Πόσες ώρες έχεις ;
Να σου πω ,στις ιντσες που είσαι μήπως να κοιταγες τηλεόραση;
Δεν είναι εφικτό λόγω της ιδιαιτερότητας του χώρου... το πανί κατεβαίνει μπροστά απο τζαμόπορτα (έχω βάλει χοντρή βελουτέ κουρτίνα και δεν παιρνάει φως)!

Αν θυμάμαι καλά είμαι κοντά στις 1500 ώρες...
 

Μηνύματα
5.331
Reaction score
6.473
Aποσταση προβολεα (φακου ) οθονης; ταβανι τον εχεις;
Τι οθονη;
 

Μηνύματα
23
Reaction score
1
Aποσταση προβολεα (φακου ) οθονης; ταβανι τον εχεις;
Τι οθονη;
Ναι, ταβάνι και έχει απόσταση απο το πανί περίπου 3,5 μέτρα.

Δεν θυμάμαι τη μάρκα της οθόνης.. είναι ηλεκτρική tab-tensioned την οποία την είχα πάρει (αν θυμάμαι καλά) γύρω στα 500 ευρώ
 

Μηνύματα
7.326
Reaction score
4.700
Ενδιαφέρον πολύ δείχνει ο νέος επσον στα 5500 λένε
Μετά ξεφεύγεις τιμολογιακά
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
53.841
Reaction score
133.429
Δες στις αγγελίες, κάπου πήρε το μάτι μου έναν JVC.
 


Μηνύματα
5.331
Reaction score
6.473
Ποσα χρονια τον εχεις, και εαν εχει και ποτε ηταν η τελευταια φορα που καλιμπραριστηκε;
Ολοι αυτοι ειχαν/εχουν θεμα με τα πανελς , αναλογως ποσες ωρες ,ετη αποχρωματιζονται.
Περαν αυτων ελεγχος συγκλισης και ρυθμιση γκαμα επιβαλλεται ~ 500 ωρες.
Συν θα θες και λαμπα εαν δεν εχεις ηδη αλλαξει και κανει ολα αυτα θα δεις διαφορα γιατι ολα αυτα γινονται σταδιακα και δεν γινονται αντιληπτα, περαν του θεματος των πανελς που δεν αλλαζει .
Οι διαστασεις της οθονης/αποσταση θεασης δεν θα δωσουν κατι στο θεμα αναλυσης μην κολλας.
Κατω των 3000 ευρω ολοι ειναι dlp* οποτε για να εχεις κατι αναλογο θες και alr οθονη .
*δεν ξερω την ευαισθησια σου σε rainbow
Γενικα triple laser - 4 led dlp εχουν καλη χρωματικη καλυψη , μηδενικη αναγκη καλιμπραρισματων περαν του αρχικου και φως , οχι καλο ομως fofo c/r , γιαυτο σου ειπα και οθονη, η οποια θα σου επιτρεψει επιλεον και με ελαχιστο περιβαλλον φως θεαση...
Φυσικα στο κοστος πρεπει να προσθεσεις και ενα πλειερ.
Αυτα... :)
 

Μηνύματα
1.482
Reaction score
110
Εκεινης την χρονολογιας τα Sony ειχανε σοβαρα θεματα με αλοιωση του contrast.Φιλος μου με VPL-HW20 μετα απο 1000 ωρες ο προβολεας ηταν για πεταμα.Contrast 100:1.

Θεωρω οτι θα εχεις χασει αρκετο contrast στις 1500 ωρες σιγουρα.

Η πας για καινουργιο 9400 στα 2500(νομιζω σταματησε η παραγωγη οτι υπαρχει στοκ?) η μπορεις να παρεις μτχ 9300 και 9400 που παιζουν η καποιονJVC.
 


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
173.014
Μηνύματα
2.925.622
Members
38.122
Νεότερο μέλος
ChrisP15
Top