Βραχίονας technics sl 2000

Μηνύματα
124
Reaction score
16
Καλησπερα
Πρόσφατα αγόρασα από φίλο το technics sl 2000 και δουλεύει άψογα .του άλλαξα κεφαλή και κέλυφος ,εκανα τις ρυθμίσεις και είναι όλα οκ .το μόνο που με ανησυχεί είναι ο μοχλός ανύψωσης του βραχίονα που όσο σιγά και να τον ανεβάζω ή κατεβάζω πετάει τον βραχίονα ξερά .υπαρχει περίπτωση ο μηχανισμός να φτιάχνεται ;τι μπορω να κάνω ;
 

Μηνύματα
4
Reaction score
0
Το πιθανότερο είναι να χρειάζεται απλά μια αλλαγή το ελατήριο, στη χειρότερη περίπτωση ολόκληρο το lift. Αν είσαι DIY τύπος, εγώ αγοράζω από εδώ ότι χρειάζομαι και τα αλλάζω μόνος (το link συγκεκριμένα για το arm lift):
https://www.green-vinyl.com/en/search/arm+lift/
 

ika

News
Μηνύματα
14.633
Reaction score
13.450
Ισως μόνο νέα σιλικόνη θα θέλει


Αν κάποιος θυμάται το ιξώδες της, ας το πει για να μην δώσει ο giabristos 18€ για 2ml.
 
Last edited:


Μηνύματα
124
Reaction score
16
Πιάνουν τα χέρια μου αλλα πρέπει καπου να το δω ..
Υπάρχει καπου βίντεο στο YouTube γιατι ψάχνω και δεν βρίσκω ,και για το ελατήριο και για πως βάζω σιλικόνη ;
 

jpaudio

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.040
Reaction score
1.493
Εγώ χρησιμοποιώ λάδι σιλικόνης gearbox σε οχήματα μοντελισμού. Κοίτα σε αυτά τα μαγαζιά στο ιξώδες που γράφτηκε πιο πάνω. Θα δοκίμαζα τα 300-350 Kcs για αρχή. Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να εξαρμωθεί ο βραχίονας και να καθαριστεί πολύ καλά το αξονάκι του lift πριν βάλεις το καινούργιο λάδι. Λόγω ρευστότητας, το λάδι δεν εισχωρεί μόνο του. Πρέπει να το βάλεις εσύ στον άξονα. Πρόσεξε τα καλωδιάκια που πάνε μέσω του βραχίονα στην κεφαλή!
ΔΕΝ είναι εύκολη εργασία...
Ισως μόνο νέα σιλικόνη θα θέλει


Αν κάποιος θυμάται το ιξώδες της, ας το πει για να μην δώσει ο giabristos 18€ για 2ml.
Έχει και πιο ακριβό στα 29,99 Ευρώ! (ευτυχώς είναι out of stock...)
 
Last edited:

ika

News
Μηνύματα
14.633
Reaction score
13.450
Εγώ χρησιμοποιώ λάδι σιλικόνης gearbox σε οχήματα μοντελισμού. Κοίτα σε αυτά τα μαγαζιά στο ιξώδες που γράφτηκε πιο πάνω. Θα δοκίμαζα τα 300-350 Kcs για αρχή. Το πρόβλημα είναι πως πρέπει να εξαρμωθεί ο βραχίονας και να καθαριστεί πολύ καλά το αξονάκι του lift πριν βάλεις το καινούργιο λάδι. Λόγω ρευστότητας, το λάδι δεν εισχωρεί μόνο του. Πρέπει να το βάλεις εσύ στον άξονα. Πρόσεξε τα καλωδιάκια που πάνε μέσω του βραχίονα στην κεφαλή!
ΔΕΝ είναι εύκολη εργασία...

Έχει και πιο ακριβό στα 29,99 Ευρώ! (ευτυχώς είναι out of stock...)
Αυτή θα είναι HiEnd σιλικόνη, γίνεται δουλειά και με απλή HiFi
:party:
 
Last edited:


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.119
Μηνύματα
2.889.242
Members
37.991
Νεότερο μέλος
Kostas M
Top