Για ακροατές του Τρίτου στα Νότια του λεκανοπεδίου από αναλογικό δέκτη.

Μηνύματα
356
Reaction score
357
Έχει τυχόν παρατηρήσει κανείς ότι το σήμα από Πάρνηθα (90,9) εδώ και αρκετό καιρό έχει γίνει λεπτόηχο; αντίθετα από τον Υμηττό (95,6) διατηρεί την ποιότητά του, εδώ στα Νότια.
Αρχικά πίστεψα πως ήταν πρόβλημα του συγκεκριμένου δέκτη, όμως το τσέκαρα και με άλλες συσκευές και συμβαίνει το ίδιο.
 

Μηνύματα
7.036
Reaction score
1.015
δεν το έχω παρατηήσει αν και μένω στο Π. Φάληρο.
Χρησιμοποιώ μία εσωτερική κεραία γιατί η εξωτερική σάπισε και χρειάζεται αλλαγή.
Εχω λίγο παραπάνω φύσημα αλλα δεν με ενοχλεί τόσο. Με την εξωτερική FM κεραία επαιζε τέλεια ο δέκτης
 

Μηνύματα
356
Reaction score
357
Στο προηγούμενο σπίτι είχα εξωτερική κεραία, τώρα είμαι με εσωτερική, ένα φύσημα μη ενοχλητικό το έχει.
Αλλά η εμφανής διαφορά στην ποιότητα ήχου μεταξύ 90,9 και 95,6 προέκυψε λίγο μετά το Πάσχα,
μέχρι τότε η ποιότητα ήταν ίδια και στις δύο συχνότητες συντονισμού.
Έχω σκεφτεί να πάρω τηλέφωνο το Τρίτο, όχι για να γίνει κάτι απλά να το αναφέρω.
Αφού στο Π. Φάληρο δεν το παρατηρείς, ίσως έχει να κάνει με κάτι πιο τοπικό, θα τσεκάρω και από Αργυρούπολη σύντομα.
 

Μηνύματα
7.036
Reaction score
1.015
Τελικά Νίκο είχες απόλυτο δίκιο.

Το Τρίτο πρόγραμμα της ΕΡΤ από τους 95.6 ακούγεται πιο σωστά σε σχέση με το αντίστοιχο στους 90.9 .
Από τη συχνότητα των 95.6 η ποιότητα είναι ακριβώς η ιδιο σε σύγκριση με το ψηφιακό σήμα που λαμβάνω απο τον δέκτη της τηλεόρασης.
Απο τους 90.9 η μουσική ακούγεται εντελώς λάθος, σαν να έχει εφαρμοστεί κάποια υψηπερατό φίλτρο, από τους 200 κύκλους, κατά τη δική μου εκτίμηση. Μπορεί να έχουν εφαρμόσει και compression για τεχνικούς λόγους
 
Last edited:


Μηνύματα
2.791
Reaction score
1.220
Χαλάνδρι στον πρώτο όροφο με πρόσοψη ΒΔ το τρίτο ΔΕΝ το πιάνω καλά... Και στις 2 συχνότητες. Πρέπει να βάλω εξωτερική κεραία...
 

Μηνύματα
7.036
Reaction score
1.015
Έστειλα email στην ΕΡΤ, με την αναφορά του προβλήματος αναπαραγωγής της μουσικής στα FM, συγκεκριμένα για τους 90.90 MHz, όπου η μουσική υστερεί κατά πολύ σε ποιότητα σε σχέση με εκείνη που αναμεταδίδεται από τη συχνότητα των 95.60 MHz
 

Μηνύματα
7.036
Reaction score
1.015
Εδώ και μερικές ημέρες έχω σημαντική βελτίωση στο τρίτο της ΕΡΤ ,στη συχνότητα 90.9 MHz .
Σχεδόν μηδενικό φύσημα και πολύ καλύτερη ποιότητα από πριν

Έχετε κι εσείς την ίδια βελτίωση ;
 

Μηνύματα
356
Reaction score
357
Ναι, όντως το σήμα στα 90,9 που είχε το πρόβλημα, έχει βελτιωθεί σημαντικά, το παρατήρησα κάποιες μέρες πριν, συμφωνώ.
 


Μηνύματα
7.036
Reaction score
1.015
Ναι, όντως το σήμα στα 90,9 που είχε το πρόβλημα, έχει βελτιωθεί σημαντικά, το παρατήρησα κάποιες μέρες πριν, συμφωνώ.
Επομένως φαίνεται ότι λαμβάνουν υπόψη τους τα μηνύματα των ακροατών.
Τους είχα γράψει ότι και άλλα μέλη του avsite.gr παρατήρησαν την κακή ποιότητα της αναμετάδοσης σε σύγκριση με εκείνη στη συχνότητα των 95.6 MHz , για την περιοχή Αττικής.
 

Μηνύματα
2.791
Reaction score
1.220
Έστειλα email στην ΕΡΤ, με την αναφορά του προβλήματος αναπαραγωγής της μουσικής στα FM, συγκεκριμένα για τους 90.90 MHz, όπου η μουσική υστερεί κατά πολύ σε ποιότητα σε σχέση με εκείνη που αναμεταδίδεται από τη συχνότητα των 95.60 MHz
Μπορείτε να μου πείτε ΠΟΥ στείλατε το email ? Στο Χαλάνδρι κοντά στην Αττική οδό τόσο 95.6 όσο και 90.9 δεν έχουν καθόλου καλό και δυνατό σήμα. Με εξωτερική κεραία είμαι και καλό δέκτη !
 

Μηνύματα
13.235
Reaction score
10.553
Κύριε Γιώργο, δώστου ψεύτικο mail και πες του να βάλει να ακούει από το internet όπως όλος ο κόσμος! :roflmao:
 

pol

Μηνύματα
15
Reaction score
0
Aπάντησε στα θέματα....που αφορούν "όλο τον κόσμο"....
Εδώ ο τίτλος απευθύνεται σε συγκεκριμένο κόσμο....
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.963
Μηνύματα
2.924.001
Members
38.115
Νεότερο μέλος
KostasZaf
Top